Jak dobrze wyglądać w grubych, ciepłych fasonach?
Spokojne kolory w blokowym połączeniu
Casualowe, luźne fasony z dzianiny potrafią wyglądać bardzo stylowo. Dużą rolę odgrywa tutaj kolor – odcienie są stonowane i podobne do siebie, dzięki czemu tworzą łagodny, elegancki kontrast. Na tej zasadzie połączyć można na przykład oliwkową zieleń i popielate szarości albo siny odcień niebieskiego i pastelowy fiolet.
Bazą stylizacji może być komfortowy, dwuczęściowy komplet z grubej dzianiny bawełnianej. Dzianina ma wzór w drobne prążki, co działa wyszczuplająco. Spodnie mają wszytą w pasie szeroką gumę, nogawki są proste, ale na dole lekko się rozszerzają, przybierając korzystną dla nóg formę boot-cut. Bluza jest luźna, ale zdobi ją pionowe rozcięcie dekoltu z zapięciem na guziczki. Właśnie te drobne detale sprawiają, że ciepłe ubrania nie dodają objętości, a ich obecność nie wpływa negatywnie na wygodę.
Na wierzch zakładamy nowoczesny płaszcz z grubego polaru albo pluszu. Płaszcz na wąski, ostro wykrojony dekolt w szpic, wykończony eleganckim kołnierzem. Jest troszkę jaśniejszy od dzianinowych ubrań pod spodem i nie zapinamy go z przodu na guziki, dzięki czemu tworzy się wyszczuplający, podłużny blok.
Puchowa kurtka
Ciepła, puchowa kurtka wygląda zupełnie inaczej niż dopasowana marynarka czy lekki płaszcz. Dodaje objętości, ale to jeszcze nie znaczy, że sylwetka wydaje się w niej bardzo gruba – warto wybrać fason, który ma podłużne, wyszczuplające przeszycia, albo jest w szerokie, lekko kontrastowe pasy modelujące sylwetkę.
Puchowej kurtki nie trzeba zapinać na całej długości, to także da bardzo dobry efekt – najlepszy pod tym względem jest fason z nitami, które zapinamy tylko w górnej części, do linii talii. Dzięki temu, że na dole kurtka jest niezapięta, tworzy się skierowany ku górze szpic, który optycznie wysmukla.
Jeśli puchową kurtkę chcemy połączyć z luźnymi spodniami, to najlepiej takimi z cienkiej dzianiny albo z ozdobnego, miękkiego materiału jak welur. Spodnie grube i ze sztywnej tkaniny powinny być dopasowane do ciała, do tego jeszcze obowiązkowo zakładamy buty na obcasach. Puchowa kurtka pasuje też do dzianinowej sukienki maxi oraz grubej, wełnianej spódnicy midi o trapezowym kroju.
Gruby, puchowy płaszcz
Długi płaszcz w zimowych zestawach wygląda nawet lepiej, chyba że sylwetka jest niska – wtedy taki fason będzie zbyt przytłaczający. Najprostszy zabieg, jaki sprawdzi się w przypadku obszernego, puchowego płaszcza to przewiązanie go w talii paskiem, najlepiej ze skóry, w lekko kontrastowym kolorze.
W przypadku puchowego płaszcza też bardzo istotne są detale. Na figurę z masywnymi biodrami pasuje płaszcz z efektownym, szerokim kołnierzem, który ładnie układa się na ramionach – takie wykończenie wyrównuje optycznie proporcje. Jeśli problematyczny jest duży brzuch, unikamy fasonów z kieszeniami i jakimikolwiek ozdobnymi detalami na wysokości talii, sprawdzi się natomiast krój trapezowy i krótsza długość, dodatkowo też karczek płaszcza może być w jaśniejszym kolorze.
Kolorowy szalik zawiązany wokół szyi tak samo będzie koncentrował uwagę na górnych partiach ciała, a biodra wydadzą się nieco węższe. Torebkę nosimy w dłoni albo na długim pasku, przekładając go ukośnie przez ramię.
Wełniany kardigan
Ciepły kardigan to idealne okrycie na zimę. Wbrew pozorom, luźny, gruby sweter wcale nie tuszuje mankamentów sylwetki, tylko jeszcze bardziej pogrubia brzuch oraz biodra, dlatego lepszym rozwiązaniem jest kardigan krótki, który nie przysłania mocno talii albo da się go wsunąć pod pasek spódnicy bądź spodni.
Ciepły kardigan powinien mieć dekolt w serek, rękawy są bufiaste, ale zwieńczone wąskimi, długimi mankietami wyszczuplającymi ręce. Ciekawym pomysłem są kardigany we wzory, zwłaszcza takie, które mają ukośne ułożenie, jak wąskie paski albo tygrysie pręgi. Listwa z zapięciem oraz lamówka wokół dekoltu może być kontrastowa albo z innej tkaniny, co nada swetrowi bardziej wyszczuplającą linię.
Ciepły kardigan warto nosić razem z ubraniami o eleganckim kroju, wtedy nawet ta gruba, sztywna tkanina jak zamsz albo skóra nie będzie problemem dla wyglądu sylwetki. Całość utrzymujemy w podobnej kolorystyce – ołówkowa mini jest na przykład grafitowa, a kardigan w paski zebry, albo do czarnych, skórzanych spodni zakładamy sweter w czarno-beżowe paseczki.
Co z długim swetrem? Czy trzeba z takiego fasonu zupełnie zrezygnować? Nie, ale bardzo ważne jest to, z czym się go połączy. Przyda się wiązanie pod biustem, co ładnie podkreśli proporcje sylwetki, można też luźny sweter ułożyć kopertowo, tworząc skośne zakładki, i przewiązać go w talii ozdobnym rzemykiem.
Sukienka swetrowa
Popularne w sezonie zimowym swetrowe sukienki codzienne bywają kłopotliwe dla sylwetki, bo z jednej strony są niezwykle wygodne i ciepłe, ale z drugiej mogą optycznie dodawać kilogramów. Na co zwrócić uwagę? Fasony oversize dobrze wyglądają wtedy, gdy są krótkie, mniej więcej do połowy uda – taka sukienka świetnie wygląda w komplecie z ciepłymi rajstopami i wysokimi, zamszowymi kozakami.
Sukienka długa powinna mieć krój bardziej dopasowany do ciała, choć niekoniecznie musi być mocno obcisła. Modne są sukienki ołówkowe z ozdobnymi warkoczami, w tradycyjnym stylu, w kolorach takich jak zgniła zieleń czy zgaszony burgund, proste tuby z kominem pod szyją, nowoczesne, trapezowe maxi w wytłaczane prążki – są to fasony, które dobrze leżą na każdej figurze, ale i tak nie zaszkodzi dodać pasek w talii.
Pasek zaznaczający talię jest szczególnie ważny wtedy, gdy inne ubrania i dodatki też mają luźną, ciężką formę jak ocieplana kurtka, zimowe buty na traktorach, gruby szalik. Dobrym pomysłem jest total look, bo jeden kolor wiodący oznacza brak poziomych linii, a właśnie one zazwyczaj sprawiają, że stylizacja jest pogrubiająca.
Sukienka koszulowa z grubej tkaniny
Kolejnym fasonem, który dobrze się sprawdza w zimowych stylizacjach, jest sukienka wyjściowa o koszulowym kroju, uszyta z grubego materiału jak zamsz, denim, sztuczna skóra, sztruks, aksamit. Do ciepłej sukienki koszulowej przyda się kontrastowy pasek o ozdobnej formie, na przykład w fasonie gorsetowym, ale gdy sukienka jest bardzo krótka, a jej dolne krawędzie mają łukowaty albo szpiczasty kształt, można się obejść bez paska.
Do koszulowej mini zakładamy spodnie z wąskimi nogawkami albo skórzane legginsy. Botki w tym samym kolorze nie muszą być na obcasach, ale przy kontrastowym odcieniu przydadzą się chociaż niewysokie słupki. Na wierzch dajemy nowoczesny, długi płaszcz z wełny, jaśniejszy od reszty stroju. Wełniany szalik układamy tak, by jego końce tworzyły długie, pionowe linie.
Dłuższą sukienkę koszulową łączymy z wełnianymi rajstopami. Nie musi to być monochromatyczne połączenie, wręcz przeciwnie, kontrasty są mile widziane, szczególnie gdy sukienka jest w neutralnym odcieniu. Kozaki powinny mieć wysokie cholewki, a kurtka jest dość krótka, ze stójką pod szyją, dzięki czemu można zrezygnować z szalika.
Dzianinowa spódnica plus sweter
Spódnica z grubej dzianiny ma długość midi, wyróżnia się nowoczesną, trapezową linią i jest wykończona w talii szeroką, gładką gumą. Sweter jest w tym samym odcieniu albo bardzo podobny, z miękkiej wełny, dzięki czemu jego luźna forma nie wydaje się pogrubiająca.
Sweter wkładamy częściowo do środka, można też podwinąć mankiety, przez co stylizacja stanie się nowocześniejsza, a długie rękawy nie będą tak obciążać sylwetki. Kozaki mogą mieć casualowy, masywny fason, ale wystarczy, że cholewki są do kolan, a całość nabierze wyszczuplających właściwości.
Kozaki są wyraźnie ciemniejsze od dzianinowego zestawu, a jeśli zimowe ubrania są czarne, sięgamy po dodatki w jaskrawych odcieniach. Najlepszym okryciem wierzchnim będzie długi kożuch albo nowoczesny płaszcz, w cieplejsze dni sprawdzi się wełniany trencz. Zimowe akcesoria jak szalik i rękawiczki są z ozdobnej dzianiny w modnym odcieniu jak czerwień lub oranż.
Źródło: https://thegoldengirlblog.com/how-to-look-chic-not-bulky-in-winter-layers/
https://www.seventeen.com/fashion/style-advice/g2607/cute-winter-outfits/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.