Jak dobrze wyglądać w sukience dwuwarstwowej
Warstwy kształtują sylwetkę
Kłopot z warstwową sukienką jest taki, że ciężko ją dopasować do figury. Ponieważ nie jest to dopasowany krój, ubranie może się różnie układać, zmieniać swój kształt i tym samym modelować sylwetkę niekoniecznie w taki sposób, jaki byłby korzystny. Problem mają głównie kobiety z dużą nadwagą, bo im skomplikowane fasony po prostu nie pasują, dlatego muszą szukać sukienek, które mimo swoich wielu warstw nie będą pogrubiać. Do tego najlepiej nadają się sukienki wyjściowe z dość sztywnych materiałów, które dość dobrze przylegają do ciała. Kreacja nie powinna być mocno pomarszczona, unikać trzeba też zbyt licznych, dużych drapowań, co jednak nie znaczy, że nie może być ich wcale. Niewielkie marszczenia mogą się przydać w tuszowaniu np. zbyt wystającego brzucha – dobra będzie w takim przypadku sukienka odcinana pod biustem, lekko udrapowana nad talią, tak że brzuch zostanie zasłonięty. Jeśli pulchny jest tylko brzuch, efekt wyszczuplenia zapewnią także drapowania dodatkowych warstw materiału na innych częściach ciała, przy ramionach lub na dole spódnicy.
Druga warstwa sukienki świetnie też nada się do optycznego zaokrąglania sylwetki. Jeżeli figura jest szczupła, z niewielkim wcięciem w talii, wąskimi biodrami i małym biustem, doskonale sprawdzi się sukienka z luźno puszczonych warstw materiału, asymetrycznie pociętych, tak by poszczególne warstwy nakładały się na siebie na biodrach oraz biuście. Dzięki temu miejsca te wydadzą się pełniejsze.
Piękny strój na wieczorne wyjście
Fantastycznie prezentują się sukienki wieczorowe uszyte z kilku warstw materiału. Najlepiej, gdy dwuwarstwowa jest tylko spódnica i wtedy można sobie pozwolić nawet na większą ilość tkaniny. Pięknie wyglądają zwłaszcza te sukienki, w których obie warstwy spódnicy są mocno rozkloszowane, przez co suknia pięknie się układa na dole. Spodnia warstwa powinna być jednak trochę grubsza, by trzymać fason – będzie się zachowywać trochę jak halka formująca kreację. Warstwa wierzchnia powinna być za to jak najcieńsza, prześwitująca, na przykład z szyfonu, który doskonale się sprawdza w tego typu krojach. Ważne jest przy tym, by dwuwarstwowa spódnica rozszerzała się dopiero od bioder, tak by nie dodawać centymetrów w talii – uważać trzeba zwłaszcza na suknie, w których spódnica jest gęsto pomarszczona przy pasku. Można uniknąć pogrubienia w talii wybierając sukienki, w których spódnica uszyta jest z klinów albo ma starannie dopasowane zakładki. Panie o pełniejszych kształtach mogą wybierać np. sukienki wizytowe z miękką kontrafałdą biegnącą przez środek spódnicy – sprawi to, że na brzuchu i biodrach materiał będzie ładnie opinał sylwetkę, po czym efektownie rozchyli się w dolnej części, tworząc rozkloszowaną kreację.
Spotyka się także suknie, w których pierwsza warstwa jest prosta, przylegająca do nóg, a luźno puszczona jest tylko cienka narzutka. Taki fason może pogrubiać biodra i nogi, dlatego pasuje jedynie dziewczynom o szczupłej, sportowej sylwetce. Dużo lepszy efekt jest jednak wtedy, gdy spodnia warstwa jest znacznie krótsza, do kolan lub połowy ud, bo w ten sposób można się pochwalić szczupłymi nogami.
Romantycznie czy drapieżnie?
Dwuwarstwowe sukienki najczęściej kojarzą się z romantyczną, delikatną stylistyką. Miękkie, cienkie tkaniny są wprost wymarzone do tworzenia eterycznych, dziewczęcych zestawów, trzeba jednak uważać, by z tą subtelnością nie przesadzić. Dotyczy to zwłaszcza sukienek w pastelowych kolorach. Romantyczne kreacje warto więc przełamywać nowoczesnymi dodatkami. Idealne będą wysokie szpilki z ostro wykończonym czubkiem, torebki w geometrycznych kształtach, duże i proste w kształcie ozdoby, np. wielkie kolczyki koła. W stylizacjach casualowych można wykorzystywać mocno kontrastowe połączenia – cienki szyfon wspaniale wygląda w otoczeniu grubych dzianin, ciężkich, skórzanych botków i metalowej biżuterii. Również na wieczór dwuwarstwową sukienkę da się połączyć z rockowymi szpilkami i skórzaną kurtką.
A jeśli chcemy pozostać w romantycznej stylistyce? Też przyda się jeden odważniejszy akcent, by stylizacja nie wydawała się przesłodzona. Może to być na przykład mała, ekstrawagancka torebeczka w kształcie puzderka, wysokie sandały z fantazyjnie plecionych pasków, kolczyki w żywym kolorze, kontrastowy paseczek w talii.
Pomysł na koronkę
Dwuwarstwowe kreacje bardzo często wykorzystują koronkę. To idealny materiał do takich kreacji, bo koronka solo, jako materiał mocno prześwitujący, jest dla wielu kobiet zbyt odważną propozycją. Wystarczy jednak, że pod spodem będzie druga, gładka warstwa, a koronka nada się nawet na formalne uroczystości.
Najczęściej spotykany model to sukienka tuba, z naszytą na nią drugą, równie dopasowaną warstwą koronki. Takie sukienki mogą być jednokolorowe, dzięki czemu fakturowany materiał nie będzie optycznie pogrubiał, a kreacja utrzyma stonowany charakter. Sukienki tego typu można nosić na przeróżne okazje, bo w połączeniu z klasycznymi dodatkami dostaniemy strój odpowiedni np. na służbową kolację albo rodzinną uroczystość, gdy jednak dołoży się do niej kolorowe szpilki i krzykliwą biżuterię, mamy stylizację na wieczorną imprezę. Proste, dwuwarstwowe sukienki z koronki można nawet nosić w ciągu dnia, z modnymi butami, ramoneską i wielką torbą na ramię.
Warto przy tym mieć na uwadze, że koronka to materiał wymagający, jeśli chodzi o dodatki. Koniecznie należy określić rodzaj stylizacji i pod tym kątem dobierać akcesoria. Ciężkie i ciemne dodatki pasować będą głównie do stylizacji w duchu rockowym i barokowym, z kolei do stylizacji bardziej romantycznych pasują przede wszystkim delikatne sandałki, torebki o miękkich kształtach, dyskretna biżuterii. Dwuwarstwowe, koronkowe kreacje są zazwyczaj bardzo wyraziste, nie potrzebują więc efektownych ozdób, które mogłyby przyćmić oryginalny fason – jeśli brakuje nam wyczucia, zawsze na miejscu będą dodatki neutralne, jak szpilki nude i klasyczna, beżowa kopertówka.
Jak balerina
Najbardziej wymagające dwuwarstwowe sukienki to te szyte z tiulu. Są one podobne do sukienek szyfonowych, ale najczęściej mają dużo bardziej bufiastą spódnicę, jak w strojach baletowych. Tiulowe sukienki zdecydowanie najlepiej wypadają w stylizacjach nowoczesnych, z odważnymi dodatkami, jak neonowa, różowa torebka albo wysokie, metaliczne szpilki. Sama sukienka powinna być jednak w raczej spokojnym kolorze, najlepiej w odcieniu beżu, szarości, błękitu, ecru. Czarnym kreacjom z tiulu także przydadzą się mocne akcenty, np. złoty, błyszczący żakiet, szpilki w panterkę, metalowy pasek w talii, kaszmirowy sweterek nałożony na wierzch.
Ukrywamy niedoskonałości ciała
Sukienki dwuwarstwowe skutecznie pomagają zasłonić te części ciała, które nie prezentują się najlepiej. To przydaje się zwłaszcza w przypadku kreacji wyjściowych, kiedy to nie wypada nosić grubych, maskujących ubrań. Sukienka dwuwarstwowa jest dobra między innymi dla kobiet, które mają nieładną skórę na dekolcie i ramionach – cienka, dodatkowa warstwa materiału zasłoni te niedoskonałości, ale kreacja w dalszym ciągu będzie się prezentować lekko i wizytowo. Podobnie jest z nogami. Jako że sukienki koktajlowe nie powinny być bardzo długie, druga, cieńsza warstwa materiału sprawi, że ubranie zachowa charakter mniej formalnej kreacji, ale nogi nie będą tak mocno wyeksponowane.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że sukienka dwuwarstwowa największe szkody czyni wtedy, gdy jest bezkształtna i źle dopasowana do sylwetki. Jeśli obie warstwy mają luźny krój, materiał musi być bardzo zwiewny, tak by podczas ruchu samoistnie opływać sylwetkę i podkreślać jej kształty – przy sztywniejszym materiale i kroju oversize nawet szczupła figura wyda się klockowata. Zawsze też przyda się pasek w talii, skuteczny sposób na dodanie lekkości. Ważny jest też kolor – gdy suknia jest obszerna, przyda się dla równowagi jasny, spokojny odcień tkaniny, np. blady fiolet, mięta, łosoś, błękit.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.