Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak łączyć różne wzory w jednej stylizacji?

data publikacji: 11.07.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Dwukolorowe paski

 
Klasyczne paski uchodzą za wzór neutralny, co oznacza, że bez większych problemów da się je połączyć z innymi printami. Najlepsze są tu paski biało-czarne oraz biało-granatowe, czyli proste wzory oparte na neutralnych kolorach. Traktuje się je niemal tak samo, jak neutralną, gładką bazę, dlatego pasuje do nich większość kolorowych, bardziej fantazyjnych motywów. Przykładowo, klasyczne sukienki wyjściowe w marynarskie paski można zestawiać z żakietami w wielobarwne kwiaty, do spódnicy w szerokie pasy świetnie pasować będzie jaskrawa koszula w wymyślne esy floresy, a do spodni w tenisowe prążki wolno założyć bluzkę z motywem Paisley.
 
W przypadku kolorowych pasków postępuje się z grubsza tak samo, tyle że ostrożniej dobiera się kolory. Przykładowo, jeśli spódnica jest w czerwono-żółte paseczki, dokładamy do niej bluzkę z wzorem opartym na podobnych kolorach, z dodatkiem jeszcze jednej barwy. Gdy odcienie mają być zupełnie inne, pozostajemy przy neutralnej palecie barw – do czerwono-żółtych pasków pasować będą na przykład czarno-białe kwiaty albo granatowo-białe arabeski.
 

Proste wzory

 
Mało kłopotliwa jest także klasyczna kratka vichy, bez względu na jej kolor. To prosty deseń, który świetnie wygląda zarówno z gładkimi, jak i wzorzystymi ubraniami i właśnie w tej drugiej wersji motyw vichy często nabiera wyrazistości. Do kratki vichy bardzo pasują kwiaty, od drobnych łączek po wielkie, kontrastowe nadruki, a żeby stylizacja wyglądała na bardziej zrównoważoną, wystarczy, by na obu wzorach pojawiał się ten sam kolor – przykładowo, jeśli spodnie są w biało-niebieską kratkę, bluzka do niej może być biała, z nadrukiem w czerwono-zielone róże. Lub inaczej, do niebiesko-białych spodni zakładamy zieloną koszulę ozdobioną białymi i niebieskimi kwiatuszkami. Gdy kratka i kwiatowy wzór mają inny kolor przewodni, warto zadbać o to, by były to barwy pokrewne, jak niebieski i zielony czy czerwony i fioletowy.
 
Drugim prostym wzorem, który dobrze łączy się z innymi printami, są groszki. Najefektowniej wypadają one w zestawie z szerokimi pasami w śmiałych kolorach, na przykład biało-czarne groszki plus czerwono-zielone pasy. Przy większych grochach warto dla kontrastu zastosować drobne paski, na przykład w stylu bretońskim. Generalnie do kropek pasują przede wszystkim wzory geometryczne oraz wielkie, abstrakcyjne printy w stylu nowoczesnym, świetnym dodatkiem do groszków jest także kratka vichy. Geometryczne wzory powinny być w kontrastowych kolorach, ale z jednym wspólnym elementem, na przykład spódnica w biało-granatowe groszki plus koszula w czerwono-białą kratkę.
 
Identycznie postępujemy przy łączeniu groszków z kwiatami. Roślinne motywy nie mogą być zbyt pstrokate, bo z groszkami najładniej wyglądają klasyczne, dwubarwne wzory, na przykład białe róże na czarnym tle. Najmniej ryzykowne są połączenia wzorów w tych samych kolorach, ale warto poeksperymentować z trzecim odcieniem – do topu w biało-czarne groszki zakładamy na przykład spódnicę w niebiesko-białe kwiaty. Groszki z kwiatami dobrze wyglądają, jeśli na obu wzorach pojawia się biel, a jeden z printów wykorzystuje tylko neutralne barwy, na przykład biało-granatowe grochy plus biało-żółte kwiaty.
 

Neutralne printy jako baza

 
Zasada neutralnych kolorów przyda się także przy łączeniu zupełnie innych wzorów. Jeśli mamy różne abstrakcyjne printy, to na pewno będą one do siebie pasować, gdy jeden z nich wykorzystuje tylko dwa neutralne kolory i jeden z nich pojawia się także na drugim wzorze. Może to być na przykład top w biało-szare paski różnej szerokości i spódnica w szaro-czerwono-pomarańczowe figury geometryczne albo biała koszula z granatowym motywem roślinnym i spodnie ozdobione granatowo-fioletowo-złotymi zygzakami azteckimi.
 
Neutralne printy warto łączyć z naprawdę śmiałymi wzorami, tak by powstał oryginalny kontrast. W takich stylizacjach niezwykle ważny jest kolor, dlatego przyda się choć jeden wyrazisty odcień, jak fuksja, limonkowa zieleń czy strażacka czerwień – bez takich akcentów połączenie obu motywów może być nieco mdłe.
 

Odwracanie kolorów

 
Prostym i skutecznym sposobem na łączenie różnych wzorów jest zamiana kolorów przewodnich. Na czym to polega? Białe sukienki w drobne, czarne prążki można zestawiać z czarnymi żakietami w delikatną, białą kratkę – obie rzeczy wykorzystują te same barwy, ale na jednej dominująca jest czerń, a na drugiej biel. To rozwiązanie jest szczególnie polecane przy wzorach podobnych do siebie, dzięki czemu stylizacja wygląda na bardziej wyrafinowaną i nie przypomina jednolitego, wzorzystego uniformu.
 
Przy innych kolorach jest dokładnie tak samo – przykładowo, do czerwonej spódnicy z białym ornamentem zakładamy biały top z delikatnym, czerwonym nadrukiem.
 

Jeden wzór, różne wersje

 
Bardzo oryginalne są stylizacje wykorzystujące jeden wzór, tyle że w różnych odcieniach. Takie połączenia szczególnie dobrze wyglądają w przypadku printów roślinnych i abstrakcyjnych, ale można ten zabieg wykorzystać także przy prostych wzorach geometrycznych. Co jest ważne, to właściwe dobieranie kolorów. Poszczególne odcienie muszą być dopasowane według koła barw – sięgamy albo po kolory kontrastowe, jak na przykład żółć i fiolet, albo po barwy sąsiadujące ze sobą, jak fiolet, granat i czerwień.
 
Inny sposób to łączenie tych samych wzorów, ale w różnych rozmiarach. Jeśli spodnie są w drobne prążki, to zakładamy do niego żakiet w szerokie pasy, a do spódnicy w malutkie stokrotki dokładamy top w te same stokrotki, lecz znacznie większe. Takie stylizacje świetnie wyglądają w zestawach monochromatycznych – mamy te same kolory, ten sam wzór, a jednak cały zestaw jest bardzo oryginalny i na pewno nie nudny.
 

Sąsiednie kolory

 
Koło barw przyda się również przy zestawianiu kompletnie odmiennych printów. Przykładowo, gdy spódnica jest biała w wielkie, żółte kwiaty, pasować do niej będzie biała bluzka z jasnozielonym lub jasnopomarańczowym nadrukiem – oba te odcienie sąsiadują z czystą żółcią. Na tej zasadzie kompletujemy także pozostałe, gładkie akcesoria, które mają dopełnić stylizację.
 
Printy w różnych kolorach powinny mieć neutralne tło, dzięki czemu uniknie się pstrokacizny, a same wzory staną się lepiej widoczne. Warto tego przestrzegać przede wszystkim przy soczystych, jaskrawych kolorach, które w większej ilości mogą być przytłaczające – obecność neutralnej bieli czy szarości zadziała tonująco.
 

Wspólny mianownik

 
Wzory w zupełnie różnym stylu można łączyć ze sobą, gdy ich kolorystyka jest mocno zbliżona. Nie muszą to być dokładnie te same odcienie, ale razem powinny tworzyć jednolitą całość – gdy sukienka jest granatowa w fioletowe kwiaty, pasować do niej będzie na przykład granatowy żakiet w różowe prążki albo ciemnoniebieskie ponczo w zielone zygzaki. Chodzi więc o to, by ciemne, stonowane barwy łączyć z innymi odcieniami w tym stylu, tak samo jak do pastelowych printów pasować będą inne pastele, a nie jaskrawe neony.
 
Całość warto podkreślić jednym mocniejszym akcentem – przykładowo, do granatowo-niebiesko-fioletowych wzorów dokładamy niewielki czerwony drobiazg, a do stylizacji opartej na pudrowym różu i lawendowym fiolecie dodajemy odrobinę fuksji.
 

Wzory jako dodatki

 
Wzory nie muszą być równorzędne. Dobry efekt dają także te stylizacje, w których jeden print odgrywa wiodącą rolę, a pozostałe motywy są tylko jego uzupełnieniem. Przykładowo, do płaszcza w kolorową, szkocką kratę możemy dołożyć skromny, czarny top w drobne, beżowe groszki, a do sukienki w czerwono-białe pasy granatowe szpilki w delikatne, białe prążki.
 
W roli uzupełniającego dodatku najlepiej sprawdzają się mało skomplikowane printy w neutralnych kolorach. Są one świetnym uzupełnieniem dla ubrań w zwierzęce wzory – do popularnej panterki świetnie pasować będą chociażby czarno-białe paseczki albo brązowo-białe groszki.

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.
 

Polecane

Przeczytaj również

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 40647 opinii
pixel