Jak dopasować top do letniej spódnicy?
data publikacji: 09.08.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Seksowna spódnica ołówkowa
Spódnice ołówkowe pięknie podkreślają kobiecą sylwetkę. Najładniej w tym fasonie wyglądają klepsydry, ale na szczęście nie jest to krój zarezerwowany wyłącznie dla tego typu figury. Letnie spódnice ołówkowe, zwłaszcza te casualowe, szyte są z miękkich, elastycznych dzianin, które potrafią wymodelować zgrabniejszą sylwetkę – dobrym rozwiązaniem jest na przykład usztywniony karczek, który spłaszcza brzuch i pomaga stworzyć iluzję szczuplejszej talii.
Do takiego dzianinowego ołówka pasuje większość letnich bluzek, ale ich wybór nie powinien być przypadkowy. Ołówkowy krój mocno eksponuje biodra i pośladki, dlatego trzeba bardzo uważać na obcisłe, krótkie topy – to opcja dla kobiet, które są proporcjonalnie zbudowane i mogą się pochwalić płaskim brzuchem. Jeśli dolne partie ciała są nieco szersze, warto założyć top w jaśniejszym kolorze, na przykład biały lub żółty, ale gdy spódnica jest czarna bądź granatowa, lepszym wyborem będzie top w odcieniu czerwieni, fioletu czy żywej zieleni.
Przy figurze typu gruszka znacznie korzystniejsze będą topy o luźniejszym kroju, na przykład pudełkowe bluzki z trochę sztywniejszej tkaniny albo zbluzowane, kopertowe koszulki ściągnięte w pasie wąską gumką. Bardzo ważne jest, by luźna bluzka kończyła się mniej więcej na wysokości talii – szerokie i długie topy zaburzą proporcje ciała. Do ołówkowej spódnicy pasować też będzie zwykły, bawełniany T-shirt, ale nie nosimy go na wierzchu, tylko wpuszczamy pod spódnicę.
Spódnice plisowane
Jednym z letnich hitów są spódnice plisowane. Prezentują się one niezwykle wdzięcznie, ale mogą też optycznie dodawać objętości, dlatego wybór topu ma niebagatelne znaczenie. Plisowana spódnica nie będzie psuła figury, jeśli połączy się ją z krótkim topem, tak żeby talia była dobrze zaznaczona. Długie, luźne bluzki pasują jedynie kobietom bardzo szczupłym i wysokim, przy innych typach sylwetki wskazane jest pokazywanie wcięcia w pasie.
Bardzo atrakcyjnym dodatkiem do plisowanej spódnicy jest cienka, zwiewna bluzka koszulowa z krótkimi rękawami – wkładamy ją oczywiście do środka i delikatnie marszczymy nad paskiem. Bawełniane T-shirty też będą się nadawać, jeśli wpuścimy je pod spódnicę, inną opcją jest związanie bluzki na supełek, tak by na długość pokrywała się ona z paskiem spódnicy. Ładne są też stylizacje, w których łączy się plisowaną spódniczkę z klasycznym topem na ramiączkach spaghetti albo stylowym body z szerokim wiązaniem na karku.
Generalnie plisowane spódnice na lato warto zestawiać z nowoczesnymi fasonami bluzek, a jeśli preferujemy bardziej oryginalny styl, idealnym rozwiązaniem będzie retro. Plisowana spódniczka fantastycznie komponuje się z szyfonowymi bluzeczkami zapinanymi na guziki – mogą mieć one fantazyjnie ozdobioną listwę, stylowy pensjonarski kołnierzyk, niewielki żabot, wiązanie na kokardę, dekoracyjne marszczenia na biuście i dekolt wycięty w łezkę.
Spódnice rozkloszowane
Rozkloszowane spódnice do kolan to stały element letniej mody. Jest to fason najbardziej korzystny dla figury, więc nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Niemniej łatwo ten efekt popsuć, jeśli dobierze się do spódnicy niewłaściwą bluzkę.
Kluczowe są proporcje ciała. Gdy ramiona są mniej więcej tak samo szerokie jak biodra, top może być obcisły i na wąskich ramiączkach, za to gruszki powinny nosić topy z szerokimi dekoltami i poziomo ułożonymi ramiączkami, jak na przykład w bluzce carmen. Płaski brzuch warto podkreślić krótszym topem, natomiast gdy w talii pojawiła się oponka, dość łatwo ją zakryć luźniejszą bluzeczką z wąską gumką przy dolnej krawędzi albo bluzką kopertową. W stylizacjach casualowych sprawdzą się topy w fasonie geometrycznym, na szerokich ramiączkach albo z asymetrycznym dekoltem.
Niezwykle oryginalne będzie połączenie mocno rozkloszowanej spódnicy z topem o dzwonkowym kroju – jego dolna krawędź jest znacznie poszerzona i ozdobnie pofałdowana, żeby jednak całość prezentowała się harmonijnie i nie pogrubiała sylwetki, bluzka musi kończyć się kilka centymetrów nad paskiem spódnicy.
Spódnice maxi
Proste, wąskie spódnice maxi mogą poszerzać biodra, dlatego potrzebne są topy, które zniwelują ten efekt. Można tego dokonać za pomocą kroju – bluzka jest krótka, lecz szeroka, a jej dekolt odsłania ramiona bądź też jedno ramiączko jest asymetryczne. Innym sposobem są wzory, chociażby szerokie, poziome pasy albo wąski napis biegnący w poprzek. Stylizacja nie będzie dodawać kilogramów także wtedy, gdy bluzka odsłoni brzuch albo zakończy się równo z paskiem spódnicy.
Z kolei przy spódnicach rozkloszowanych lepiej spiszą się bluzki bardziej dopasowane do ciała. Top może być gładki i obcisły, a jeśli stylizacja ma optycznie wyszczuplać, konieczny jest podłużny, szpiczasty dekolt V. Na większe upały nada się top typu opaska – krótki, opinający biust i bez ramiączek. W bardziej eleganckim wydaniu rozkloszowane spódnice maxi łączymy z bluzkami o kroju koszulowym, bez rękawów, albo z luźnymi, klasycznymi topami jedwabnymi na szerokich ramiączkach i z ozdobnie wykrojonym dekoltem.
Grubsze materiały
Letnie spódnice szyte są przeważnie z cienkich materiałów, ale dżins czy skóra nie są wcale taką rzadkością. Dżinsowe spódniczki najczęściej pojawiają się w stylistyce boho i właśnie takich bluzek należy szukać – idealne są białe, bawełniane lub płócienne topy, koszule z delikatnego szyfonu, bluzeczki z naturalnego lnu. Swoim fasonem bluzki powinny nawiązywać do mody hippie, bez względu na to, czy spódnica ma klasyczny, trapezowy krój, czy też jest ozdobiona falbankami lub romantycznym haftem.
Alternatywą dla boho jest styl sportowy. Dżinsowe spódnice świetnie wyglądają w komplecie z obcisłymi, bawełnianymi bluzeczkami albo krótkimi tank topami, warto jednak odejść od spokojnych, neutralnych kolorów na rzecz bardziej szalonych odcieni – do dżinsu pasują jaskrawe neony, słodkie pastele, mocno nasycone barwy ziemi.
Jest jeszcze skóra, która w letnim wydaniu najlepiej się prezentuje w stylizacjach kontrastowych. Jeśli trzymamy się jednego koloru, na przykład czerni, to przyda się top z ciekawego materiału, na przykład połyskującego jedwabiu, kreszowanej dzianiny, ozdobnej koronki czy ażurowej delikatnej wełny. Kontrast zapewnić może także kolor – stawiamy na wyraziste połączenia, jak czerń z bielą albo czerń z krwistą czerwienią. Fason bluzki nie ma aż tak wielkiego znaczenia, choć nie powinny to być oversizowe, bezkształtne koszule – skórzana spódnica dodaje stylizacji seksapilu, co warto podkreślić równie atrakcyjnym topem.
Jak łączyć kolory?
Bluzka nie musi być oczywiście w tym samym kolorze co spódnica. Latem warto stosować odważne kontrasty i nietypowe połączenia wzorów, bo dzięki temu strój nabierze prawdziwie wakacyjnego charakteru. Neutralne barwy, jak czerń, szarości czy granat, zawsze zestawiamy z jaskrawymi odcieniami – mocny kolor powinien się pojawiać przynajmniej na dodatkach.
Trzeba jednak przy tym pamiętać, że duże różnice w kolorach mogą optycznie skrócić sylwetkę, więc bardzo śmiałe kontrasty nie są polecane przy niskim wzroście albo widocznej nadwadze. Wtedy trzymamy się podobnej palety barw – przykładowo, do granatowej spódnicy dobieramy błękitny lub turkusowy top. Warto pamiętać, że często znacznie lepsza będzie stylizacja wykorzystująca same jasne kolory – biała bluzka przy czarnej spódnicy może skrócić i poszerzyć sylwetkę, podczas gdy ta sama biała bluzka z szarą bądź jasnoróżową spódnicą da jednolity, wysmuklający strój.
Podobnie jest z wzorami. Czerwony top bardzo ładnie łączy się z białą spódnicą w niebieskie kwiaty, może się jednak okazać, że w takiej stylizacji wygląda się grubiej. Co innego, gdy do takiej spódnicy założymy biały albo niebieski top – dół i góra stroju mają wspólny mianownik, dzięki czemu stylizacja zachowuje spójność i nie dzieli sylwetki na poziome bloki.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.