Jak elegancko wyglądać w fasonach oversize?
data publikacji: 01.11.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Nietypowe rozwiązania
W casualowych fasonach oversize częstym problemem jest to, że wyglądają one dość niechlujnie i sprawiają po prostu wrażenie ubrań źle dopasowanych. Można uniknąć tego problemu sięgając po ciekawe, oryginalne rozwiązania – mamy na przykład luźną, dresową bluzę, ale nie ze zwykłej dzianiny, a niebieskiego aksamitu, szeroki płaszcz jest z grubego denimu i swoim krojem przypomina fasony retro, luźne spodnie wykończone są efektownym, kwiatowym motywem, szeroka sukienka ma pod szyją romantyczną stójkę wiązaną na ozdobne tasiemki.
Krótko mówiąc, są to casualowe, obszerne ubrania, ale wykończone nieco inaczej, dzięki czemu wyglądają bardziej stylowo. Można nawet spróbować je połączyć w oryginalną całość – zakładamy na przykład luźną, hippisowską spódnicę w kolorowe kwiaty i denimowy płaszcz oversize wiązany w talii na szeroki pasek, albo spodnie dzwony z kontrastowymi przeszyciami i szeroki sweter z dekoracyjnym warkoczem z przodu.
Pozostałe rzeczy są w duchu casualowej elegancji, jak białe, klasyczne tenisówki, prosta torebka z czarnej skóry, brązowy pasek z metalową sprzączką, bawełniana bluzka z dekoltem w serek czy jedwabny top o bieliźnianym kroju. Całość warto utrzymać w podobnej kolorystyce, tak by luźny strój nie dodawał kilogramów.
Garnitur oversize
Jak zmienić charakter klasycznego garnituru? Można zastąpić go fasonem oversize. Trzeba jednak tak dobrać krój, żeby nie zaburzyć proporcji sylwetki – dla wysokich kobiet dobre są spodnie obszerne i długie, ale przy niskim wzroście polecane są nogawki krótsze, odsłaniające kostki, natomiast żakiet oversize powinien na długość sięgać talii, chyba że figura jest bardzo smukła, wtedy pasować będzie także model zakrywający biodra.
Garnitur oversize wygląda elegancko, gdy jest w stonowanym, neutralnym kolorze jak biel, błękit czy grafit. Unikamy połysku, jak również grubych, ciężkich tkanin – komplet musi prezentować się lekko, zwłaszcza przy ciemnych kolorach. Jeśli marynarka ma mały dekolt, pod spód można założyć tylko ładną, nieprzeźroczystą bieliznę w kontrastowym kolorze, natomiast do żakietu mocno wydekoltowanego dokładamy jeszcze gładki, dopasowany do ciała top, na przykład czarny albo bordowy.
Akcesoria są minimalistyczne, za to w jaskrawych kolorach typu neonowa zieleń, żółć, magenta czy oranż. Buty powinny być na dość wysokich obcasach albo przynajmniej na koturnach, torebkę nosimy w dłoni. Całość można uzupełnić kobiecą biżuterią, jak na przykład kolczyki z perełkami czy sznur drobnych korali.
Sukienka z luźnym swetrem
W przypadku fasonów oversize bardzo często poleca się łączenie ich z rzeczami obcisłymi, co tworzy atrakcyjny kontrast i pomaga uniknąć niechlujnego ubioru. Jednym z elegantszych połączeń tego rodzaju jest zestaw złożony z prostej, dopasowanej do ciała sukienki oraz luźnego swetra.
Sukienka może mieć krój bieliźniany albo ołówkowy. Wskazane są fasony dłuższe, do połowy łydki albo przynajmniej za kolano. Dekolt jest w kształcie litery V, co dodaje sylwetce smukłości, przy małym biuście sprawdzi się także wykończenie typu halter, z delikatnym wiązaniem na karku. Sukienka jest z gładkiej, cienkiej dzianiny albo jedwabiu, natomiast sweter jest wyraźnie grubszy, wełniany, z ozdobnym splotem.
Świetnie w takich stylizacjach wypada kardigan retro, z szerokim kołnierzem i dużymi kieszeniami na biodrach, ale gdy sukienka jest klasyczna, warto poszukać czegoś nowoczesnego, na przykład z zapięciem nie na guziki, a gruby, metalowy suwak. Sweter oversize zakrywa w całości biodra, chyba że sukienka jest krótka, wtedy lepszy będzie kardigan kończący się mniej więcej na wysokości talii, zapinany na drewniane guziki.
Zestaw jest monochromatyczny – do sukienki białej zakładamy kardigan jasnoszary albo beżowy, do kreacji czarnej idealnie nadaje się sweter z ciemnozielonej albo fioletowej wełny. Buty są beżowe, w stylu boho – latem mamy ładne sandałki z cienkich rzemyków, zimą wymieniamy je na kowbojskie botki z frędzlami. Biżuteria też może wykorzystywać etniczne motywy, ale nie przesadzamy z jej ilością.
Luźna koszula i spodnie rurki
Do najpopularniejszych fasonów oversize, które można wykorzystać w eleganckiej stylizacji, bez wątpienia zalicza się szeroka bluzka koszulowa – może to być klasyczny krój, tyle że znacznie luźniejszy, albo coś bardzo nowoczesnego, jak bluzka w stylu mody japońskiej bądź asymetryczna koszula z postawionym do góry kołnierzem.
Spodnie to rurki, mocno dopasowane do sylwetki, lekko elastyczne, dzięki czemu ładnie układają się na ciele. Tutaj kolory są kontrastowe, aczkolwiek przy dużej nadwadze albo niskim wzroście zamiast czerni i bieli lepszą opcją będzie na przykład beż i granat albo biel i bordo.
Koszula oversize jest długa, ale wkładamy ją częściowo pod pasek spodni, tak by zaznaczyć wyraźnie linię talii. Kobiety wysokie i szczupłe mogą wykorzystać jeszcze inne rozwiązanie – bluzka jest puszczona luzem, a w talii mamy wiązanie na ozdobny pasek w nasyconym kolorze.
Buty nie muszą być na szpilkach, powinny jednak być w tym samym odcieniu co spodnie, tak by nic nie skracało optycznie nóg. Biżuteria jest okazała, bardzo dekoracyjna, ale w dość spokojnych kolorach – to na przykład antyczne srebro z dodatkiem onyksów albo nowoczesne, jasne złoto i przeźroczyste kamienie.
Koszula z ołówkową spódnicą
Wąskie spodnie można wymienić na stylową, ołówkową spódnicę midi. Do bluzki minimalistycznej zakładamy spódnicę tradycyjną, z wełny, z kolei do klasycznej koszuli pasuje spódnica nowoczesna, na przykład z ekoskóry albo zamszu, z geometrycznymi przeszyciami i niewielkim rozporkiem na udzie.
Spódnica nie jest tak kontrastowa jak spodnie – do białej koszuli pasuje na przykład ołówek błękitny, w odcieniu miętowej zieleni, jasnobrązowy, kremowobiały. Jeśli chcemy zastosować czerń albo jakiś inny ciemny kolor, przyda się modny wzór, jak wielka krata, ukośne prążki lub duże, graficzne kwiaty.
Dodatki są eleganckie, ale w przyciągających wzrok fasonach – mamy na przykład klasyczne szpilki z wężowej skóry i czarny kuferek z geometryczną wstawką albo proste, skórzane koturny w dużą pepitkę i kopertówkę ze złotymi okuciami.
Koszulowa sukienka oversize
Jednym z ciekawszych fasonów oversize jest sukienka wizytowa o kroju koszulowym, bardzo szeroka, ale krótka, eksponująca nogi. Sukienka jest zapinana z przodu na guziki lub gładka, z głęboko rozciętym dekoltem. Pod szyją sukienka ma szeroki kołnierz lub stójkę, przy dużym biuście dekolt może być wycięty w szpic i wykończony geometrycznymi lamówkami.
Koszulowa sukienka oversize jest z miękkiej tkaniny w głębokim, eleganckim kolorze typu granat lub śliwkowy fiolet. Buty są na obcasach, ale mają nieco masywniejszą formę – to na przykład botki na kwadratowych słupkach, platformy peep toe, kozaki oficerki, wizytowe sandały z szerokich pasków. Ich ekstrawagancki styl podkreśla kolor – nasycony, ale nie bardzo jaskrawy, jak na przykład musztardowa żółć albo szkarłatna czerwień.
Dłuższe sukienki koszulowe w fasonie oversize przewiązujemy paskiem – można go umieścić bliżej linii biustu, co optycznie wysmukli dolne partie ciała, albo na biodrach, co pomoże zamaskować wystający brzuch.
Geometryczna maxi
Typowo wizytowym fasonem jest elegancka, bardzo szeroka sukienka maxi o geometrycznej linii, minimalistyczna, z trójkątnym dekoltem i modnymi, kimonowymi rękawami. Sukienki wizytowe o takim kroju są czarne lub białe, ale dojrzałym kobietom poleca się raczej nasycony granat lub głęboki, stonowany fiolet.
Sukienka ma rozcięcia po bokach, a pod biustem jest proste przeszycie, które nadaje kreacji lżejszą formę. Dodatki muszą być wyraziste, w ekstrawaganckich fasonach, a jeśli chodzi o kolor, to trzymamy się total looku albo stawiamy na nowoczesne kontrasty, jak czerń i oranż albo biel i jaskrawa zieleń. Minimalistyczna jest także metalowa biżuteria – powinna przyciągać uwagę do dekoltu lub podkreślać szczupłe nadgarstki.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.