Jak łączyć różne wzory w eleganckich stylizacjach?
data publikacji: 27.06.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Subtelne desenie w neutralnych kolorach
Na początek warto wykorzystać fakt, że nie wszystkie wzory są duże i jaskrawe. Drobne printy w neutralnych kolorach zazwyczaj łatwo ze sobą połączyć, zwłaszcza gdy wykorzystują one bardzo podobną paletę kolorów. Szukamy przede wszystkim wzorów klasycznych, niezbyt skomplikowanych – spodnie mogą być na przykład w drobną, biało-czarną krateczkę, a bluzka biała, w delikatne, czarno-błękitne kwiatuszki.
Szczególnie dobrze takie połączenia wyglądają, kiedy kolorem dominującym jest biel albo jasny beż, natomiast na dodatkach stosuje się przede wszystkim szarości oraz brązy, a gdy wzór jest ciemniejszy, sięgamy po czerń.
Miks dwóch delikatnych, neutralnych printów wypadnie jeszcze lepiej, gdy wzorzyste ubrania będą w nowoczesnych fasonach nawiązujących do klasyki – to mogą być na przykład kuloty i luźna koszula, cygaretki i bluzka kopertowa, spódnica ołówkowa i kimonowy żakiet.
Jeden wzór w różnych wariacjach
Elegancko i modnie wyglądają stylizacje wykorzystujące różne wersje tego samego wzoru. Weźmy kratkę – garniturowe spodnie mogą być wykończone drobną, czarno-białą krateczką, podczas gdy na koszuli mamy większą, czerwono-białą kratkę vichy.
Kontrast wielkości powinien być wyraźny, choć warto wziąć jeszcze pod uwagę typ sylwetki. Bardzo duże printy mogą optycznie pogrubiać, dlatego nie stosujemy ich w tych miejscach, które chcemy swoim strojem zatuszować – przykładowo, dla figury typu gruszka dobra będzie lekko rozkloszowana spódnica w średniej wielkości groszki oraz luźna bluzka z łódkowym dekoltem, wykończona wzorem w bardzo duże kropki.
Jeśli chodzi o wzór kwiatowy, to sprawdzi się nie tylko zmiana wielkości, ale i sposób rozmieszczenia wzoru – przykładowo, na sukience mamy kwiaty ułożone regularnie, ale na żakiecie deseń jest bardziej abstrakcyjny, asymetryczny, w zupełnie innym stylu.
Wzory mocno różniące się wielkością bądź układem mogą być w tej samej tonacji kolorystycznej, ale gdy printy mimo wszystko wyglądają dość podobnie, przyda się kontrast barw. Można tutaj pozwolić sobie na bardzo duże różnice, byle tylko kolory pasowały do siebie – jedne paski są na przykład czarno-czerwone, a drugie biało-zielone.
Kolor spina całość
Trzymanie się tych samych kolorów to kolejny sposób na udane połączenie wzorów. Jeśli odcienie są dokładnie takie same, printy mogą mieć zupełnie inne kształty i styl, a i tak będą do siebie pasować – do sukienki wyjściowej w niebiesko-białe prążki można założyć żakiet w romantyczne, biało-niebieskie kwiaty, do spodni w czerwono-białe róże pasuje bluzka w czerwono-białe paski bretońskie, szaro-biały, geometryczny print na spódnicy można połączyć z białą bluzką wykończoną szarym, liściastym ornamentem.
Sukienki wizytowe w prosty, kwiatowy wzór da się nawet połączyć z dwoma wzorami geometrycznymi – dokładamy do kreacji szpilki w paski i apaszkę w groszki, utrzymując oczywiście całość w jednolitej tonacji.
Inne ciekawe rozwiązanie to dwa wzory o bardzo podobnym układzie, tyle że w odwróconej wersji kolorystycznej. To świetnie wygląda przy wzorach geometrycznych, jak kratka czy paski – jeśli spodnie są czarne w drobne, białe prążki, to w ramach kontrastu zakładamy do nich biały żakiet w wąską, czarną kratkę.
Jeśli jednak jest problem z dopasowaniem identycznych kolorów, wystarczy trzymać się tej samej temperatury barw – przykładowo, gdy mamy dwa wzory w odcieniach błękitu oraz żółci, to jeden deseń może być trochę ciemniejszy, byle tylko oba printy wykorzystywały same chłodne albo same ciepłe odcienie. Poziom nasycenia kolorów też ma być identyczny, więc albo decydujemy się na wzory jaskrawe i żywe, albo na desenie pudrowe i rozmyte.
Geometria plus zwierzęce printy
Zwierzęce wzory często sprawiają duże problemy, bo choć uchodzą za klasykę elegancji, to czasem wyglądają po prostu kiczowato. To zaś w wielu przypadkach wina nieprzemyślanej stylizacji – zwierzęce printy będą wyglądać elegancko, jeśli strój zostanie zaaranżowany w minimalistycznym tonie. To na szczęście nie oznacza, że wszystkie dodatki muszą być gładkie – do stroju wolno wprowadzić jeszcze jeden wzór, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Do zwierzęcych printów pasują przede wszystkim proste, klasyczne wzory w graficznym stylu. To mogą być wąskie, dwukolorowe paski, szachownica, groszki, kratka, pepitka – patrzymy na to, by deseń był w mniej więcej tej samej skali co zwierzęcy print. Liczą się też kolory – przynajmniej jeden odcień musi być wspólny, dlatego klasyczne lamparcie cętki dobrze współgrają z czarno-białymi paskami bretońskimi, a do wzoru zebry można dołożyć biało-szare groszki.
Unikamy fasonów wymyślnych, z ozdobnymi elementami – ton nadaje stylizacji oryginalne połączenie printów, dlatego krój ubrań musi być minimalistyczny, tak by strój nie wydawał się przeładowany. Bardzo elegancko zaprezentuje się na przykład trapezowa, cętkowana spódnica w komplecie z klasyczną, jedwabną bluzką w kratkę, uzupełniona nowoczesnymi szpilkami i torebką kopertową.
Duży i mały
Przy łączeniu wzorów bardzo istotne jest zachowanie właściwej równowagi pomiędzy printami. Można je zestawiać blokowo, w bardzo podobnych proporcjach, można z jednego wzoru uczynić motyw przewodni, a drugi zastosować jedynie w formie ozdobnych akcentów.
Doskonale się to sprawdza w przypadku sukienek koktajlowych. Mamy kreację na przykład w czarno-szarą kratkę, reszta stylizacji jest monochromatyczna, by stanowić gładkie tło dla wzoru sukienki, i do tego dochodzi jeden detal w kontrastowym wzorze, na przykład pasek w drobne kropeczki lub pantofle z kwiatowym motywem.
W takim zestawie skupiamy się raczej na różnicach w kształcie wzoru, a nie ich kolorach – bardziej elegancko wypadnie zestaw monochromatyczny, ożywiony jednym dodatkowym kolorem na dwóch printach.
Fakturowana tkanina
Wciąż nie mamy pewności, czy dwa wzory na pewno pasują do siebie? Można zamiast nadrukowanego printu wykorzystać ciekawą fakturę materiału. W eleganckich stylizacjach bardzo dobrze odnajdują się ubrania uszyte z wytłaczanych tkanin, które mimo jednolitego koloru wyglądają na wzorzyste – to może być na przykład dzianina o gofrowej powierzchni, jedwab z wytłoczonym, kwiatowym wzorem albo szyfon w pogrubione koła. Sprawdzi się także dekoracyjna koronka z podszewką o kilka tonów jaśniejszą, dzięki czemu wzór jest bardziej widoczny.
Fakturowane tkaniny najlepiej jest połączyć z printem, na którym pojawia się ten sam kolor, ale w mniejszej ilości – do czarnej spódnicy z wytłaczanego aksamitu pasować będzie na przykład biała bluzka z czarnym haftem albo biały żakiet w szeroką, białą kratę.
Kontrast jest ważny, ponieważ dzięki niemu wzór na wytłaczanej tkaninie jest bardziej widoczny, podczas gdy w zestawie monochromatycznym fakturowana powierzchnia może stać się niewidoczna i cały efekt zostanie zaprzepaszczony.
Jak dobierać dodatki?
W casualowych stylizacjach można pozwolić sobie na feerię barw, ale gdy strój ma być elegancki, wskazany jest umiar w ilości kolorów. Dwa różne wzory to na tyle efektowne rozwiązanie, że stylizacja nie potrzebuje już żadnych dodatkowych ozdób, dlatego najlepsze będą akcesoria neutralne, na przykład w odcieniu nude, który jest świetnym tłem dla wszystkich żywych barw. Czarne akcesoria stosujemy wtedy, gdy czerń pojawia się także na wzorach – przy bardzo jasnych printach czerń zbyt mocno się wyróżnia, co może optycznie poszerzyć sylwetkę.
Biżuteria też nie jest potrzebna, zwłaszcza gdy mowa o ozdobach kolorowych, bardzo fantazyjnych. Najlepsze są klasyczne, metalowe kolczyki i proste naszyjniki, wymyślniejsze ozdoby będą po prostu odwracać uwagę od printów i wprowadzą do stroju niepotrzebny chaos.
Akcesoria takie jak pasek czy apaszka muszą kolorystycznie pasować do całości. Gdy wzory są bardzo kolorowe, sięgamy po dodatki neutralne, te w odważniejszych barwach pasują do wzorów graficznych.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.