Jak nosić letnie sukienki w stylu folkowym?
data publikacji: 24.08.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Inspiracja w historii
Folk pojawił się w codziennej modzie w latach 60-tych, głównie za sprawą hippisowskich stylizacji, w których etniczne motywy odgrywały bardzo ważną rolę. I właśnie ta epoka może być fantastyczną inspiracją dla współczesnych kreacji. Folkowe sukienki w stylu hippie to bardzo ciekawe połączenie etno z modą retro i tak naprawdę do stworzenia atrakcyjnej stylizacji już nic więcej nie jest potrzebne.
Folkowe sukienki w stylu lat 60-tych można po prostu zestawić z klasycznymi, wakacyjnymi akcesoriami w neutralnym kolorze. Zawsze pasować będą skromne, białe tenisówki albo skórzane sandały w typie rzymianek, w wersji wyjściowej sprawdzą się beżowe albo czarne baleriny. Torebka także jest klasyczna – nie powinna być bardzo duża, jeśli mocno różni się kolorem od sukienki, natomiast gdy oba te elementy są w podobnym odcieniu, można pozwolić sobie na przykład na shopper bag lub obszerny, skórzany worek.
Minimalizm jest zawsze dobrym rozwiązaniem, jeśli nie mamy pomysłu na atrakcyjną stylizację – dzięki prostym dodatkom sukienka pozostanie głównym elementem stroju i zyska nowocześniejszy wygląd. Dotyczy to także biżuterii – rezygnujemy z etnicznych ozdób na rzecz współczesnych akcesoriów, przy czym warto wybierać masywniejsze formy, na przykład metalową kolię zamiast srebrnego, cienkiego łańcuszka, czy szeroką bransoletę w miejsce kilku delikatnych kółek.
Zupełnie inny krój
Sukienki codzienne w bardzo charakterystyczny, folkowy wzór, powinny mieć zupełnie inny krój niż wskazywałaby to oryginalna moda ludowa. Przykładowo, sukienka w łowickie pasy nie musi być długa i mocno rozkloszowana, znacznie efektowniej zaprezentuje się ten deseń na dopasowanej do ciała mini. Taki zabieg najlepiej chroni przed stylizacjami kostiumowymi – kreacja nie jest dosłowną kopią ludowego stroju, a jedynie wykorzystuje najciekawsze jego elementy. Zmieniać można także sam wzór – na przykład, kwiatowy deseń z góralskiej spódnicy może się pojawiać jedynie na wstawkach wokół dekoltu i mankietów, a indiański motyw ma nieco inny kształt i ułożenie.
Długie sukienki z ludowym wzorem także powinny mieć bardziej współczesny krój. Zamiast bufek wybieramy proste rękawy do łokci, rezygnujemy też z etnicznych falban i szerokich zakładek. Sukienka może mieć modny, kopertowy krój z odważnym rozcięciem eksponującym udo albo bardzo głęboki, szpiczasty dekolt bądź kuszące wycięcie na plecach. Świetnie wyglądać będą proste sukienki o linii A, kończące się tuż za kolanami albo w połowie łydek – to fason polecany zwłaszcza wtedy, gdy wzór jest bardzo kolorowy i ułożony pionowo, tak by optycznie wysmuklać sylwetkę.
Na lato doskonale nadają się też tuniki. Modne są króciutkie sukienki o kroju prostokąta, związane w talii paskiem, z szerokim wycięciem przy ramionach, oraz tuniki mini z kimonowymi rękawami ¾ - to bardzo lekkie, przewiewne fasony w nowoczesnym stylu, które bardzo zyskują, jeśli ozdobi się je atrakcyjnym, ludowym wzorkiem.
Jasne wzory najlepsze
Na lato warto wybierać motywy w jasnych, słonecznych kolorach. W letnich stylizacjach świetnie wyglądają na przykład chabrowe, etniczne ornamenty na białym tle – sukienki wyjściowe z takim wzorem są wyjątkowo lekkie i kobiece. Nadają się nawet do stroju wizytowego, wystarczy założyć do kompletu eleganckie szpilki i klasyczną biżuterię. Równie atrakcyjne są wzory czerwono-białe, które warto wykorzystywać w stylizacjach wieczorowych – wizytowy wygląd zapewnią czarne sandały na szpilkach i złota lub srebrna torebeczka.
W przypadku jasnych, folkowych wzorów warto zastosować efekt powiększenia – wybieramy jeden charakterystyczny motyw z etnicznego wzoru i zdobimy sukienkę jego mocno powiększoną wersją. To może być na przykład fragment łowickiej wycinanki, pojedyncza parzenica na piersi, kwiatki z ozdobnej listwy albo wzór przypominający zdobienie na ludowym serdaczku; znacznie nowocześniej wyglądają po prostu te sukienki, które nie wykorzystują folkowych wzorów w dokładnie tej samej wersji co oryginał.
Kolorów może być oczywiście więcej, ważne tylko, by całość pozostała w wakacyjnym klimacie. Mile widziane są etniczne wzorki w odcieniach żółci, turkusu, jaskrawego różu, jasnej zieleni, do tego oczywiście białe tło i rozświetlające dodatki. Folkowy styl można podkreślić dodatkami boho, na przykład sandałkami z rzemyków i niewielką torebeczką z filcu, wykończoną ludowym haftem.
Zwiewny fason
Gdy sukienka jest wzorzysta, ale deseń nie kojarzy się automatycznie z folkiem, przyda się fason wyraźnie nawiązujący do mody etno. To przede wszystkim sukienki odcinane pod biustem, miękko rozkloszowane, z bufiastymi rękawkami i głębokim dekoltem albo karczkiem wiązanym na sznureczki. To fason mocno zakorzeniony w modzie etno, dlatego nawet wtedy, gdy wzór jest totalnie abstrakcyjny, całość nabierze folkowego charakteru.
W wersji mini też stosujemy odcięcie pod biustem, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy sylwetka jest pulchniejsza – krój empire wysmukla uda i sprawia, że nogi wydają się dłuższe. Innym atrakcyjnym fasonem są sukienki ze spódniczką typu skater, czyli drobno pomarszczoną i mocno rozkloszowaną.
Etniczny styl warto podkreślić ciekawymi dodatkami. Sandały mogą mieć drewnianą lub plecioną podeszwę, torebka uszyta jest z grubej, naturalnej tkaniny, a kolorowa biżuteria wygląda na ręcznie robioną. Bardzo stylowym uzupełnieniem letniej stylizacji będzie kapelusz, koniecznie z szerokim, miękkim rondem.
Nowoczesny casual
Folkowa moda bardzo często pojawia się w casualowych stylizacjach. Etniczne sukienki są szczególnie efektowne, a ich unikalny styl najlepiej podkreślają akcesoria w zupełnie innym duchu. Dobrym rozwiązaniem będzie więc połączenie folkowej kreacji z nieco futurystycznymi dodatkami, jak torebka z przeźroczystego tworzywa albo sandały na bardzo grubej podeszwie.
Do krótkiej sukienki można też założyć bardzo wysokie szpilki z metalowymi czubkami albo sandały z wiązaniem wokół łydek, a torebkę zastąpić niewielkim, kolorowym plecaczkiem z lakierowanej skóry.
Interesująca kreacja na przyjęcie
Sukienki koktajlowe na lato są zwykle w odważniejszych kolorach niż te zimowe, zdominowane przez czerń. Letnią kreację można jeszcze bardziej uatrakcyjnić decydując się na folkowe elementy ozdobne, jak pojedynczy, etniczny ornament albo charakterystycznie rozszerzane rękawy. Detale te powinny być dyskretne, tak by kreacja zachowała swój elegancki wygląd.
Przy klasycznym, bardzo prostym kroju można pozwolić sobie na odważniejszy deseń w różnych kolorach, musi to być jednak wzór duży, wyrazisty i kontrastowy. Przyda się też odrobina barw kojarzonych ze strojem wieczorowym – przykładowo, biało-niebiesko-czerwony motyw powinien zostać podkreślony czernią, a kwiatowy deseń ozdobiony jest złotym haftem.
Zupełnie inne akcesoria
Do sukienek folkowych najczęściej poleca się akcesoria w klimacie etno albo proste dodatki w neutralnych kolorach. Warto jednak popróbować czegoś zupełnie innego, co nada folkowej kreacji unikalnego charakteru. Takim dodatkiem będą na przykład tenisówki z metalicznej tkaniny, bardzo nowoczesne i w zupełnie innym stylu niż folkowa sukienka, co da zaskakujące, ale zarazem wyjątkowo atrakcyjne połączenie. Brązowy, skórzany pasek można zastąpić paskiem rockowym, z metalowymi nitami i mocną klamrą w kształcie trupiej czaszki. Torebka może mieć nowoczesny, geometryczny kształt, podkreślony dodatkowo metalowymi okuciami i ozdobami ze srebrnych suwaków.
Kolorystycznie też nie trzeba trzymać się dobrze znanej palety barw – czerń warto zastąpić na przykład odcieniem petrol green, a w miejsce brązu dać neonową żółć. Interesującym dopełnieniem dla folkowej sukienki będą też akcesoria wykorzystujące zwierzęce wzory oraz graficzne printy – przykładowo, buty mogą być wykończone deseniem w panterkę, a na torebce pojawia się wielki nadruk z komiksowym bohaterem.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.