Jak nosić lniane ubrania do pracy?
data publikacji: 30.09.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Sukienka ołówkowa
Bardzo atrakcyjnym fasonem jest lniana sukienka ołówkowa. Biurowa sukienka sięga za kolana, ma skromny dekolt w łódkę albo w serek, może mieć eleganckie rękawy do łokci albo proste, szerokie ramiączka. Nowoczesny wygląd nadaje jej metalowy suwak na plecach lub wąskie, połyskujące lamówki z satyny.
Beż, błękit czy odcienie szarości to najbezpieczniejszy wybór, ale warto rozejrzeć się za bardziej oryginalnym kolorem jak pistacjowa zieleń, koralowa czerwień czy lawendowy fiolet. Odcienie te łączymy z granatem oraz brązem, co tworzy ciekawy, elegancki kontrast, można też dodać jakiś biały drobiazg, który ożywi ciemniejszy zestaw.
Sukienkę z rękawami można nosić bez żakietu, dodając od niej tylko elegancki pasek podkreślający talię oraz jedwabną apaszkę. Sukienka na ramiączkach świetnie wygląda w komplecie z luźną marynarką, na przykład z ładnego sztruksu w drobne prążki. Można też połączyć sukienkę z eleganckim kardiganem wiązanym w talii na pasek – jeśli sukienka jest w neutralnym odcieniu, na przykład szara, przyda się coś zdecydowanego, choć nie jaskrawego, jak zgaszony pomarańcz albo morski niebieski.
Sprawdzi się także stylizacja warstwowa – pod sukienkę na ramiączkach zakładamy gładki golf albo dzianinową, obcisłą bluzkę z ozdobnymi, długimi rękawami i efektownym wykończeniem pod szyją. Bluzka jest jaśniejsza od sukienki, można też pozwolić sobie na wyraziste kontrasty jak granat i biel.
Lniane spodnie kuloty
Len bardzo ładnie wygląda na prostych, nowoczesnych fasonach, a takim właśnie krojem wyróżniają się modne kuloty. To spodnie, które doskonale odnajdują się w biurowych stylizacjach, między innymi z klasyczną bluzką koszulową. Bluzka puszczona jest luzem, ale z przodu wsuwamy ją pod pasek spodni zaznaczając w ten sposób talię. Buty są nowoczesne, na niewysokich, kwadratowych obcasach i z ostro wykończonymi noskami. Całość utrzymana jest w jednolitej kolorystyce – spodnie są na przykład ciemnozielone, bluzka w odcieniu khaki, a buty brązowe.
Do kulotów pasuje także elegancka bluzka w romantycznym stylu, z długimi, bufiastymi rękawami i marszczoną stójką pod szyją. Romantyczna bluzka jest w pastelowym odcieniu, na przykład pudrowa, spodnie są wyraźnie ciemniejsze, choć w tej samej tonacji, fioletowe albo bordowe. Buty dla kontrastu są białe, ewentualnie czarne, jeśli zależy nam na stworzeniu wyszczuplającej stylizacji.
Kolejnym atrakcyjnym dodatkiem do lnianych kulotów jest top o pudełkowym kroju. Top jest krótki, musi jednak w całości zasłaniać brzuch, tak by stylizacja nadawała się do biura. Top ma krótkie, dość szerokie rękawy i owalnie wykrojony dekolt, co optycznie pomaga zwęzić biodra, buty są na wysokich obcasach, jasne, z delikatnie lakierowanej skóry.
Lniany kombinezon
Ciekawym fasonem do biura jest lniany kombinezon. Musi być to fason elegancki, z długimi nogawkami, mile widziane są jednak ekstrawaganckie akcenty jak asymetryczny dekolt czy mocno rozszerzane nogawki. Lniany kombinezon nie powinien wyglądać zbyt casualowo, jeśli więc ma bardzo luźny krój, potrzebny będzie skórzany pasek w talii oraz klasyczna bluzka koszulowa założona pod spód. Jeśli kombinezon ma długie, niezbyt szerokie rękawy, najlepszą opcją będzie założenie dzianinowego sweterka z golfem.
Kombinezon z lnu jest w mocnym kolorze typu chabrowy niebieski, winne bordo, butelkowa zieleń. Kolor ten przełamujemy nowoczesną bielą, beżem oraz ciemnymi brązami. Przyda się także atrakcyjna, niezbyt wystawna biżuteria ze szlachetnych metali, co podkreśli biurowy charakter lnianego ubrania.
W służbowych strojach, które muszą wyglądać bardziej formalnie, unikamy tych luźniejszych fasonów i zamiast tego wybieramy kombinezon dopasowany do ciała, z prostymi, lekko rozszerzanymi nogawkami i topem w stylu koszulowym, z zapięciem na guziczki i stylowym kołnierzykiem. Na kombinezon zakładamy garniturową marynarkę, a całość utrzymana jest w zrównoważonej kolorystyce – kombinezon jest na przykład ciemnoszary, a żakiet w odcieniu grafitowym.
Lniane spodnie w nowoczesnym fasonie
Nie tylko kuloty są atrakcyjnym, eleganckim fasonem, który może wykorzystać len, zwłaszcza że jest to krój, który nie wszystkim kobietom pasuje. Do pracy nadawać się będą także spodnie w nowoczesnym stylu, proste, lecz z ekstrawaganckim wykończeniem, jak na przykład ozdobne wiązanie w talii, wielkie, okrągłe kieszenie na biodrach czy szerokie mankiety na dole.
Spodnie są w chłodnym, neutralnym kolorze. Bluzka jest kontrastowa, z jakimś oryginalnym, nietypowym nadrukiem, ale w dość stonowanych odcieniach jak granat, pudrowy róż i biel. Bluzka ma prosty krój, skromny dekolt i rękawy ¾, na wierzch można jeszcze zarzucić elegancką marynarkę w tym samym odcieniu co spodnie.
Nowoczesny fason lnianych spodni można połączyć z bluzką w stylu retro, takie same są również buty, natomiast gdy zdecydujemy się na minimalistyczny top i prostą marynarkę w neutralnych odcieniach, przydadzą się eleganckie pantofle ożywiające strój, na przykład z wężowej skóry albo wykończone dużymi, kolorowymi kwiatami.
Biel i brąz
Lniane ubrania często są w różnych odcieniach brązu i złamanej bieli, a to połączenie kolorów bardzo dobrze wypada w biurowych stylizacjach. Kolory nie powinny być zanadto mdłe, dlatego najlepiej wyglądają połączenia kontrastowe, jak ecru i ciemny brąz, natomiast gdy trzymamy się odcieni dość zbliżonych do siebie, dodatki muszą być wyraziste – mamy na przykład pastelowe, jasnobrązowe spodnie, kremową koszulę, ciemnobrązowy, szeroki pasek ze skóry, lakierowane, brązowe pantofle i apaszkę w brązowo- czarne wzory.
Bazą takiej stylizacji może być kremowa sukienka do pracy uszyta z grubszego lnu, dość długa, ale dopasowana do sylwetki, lniany jest także nowoczesny żakiet, dla kontrastu w odcieniu głębokiego brązu. Dodatki są stylizowane na boho, jednak w takich fasonach, które podkreślają elegancki charakter stylizacji.
Można też odwrócić kolory, czyli to biurowa sukienka jest brązowa, a żakiet i buty są białe. Proste, klasyczne fasony warto ożywić niewielką ilością czerni oraz złotą biżuterią. Jeszcze inną opcją jest lniany komplet złożony z ołówkowej spódnicy taliowanego żakietu – pod spód zakładamy wizytową bluzkę z białej koronki, a białe buty są w modnym, minimalistycznym fasonie.
Inspiracja stylem safari
Styl safari w biurowym wydaniu nie może być zbyt dosłowny, dlatego do zestawu dokładamy zawsze coś nowoczesnego. Bardzo stylowe jest połączenie koszuli safari z wąskimi spodniami lub spódnicą ołówkową, z kolei do spodni safari zakładamy nowoczesną bluzkę albo łączymy je z eleganckim fasonem kopertowym.
Obok lnu może się pojawić lekko połyskujący jedwab, co szczególnie efektownie wygląda wtedy, gdy stylizacja jest monochromatyczna. W luźniejszym wydaniu lniane fasony safari zestawiamy z wełnianymi dzianinami, a dodatki są z lakierowanej skóry.
Styl safari można też przełamać po prostu kolorami – ubrania są w mocnych odcieniach typu atramentowy granat albo ciemny, jeżynowy fiolet, dodatki są białe lub w nasyconych odcieniach żółci i oranżu.
Lniana sukienka midi
Dużą popularnością od kilku sezonów cieszą się lniane sukienki midi i to kolejny fason, który da się wykorzystać także w stylizacji biurowej. Sukienka wyróżnia się modną, geometryczną linią lub są to klasyczne fasony w zupełnie nowej odsłonie, jak kopertowa kreacja z ukośną zakładką, długimi, dzwonkowymi rękawami i szerokim paskiem wiązanym na supełek.
Kolory są typowo biurowe, czyli błękit, brąz, ciemne szarości, można też sięgnąć po eleganckie wzory, jak wąskie, beżowo-brązowe paseczki lub szaro-czarne zygzaki.
Sukienka midi bez rękawów idealnie pasuje do stylizacji warstwowych. Pod spód najlepiej założyć bluzkę z jedwabiu, koniecznie w kontrastowym kolorze, buty mają odcień sukienki, ale bardziej nasycony. Fasony midi, które są dopasowane do ciała, można łączyć z modnymi marynarkami lub eleganckimi kardiganami.