Jak nosić czerń do pracy?
Mała czarna z satynową apaszką
Prosta, czarna sukienka wyjściowa przyda się nie tylko do stroju wizytowego, ale również do pracy. Biurowa stylizacja nie powinna być przeładowana czernią, dlatego rezygnujemy z efektownego, czarnego total looku i zamiast tego sięgamy po dodatki w innych kolorach. Jeśli mała czarna ma rękawy, można zrezygnować z żakietu, przyda się natomiast ozdobna apaszka z satyny, którą tak wiążemy pod szyją, żeby jej rogi spływały w dół, co będzie trochę przypominać krawat. Satynowa apaszka ma elegancki, klasyczny wzorek w jasnych kolorach jak biel i pastelowy róż. Jej obecność nie tylko rozjaśnia czerń sukienki, ale też dobrze wpływa na wygląd cery – sama czerń może postarzać, ale chłodne pastele niwelują ten efekt. Buty też nie są czarne i dobieramy je kolorystycznie do sukienki – przykładowo, do wspomnianej bieli i różu idealnie pasować będzie stosowany fiolet. Małą czarną bez taliowania warto jeszcze wykończyć cienkim, skórzanym paskiem.
Kolorowy kardigan
Czarna sukienka z czarnym żakietem może wyglądać zbyt formalnie, dlatego marynarkę wymieniamy na wełniany, elegancki kardigan w atrakcyjnym kolorze. Do czerni przyda się coś energetycznego, ale nie powinien być to kolor nazbyt jaskrawy – sprawdzi się między innymi ciemna, musztardowa żółć, zgaszony, dyniowy pomarańcz, łososiowa czerwień, blady turkus. Kardigan nosimy zapięty, a dłuższy model warto przewiązać w talii paskiem. Dekolt sweterka ozdabiamy połyskującą broszką w kształcie kwiatu, dzięki czemu nie trzeba już będzie zakładać do sukienki żadnej biżuterii. Zestaw uzupełniamy beżowymi pantoflami z gadziej skóry albo czarnymi szpilkami.
Z szarą kamizelką
Szary to doskonała opcja w sytuacji, kiedy dress code zakłada noszenie tylko tych tradycyjnych, biurowych kolorów z neutralnej palety. Szary świetnie rozjaśnia czerń, ale powinien być to odcień dopasowany do naszego typu urody. Ważne jest i to, aby umieszczać go blisko twarzy, dlatego idealnym dodatkiem będzie modna, biurowa kamizelka. Zakładamy ją na sukienkę, dlatego powinna mieć ona taliowanie, poły wykrojone w szpic oraz trójkątny dekolt. Dwurzędowe zapięcie pasuje na smukłe sylwetki z małym biustem, z kolei na pełniejszy biust lepsza będzie kamizelka jednorzędowa. Czarną sukienkę midi można połączyć z dłuższą kamizelką o luźniejszym kroju, zwykle jednak najlepszy efekt daje kamizelka dopasowana, na długość sięgająca górnych partii bioder. Uzupełnieniem stylizacji z kamizelką jest sznur pereł oraz nowoczesne, czarne pantofle z szarymi wstawkami lub w szaro-czarną kratę.
W pensjonarskim stylu
Pensjonarska sukienka do pracy jest uszyta z gładkiej, czarnej wełny. Ma lekko rozkloszowany dół, a w górnej części jest dopasowana do ciała, posiada także krótkie, proste rękawki bez mankietów. Jej dekolt zrobi biały, pensjonarski kołnierzyk z jedwabiu albo grubej, bawełnianej koronki. Sukienka powinna sięgać do kolan, bo do pracy długość mini raczej się nie nadaje, mimo że dekolt wygląda skromnie i jest wysoko zabudowany. Na czarną pensjonarkę zakładamy kardigan w stylu retro, z głęboko wykrojonym dekoltem i szerokim, wełnianym paskiem do przewiązania w talii. Pantofle także są vintage, na kielichowych obcasach, wykończone fantazyjnym wiązaniem albo ażurowymi wstawkami. Kardigan oraz pantofle mają odcień głębokiego fioletu lub zieleni, a biżuteria to skromne ozdoby ze srebra i perełek.
Z koszulą i krawatem
Czarna, prosta sukienka wyjściowa na ramiączkach przyda się w eleganckich stylizacjach warstwowych. W biurowym zestawie taka sukienka powinna być z matowej tkaniny, a choć nie jest mocno dopasowana do ciała, to powinna dobrze podkreślać talię i mieć modelujące zaszewki na biuście. Łączymy ją z klasyczną, białą bluzką koszulową lub dzianinowym body z koszulowym kołnierzem i ozdobną listwą imitującą zapięcie na guziczki. Pod szyją wiążemy elegancki krawat w kolorowe paski. Krawat chowamy do środka, tak by było go widać jedynie na tym fragmencie białej koszuli, który wystaje spod czarnej sukienki. Żakiet nie jest potrzebny w taki zestawie, nie trzeba też zakładać paska, a buty powinny być na wysokich obcasach, choć zamiast szpilek wskazane są raczej nowoczesne pantofle na słupkach.
Szarości i błękit
Inny pomysł na zastosowanie szarości w biurowej stylizacji z czernią to elegancki, modny żakiet z delikatnie połyskującej tkaniny. Pasuje on nie tylko do czarnej sukienki, ale i czarnej spódnicy albo spodni, a wtedy do kompletu można jeszcze dołożyć inny biurowy kolor – jasny błękit. W odcieniu błękitu jest koszula, nieco się ona jednak różni od klasycznych fasonów, na przykład ekstrawaganckim krojem kołnierza lub mankietami wykończonymi romantyczną koronką. Szarości i błękit pojawiają się jeszcze na butach, pod postacią geometrycznego printu lub dużych kwiatów. Można też założyć proste, szare pantofle i do tego błękitne rajstopy. Ciekawą propozycją jest też czarny żakiet założony na skromną, szarą sukienkę biurową – zestaw ten uzupełniają błękitne czółenka z lakierowanej skóry, apaszka z błękitnej satyny oraz nowoczesna biżuteria z jasnoniebieskimi kamieniami.
Mocne odcienie niebieskiego
Nie tylko błękit nadaje się do biurowych stylizacji. Odcienie takie jak chaber czy kobalt bardzo dobrze komponują się z czernią – tworzą ładny kontrast, ale nie tak ostry jak biel, a do tego, choć są mocno nasycone, nie wyglądają równie krzykliwie jak fuksja czy jaskrawa żółć. W nasyconym odcieniu niebieskiego może być na przykład marynarka w stylu militarnym, noszona razem ze spodniami w kant lub czarnym ołówkiem. Atrakcyjnie wygląda też zestawienie czarnej, jedwabnej bluzki z niebieską spódnicą. Do tych dwóch kolorów warto jeszcze dołożyć choć niewielki, wzorzysty akcent w odcieniach bieli i niebieskiego – może to być apaszka w groszki, top w drobne kropeczki, bluzka w paski bretońskie, dwukolorowe pantofle retro. W miejsce biało-niebieskiego wzoru można też wprowadzić gładką biel z bordowymi akcentami.
Czerń melanżowa
W monochromatycznych zestawach czerń wcale nie musi być ponura. Tym razem zamiast jasnych dodatków wykorzystujemy melanżową fakturę tkaniny, dzięki czemu czerń staje się łagodniejsza i bardziej casualowa. Z melanżowej tkaniny uszyta jest ołówkowa spódnica albo sukienka z bardzo głęboko wyciętym dekoltem – dodatkiem do takiego fasonu jest ciemnozielona, jedwabna bluzka w eleganckim stylu, zawiązana pod szyją na ozdobną kokardę. W odcieniu gładkiej czerni jest krótki żakiecik w stylu retro, mocno taliowany i z szerokim kołnierzem. Czarne są jeszcze matowe, maskujące rajstopy, natomiast szpilki mają ten sam odcień co bluzka lub pojawia się na nich wzór w zbliżonej tonacji, na przykład granatowo-zielona kratka. Zieleń nie jest zresztą jedyną możliwą opcją – nada się każdy inny kolor, z którym stylizacja zachowa swój monochromatyczny charakter, jak śliwkowy fiolet lub kasztanowy brąz. Są i melanżowe, czarne spodnie. Do nich bardziej pasuje styl minimalistyczny albo rockowy, a głównym dodatkiem jest jasny, twarzowy brąz. Do melanżowych spodni pasuje na przykład brązowy żakiet ze skóry i czarny golf, brązowy pulower z szerokimi ściągaczami, kopertowa bluzka z brązowego jedwabiu.
Czerń z klasycznymi wzorami
Zestawienie czerni z tradycyjnymi printami to nic nowego w eleganckiej modzie, a jednak dzięki tym wzorom czerń wygląda bardziej świeżo i wcale nie wydaje się nudna. W biurowym stroju mamy dwa różne printy, na przykład bluzkę w wąskie paseczki i buty w panterkę, a fasony tych wzorzystych dodatków powinny być nowoczesne, jak lakierowane baleriny z wydłużonymi noskami i minimalistyczny golf. Czerń z wzorami da się też nosić blokowo, czyli zakładamy czarną, rozkloszowaną spódnicę midi i żakiet w szaro-białą jodełkę albo czarny, kaszmirowy sweter z szerokimi rękami oraz proste spodnie w czarno-białą kratkę. Dodatkiem nie jest tu drugi print, tylko coś pastelowego.
Źródło: https://www.thetrendspotter.net/business-attire-for-women/
https://www.collegefashion.net/fashion-tips/all-black-work-outfits/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.