Jak dobrze wyglądać w stylu boho po 40-tce?
data publikacji: 07.11.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Szeroka bluzka z kimonowymi rękawami
Styl boho to przede wszystkim luźne, zwiewne formy. Ten klimat można uzyskać nie tylko dzięki typowo hippisowskim ubraniom, ale też za pomocą fasonów współczesnych, które inspirują się modą etniczną. Doskonałym przykładem są eleganckie, bardzo luźne bluzki z szerokimi rękawami, przypominające trochę fason kimonowy, tyle że bez wiązania na pasek.
Bluzka powinna być raczej krótka, chyba że sylwetka jest wysoka i bardzo szczupła, wtedy można pozwolić sobie na długość do połowy uda. Dla pełniejszych kobiet zdecydowanie lepsze będą bluzki z asymetrycznym wykończeniem na dole, na przykład z ukośnie wyciętą krawędzią albo szpiczastymi, powyciąganymi bokami maskującymi biodra.
Warto szukać modeli z efektownym, etnicznym nadrukiem w żywych kolorach albo w wielobarwne, hippisowskie esy floresy. Bluzka jak najbardziej powinna być wyrazista, rzucająca się w oczy, ale dla kontrastu dodajemy do niej rzeczy w stylu casualowej elegancji. Idealnie nadawać się będą gładkie dżinsy z szerokimi nogawkami, białe lub granatowe, do tego brązowe, skórzane buty albo etniczne sandały.
Poza bluzką, stylizacja musi być zrównoważona kolorystycznie, dlatego najlepszy będzie zestaw monochromatyczny – jeśli bluzka jest błękitna w kolorowe kwiaty, to zakładamy do niej błękitne dżinsy i niebieskie buty.
Dżinsy plus biała bluzka
Bardzo szykowne jest także połączenie niebieskich dżinsów z białą bluzką boho. To klasyka tego stylu, idealna dla dojrzałych kobiet, które chciałyby wyglądać modnie i zarazem elegancko. Dżinsy mogą być klasyczne, choć pasować będzie także bardzo popularny obecnie fason z wysokim stanem i dzwonowatymi nogawkami w stylu lat 70-tych. Można sięgnąć po oryginalny fason vintage, wtedy wystarczy zwykły, biały T-shirt albo prosta bluzka z dekoltem carmen i bufiastymi rękawami.
Natomiast gdy dżinsy mają bardziej współczesny krój, biała bluzka powinna wyraźnie nawiązywać do mody etno. Idealna jest bluzka z białej bawełny albo lnu, dość luźna, ale z odcinanym karczkiem lub wiązaniem w talii. Klimat boho zapewnią subtelne ozdoby, na przykład ażurowe wstawki z ludowym haftem, koronkowy karczek, kwiatowe aplikacje w stylu angielskim, niewielkie chwościki przy rękawach i dolnej krawędzi.
Buty też mogą by boho, ale eleganckie – świetnie zaprezentują się koronkowe, jasne baleriny, ażurowe klapki, sandały z rzemyków, espadryle. Przyda się też odrobina żywszego koloru, dlatego warto sięgnąć na przykład po czerwoną torebkę albo pomarańczowy pasek.
Efektowna sukienka maxi
Długie sukienki codzienne, ozdobione wzorem w kwiaty, to klasyka mody boho. Odpowiednia także dla dojrzałych kobiet, wystarczy znaleźć elegancki fason w stonowanych kolorach – sukienka jest mniej rozkloszowana, a zamiast kilku drobnych falbanek ma jedną, bardzo szeroką i nie tak gęsto pomarszczoną. Jeśli sukienka ma wyszczuplać, najlepszy jest fason odcinany pod biustem, z trapezowym dołem i dekoltem w szpic, przy wąskiej talii świetnie wyglądać będzie także sukienka z wiązaniem na sznureczki, zbluzowana na górze i wykończona dekoltem carmen.
Jeśli chodzi o wzory, to lepiej unikać bardzo drobnych i jaskrawych kwiatków – lepsze są motywy większe, bardziej wyraziste, albo wzory patchworkowe, tyle że utrzymane w stonowanej tonacji, na przykład w odcieniach granatu, łososiowej czerwieni i bieli.
Do długiej sukienki boho można założyć baleriny albo espadryle, w elegantszej wersji sprawdzą się proste sandały z pasków lub klasyczne czółenka na kwadratowych obcasach. Styl retro podkreślą efektowne kolczyki z ozdobnych kamieni, na przykład korali albo onyksów. Torebka też może być w fasonie boho, ale powinna być w neutralnym kolorze, na przykład biała albo beżowa – warto wybrać ten neutralny kolor, który dominuje na sukience.
Sukienka z roślinnym motywem
Mniej oczywistym nawiązaniem do mody boho są sukienki wyjściowe z kontrastowym, roślinnym motywem, jak na przykład wielkie, zielone liście na białym tle albo efektowne, tropikalne kwiaty w odcieniach czerwieni i granatu. Fason też jest raczej klasyczny albo nowoczesny – to może być sukienka kopertowa, princeska, szmizjerka, sukienka trapezowa, elegancka, zbluzowana tunika z obniżoną talią.
Bardziej etniczne są dodatki, na przykład pantofle wykończone grubą gipiurą, sandały rzymianki, zamszowe botki z frędzlami, sandały w stylu orientalnym, a jeśli to stylizacja wizytowa, to pasować będą czółenka retro z eleganckim, jednokolorowym haftem bądź ażurową wstawką.
Bardzo efektownie zaprezentuje się także modna w tym sezonie sukienka kimonowa wykończona orientalnym, roślinnym wzorem w klasycznych kolorach jak biel, czerń, czerwień, złoto, turkus – wzór ma być wyrazisty, ale nie przesadnie jaskrawy, dlatego mocniejsze odcienie powinny iść w parze z bielą albo czernią.
Długa, wzorzysta spódnica
Sukienkę maxi można zastąpić długą spódnicą. Wystarczy prosty, rozkloszowany fason, zwłaszcza gdy spódnica jest bardzo kolorowa, przy delikatniejszym deseniu można sięgnąć po spódnicę z falbanami. Warto nosić spódnice z wysoką talią, dzięki temu dolne partie ciała wyszczuplą się optycznie, z kolei na długość najlepsze są spódnice do kostek albo do połowy łydki.
Bluzka może być prosta, casualowa – nada się zarówno sportowy, gładki T-shirt, jak i koszula z długimi rękawami. Inna opcja to bluzka etno, z ozdobnym karczkiem albo koronkowym, ażurowym wykończeniem. Bluzka nie powinna zakrywać spódnicy, dlatego szukamy fasonów krótkich, do talii, albo wkładamy bluzkę do środka i podkreślamy talię paskiem.
Na wierzch można założyć robioną na drutach kamizelkę lub długi kardigan retro, żeby jednak całość nie była zbyt hippisowska i staroświecka, dla kontrastu dokładamy kilka nowoczesnych drobiazgów, na przykład prostokątną torebkę z lakierowanej skóry albo pantofle z ostrymi noskami.
Jeśli w stylizacji dominują fasony boho, bardzo ważne są kolory – wybieramy eleganckie odcienie i ograniczamy ich liczbę do maksymalnie trzech, stosując na przykład czerń, brąz i turkus z niewielką ilością rozjaśniającego, neutralnego beżu lub ecru.
Dużo kolorów ziemi
Barwy ziemi jednoznacznie kojarzą się z modą boho i wystarczy umiejętnie je połączyć, by zwykły, casualowy ubiór nabrał klimatu boho. Najważniejsze są brązy, beże, zielenie, zgaszony pomarańcz, żółcie, złamana biel, trochę turkusowego niebieskiego, fioletu albo energetycznego różu – nawet jeśli wzory ubrań i dodatków nie są typowo etniczne, dzięki takiej palecie kolorów doskonale wpiszą się w klimat boho.
Jak stworzyć modny zestaw? Bazą mogą być brązowe dżinsy i kremowa bluzka, do tego dochodzą beżowe buty ze złotym wykończeniem, turkusowa biżuteria, torebka w odcieniu trawiastej zieleni, bordowa kamizelka. Styl boho podkreślą naturalne tkaniny, a więc skóra, zamsz, bawełna, len, delikatna gaza.
Dojrzały styl boho – najważniejsze zasady
Kobiety po 40-tce powinny przede wszystkim uważać na nadmiar fasonów vintage. Oryginalne ubrania z epoki mogą postarzać i zamiast zapewnić stylowy wygląd dają wrażenie, że sposób ubierania nie zmienił się od czasów młodości. Dlatego ubrania i dodatki vintage zawsze trzeba łączyć z rzeczami współczesnymi, o nowoczesnej, wyrazistej formie – przykładowo, hippisowska spódnica w kwiatki świetnie wygląda w komplecie z minimalistyczną, gładką bluzką o asymetrycznym kroju, a oryginalne dzwony z lat 70-tych wystarczy połączyć z modnym, jedwabnym topem na szerokich ramiączkach.
Generalnie najlepszy efekt dają zwykle nowe, modne rzeczy stylizowane na modę hippie, spore znaczenie ma także jakość – ubrania oraz dodatki powinny być dobrej jakości, z eleganckich materiałów, w bardziej stonowanych kolorach.
Na pewno nie warto kopiować etnicznej i hippisowskiej mody w każdym detalu, trzeba raczej mieszać stare trendy z nowymi, zakładając do bluzeczki z ludowym haftem dżinsy rurki, a nie klasyczne dzwony.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.
Polecane
