Jak nosić fioletowe sukienki i spódnice?
data publikacji: 17.07.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Fiolet dla każdej kobiety
Fiolet uchodzi za kolor trudny, tymczasem to barwa, która pasuje wszystkim typom urody, a w wielu przypadkach jest wręcz jednym z najbardziej twarzowych odcieni. Fioletowe sukienki wizytowe to doskonały wybór między innymi dla kobiet o letnim typie urody. Właśnie fiolet ładnie eksponuje chłodną, spokojną urodę letnich szatynek i blondynek, przy czym muszą to być odcienie przydymione, w żadnym razie jaskrawe. Trzymając się tego warunku, dla lata odpowiednie są zarówno jasne fiolety wpadające w róż, jak i fiolety ciemne, zbliżone do śliwki. Żywe i jaskrawe fiolety to z kolei propozycja dla kobiet w typie zimy. Chłodne brunetki doskonale wyglądają w nasyconych, zimnych fioletach, które łączy się z czystą bielą, czernią lub kontrastowymi, jaskrawymi odcieniami.
Dla wiosen najbardziej twarzowy jest fiolet o raczej ciepłych tonach, jak irys czy purpura. Wiosny powinny wybierać jasne i delikatne odcienie, aczkolwiek nie mogą to być barwy przydymione polecane typom letnim. Jesienie, podobnie jak zimy, dobrze wyglądają w fioletach ciemniejszych i nasyconych, tyle tylko, że nie mogą to być odcienie bardzo chłodne.
Odcień warto dobrać także stosownie do okazji. Na wesele idealnie pasuje odcień lila lub wrzosowy, na rodzinne uroczystości jak chrzest czy komunia odpowiedni będzie pudrowy jasny fiolet oraz lawenda. W strojach casualowych świetnie wygląda czysty ametyst oraz odcień mulberry, na wieczór warto sięgnąć po oberżynę, purpurę bądź soczystą śliwkę.
Fiolet z dżinsem
Fioletowe spódniczki i sukienki codzienne warto zestawiać z dżinsem. Niebieski odcień denimu świetnie komponuje się z każdym fioletem, a jeśli wybierze się kreację z lekkiego materiału, zyska się dodatkowo ciekawy kontrast tkanin podkręcający stylizację. Do dżinsu pasuje przede wszystkim fioletowy jedwab oraz szyfon, tkaniny bardzo zwiewne i delikatne, idealne przeciwieństwo grubego dżinsu. Jakie buty? Wybór jest szeroki. W stylizacji casualowej najlepsze będą ładne tenisówki w ciemnym kolorze, w stroju wizytowym sprawdzą się pantofle nude, a gdy zależy nam na seksownym wyglądzie, zakładamy czarne, lakierowane szpilki.
W przypadku fioletowej spódnicy można pokusić się o dżinsową koszulę. Granatowy denim i czarne buty zapewnią monochromatyczny, wyszczuplający look, ale gdy szukamy czegoś bardziej rzucającego się w oczy, przyda się koszula z jasnego dżinsu, bardziej kontrastowa od granatu. Do tego dokładamy biały żakiet, który ładnie podkreśli błękitno-fioletowy zestaw, reszta akcesoriów może być w bladym odcieniu delikatnego różu.
Fiolet z metalami
Fioletowe sukienki wieczorowe najefektowniej wypadają w połączeniu z błyszczącymi dodatkami. Złoto przepięknie komponuje się z fioletem, wydobywa z niego całą głębię i nadaje kreacji iście królewskiego wyglądu. Wystarczą nawet bardzo skromne dodatki, jak cienki paseczek w talii czy małe kolczyki, ale bez obaw można złoto dodać w większej ilości, na przykład na butach i krótkim żakiecie. Co ważne w takich zestawach, to trzymanie się jednego odcienia złota, mieszając jednocześnie różne stylistyki. Przykładowo, jeśli do fioletowej sukienki dobieramy złote szpilki oraz torebkę, to gdy buty mają nowoczesny fason, torebka powinna być bardziej retro. Chodzi głównie o to, by poszczególne dodatki nie wyglądały jak z jednego kompletu, bo takie rozwiązania uchodzą dzisiaj za wyjątkowo niemodne.
Ze srebrem fiolet wygląda równie imponująco. Stylizacja wykorzystująca to połączenie może być w bardzo nowoczesnym duchu – kreacja ma minimalistyczny krój, buty to wysokie, proste szpilki, a torebka ma surowy, geometryczny kształt. Do srebrno-fioletowego stroju pasują także dodatki vintage, na przykład obszyta srebrnymi cekinami torebeczka albo biżuteria w stylu retro. Rezygnujemy przy tym z metalicznego połysku na rzecz starego srebra.
Przeciwieństwa się przyciągają
Fiolet to kolor śmiały, ale absolutnie nie przeszkadza mu obecność innych równie wyrazistych kolorów. Najbardziej efektownym dopełnieniem fioletu jest żółć, zarówno ta słoneczna, jak i ta lekko przygaszona. Żółć działa na fiolet trochę jak złoto, ale że nie jest tak błyszcząca, doskonale nadaje się do zestawów casualowych. Do fioletowej spódnicy zakładamy więc żółtą koszulę z jedwabiu albo miodowy sweterek z wełny, w przypadku fioletowej sukienki świetnie sprawdzi się żółty żakiet bądź sportowa kurtka. Co do kompletu? Barwy neutralne, przede wszystkim beż i nude, nie zaszkodzi też odrobina stonowanego granatu.
Inne mocne kolory, które dobrze wyglądają w towarzystwie fioletu, to zieleń oraz pomarańcz. Najlepiej stosować te trzy kolory jednocześnie, choć w rozsądnych proporcjach. Najłatwiej jest w przypadku fioletowej sukienki – dokładamy do niej po prostu zielone szpilki oraz niedużą pomarańczową torebkę. Przy fioletowej spódnicy drugi kolor jest równorzędny, trzeci trafia na dodatki – przykładowo, zielona jest bluzka koszulowa, a pomarańcz pojawia się tylko na pasku albo sandałach. Aby złagodzić trochę to odważne zestawienie, wystarczy wybierać odcienie pudrowe, spokojniejsze, na przykład zieleń gruszkową.
Fiolet z pastelami
Przeciwieństwem żywych barw są pastele, które również tworzą udany zestaw z fioletem. Numerem jeden jest tu błękit, który wolno wprowadzić do takiej stylizacji nawet w bardzo dużych ilościach. Do fioletowej sukienki pasować będzie na przykład błękitny trencz oraz błękitne szpilki, w komplecie ze spódnicą błękit pojawić się może na sweterku, butach, torebce. Dla wzmocnienia efektu przyda się trochę żywszego turkusu, chociażby na biżuterii.
Pastelowa, blada zieleń oraz maślana żółć to kolejne kolory warte uwagi – przydają się zwłaszcza przy spódnicach w ciemnych, mocnych odcieniach fioletowego. W tych barwach szczególnie atrakcyjnie prezentują się stylizacje w duchu retro, na przykład fioletowa spódniczka z kontrafałdą plus miętowy sweterek i bladożółte pantofelki w stylu lat 20-tych.
Wyjątkowo efektowne są też stylizacje wykorzystujące mocny fiolet oraz jego pastelowe wersje – przykładem takiego połączenia jest zestaw typu śliwkowa sukienka plus lawendowy żakiet. Im większy jest kontrast pomiędzy danymi odcieniami fioletu, tym ciekawszy efekt końcowy, dlatego do zestawu warto włączyć także pudrowy róż. Takie stylizacje szczególnie dobrze wyglądają na kobietach w typie lata.
Z bielą i czernią
Jeśli preferujemy klasykę, do fioletu dodajemy po prostu biel i czerń. To zestawy zawsze modne i bardzo szykowne, które mimo skromnej palety barw od razu przykuwają wzrok. Kolory te warto zestawiać ze sobą tak, by podkreślać kontrast między innymi. Jeśli spódnica jest fioletowa, to bluzka do niej niech będzie biała, a nie czarna – czerń dajemy na buty oraz ozdobny naszyjnik. Pomocne będą wzory, na przykład pepitka, która świetnie ożywi długą sukienkę w odcieniu zgaszonego fioletu.
Najodważniejsze połączenia
Prawdziwie ekstrawaganckim połączeniem jest zestawienie fioletu z czerwienią. Przez długi czas kolory te uchodziły za niepasujące do siebie, ale dzisiaj takie zestawy coraz częściej widzi się na wybiegach mody. Warto jednak mieć na uwadze, że czerwono-fioletowa stylizacja musi być utworzona według określonych zasadach. Po pierwsze, odcienie fioletu i czerwieni powinny być w tej samej tonacji, a więc gdy fiolet przez zgaszony, to i czerwień ma być w spokojniejszym odcieniu. Po drugie, w stylizacji nie mogą się pojawiać żadne dodatkowe kolory – na akcesoria wybieramy beż, jedynie w zestawach wieczorowych wolno pozwolić sobie na dołożenie skromnej turkusowej biżuterii.
Na pewno też nie da się nie zauważyć połączenia fioletu z panterką – do eleganckiej, fioletowej sukienki ołówkowej można założyć płaszcz w lamparcie cętki, a do trapezowej spódniczki w odcieniu purpury świetnie pasować będzie panterkowy top bez rękawów.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.