Jak łączyć czerń z innymi ciemnymi kolorami?
Z granatem
Granat jest prawie tak samo ciemny jak czerń, a jednak wygląda znacznie spokojniej niż ona. Kolory te warto więc łączyć ze sobą tak, by czerń nie zdominowała całkowicie subtelniejszego granatu, a bardzo pomocne w tym są odpowiednio dobrane tkaniny.
Czerń jest gładka i matowa, z kolei granat pojawia się na materiałach o dekoracyjnej fakturze– może to być na przykład metaliczna, plisowana spódnica, żakardowa marynarka, spodnie dzwony z aksamitu, golf z dzianiny w grube prążki, bawełniana bluzka z koronkowymi wstawkami.
Jeśli tkanina jest gładka i matowa, stawiamy na oryginalny krój, tak więc granatowa sukienka wizytowa ma asymetrycznie ułożone zakładki, spodnie zdobią efektowne mankiety i boczne kieszenie z przeszyciami, koszula jest w stylu safari, a spódnica jest w tulipanowym fasonie.
Czerń w wyrazistej formie jest dozwolona, ale występuje w takiej stylizacji w znacznie mniejszej ilości – zakładamy na przykład czarną spódniczkę mini z wytłaczanej, krokodylej skóry, granatowy pulower z grubej wełny, granatowe rajstopy i zamszowe botki.
Z innymi odcieniami niebieskiego
Można też wymienić stonowany granat na nieco bardziej intensywny odcień niebieskiego jak chociażby kobalt. Taki kolor dość wyraźnie odcina się od czerni i nadaje stylizacji nowoczesny wygląd, co można podkreślić minimalistycznymi fasonami, jak dzianinowa,
ołówkowa spódnica midi, pudełkowy żakiet, tunika o trapezowym kroju, proste spodnie z nogawkami w kant.
Czerń jest w takim zestawie nieco drapieżna – buty to na przykład rockowe szpilki z szerokimi paskami wokół kostek, skórzana kurtka jest w fasonie ramoneski, bluzka ma koszulowy krój albo zdobi ją kontrastowy, ekstrawagancki napis.
Stylizację wykańczamy ozdobami w tych jasnych odcieniach niebieskiego, jak błękit, cyjan bądź turkus. Biżuteria jest dla odmiany w stylu boho, ale dzięki obecności srebra dobrze współgra z nowoczesnymi fasonami. Ciekawym pomysłem jest dołożenie geometrycznych, czarno-białych wzorów – zakładamy na przykład czarne spodnie, kobaltowy żakiet i top w czarno-białe groszki albo łączymy granatową sukienkę z czarnymi rajstopami i botkami w powiększoną pepitkę.
Z brązem
Brąz może wyglądać przy czerni dość nijako, dlatego unikamy odcieni rozmytych, niewyraźnych, przydymionych. Brąz bardzo ciemny musi być podkreślony atrakcyjną fakturą – przykładowo, do czarnych dżinsów pasuje zamszowa kurtka z lakierowanymi
lamówkami, a czarną spódnicę ze skóry można połączyć z szyfonowym topem lub bluzką z aksamitu.
Brązy nasycone, ale jaśniejsze, dają na ogół znacznie lepszy efekt niż te odcienie mocno zbliżone do czerni. Też można je podkreślać fakturami, a najlepiej, gdy ubranie będzie miało ciekawy krój – brązowa sukienka wyjściowa ma ozdobne kontrafałdy i szeroki
kołnierz pod szyją, marynarka jest w militarnym stylu, z ozdobnymi pagonami, spodnie to nowoczesne kuloty.
W zestawach na na bazie brązu i czerni przyda się sporo błyszczącej, ekstrawaganckiejbiżuterii ze szlachetnych metali, można też ożywić prosty, casualowy strój niewielką ilością zgaszonegom niebieskiego, na przykład na bluzce, szaliku, letnich sandałach. Dobrym pomysłem jest również obecność naturalnej panterki – to wzór właśnie w odcieniach brązu i czerni, który ożywia gładkie kolory, podkręca klasyczną, wizytową stylizację oraz nadaje casualowym ubraniom seksowniejszy wygląd.
W strojach biurowych można trzymać się samych klasycznych fasonów, ale na przykład marynarka jest ze skóry albo ołówkowa spódnica ma szerokie, zamszowe wstawki po bokach. Jeśli całość wydaje się nieco ponura, wystarczy dołożyć do kompletu trochę jasnych szarości, najlepiej blisko twarzy.
Z fioletem
Fiolet to zdecydowanie bardziej wyrazisty kolor niż neutralne brązy bądź granat, choć są i takie odcienie, które zlewają się z czernią, przez co tworzą z nią raczej mało udany zestaw. Do czerni pasuje przede wszystkim fiolet nasycony, żywy, jak purpura lub śliwka.
Taki fiolet świetnie wygląda na fasonach ekstrawaganckich, podczas gdy czarne akcesoria są proste i stanowią tylko atrakcyjne tło dla fioletowego ubrania. Efektowną formę mają także fioletowe dodatki, które uzupełniają stylizację z czernią w roli głównej – do klasycznej małej czarnej czy prostych czarnych spodni i czarnego swetra zakładamy stylowe botki z ostrymi noskami, podłużną torebkę z ozdobnym zapięciem, kurtkę ramoneskę z fioletowego zamszu.
Warto pójść w stylistykę romantyczną albo gotycką – mamy na przykład rozkloszowaną,gorsetową sukienkę z fioletowej koronki, czarne, siatkowe rajstopy, krótkie bolerko z satynowymi klapami, pantofle vintage z ozdobnymi kokardkami. Inny pomysł to zwiewna, romantyczna sukienka z fioletowego szyfonu, z falbankami i bufkami, oraz czarne akcesoria glamour i rockowa biżuteria.
Do fioletu i czerni bardzo pasują zwierzęce printy, przede wszystkim te czarno-białe, jak paski zebry. Zwierzęcy wzór pojawia się na ekstrawaganckich dodatkach jak kozaki w stylu lat 60-tych albo okrągła torba z lakierowanej skóry, w eleganckich zestawach wzorzysta jest jedwabna apaszka, klasyczne szpilki lub designerska torebka.
Z ciemną zielenią
Ciemna zieleń, podobnie jak fiolet, musi być głęboka i intensywna, tak by rzeczywiście wyglądała na kolor inny niż czerń. Odcień zieleni warto dobrać pod kątem typu urody – te chłodne kolory są dobre dla kobiet w typie lata oraz zimy, natomiast dla typów wiosennych i jesiennych bardziej twarzowe są zielenie energetyczne, z ciepłymi tonami.
Ciemna zieleń bardzo ładnie prezentuje się na takich dodatkach jak wełniany płaszcz, puchowa kurtka, aksamitny żakiet, sztruksowa, luźna marynarka, w sezonie wiosenno- letnim można sięgnąć po szyfonową narzutkę albo tunikę z modnej, przeźroczystej siateczki. W biurowych i wizytowych stylizacjach zielona jest sukienka wyjściowa lub elegancka spódnica midi, a czerń ma nowoczesną formę i może być miejscami delikatnie błyszcząca.
Alternatywą dla nasyconych zieleni jest ciemna wersja neutralnego odcienia khaki, który bardzo pasuje do czarnego total looku – zakładamy na przykład czarne dżinsy, czarną bluzkę bawełnianą, czarne baleriny i ciemnooliwkową parkę. Ciemny khaki idealnie przełamuje wieczorowy charakter czarnych ubrań – jeśli chcemy w ciągu dnia nosić na przykład małą czarną z koronki i lakierowane, czarne szpilki, zielona kurtka nada stylizacji casualowy wygląd. Stylizację z ciemną zielenią można rozjaśnić niewielką ilością bieli, na przykład zakładając do kompletu klasyczny T-shirt albo gładkie tenisówki.
Z burgundem
Bardzo ciemne czerwienie to przepis na modną, szykowną stylizację. Najlepiej, gdy bordo pojawia na tkaninach grubych jak skóra, zamsz, sztruks, mięsista wełna, żakard, aksamit. Ubrania mają jednak dość lekką formę – spodnie są w typie dzwonów, sukienka jest rozkloszowana, z bufiastymi rękawami, spódnicę zdobią plisy albo ukośnie ułożone falbany.
W typowo wakacyjnych strojach można odejść od ciężkich tkanin i sięgnąć po szyfon, tiul oraz delikatną, cienką koronkę. Fasony są romantyczne, ale z nowoczesnymi akcentami – mamy na przykład tiulową, rozkloszowaną spódnicę i gładki, czarny top z dekoltem typu halter lub koronkowe szorty i asymetryczną tunikę na jednym ramiączku.
Z ciemnymi szarościami
Szarości dodawane do czerni na pewno nie mogą być mdłe. Szarym dzianinom pomogą srebrne przeszycia, wełniane spodnie nie są gładkie, ale w jodełkę lub cieniowane prążki, zamiast zwykłej marynarki zakładamy sztuczne, szare futerko, sukienka tuba jest z szarej skóry. Już to, że dzianina jest melanżowa, nadaje szarościom atrakcyjniejszy wygląd.
Czerń może być lekka i romantyczna albo naprawdę mocna, jak obcisłe, skórzane spodnie czy długa, gotycka sukienka z koronki. Stylizację rozjaśnia srebrna biżuteria lub modne, metaliczne akcesoria, zawsze też przyda się nieco bieli lub nowoczesne, pastelowe akcenty, jak błękitne klapki mules, pudrowa apaszka, beżowe wstawki na czarnej torebce.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.