Jak dopasować bluzkę do biurowego stroju?
data publikacji: 17.11.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Uniwersalna, biała koszula
Białe bluzki koszulowe to biurowa klasyka. Sprawdzą się w każdym firmowym stroju, zarówno w komplecie z tradycyjnym kostiumem, jak i w zestawach bardziej swobodnych. Biała koszula pasuje każdej kobiecie, ale warto pamiętać o kilku zasadach – przy nadwadze rezygnujemy z bardzo luźnych fasonów, unikamy przeźroczystych tkanin i zawsze wpuszczamy koszulę do środka, jeśli strój ma optycznie wyszczuplać figurę.
Klasyczny fason z prostym zapięciem i tradycyjnym kołnierzykiem jest najbardziej uniwersalny, do tego bardzo skutecznie wysmukla figurę. Oczywiście, biała koszula musi być idealnie dopasowana do sylwetki, dlatego szukamy modeli we właściwym rozmiarze, z modelującymi zaszewkami – bluzka nie powinna się rozchodzić na biuście ani marszczyć na brzuchu, wtedy bowiem wygląda mało elegancko i zwyczajnie pogrubia. Jeśli ciężko znaleźć idealnie dopasowany do ciała model koszuli, warto skorzystać z poprawek krawieckich, dzięki którym bluzka odzyska perfekcyjny kształt.
Oprócz klasyki są też jeszcze bardziej nowoczesne fasony, które również nadają się do biura. Modne są na przykład koszule o pudełkowym kroju, z dużymi kieszeniami na piersiach, fason idealny dla kobiet szczupłych i z małym biustem – koszula tego typu bardzo pasuje do biurowych spodni cygaretek, do spódnic ołówkowych i nowoczesnych garniturów w męskim stylu. Inne ciekawe rozwiązanie to koszula romantyczna, z bufiastymi, długimi rękawami i ozdobnym wykończeniem pod szyją, na przykład w formie żabotu. Romantyczna koszula nadaje się do biura, jeśli tylko nie jest uszyta z prześwitującej tkaniny – lekko przeźroczyste mogą być najwyżej same rękawy. Romantyczne bluzki doskonale pasują do minimalistycznych garsonek i garniturów w surowych, chłodnych kolorach, mogą też być noszone w komplecie z granatowymi, eleganckimi dżinsami, jeśli dress code pozwala na nieco swobodniejszy styl ubierania.
Ponadczasowe wzory
Biel może się z czasem znudzić, dlatego warto poszukać ciekawej alternatywy. Klasyczna koszula biurowa może być na przykład w prążki – to często występujący w biurowych stylizacjach motyw, bardzo twarzowy i odświeżający. Najefektowniej prezentują się paseczki biało-niebieskie – nie wyglądają tak poważnie jak prążki biało-czarne, więc skuteczniej ożywiają strój, do tego działają odmładzająco. Ładne są też paski biało-granatowe, idealne uzupełnienie dla szarego albo błękitnego kostiumu.
Świeżości dodają także bluzki w drobne groszki i tu również staramy się przemycić większą ilość jasnych, czystych kolorów – dlatego zawsze lepszy będzie top biały w czarne groszki, a nie na odwrót, chyba że kostium jest w jasnym kolorze, wtedy można sobie pozwolić na większą ilość ciemnych kolorów na bluzce. Przy klasycznych, czarnych, grafitowych albo granatowych garsonkach można sobie pozwolić na odważniejszy kolor groszków, na przykład czerwień, zieleń albo żółć.
W eleganckim, służbowym stroju odnajdą się nawet motywy zwierzęce. Bluzka w panterkę czy paski zebry musi być w stonowanym fasonie, bez głębokiego dekoltu i przeźroczystości, wskazany jest też wysokiej jakości materiał, jak jedwab czy naturalna wełna. Wybieramy wzory w dość przytłumionych kolorach, bez jaskrawych tonów, zawsze też taka bluzka musi tworzyć z resztą ubrań monochromatyczną stylizację – przykładowo, jeśli top jest w brązowo-czarno-miodową panterkę, nosimy go z brązowymi albo czarnymi kompletami. Jedynie wtedy, gdy dress code jest luźniejszy, można pozwolić sobie na łączenie różnych kolorów, na przykład brązowe lamparcie cętki z błękitną spódnicą ołówkową.
Abstrakcyjny deseń
Wzory w biurowych strojach należy dawkować ostrożnie i właśnie bluzka jest idealnym miejscem na takie eksperymenty. Wzorzyste bluzki chowamy pod żakietem, dzięki temu widoczna jest tylko część wielobarwnego motywu, a jeśli strój nie musi wyglądać bardzo formalnie, żakiet wystarczy zdjąć.
Bluzka z wzorem powinna mieć minimalistyczny krój – wzór wystarczy, by uatrakcyjnić firmową stylizację. Nie przesadzamy też z ilością kolorów, bo w służbowych strojach należy zawsze unikać pstrokacizny. Idealne są bluzki dwubarwne, z nieregularnie ułożonym, abstrakcyjnym motywem. W takim układzie można zastosować jeden odważniejszy kolor, na przykład złocistą żółć, róż, szmaragdową zieleń, turkus, dyniowy pomarańcz. Jeśli wzór ma więcej kolorów, to muszą być to wyłącznie spokojne, neutralne odcienie, jak szary, błękitny, grafitowy, ecru, granatowy. Sam deseń też powinien być stonowany, dlatego najlepiej sprawdzają się proste motywy geometryczne oraz delikatne, żakardowe wzory.
Wzorzyste bluzki pasują przede wszystkim do klasycznych, biurowych zestawów. Świetnie łączą się z czernią, brązem, granatem i wszelkimi odcieniami szarości, jasne wzory można też nosić z bielą oraz beżami. Raczej unikamy wyrazistych kontrastów, chyba że wykorzystujemy same eleganckie, neutralne kolory – przykładowo, do czarnych spodni można założyć białą bluzkę z jasnoszarym, abstrakcyjnym nadrukiem.
Bluzka w kwiaty
Duże kwiaty uchodzą za deseń bardzo elegancki, można więc go wykorzystać do uatrakcyjnienia służbowej garderoby. Na bluzce wielkie kwiaty prezentują się bardzo wdzięcznie, przy czym należy unikać jaskrawych, wyrazistych rysunków – bezpieczniejszym wyborem są motywy w subtelnych kolorach, nieco rozmyte. Pod względem kroju bluzka w kwiaty nie powinna wyróżniać się niczym szczególnym, dlatego najlepsze są fasony minimalistyczne, geometryczne, o czystej, prostej linii.
Do czego pasuje bluzka w kwiaty? Na przykład do spódnicy ołówkowej, do trapezowej spódnicy midi, do szerokich spodni albo modnego, gładkiego garnituru. Kolorystycznie bluzka powinna zgrywać się z resztą ubrań, więc jeśli top jest biały w niebiesko-różowe kwiaty, nosimy go w komplecie z białymi spodniami albo niebieską spódnicą do kolan.
Bluzka w efektownym kolorze
Nowoczesne fasony bluzek świetnie wyglądają, gdy są w soczystych, mocnych kolorach. Pasują do stylizacji wizytowych i casualowych, ale i w biurowych zestawach mogą zdać egzamin. Modny top w odcieniu fuksji, żółci albo pomarańczu nie będzie raził w oczy, gdy zestawi się go z szarymi, klasycznymi spodniami albo elegancką, granatową spódnicą. Na wierzch można jeszcze założyć ciemny żakiet do kompletu.
Co ważne, kolor bluzki może być mocny, ale nie powinien być jaskrawy, rezygnujemy więc z odcieni neonowych i połyskujących albo metalicznych tkanin. Odważny odcień zawsze równoważymy minimalistycznym krojem – bluzka ma prostą, geometryczną linię, skromnie wykończony dekolt, a ozdobą jest co najwyżej kwadratowa kieszeń na piersi lub zapięcie na metalowy suwak.
W łagodniejszej wersji bluzka jest w bledszym kolorze. W formalnym stroju biurowym śmiało można wykorzystać łagodne pastele, które doskonale zastąpią klasyczną biel. Do szarych kostiumów pasuje na przykład koralowa czerwień albo lawendowy fiolet, do garsonki granatowej można założyć bluzkę w odcieniu maślanej żółci albo miętowej zieleni, z grafitem świetnie komponuje się pudrowy róż.
Jak znaleźć idealny fason?
W przypadku bluzek do biura dominuje krój koszulowy oraz nowoczesny fason pudełkowy, ale wybór modeli jest szerszy. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład bluzki w stylu chińskim, wysoko wykończone pod szyją, z ozdobną stójką i ukośną zakładką przy dekolcie. Są bluzki z żabotem albo wiązaniem na wielką kokardę, bardzo ozdobne, ale pasujące do biura, wystarczy szukać modeli w klasycznych kolorach i łączyć je z tradycyjnymi fasonami spodni oraz spódnic. Dobrze wyglądają również bluzki z baskinką, dzięki którym można optycznie zwęzić talię.
Klasyczne fasony mogą się wydawać nieco nudne, ale często wystarczy niewielki drobiazg, by bluzka przykuwała wzrok swoim wyglądem. Czarna, gładka bluzka może mieć na przykład szerokie, pomarszczone rękawy ściągnięte prostymi mankietami, może też być pod szyją wykończona owalnym kołnierzem w krateczkę vichy.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.