Jak dopasować trapezową sukienkę do figury?
data publikacji: 22.12.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Jak podkreślić talię?
Klasyczna sukienka trapezowa nie ma taliowania, nie jest to więc fason, w którym można się pochwalić szczupłym brzuchem i proporcjonalną sylwetką. Dla kobiet o figurze klepsydry nie jest to zbyt korzystny krój, dlatego warto szukać sukienek nieco zmodyfikowanych, na przykład z materiałowym paskiem w talii albo ozdobnym przeszyciem zaznaczającym wcięcie w pasie.
Trapezowe sukienki koktajlowe dla klepsydr muszą być lekkie, o kroju bliżej ciała, tak by podkreślać kształt sylwetki, a nie go maskować. Na długość sukienka powinna sięgać do kolan, odpowiedni jest też fason z łukowato wykrojoną dolną krawędzią, dzięki czemu nogi są dyskretnie podkreślone.
Najlepszy jest dekolt w kształcie litery V, dość głęboki, tak by biust został odpowiednio wyeksponowany. Sukienka może być bez rękawów, to dodatkowo odciąży sylwetkę, na sezon jesienno-zimowy pasują rękawy ¾, gładkie i proste, bez żadnych zdobień. Kolor sukienki jest dowolny, dużo ważniejsza jest tkanina – jeśli decydujemy się na coś sztywnego, jak żakard, sukienka musi być nowoczesna, lekko taliowana lub przeszyta w pasie, natomiast
sukienki mocniej rozkloszowane powinny być uszyte ze zwiewnej, ale niezbyt elastycznej tkaniny, jak na przykład szyfon.
Styl elegancki jest dla klepsydry najlepszy jeśli chodzi o ten krój sukienki, zakładamy więc do trapezowej kreacji modne szpilki, pantofle na cienkich słupkach, lekkie koturny. Kozaki mogą być na płaskich obcasach, ale cholewki muszą być wysokie, dopasowane do łydki, z dość miękkiego materiału jak zamsz czy welur.
Jak schować brzuch?
O wiele prostszym zadaniem jest schowanie brzucha pod trapezową sukienką, co jednak nie znaczy, że każdy fason będzie do tego odpowiedni. Niektóre trapezowe sukienki są bardzo luźne, wręcz bezkształtne, przez co sylwetka wygląda jak w ciąży, dlatego najwłaściwsze są kreacje o elegantszej formie, na przykład wykończone na dole szeroką, marszczoną
falbaną albo z podłużną, delikatnie pomarszczoną kontrafałdą biegnącą dokładnie przez środek sylwetki.
Sukienka nie może być ani bardzo elastyczna i cienka, ani sztywna i gruba – idealnym wyborem jest na przykład wiskoza, jedwab, miękka wełna. Godny polecenia jest fason geometryczny – top sukienki jest wyraźnie jaśniejszy, a granica pomiędzy kolorami to
nie pozioma linia, a przeszycie układające się w szeroki trójkąt. Podobny efekt dają modne sukienki cieniowane – przy dekolcie dominują jasne kolory, po czym stopniowo sukienka staje się coraz ciemniejsza. Z klasycznych wzorów najlepsze są niezbyt szerokie paski oraz motywy abstrakcyjne o wydłużonej linii, w eleganckich, średnio kontrastowych kolorach jak na przykład biel i butelkowa zieleń.
Przy dużym brzuchu wskazane są sukienki bez rękawów, na szerokich ramiączkach, a jeśli to kreacja na sezon jesienno-zimowy, to wybieramy model z rękawami z cieńszej tkaniny, tak by nie poszerzały one sylwetki w talii. Biust można dodatkowo podkreślić kontrastową albo błyszczącą lamówką, sukienki wieczorowe mogą też mieć karczek wykończony haftowanym tiulem albo efektowną koronką. Unikamy butów na cienkich szpilkach, zamiast tego zakładamy eleganckie słupki. Buty płaskie nie mogą być zbyt delikatne – lekkie baleriny wymieniamy na nowoczesne pantofle na grubych, ozdobnych podeszwach.
Na szerokie biodra
Jeśli sukienka trapezowa ma podkreślić biodra, szukamy sukienki z ładnej, lejącej się tkaniny. Kreacja jest mocno rozkloszowana i zarazem zwiewna, w mocnym kolorze jak fuksja czy złocista żółć. Dekolt może być wysoko zabudowany, w stylu podkoszulkowym albo wiązany na karku, na długość sukienka sięga do kolan.
Do optycznego wyszczuplenia bioder potrzebny będzie inny fason. Sukienka nie może być mocno rozkloszowana i drobno marszczona, o wiele lepsza jest nowoczesna linia trapezowa. Przyda się wyszczuplająca kontrafałda albo asymetrycznie wykończona dolna krawędź – sukienka ma na przykład lekko wydłużone boki albo w dolnej części pojawiają się ukośne, kopertowe zakładki.
Sukienka maskująca szerokie biodra na pewno nie może być uszyta z błyszczącej i sztywnej tkaniny, która tylko doda biodrom objętości, złym wyborem są też dzianiny mocno elastyczne, opinające ciało podczas ruchu. Można za to wykorzystać model dwuwarstwowy
– spodnia warstwa jest dopasowana do sylwetki, lekko rozszerzona na dole, warstwa wierzchnia, z szyfonu albo tiulu, jest mocniej rozkloszowana, ale dzięki halce pod spodem nie poszerza sylwetki.
Uwagę od szerokich bioder odciągnie także dekoracyjne wykończenie dekoltu. Sukienki wyjściowe mogą mieć biżuteryjne zdobienia na wysokości biustu, kontrastowe wstawki z połyskującej tkaniny albo miękkiej ekoskóry, marszczenia typu woda, falbanę carmen. Rękawy są ozdobne, ale krótkie, sięgające mankietami linii talii – dłuższe rękawy poszerzą optycznie biodra. Buty do wyszczuplającej sukienki powinny mieć dość grube obcasy albo wysokie koturny, warto też uzupełnić stylizację błyszczącymi, wiszącymi kolczykami.
Na chłopięcą figurę
Trapezowe sukienki to bardzo korzystny fason dla kobiet wysokich i szczupłych. To doskonały sposób na wyeksponowanie zgrabnych nóg – sukienka jest krótka, ale dzięki swojej luźniejszej formie wygląda elegancko, a jeśli ma do tego wysoko zabudowany dekolt, na przykład z marszczoną stójką, nada się także na wieczorne przyjęcie czy służbową imprezę.
Kobiety szczupłe ładnie wyglądają w sukienkach suto marszczonych, na przykład w stylu greckim, świetnym wyborem są też trapezowe kreacje ułożone w drobne pliski oraz sukienki wielowarstwowe, z szerokimi falbanami. Fasony casualowe powinny mieć atrakcyjną, kobiecą formę – kreacja ma wygodny, luźny krój, ale dolna krawędź jest na przykład ułożona w ozdobny szpic albo dekolt zdobi wycięcie w elegancką łezkę.
Na wieczór można sięgnąć po sukienkę o sztywnej, trapezowej formie, z dekoracyjnej tkaniny jak żakard czy tafta, na cienkich ramiączkach, ze skromnym dekoltem i odważnym wycięciem na plecach. Do takiej sukienki można założyć ekstrawaganckie buty na wysokich obcasach, w kontrastowym kolorze albo w modne wzory, jak panterka czy tęczowe paski.
Na niski wzrost
Trapezowe sukienki wyjściowe służą także niskim kobietom. Kreacja nie może być przytłaczająca, dlatego odpadają fasony oversize w grubych tkanin – sukienka musi mieć lekką formę, zwłaszcza gdy jest mocno rozkloszowana, marszczona albo plisowana. Niskie kobiety powinny sięgać po fasony mini, a jeśli nogi mają być zakryte, przyda się fason dwuwarstwowy, z dłuższą, szyfonową narzutką.
Sukienka na niski wzrost może być fantazyjnie zdobiona, ale te zdobienia muszą się układać wzdłuż sylwetki, tak by ją optycznie wydłużać, a nie skracać. Najlepsze są sukienki wzorzyste, na przykład w drobne kwiatki, groszki, wąskie paseczki, zygzaki czy orientalne ornamenty, przy czym dominujące powinny być kolory jasne, jak biel, pastelowy błękit czy pudrowy róż.
Sukienka powinna mieć cienkie ramiączka albo krótkie, bufiaste rękawki. Dopuszczalny jest głęboki, półokrągły dekolt, a szczupłe ramiona warto podkreślić ażurowym karczkiem albo plecionymi zdobieniami z wąziutkich tasiemek. Akcesoria mogą być ekstrawaganckie, lecz o delikatnej formie – to na przykład złote sandały z cienkich pasków, różowe baleriny z grubej bawełny, torebka jamnik z wężowej skóry.
Na szerokie ramiona
Szerokie, atletyczne ramiona najskuteczniej zamaskuje prosta sukienka trapezowa na klasycznych, szerokich ramiączkach. Dół sukienki powinien być jakoś ozdobiony, na przykład romantyczną falbaną albo dekoracyjną aplikacją w kontrastowym kolorze.
Innym fasonem maskującym niezbyt ładne ramiona jest sukienka z szerokim dekoltem karo i prostymi rękawami do łokci – unikamy bufek, rękawów dzwonkowych, falban, marszczeń w stylu lat 80-tych. Sukienka może być wzorzysta, najlepiej z takim motywem, który w górnej części jest dość ciemny, a na biodrach pojawia się więcej żywych kolorów i mniej regularnych kształtów.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.