Jak nosić białe sukienki w sezonie zimowym?
data publikacji: 07.03.2017 r.
data aktualizacji: 19.03.2024 r.
Cała na biało
Biały total look to bez wątpienia jedna z oryginalniejszych propozycji na zimę. Bazą dla takiej stylizacji mogą być białe sukienki wyjściowe z eleganckiej wełny, w prostym, korzystnym dla sylwetki fasonie. Najbardziej efektowne będą sukienki długie, przynajmniej do połowy łydki, ładnie rozkloszowane by optycznie wysmuklić nogi, ale można oczywiście założyć także krótki model, wtedy jednak zakładamy rajstopy nie białe, ale cieliste, w odcieniu zbliżonym do naturalnego koloru naszej skóry. Do kompletu dobieramy biały kardigan, szal, długi płaszcz – powinny mieć one dokładnie taki sam odcień co sukienka, ale dla urozmaicenia stylizacji warto zastosować różne faktury materiałów. Skoro więc sukienka jest gładka, płaszcz niech będzie wykończony futerkiem z długiego włosia, a szal może się wyróżniać ozdobnym splotem. Lub inaczej, do gładkiego, wełnianego płaszcza szukamy sukienki z prążkowanej dzianiny.
Buty i torebka też mogą być białe, choć przyda się jeden akcent w mocniejszym kolorze. Skoro więc torebka jest biała, to buty mogą być z zielonego zamszu albo ciemnobordowej skóry – ciemny, nasycony kolor pięknie podkreśli biel stylizacji. Ozdobnym akcentem mogą być także na przykład fioletowe rękawiczki, szal w odcieniu miodowej żółci, czerwona czapka.
Do białego total looku pasują również akcenty zwierzęce: buty z wężowej skóry, torebka w lamparcie cętki, peleryna w panterkę, cętkowany płaszcz. Zwierzęce motywy sprawdzają się przede wszystkim w stylizacjach minimalistycznych, opartych na nowoczesnych, prostych fasonach z eleganckich materiałów.
Biel i jej pochodne
Łączenie bieli z jej złamanymi odcieniami i innymi jasnymi kolorami jak beż czy blade szarości to już nieco trudniejsza sztuka. O ile strój wykorzystujący w całości czystą biel wygląda świeżo i szykownie, tak mieszanka wielu neutralnych, jasnych barw potrafi wypaść mdło. Dlatego w takim stroju nie należy przesadzać z ilością odcieni i zawsze dodaje się do zestawu jeszcze jeden, kontrastowy kolor. Przykładowo, sukienka jest z białej, grubej wełny, rajtuzy są w tym samym odcieniu, ale kurtka noszona do kompletu jest z jasnobeżowego futerka. Całość wieńczą krótkie, zgrabne botki w odcieniu czerwonego wina. Inny zestaw to biała sukienka w fasonie tuniki, do tego matowe legginsy w odcieniu ecru, wysokie, jasnoszare kozaki i beżowy płaszcz.
Stylizacje oparte na podobnych odcieniach bieli powinny wykorzystywać ciekawe, oryginalne fasony i przede wszystkim bardzo zróżnicowane faktury. Nic tak nie popsuje monochromatycznej, białej stylizacji jak zwyczajne, gładkie dzianiny w prostych fasonach – jeśli sukienka to klasyczny model, reszta rzeczy musi zwracać na siebie uwagę odważną formą. Nie muszą to być od razu bardzo ekstrawaganckie ubrania czy dodatki, wystarczy na przykład modna kożuszkowa kurtka-pilotka, ozdobnie wydziergany długi szal, kozaki z ażurowym wykończeniem czy wielka torebka z metalowymi okuciami. Prócz tego, dodatkowym kolorem nie powinny być spokojne pastele w rodzaju błękitu czy różu, ale raczej na przykład świerkowa zieleń, burgund, purpura, kobalt.
Biel z czernią
Białe sukienki codzienne w otoczeniu czarnych dodatków to zestaw, który nigdy się nie nudzi. Jest bardzo prosty do stworzenia, ale znowu – żeby stylizacja naprawdę zwracała na siebie uwagę, trzeba starannie dopasować poszczególne rzeczy. Jeśli sukienka jest skromna i bez żadnych ozdób, przydadzą się lekko połyskujące, czarne rajstopy i efektowne kozaki z czarnej lakierowanej skóry. Gdy zaś to sukienka zwraca uwagę swoją niebanalną formą, zakładamy do niej proste, zamszowe botki i gładkie pończochy. Warto tu stosować nietypowe rozwiązania, na przykład założenie czarnego golfu pod białą sukienkę bez rękawów lub połączenie koronkowej, eleganckiej kreacji z ciężkimi sportowymi śniegowcami.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla pełniejszych sylwetek, jest noszenie białych, rozkloszowanych sukienek w towarzystwie wysokich kozaków na obcasie. Gdy cholewka chowa się pod materiałem sukienki, nogi wydają się optycznie smuklejsze, poza tym jest to na tyle szykowny zestaw, że pasuje nawet na wieczorne wyjścia.
Czerń jest także najlepszym dodatkiem, jeśli zimą chcemy nosić sukienkę w letnim fasonie, na przykład z białego szyfonu albo cienkiej koronki. Taka kreacja zupełnie zmienia swój charakter, gdy wzmocni się ją czernią, przy czym należy wybierać już same zimowe akcesoria. Czarne rajstopy muszą być grube i matowe, płaszcz to klasyczne, zimowe okrycie, a torba zrobiona jest z mocnej skóry bądź zamszu. Obowiązkowo dokłada się jeszcze ciepły, szeroki szal i modne rękawiczki.
Biel na wieczór
Białe sukienki koktajlowe na zimę wymagają ciekawej stylizacji. Na topie są kreacje w duchu glamour, a więc na przykład obcisłe sukienki z fakturowanej, eleganckiej dzianiny, do których zakłada się białe, futrzane etole, jedwabne rękawiczki, zdobione kamieniami wieczorowe szpilki i efektowną, srebrną biżuterię. Sprawdzi się również wytworna kreacja z białego jedwabiu, długa, dopasowana do sylwetki, z odsłoniętymi plecami i kuszącym dekoltem z przodu – tu również pasować będą futrzane okrycia, mocno błyszczące dodatki, pełna przepychu biżuteria.
Decydując się na lekko złamane odcienie bieli warto postawić na styl retro. Koronkowe sukienki w odcieniu szampańskim lub ecru fantastycznie wyglądają w wieczornych zestawach, szczególnie gdy doda się do nich stylowe pantofle, aksamitną torebkę, biżuterię vintage i rajstopy w delikatnie tłoczone wzorki.
Modny casual
Biała sukienka może służyć zimą jako bluzka lub tunika. Do tego najbardziej nadają się sukienki o linii A, nie dłuższe niż do kolan, oraz sukienki odcinane pod biustem, z trapezowym wykończeniem na dole. Sukienki tego typu nosimy po prostu do dżinsów, zamiast swetra czy bawełnianej bluzki. Buty do takiego zestawu powinny być na obcasie, dzięki czemu sylwetka optycznie się wydłuży, a strój zyska bardziej eleganckiego wyglądu. Oczywiście, spodnie nie muszą być koniecznie z granatowego dżinsu, pasować będą wszystkie ciemne kolory, od grafitu przez bordo do mocnej zieleni.
Atrakcyjnym dodatkiem do casualowej białej sukienki jest także odcień khaki. Na sukienkę można narzucić oliwkową, męską koszulę albo kurtkę w wojskowym stylu, w odcieniu khaki mogą być też legginsy, rajstopy czy kozaki. Ponieważ zaś kontrast kolorystyczny jest tu mniejszy niż przy czerni czy purpurze, przyda się jeden wyrazistszy akcent, na przykład pomalowane na bordowo paznokcie, niewielka fioletowa torebka, żółta czapka.
Jeszcze bardziej widowiskowe będą stylizacje łączące biel z czerwienią. Tu jednak biel powinna być w zdecydowanej przewadze – czerwień jest tak wyrazista, że nawet niewielki dodatek skupia na sobie uwagę. Czerwień warto więc stosować głównie na zimowych dodatkach, jak czerwony kapelusz czy czerwone rękawiczki. Większe ilości czerwieni zdadzą egzamin wtedy, gdy sięgniemy po odcień ciemniejszy i nieco przydymiony, jak bordo.
Czy biała sukienka pogrubi?
To zależy od faktury i kroju ubrania. Luźne, swetrowe sukienki wykończone grubymi, fantazyjnymi wzorami faktycznie mogą dodawać kilogramów, dlatego przy większej tuszy warto szukać modeli klasycznych, o linii dopasowanej do ciała. Unikać należy też mocno kontrastowych zestawień w tych miejscach, które są najbardziej kłopotliwe. Przykładowo, jeśli problemem są grube uda, nie zakładamy krótkiej białej sukienki i czarnych rajstop, bo to podkreśli masywność ud – lepszym rozwiązaniem są wtedy rajstopy jasne, na przykład szare lub beżowe, które z białą sukienką stworzą jednolity kolorystycznie blok. Żywe kolory stosujemy natomiast na górnych partiach ciała, na przykład nosząc zielony kapelusz albo czerwoną chustę.
Biała sukienka nie musi być minimalistyczna, zawsze jednak powinna wyraźnie podkreślać talię. Szczupły wygląd zapewnią także dość sztywne materiały średniej grubości – objętości dodają przede wszystkim cieniutkie dzianiny oraz bardzo grube wełny.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.