Jak nosić latem pomarańczowe sukienki?
data publikacji: 15.02.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Komu pasuje pomarańcz?
Pomarańcz uchodzi za kolor trudny, i nie bez powodu. Nie każda kobieta wygląda w nim dobrze, ponieważ oranż może wyeksponować niedoskonałości cery, a zbyt jaskrawy odcień bardzo często postarza. W przypadku sukienki problem jest tym większy, że kolor pojawia się tuż przy twarzy, dlatego odcień należy wybrać z większą rozwagą, tak by idealnie komponował się z cerą i włosami.
Brunetki w typie zimy ładnie wyglądają w oranżu mocnym, nasyconym, o chłodnym zabarwieniu, pasować będzie także oranż neonowy. Dla typu wiosennego najlepszy jest pomarańcz klasyczny, ciepły i dość jasny, przy urodzie jesiennej idealnie sprawdza się pomarańcz energetyczny, lekko wpadający w brąz. Najmniej twarzowy pomarańcz jest dla letnich blondynek i szatynek – kobiety o tym typie urody muszą szukać oranżów chłodnych, przydymionych albo pastelowych.
Generalnie pomarańcz najładniej wygląda na kobietach o brązowych i rudawych włosach, blondynki i kobiety dojrzałe powinny unikać bardzo jaskrawych odcieni, natomiast przy wyrazistych rysach twarzy i kontrastowej urodzie najlepiej sprawdzają się oranże mocno nasycone.
Jaki krój powinna mieć pomarańczowa sukienka?
Jeśli pomarańcz nie jest tym najbardziej korzystnym kolorem, trzeba szukać sukienki z głęboko wykrojonym dekoltem, na cienkich ramiączkach lub w ogóle bez, tak by jak najmocniej odsunąć ten odcień od twarzy. Latem to żaden problem, bo mocno wydekoltowane sukienki jak najbardziej pasują, ale gdy oranż ładnie się komponuje z odcieniem cery, to warto sięgnąć po sukienkę z ozdobnym karczkiem albo szerokimi, wymyślnie wiązanymi ramiączkami.
Ilość pomarańczu w stylizacji zawsze też można ograniczyć za sprawą fasonu mini – krótka sukienka bez rękawów jest mniej przytłaczająca od szerokiej, falbaniastej maxi. Oczywiście, jeśli w oranżu wygląda się naprawdę dobrze, to wcale nie trzeba rezygnować z długich, rozkloszowanych sukienek – wybór konkretnego modelu jest po prostu kwestią indywidualną.
Niemniej warto mieć na uwadze, że pomarańcz to kolor rzucający się w oczy, dlatego sukienki o bardzo wymyślnym kroju niekoniecznie są najlepszym pomysłem. W przypadku oranżu najlepiej sprawdza się krój nowoczesny, minimalistyczny, tak by kreacja zwracała na siebie uwagę właśnie kolorem. W sezonie letnim pasują jeszcze sukienki romantyczne i klasyczne, ale bez nadmiaru zdobień – wystarczy jeden, góra dwa dekoracyjne elementy, na przykład falbana przy dolnej krawędzi i karczek z wiązaniem na tasiemki.
Pomarańczowa sukienka plus szare dodatki
Szary to jeden z najlepszych kolorów na dodatki do pomarańczowej, wakacyjnej sukienki. Szarości nieco tonują odważny kolor, chłodzą go i dodają elegancji. To szczególnie dobry wybór dla szatynek, które w oranżach nie zawsze wyglądają ładnie, za to szarości bardzo im służą – szare mogą być wszystkie akcesoria, można też pomyśleć o założeniu pod pomarańczową sukienkę szarego T-shirta, co sprawi, że oranż wyda się bardziej twarzowy.
Miks oranżu z szarościami służy też brunetkom, ale pod warunkiem, że szarości są zdecydowane, stalowe, wyraźnie kontrastujące z pomarańczem. Typom wiosennym i jesiennym pasują za to szarości ciepłe, idealnie współgrające z energetycznymi odcieniami pomarańczu.
W strojach wizytowych szarości można wymienić na srebro lub połączyć oba te kolory, zakładając na przykład lekką narzutkę z szarego szyfonu i metaliczne sandały na wysokich obcasach. Srebro ożywia pomarańczową kreację, więc to doskonałe rozwiązanie przy fasonach bardzo skromnych, w przydymionych odcieniach – srebrne dodatki mogą być wymyślne, ekstrawaganckie, z mocnym połyskiem, w stylizacjach casualowych przyda się jednak dla przełamania coś spokojniejszego, w matowych odcieniach szarości.
Jeśli same szarości wydają się zbyt nudne, warto sięgnąć po trzeci kolor – niebieski. Idealnie pasować będzie turkus, odcień chabrowy, lapis lazuli, lazur, a więc raczej odcienie dość jasne i intensywne. Stopień nasycenia koloru niebieskiego musi być taki sam jak w przypadku pomarańczu, zatem do przydymionego koloru dyniowego bardziej pasuje zgaszony błękit królewski, a do neonowego oranżu ostry cyjan.
Pomarańcz plus biel
Kolor biały bardzo często wykorzystuje się jako uzupełnienie dla pomarańczu, choć nie jest to wcale tak twarzowe połączenie. Oranż plus czysta biel to zestaw, który ładnie wygląda przy mocno opalonej skórze, ale gdy cera jest dość blada, lepiej sięgnąć po biele złamane, wpadające w jasny beż lub pastelowy krem.
Biel pasuje przede wszystkim do stylu nowoczesnego – mamy na przykład prostą, trapezową princeskę z geometrycznymi przeszyciami, białą, prostokątną torebeczkę na metalowym łańcuszku i białe szpilki z ostrymi noskami lub sandały z szerokich pasków. W stylu romantycznym ładniej wypada biel złamana, jak kość słoniowa, która dobrze komponuje się z delikatnymi fasonami. Jeszcze ciekawszy efekt jest wtedy, gdy biel służy jedynie za tło dla atrakcyjnego, romantycznego wzoru – odpowiednia będzie na przykład torebka ecru z niebieskim haftem kwiatowym albo szampańskie szpilki z delikatnym, złotawym zdobieniem.
Odważnie z żółcią
Żółty, tak samo jak pomarańcz, jest typowo wakacyjnym kolorem. Właśnie latem sięga się po nie najczęściej, choć dość rzadko w duecie, mimo że oba te kolory bardzo do siebie pasują. Jak połączyć te barwy? Na pewno muszą mieć tą samą temperaturę – do ciepłego pomarańczowego zawsze dodajemy ciepłe żółcie, chłodne oranże łączymy z jaskrawymi, zimnymi żółciami.
Najmniej ryzykowne jest zestawienie odcieni pastelowych, które tylko lekko ze sobą kontrastują, z drugiej strony jednak, to właśnie te bardzo wyraziste miksy dają najciekawszy efekt końcowy. Jeszcze innym rozwiązaniem są pomarańczowe sukienki wyjściowe z żółtym nadrukiem – oryginalne połączenie może podkreślić niewielka ilość czerni albo bieli.
Gdy sukienka ma prosty krój, żółte dodatki mogą wyróżniać się efektowną formą, jak na przykład etniczna torba z ażurowej, grubej siatki, kopertówka z ozdobnymi frędzlami, słomkowy kapelusz z pofalowanym, szerokim rondem, sandały z plecionych rzemyków, drewniane bransoletki z wyrzeźbionym wzorkiem, okulary słoneczne w stylu retro.
Elegancko z beżem
Pomarańczowe sukienki koktajlowe świetnie nadają się na letnie przyjęcia, bo podkreślają wakacyjny charakter kreacji. Elegancki wygląd kreacji podkreślają stylowe, beżowe akcesoria, znacznie lepsze od dodatków czarnych, które pasują raczej na sezon jesienno-zimowy.
Beż może się pojawić w wersji klasycznej, na szpilkach i prostej, kuferkowej torebce. Można go wykorzystać na fasonach ekstrawaganckich, jak ażurowa kopertówka z wielkim, metalowym zapięciem i sandały z frędzelkami. Surowy minimalizm także się sprawdzi, na przykład pod postacią wizytowych, lakierowanych klapek na szerokich, kwadratowych obcasach. Odpowiednie będą też akcesoria wzorzyste, beżowo-pomarańczowe, na przykład torebka retro z dwukolorową krateczkę lub modne czółenka peep-toe w drobne groszki.
Pomarańczowo-beżową stylizację warto podkręcić odrobiną ciemnej, spokojnej czerwieni, zakładając do sukienki na przykład cienki, czerwony paseczek albo malując paznokcie karminowym lakierem.
Jasne, neutralne barwy
Neutralne kolory to pomysł na stylizację w duchu casualowej elegancji. Do pomarańczowej sukienki dokładamy takie odcienie jak jasny błękit i oliwkowa zieleń, które dodają oranżowi lekkości i świetnie się sprawdzają podczas upałów. Jest to miks, który dobrze wygląda na każdej kobiecie, jedynie brunetki powinny zastąpić błękit i oliwkę czymś bardziej zdecydowanym, jak turkus i trawiasta zieleń.
Kolory te stosujemy w dowolnych konfiguracjach, zakładając na przykład oliwkowe espadryle i błękitną biżuterię albo jasnoniebieskie sandały i oliwkową koszulę. Warto jeszcze dołożyć do kompletu jakiś metaliczny drobiazg, zwłaszcza gdy stylizacja wykorzystuje same casualowe fasony.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.