Jak dopasować bluzkę do skórzanej spódnicy?
Jak wybrać spódnicę dla siebie?
Udana stylizacja ze skórzaną spódnicą zależy nie tylko od bluzki i dodatków, ale oczywiście także od samej spódnicy. Jaki krój jest tym właściwym? Najpopularniejsze są spódnice o kroju tuby oraz spódnice ołówkowe, do kolan, z wysoko zaznaczoną talią. W bardziej nowoczesnym stylu są proste spódnice biodrówki, odpowiednie dla kobiet, które nie mają wcięcia w talii albo chcą zatuszować wystający brzuch.
Spódnice trapezowe i rozkloszowane dobrze maskują masywne nogi, ale gdy wybierzemy model mini, nie będzie on już tak uniwersalny. Spódnice o wymyślniejszym kroju, z falbanami albo zakładkami, mogą optycznie pogrubiać, dlatego wszelkie takie ozdobne elementy muszą się pojawiać w tych miejscach, które stylizacja ma wyeksponować. Korzystnym fasonem jest spódnica kopertowa, z ukośnie wykrojoną zakładką, która dodaje nogom smukłości.
Spódnice dłuższe powinny być ze skóry trochę cieńszej, tak by nie obciążać sylwetki. Fasony midi muszą być lekko rozkloszowane, przydadzą się też ukośne przeszycia albo poprzeczne, geometryczne wstawki z innego, lżejszego materiału.
Jeśli chodzi o kolor, to czerń jest najpopularniejsza i rzeczywiście bardzo łatwo do takiej spódnicy dopasować bluzkę. Warto jednak pomyśleć o innych odcieniach – na szatynkach świetnie wyglądają spódnice szare, blondynkom do twarzy jest w skórze brązowej, prócz tego bardzo twarzowe i łatwe do aranżacji są takie kolory jak granat, ciemne bordo, spokojny fiolet.
Jaka bluzka do skórzanej spódnicy?
Spódnice o kroju ołówkowym są mocno dopasowane do ciała, dlatego najefektowniej prezentują się w komplecie z bluzką o nieco luźniejszym kroju. Świetna będzie prosta koszula dżinsowa albo koszula z flaneli jeśli preferujemy swobodniejszy styl, w stroju eleganckim bluzka o koszulowym kroju powinna być z lekkiej, zwiewnej tkaniny jak szyfon. Koszulę wkładamy do środka, chyba że bluzka jest bardzo krótka i kończy się tuż pod linią talii.
W sezonie zimowym świetnym rozwiązaniem są grube swetry z kolorowej wełny. Staramy się zawsze tak dopasować kolory, by powstał ciekawy kontrast – do skóry czarnej dokładamy na przykład fuksję albo słonecznikową żółć, do spódnicy bordowej albo ciemnozielonej dodajemy ładny, nasycony brąz albo metaliczny odcień szarości. Bardzo ładnie wyglądają stylizacje wykorzystujące jeden kolor w różnych odcieniach – przykładowo, do fioletowej spódnicy zakładamy sweter w odcieniu pudrowego różu.
T-shirty, krótkie tuniki i inne długie bluzki pasują do skórzanej spódnicy w ciemnym kolorze. Długą bluzkę warto ułożyć tak, by widać było choć częściowo talię – wsuwamy ją z przodu pod spódnicę lub dodajemy pasek, cieńsze bluzki można zawiązać w talii na ozdobny supełek lub spiąć dużą broszką tworząc wyszczuplające, promieniście ułożone marszczenia.
Do spódnicy rozkloszowanej, plisowanej albo z kontrafałdą zakładamy bluzkę obcisłą. Na co dzień wystarczy ładna, bawełniana bluzka o klasycznym kroju, na wieczór lepszy jest dopasowany do ciała golf z elastycznej, połyskującej tkaniny, koronkowe body albo krótki, cienki sweterek z trójkątnym dekoltem.
Skórzana spódnica z ozdobnymi detalami dobrze łączy się z bluzkami w stylu minimalistycznym. Top nie musi być obcisły, pasować będą także modne, pudełkowe bluzki, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z figurą typu gruszka.
Jakie kolory pasują do siebie?
Do czarnej spódnicy pasuje teoretycznie wszystko, ale warto pamiętać, że duże kontrasty potrafią optycznie skrócić sylwetkę. Białe bluzki nadają się wtedy, gdy wkładamy je do środka, tak że dłuższy kolorystycznie blok tworzy skórzana spódnica razem z ciemnymi rajstopami i butami. Kiedy zakładamy jaskrawy sweter albo top, również przydadzą się czarne pończochy i takie same pantofle, najlepiej na wysokich obcasach. Mniej wyrazisty kontrast tworzy czarna spódnica z bluzką beżową, szarą lub brązową. W przypadku blondynek i szatynek to kolory bardziej twarzowe od bieli, łatwiej też przy takim zestawieniu odcieni stworzyć harmonijną stylizację podkreślającą zgrabne proporcje ciała.
Kolorowa spódnica ze skóry jest trudniejsza w aranżacji, ale zawsze można się ratować odcieniami neutralnymi – bez względu na fason bluzki, szarości, beże, brązy i złamane biele będą pasowały do każdej skórzanej kreacji. Staramy się tak przygotować strój, by to bluzka miała jaskrawszy kolor. Wyjątkiem są stylizacje, w których bluzka jest bardzo długa albo w fasonie oversize – tutaj trzymamy się monochromatyzmu lub wybieramy odcienie dość podobne do siebie, jak na przykład granat i zieleń.
Skórzana spódnica do pracy
Do biura pasują wyłącznie spódnice o długości do kolan. Krój ołówkowy prezentuje się najlepiej, prócz tego nada się spódnica trapezowa, kopertowa lub rozkloszowana midi. Wybieramy skórę matową, gładką, w odcieniu czerni, brązu, szarości, granatu, ciemnego beżu.
Idealnym uzupełnieniem biurowego stroju jest bluzka koszulowa, koniecznie z eleganckiej, matowej tkaniny, która nie jest przeźroczysta. Krój nowoczesny pasuje do każdego skórzanego fasonu, ale gdy spódnica jest bardzo prosta i w spokojnym odcieniu, można pozwolić sobie na bluzkę z żabotem lub wiązaniem na kokardę, byle tylko była ona w tym samym neutralnym kolorze, ewentualnie w delikatny, klasyczny wzorek, jak drobne, czarno-białe groszki. Inny fason to bluzka kopertowa. Tutaj dopuszczalna jest większa różnica w kolorach – do spódnicy czarnej pasuje na przykład jasny fiolet albo morska zieleń, do brązu warto dołożyć coś pastelowego, jak pistacjowa zieleń lub brudny róż.
Żakiet jest klasyczny albo nowoczesny, o czystej, geometrycznej linii, bez żadnych zdobień czy błyszczących wstawek. Gdy bluzka jest kolorowa, zakładamy żakiet w tym samym kolorze co spódnica, do bluzki neutralnej pasuje żakiet kontrastowy – mamy na przykład czarną spódnicę, kremową koszulę i brązową marynarkę.
Skórzana spódnica na wieczór
W stylizacji imprezowej dozwolone jest większe szaleństwo. Bluzka może być bardzo seksowna, jak na przykład satynowy top na ramiączkach spaghetti, krótki gorset w nowoczesnym fasonie, top z ażurowej koronki. Stylizacja nie powinna być wulgarna, dlatego gdy bluzka jest prześwitująca, mocno wydekoltowana bądź odsłania brzuch, to spódnica dla kontrastu musi być dłuższa, za kolano albo do połowy łydki. Do skórzanej mini zakładamy krótką, ale szeroką bluzkę ze skromnym dekoltem, albo obcisły, matowy podkoszulek i na to lekki, ażurowy top.
W stroju wizytowym unikamy przeźroczystości oraz zbyt odważnego odsłaniania ciała. Do skórzanej mini zakładamy więc romantyczną bluzkę z ozdobną stójką lub satynową koszulę, spódnicę mocno obcisłą łączymy z dzianinowym bliźniakiem w konserwatywnym stylu albo z marszczoną, jedwabną bluzką ze skromnym, łódkowym dekoltem.
Na wielkie wyjścia pasuje spódnica długa, o ciekawym kroju, na przykład asymetryczna spódnica kopertowa z lakierowanej skóry, wykończona w talii ekstrawaganckim pasem z metalową klamrą. Do wieczorowej spódnicy ze skóry zakładamy bluzkę z luksusowej tkaniny, najlepiej z metalicznym połyskiem, dbamy także o wieczorowe połączenie kolorów – świetnie sprawdzi się czerń i srebro, bordo i błyszcząca kość słoniowa, granat i złoto.
Jak nosić skórzane spódnice latem?
Skórzana spódnica to fason przede wszystkim na jesień i zimę, ale od czasu do czasu pojawia się także w stylizacjach letnich. Jaka bluzka będzie wtedy najodpowiedniejsza? Na pewno należy zrezygnować z fasonów ciężkich i bezkształtnych – jeśli T-shirt, to z delikatnej bawełny, a koszulowa bluzka może być uszyta z cienkiego, przewiewnego denimu albo szyfonu.
Bardzo oryginalnym połączeniem jest skórzana spódnica i prosty top z naturalnego lnu, do krótkiej, rozkloszowanej spódniczki warto założyć bluzeczkę w stylu boho, z bawełny wykończonej ozdobnym haftem. Proste topy na ramiączkach powinny być w wesołych, jasnych kolorach, a bluzki wizytowe w takich odcieniach jak biel, beż, jasne szarości.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.