Jak nosić granatowe sukienki w sezonie jesiennym?
Granat z czernią
Ulubiony kolor jesiennych dodatków to czerń. Z połączeniu z granatem może ona stworzyć zestaw albo wyjątkowo mdły, albo niezwykle efektowny. Sekret opcji drugiej? Najważniejszy jest wybór odpowiednich odcieni. Granat i czerń absolutnie nie mogą się ze sobą zlewać, tylko powinny tworzyć dość wyraźny kontrast. Sukienki wyjściowe muszą być w nasyconym odcieniu granatu, dopuszczalne są także ciemniejsze wersje koloru chabrowego czy kobaltowego. Do tego dodajemy wyrazistą, kruczą czerń, która stworzy atrakcyjne tło dla granatowej kreacji. Świetnie będą wyglądać akcesoria z lakierowanej, czarnej skóry, co podkreśli jeszcze bardziej różnicę pomiędzy kolorami i nada stylizacji większej drapieżności.
W jesiennym wydaniu granat i czerń najładniej wygląda w stylu geometrycznym, czyli proste, ale zdecydowane formy plus kontrastowe wzory. Granatowa sukienka może mieć na przykład krój z duchu militarnym, z ostro zaznaczonymi ramionami i mocno dopasowaną do ciała spódnicą, a rolę dodatków pełni nowoczesny żakiet w czarno-białe paski, czarne botki na wysokiej szpilce, lakierowana torebka w geometrycznym kształcie.
Do jesiennej, granatowo-czarnej stylizacji warto też włączyć jeden jaśniejszy kolor, najlepiej jaskrawy. Zawsze sprawdzi się biel, która może się pojawić jako samodzielny dodatek, np. pasek, albo część geometrycznego deseniu. Poza bielą, granatową sukienkę i czarne dodatki ożywi także czysta żółć, szczypta oranżu albo neonowej zieleni.
Granat z brązem
Brąz to drugi kolor, który dominuje w jesiennych stylizacjach. To często polecany dodatek do granatowych sukienek, zwłaszcza gdy potrzebny jest strój elegancki i stonowany. Granatowe sukienki do pracy zawsze będą się dobrze prezentować w towarzystwie brązów, ale niezmiernie ważny jest tu dobór odcieni pod kątem typu urody. Dla wiosen i jesieni zdecydowanie najlepsze są brązy ciepłe, dla lata i zimy – brązy chłodne. Wolno też dodać nieco czerni, ale znowu należy pamiętać o tym, by wszystkie kolory stanowiły odrębne płaszczyzny zamiast zlewać się ze sobą w ciemną, ponurą kompozycję. Jeśli więc do granatowej sukienki założymy czarne rajstopy i kozaki, to brązowy płaszczyk powinien być dość jasny, by odciąć się od ciemnych części stroju. Z kolei gdy to brązowe akcesoria są ciemne, czerń warto zastąpić rozmytym grafitem albo jasnym odcieniem szarego.
Dobry sposób na urozmaicenie stylizacji granatowo-brązowej to także stosowanie różnych tonów tych dwóch kolorów. Płaszcz do sukienki może być w jasnym, słonecznym odcieniu koniakowym, torebka natomiast wyróżnia się głębokim, nasyconym odcieniem orzecha, do tego dobieramy jeszcze apaszkę w kolorze błękitnym albo bladoniebieskim. Różnorodność brązów i granatu świetnie podkreśli obecność metali – złota dla ciepłych typów urody i srebrna dla typów zimnych.
Z dodatkiem burgunda
Kolorem kojarzonym powszechnie z jesienią jest również piękny odcień burgunda i ciemnego bordo. Są to także barwy idealnie komponujące się z granatem. Sukienki wizytowe automatycznie nabierają wyrazu, jeśli zestawi się je z bordowymi akcesoriami, co więcej, kolor ten pasuje zarówno na wieczór, jak i na co dzień. W stylizacjach casualowych bordo może nawet zdominować strój – w tym kolorze są na przykład rajstopy, torebka, szal i kapelusz. Dla rozjaśnienia kompozycji dodajemy ciepły odcień ecru albo kość słoniową, kobiety w typie zimy mogą zastosować czystą, lodową biel.
Wieczorem bordo pojawia się w mniejszych ilościach, ale za to na dodatkach przykuwających uwagę. To mogą być na przykład lakierowane, modne botki z fakturowanej skóry, torebka z ażurową aplikacją, jedwabna szarfa w talii, imponująca biżuteria z rubinów. Jeśli uzupełniającym kolorem ma być czerń, to tylko na błyszczących powierzchniach.
Burgund nadaje się też do pracy, choć jedynie w formie drobiazgów: pasek, apaszka, bransoletka, delikatny wzorek na rajstopach. Warto do całości dołożyć uspokajające szarości, które zrównoważą mocny kolor i nadadzą stylizacji bardziej profesjonalnego wyglądu.
Ciepłe czerwienie
Stonowane odcienie czerwonego to kolejna ciekawa propozycja. Koralowa chusta czy kardigan w kolorze malinowej czerwieni rozjaśnią i rozweselą granatową sukienkę, dlatego warto ten zabieg stosować zwłaszcza wtedy, gdy szukamy stylizacji mniej formalnej, ale wciąż eleganckiej. Jaśniejsze odcienie czerwieni pomagają także odmłodzić twarz, jest to zatem rozwiązanie idealne dla kobiet dojrzałych, które boją się, że granatowy strój za bardzo podkreśli ich wiek.
Obecność jasnej czerwieni pięknie podkreślą beżowe dodatki. Na granatową sukienkę można założyć beżowy sweterek z delikatnej wełny, również buty mogą być w tym kolorze, a najżywszym akcentem stroju będą wtedy na przykład malinowe rajstopy albo wielka, koralowa torba na ramię. Czerwień najlepiej zastosować tam, gdzie chcemy skierować uwagę, ponadto jest to doskonały kolor do optycznego wyrównywania proporcji – gdy biodra i uda są masywne, czerwony kardigan wizualnie je wyszczupli.
Więcej energii
Równie energetycznym dodatkiem co czerwień będzie żółć, ale nie ta bardzo jasna i słoneczna, tylko ta ciemniejsza, zabarwiona subtelnie brązem. Do jesiennych sukienek pasuje przede wszystkim żółć miodowa, która ładnie komponuje się z brązami i ciemną zielenią, oraz żółć bursztynowa, tworząca atrakcyjny zestaw z granatem, burgundem i grafitem. W odważniejszej wersji żółć można przemycić w panterkowym deseniu albo w kwiatowym wzorze.
Granat w kilku odsłonach
Granat to znakomita baza pod jesienny total look. Monochromatyczna stylizacja nie powinna być zbyt jaskrawa, dlatego w tej roli najlepiej sprawdzają się zazwyczaj barwy neutralne, jak czerń, brąz czy właśnie granat. Nie znaczy to jednak, że od stóp do głów ma dominować wyłącznie jeden odcień tego koloru. Total look będzie bardziej stylowy, jeśli podkreśli się go subtelnymi różnicami w tonach jednego koloru. Do sukienki w odcieniu przydymionego granatu można więc założyć żakiet w kolorze indygo, biżuterię z lapis lazuli, lazurową apaszkę, kobaltową kurtkę. Im spokojniejszy odcień sukienki, tym żywsze powinny być pozostałe części garderoby, natomiast gdy kreacja wyróżnia się żywym kolorem, dobieramy do niej akcesoria jaśniejsze, wpadające niemal w blady błękit.
Po raz kolejny sprawdzi się zasada dobierania kolorów pod typ urody, bo najefektowniejsze stylizacje monochromatyczne to te, które perfekcyjnie komponują się z kolorem włosów i cery. Dlatego dla wiosen i jesieni dobrym uzupełnieniem są turkusy oraz odcienie niebieskiego zabarwione lekką ciepłą zielenią albo ciepłym fioletem. Zimy powinny stawiać na zdecydowane kolory, jest to też jedyny typ, który naprawdę korzystnie będzie wyglądał w jednolitym odcieniu mocnego granatu na wszystkich elementach garderoby. Największe pole do popisu mają typy letnie, ponieważ takim kobietom pasuje większość odcieni granatu i niebieskiego, jeśli tylko są to barwy raczej chłodne i przede wszystkim rozmyte, z niewielką domieszką szarości lub fioletu.
Szarości nie muszą być nudne
Szary i granat to połączenie bezpieczne, ale i ryzykowne, bo łatwo wpaść w monotonię. Decydując się na szare dodatki do granatowej sukienki trzeba po prostu postawić na oryginalne faktury. Jesienią to całkiem proste, bo można wykorzystać wiele rozmaitych materiałów. Przykładowo, do granatowej sukienki pasować będzie puchata kamizelka z szarego futerka, szare zamszowe kozaczki, szare rajstopy z wytłaczanym wzorkiem, szary płaszczyk z grubej wełny, szare kardigany z fantazyjnym splotem, etc. Jako że szary to kolor spokojny, śmiało można eksperymentować z wzorami i fakturami, bez obaw, że strój wyda się przestylizowany. Umiejętna gra materiałami może dać na tyle ciekawy efekt, że nie będą potrzebne żadne dodatkowe kolory.
Te jednak mogą się oczywiście pojawić. Do granatu i szarości pasuje w zasadzie wszystko, ale jesienią warto sięgnąć po kolory typowe dla tej pory roku: świerkową zieleń, dyniowy pomarańcz, złocistą żółć, rdzawą czerwień, bordo, oberżynę.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.