Jak modnie wyglądać w klasycznej garsonce?
data publikacji: 22.03.2017 r.
data aktualizacji: 19.03.2024 r.
Znaleźć oryginalny styl
W przypadku sukienki do pracy niespecjalnie można sobie pozwolić na modowe szaleństwa, dlatego służbowa garsonka tak często kojarzy się z nudną tradycją. To nie do końca prawda, bo choć fasony biurowych kostiumów ewoluują bardzo powoli, to zawsze da się znaleźć elegancki model, który pozytywnie wyróżnia się na tle innych prostych, bezpiecznych krojów. Przykładowo, to może być garsonka z żakietem wykończonym podwójną baskinką – rozwiązanie proste, odwołujące się do klasyki, ale dzięki temu, że falbany są dwie, biurowy komplet od razu zyskuje na oryginalności i w żaden sposób nie narusza biurowego dress codu. Inne efektowne wykończenie garsonki to chociażby szeroki, okrągły kołnierz efektownie układający się na ramionach albo minimalistyczny żakiet pozbawiony klap, z geometrycznie wykrojonymi połami. Wystarczą po prostu niewielkie modyfikacje klasycznego kroju, odwołujące się do aktualnej mody – przykładowo, jeśli na czasie jest powrót do lat 80., warto poszukać garsonki o śmiałej linii, z nieco szerszymi ramionami i klapami w kontrastowym kolorze.
Druga rzecz to kolor. Jeśli dress code nie nakazuje nam przez cały tydzień chodzić wyłącznie w czerni albo szarościach, warto poszukać garsonki w naprawdę atrakcyjnym kolorze. Garsonki uchodzą za postarzające w dużej mierze dlatego, że zbyt często sięga się po bezpieczne, ale niedopasowane do własnej urody kolory, co razem z nietrafionym fasonem daje właśnie taki mało ciekawy efekt końcowy. Typowym błędem jest chociażby nadmierne zawierzanie czerni – garsonki w tym kolorze świetnie wyglądają jedynie na brunetkach o wyrazistej urodzie. O niebo lepszy efekt zapewni garsonka granatowa, w głębokim, nasyconym odcieniu navy, jeśli włosy są np. rude, albo w lekko przydymionym, chłodnym odcieniu ciemnoniebieskiego, gdy mamy do czynienia z urodą typu lato. Szatynkom bardzo pasować będą także garsonki w odcieniu świerkowej zieleni, ciepłym wiosnom przysłuży się kostium w odcieniu antracytowym, a jesienną urodę pięknie podkreśli jasny, ciepły brąz, np. orzech albo sjena.
Podkreślamy figurę
Staroświeckie garsonki wyróżniają się prostym, niezbyt korzystnym dla figury krojem. Garsonka nowoczesna wręcz przeciwnie – jej celem jest dyskretne podkreślenie walorów kobiecej sylwetki. Modny wygląd oznacza perfekcyjne dopasowanie do figury i pełen komfort użytkowania – garsonka podczas ruchu nie marszczy się, nie podwija do góry, nie odsłania zbyt wiele i nie opina nadmiernie pełniejszych partii ciała.
W przypadku żakietu:
- klapy gładko leżą na klatce piersiowej i nie marszczą się w miejscu zapięcia na guzik,
- rękaw wszyty jest dokładnie na linii ramienia,
- podkrój pod pachą jest na tyle szeroki, że można swobodnie poruszać rękami,
- taliowanie idealnie pokrywa się z rzeczywistą talią,
- rękawy sięgają maksymalnie linii nadgarstków.
Długość żakietu zależy od typu budowy ciała, ale generalnie najszykowniej prezentują się fasony krótkie, kończące się kilkanaście centymetrów pod talią. Długie żakiety pasują przede wszystkim kobietom wysokim i szczupłym, i też powinny być to fasony taliowane, gładko przylegające do ciała.
Druga część garsonki to spódnice albo sukienki wizytowe i tu najmodniejszym fasonem jest ołówek – spódnica łagodnie opina brzuch, biodra oraz uda, a jej linia jest lekko ścięta w kierunku kolan. Ołówkowe spódnice prezentują się bardziej nowocześnie od prostych tub, jeśli jednak biodra oraz uda są bardzo masywne, bezpieczniejszą opcją będzie minimalistyczna, nowoczesna spódnica trapezowa.
Odpowiedni materiał
Ciężkie, grube tkaniny w ponurych kolorach to kolejny czynnik decydujący o niemodnym wyglądzie garsonki. Atrakcyjne, stylowe garsonki są szyte z lekkiej, eleganckiej wełny, tkanin bawełnianych i jedwabnych, w przypadku garsonek letnich można pozwolić sobie także na naturalny len. Materiał musi być wysokiej jakości, w przeciwnym razie garsonka szybko straci fason, kolory wyblakną i pojawią się mało estetyczne przetarcia na szwach, a to zawsze negatywnie wpływa na wizerunek. Warto zwrócić uwagę na obecność włókien sztucznych – ich niewielka ilość sprawi, że ubranie stanie się wytrzymalsze i nie będzie się deformować nawet przy intensywnym użytkowaniu. Pamiętajmy też, by nosić tkaniny stosownie do pory roku – lniana garsonka to kiepski pomysł w środku zimy, podobnie jak ciemna gruba wełna w największe sierpniowe upały.
Tkanin takich jak żakard czy tweed nie trzeba jednak całkowicie skreślać. Konserwatywne materiały wracają do łask i szara, tweedowa garsonka może się prezentować bardzo świeżo i modnie, jeśli tylko pamięta się o dwóch rzeczach: fason takiej garsonki musi pokrywać się ze współczesnymi trendami, a jeśli trzymamy się kroju retro, to obowiązkowo wprowadzamy do stylizacji nowoczesne akcesoria.
Atrakcyjny kontrast
Klasyczne garsonki nosimy nie tylko do biura, a to zwiększa pole manewru. Można z tego skorzystać w bardzo prosty sposób, łącząc kontrastowe kolory. Weźmy czerń – do garsonki w tym kolorze warto założyć śnieżnobiałą bluzkę albo jedwabny, żółty top. Do granatu także będzie pasować biel, a poza tym jeszcze żywy oranż, pastelowa żółć, lodowy błękit. Do garsonki szarej warto dodać kolor energetyczny, jak czerwień albo fuksja. Klasyka idealnie się nadaje do takich kontrastowych zestawów, bo prosty krój równoważy odważne połączenia i całość w dalszym ciągu prezentuje się bardzo elegancko.
Mocny kolor warto wprowadzać również na dodatkach, co szczególnie pasuje do stylizacji retro; skromna, tweedowa garsonka w odcieniu szarości bardzo zyska, jeśli założy się do niej krwistoczerwone szpilki albo pomarańczową, lakierowaną kopertówkę i trudno będzie taki zestaw zaliczyć do nudnej klasyki.
Na sportowo
Na nieformalne okazje garsonkę warto przemienić w modny, komfortowy strój w stylu sportowej elegancji. Jak to zrobić? W miejsce eleganckiej, jedwabnej bluzki zakładamy prostą, bawełnianą koszulkę albo klasyczny t-shirt z nieco głębszym dekoltem. Najładniej wypadają w tej roli bluzki białe, ale stylowym dodatkiem do klasycznej garsonki będzie także top w twarzowym odcieniu błękitu, pudrowego różu, stalowej szarości.
Ten kontrast elegancji z casualowym komfortem podkreślą nowoczesne akcesoria. Rezygnujemy ze szpilek i zakładamy gustowne baleriny, białe tenisówki na grubej podeszwie, espadryle w neutralnym kolorze, modne sznurowane półbuty. Do tego ciekawa biżuteria: naszyjnik ze skóry i metalu, wielki pierścionek w stylu pop-art, bransoleta z ażurowego metalu, geometryczne kolczyki.
W stylu glamour
Skoro krój garsonki jest klasyczny, warto zainteresować się ekstrawaganckimi dodatkami. Pomocne będzie złoto, które w takim zestawie może występować w większej ilości, na przykład jako naszyjnik, pierścionek i okucia na skórzanej torebce. Po złoto sięgamy przede wszystkim wtedy, gdy garsonka jest w neutralnym, bardzo spokojnym kolorze, a dla większego urozmaicenia stylizacji wolno nawet połączyć kilka różnych metali, np. dodając do garsonki złote szpilki i srebrną torebkę. Istotną rolę odegrają też fasony. Garsonka całkowicie zmieni swój charakter, jeśli założymy do niej seksowne, wysokie kozaki na szpilce albo rockowe botki z odkrytymi palcami, a klasyczną torebkę zastąpimy modnym, cekinowym workiem noszonym na nadgarstku bądź małą torebeczką w oryginalnym kształcie.
Można też zdecydować się na prawdziwe retro, pełne teatralnych form. Jeśli bluzka z żabotem, to takim naprawdę dużym i gęsto pomarszczonym. Buty z epoki? Niech to będą na przykład barokowe pantofle albo wysokie, sznurowane trzewiki z charakterystycznie wyciętym obcasem. Do stylistyki retro pasować będą także bardziej współczesne fasony, na przykład wielkie okulary ‘muchy’ z lat 60., dopasowane botki na kwadratowym obcasie, szerokie paski z metalicznym połyskiem, wiązane nonszalancko w talii.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.