Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2011-08-02

Jak dobrze dobraną sukienką podkreślić mocne strony swojej sylwetki a zatuszować to, co niedoskonałe.

Nasze kształty i proporcje ciała często znacznie odbiegają od żurnalowych, proponowanych przez awangardowych projektantów mody. Doskonale znamy swoje niedoskonałości. Jesteśmy za niskie, lub za wysokie… Mamy zbyt mały, lub zbyt duży biust… Nasze ramiona są zbyt szerokie, lub przeciwnie, wąskie i opadające…A biodra, talia, brzuch, nogi… Wszystko jest nie takie jak powinno… Szkoda, że aż tak dobrze nie znamy atutów naszej sylwetki. Cóż, nikt nie jest doskonały! My musimy być modne przez przejęcie z mody tego, co jest zgodne z naszą figurą. Uzależnić ubiór od NASZEJ INDYWIDUALNEJ budowy ciała. Każda kobieta jest indywidualnością, a jej pierwszym ubiorem jest jej własne ciało. Trzeba dobrze poznać zalety i wady własnej sylwetki. Najlepiej stanąć nago przed lustrem, w dobrym oświetleniu i przeprowadzić analizę bezosobowo, krytycznie, jakby to była obca osoba. Kiedy już przeanalizujesz wszystkie swoje plusy i minusy, pamiętaj AKCEPTUJ SIEBIE!


Istnieją liczne sposoby by poprawić i zatuszować niedoskonałości. Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że dobra prezencja zależy od harmonii w wyglądzie. Polega ona na przystosowaniu trendów w modzie do typu urody, proporcji ciała i wieku. Musimy wiedzieć jak podkreślić swoje mocne strony, a ukryć słabsze.


Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.


Sukienki dla osób z krótką i mocno zbudowaną szyją oraz długą i cienką.

SZYJA - Jeśli los obdarzył nas szyją krótką, mocno zbudowana, jak ognia unikamy ubiorów z wysokim podkrojem szyi. Wykluczamy golfy i stójki. Krótka i gruba szyja wymaga dekoltu długiego i wąskiego (szpiczastego), który ją optycznie wydłuży. Jeśli lubimy kołnierzyki, to tylko małe, płasko przylegające do ubrania. Doskonałym „zabiegiem” wydłużającym szyję są długie, wiszące naszyjniki i fryzury odsłaniające kark. Dokładnie przeciwne zasady obowiązują w przypadku szyi zbyt długiej i cienkiej. Zamiast dekoltów doskonale sprawdzają się w tym wypadku golfy, stójki oraz wszelkie „wiązania”, apaszki, a także naszyjniki typu szeroka obroża ze skóry lub koralików. Generalnie długa szyja lubi tzw. „mocną”, krótką biżuterię, może być geometryczna. Korzystna fryzura to włosy półdługie, miękko układające się na ramionach.


Sukienki dla osób z wąskimi i spadzistymi ramionami oraz szerokimi i kanciastymi.

RAMIONA - Linia ramion ma ogromne znaczenie dla harmonijnego wyglądu sylwetki. Częstym mankamentem naszej figury są wąskie i spadziste ramiona, zestawione z masywnymi biodrami (typ wrzeciono). Głównym ratunkiem w tym przypadku są rękawy. Istnieje wiele fasonów rękawów i metod ich wszycia, które optycznie poszerzają ramiona. Podobne efekty daje zastosowanie na linii ramion ozdób typu patki, marszczenia, kokardy…Spadziste ramiona można również podnieść przez zastosowanie poduszek. Dobre efekty optyczne daje także zastosowanie dekoltów typu karo i łódka. W wypadku ramion zbyt szerokich i kanciastych, dodatkowo zestawionych z wąskimi biodrami, ważne jest jednoczesne optyczne zwężenie ramion i poszerzenie sylwetki na linii bioder. Dla tego typu figury korzystne są dekolty głęboko wycięte, w kształcie litery V, oraz kimonowe lub reglanowe rękawy. Linię bioder poszerzymy za pomocą fałd i marszczeń. Dobry efekt da także zastosowanie tzw. nakładanych kieszeni, albo szerokich pasków, bogato zdobionych, luźno wiszących na biodrach. Ważną kwestią jest także budowa i kształt rąk. Niektóre z nas mają ręce zbyt grube, inne zbyt chude i kościste. W obu przypadkach niekorzystne są suknie bez rękawów i z bardzo krótkimi rękawami. Doskonale natomiast sprawdzą się niezbyt obcisłe rękawy do łokcia, które zamaskują każdą niedoskonałość.


Sukienki dla osób z małym biustem oraz dużym.

BIUST - To chyba ta część ciała, która najczęściej spędza nam sen z powiek. Właścicielki zbyt obfitych piersi, pragną je za wszelką cenę ukryć. Jest na to kilka stylistycznych tricków. Przede wszystkim należy pamiętać, że duży biust nadmiernie wyeksponowany, może wyglądać tandetnie i nieestetycznie. Niewskazane są bardzo obcisłe sukienki na cienkich ramiączkach z ogromnymi dekoltami. O wiele efektowniej taki biust będzie wyglądał przy głębokim, ale wąskim dekolcie. Unikać należy także połyskliwych tkanin w jaskrawych kolorach, przyciągających spojrzenie. Prostszą sprawę mają panie o zbyt małym biuście. Już dobrze dobrana bielizna potrafi doskonale powiększyć małe piersi. Dodatkowo marszczenia, falbany i drapowania na linii biustu, czy wykończeniach dekoltów optycznie powiększają niewielki biust.


Sukienki dla osób z tzw. brakiem talii.

TALIA - Każda z nas marzy o talii osy. Mało która ją ma. Tą niedoskonałość również można skorygować. Dobrze sprawdza się w tym wypadku tzw. linia X. Ramiona nieco poszerzone, talia podkreślona szerokim paskiem, dół sukienki rozszerzający się ku dołowi. W przypadku tzw. braku talii sprawdzają się kroje proste i szerokie paski noszone na linii bioder.


Sukienki dla osób ze zbyt szerokimi biodrami oraz wąskimi.

BIODRA - Zbyt szerokie biodra, duża pupa i masywne uda są naszą częstą zmorą. Niesłusznie! Wystarczą proste zabiegi maskujące i nikt nawet nie domyśli się, że mamy jakieś problemy z dolnymi częściami ciała. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się sukienki o rozkloszowanym dole, z wyraźnie zaznaczoną talią. Absolutnie zabronione są fasony opinające biodra i połyskliwe tkaniny w ostrych kolorach. Panie o zbyt wąskich biodrach powinny oprzeć się również na rozkloszowanych sukniach, przy czym w ich wypadku nie ma ograniczeń w wyborze tkaniny i jej barwy.


Sukienki dla osób ze zbyt długimi oraz krótkimi nogami.

NOGI - Wydaje się, że to najłatwiejsza do wizualnego skorygowania część naszego ciała. Wystarczy odpowiednio dobrać długość sukienki. Przy masywnych udach najkorzystniejszą długością jest linia kolan. Jeśli nasze łydki są również zbyt masywne, możemy zastosować długość maxi, obecnie znów modną. Kobiety wysokie o zbyt chudych nogach, powinny zachować tzw. długość midi, ponieważ długość maxi spowodowałaby optyczne wydłużenie i tak już wysokiej sylwetki.

 

Aby zdecydować jaki fason sukienki najlepiej i najkorzystniej podkreśli walory naszej urody, musimy poznać trochę teorii. Cała zasada opiera się na złudzeniach optycznych, które powstają przy użyciu odpowiednich barw, wzorów, kierunków i kształtów.


Po pierwsze KOLORYSTYKA UBIORU. Kolory mają swój wyraz, więc mogą działać na nas emocjonalnie, wprowadzać pewien nastrój. Aktywne, jaskrawe, ściągają na siebie wzrok. Podobnie rzecz ma się z tkaninami błyszczącymi. Barwy spokojne, stonowane, zróżnicowane walorowo czynią sylwetkę zwartą i nastrojową. Najkorzystniejsze są gładkie tkaniny, najlepiej matowe. Intensywne kolory, odpowiednio dobrane do sylwetki, wyszczuplają ją. Tonacje jasne, pastelowe - optycznie pogrubiają. Zwolenniczki klasyki uważają, że moda na czarno-białe zestawienia jest ponadczasowa. Uniwersalizm tego połączenia polega na tym, że ubrania w tych barwach można nosić od rana do wieczora i na każdą okazję. Równie dobrze wyglądają w pracy jak i w pełnym blasku wieczornego przyjęcia. Wyrafinowane połączenie tych dwóch kolorów uznawane jest za najbardziej eleganckie i można stosować je do każdego typu sylwetki.


Jeżeli jesteśmy zwolenniczkami sukienek wzorzystych musimy znać zasady złudzeń optycznych powodowanych przez wzory i desenie. Podstawowa zasada dotyczy układów pasowych. Powszechnie wiadomo, że pasy pionowe wyszczuplają, zaś pasy poziome poszerzają. Wiedza ta pozwala na korygowanie sylwetki już w momencie wyboru tkaniny, z której uszyta ma być sukienka. Sprawa jest jednak trochę bardziej skomplikowana. W układach pasowych ważna jest bowiem także barwa, szerokość i ilość pasów. Sukienka z tkaniny w układzie pasków pionowych w barwach jasnych i pastelowych, dodatkowo uszyta z połyskującej tkaniny, wcale nie będzie miała właściwości wyszczuplających. Czasami natomiast sukienka z gładkiej tkaniny, z jednym , wąskim elementem pionowego pasa, działa wyraźnie wyszczuplająco. Duża krata, wzory geometryczne, wielkie kwiaty – to wzory wyłącznie dla osób wysokich i szczupłych. Niska kobieta ubrana w sukienkę z takiej tkaniny, wyda nam się jeszcze mniejsza. Wzór drobny sylwetkę scala, duży – rozbija.

 

Doskonale złudzenia optyczne wytłumaczą nam dwa poniższe przykłady:

Oto dwa pionowe odcinki o tej samej długości. 


 

 

Dodane do nich linie sprawiają, że pierwszy z nich wydaje się o wiele dłuższy. Oto dowód na to, jak za pomocą prostych zabiegów można spowodować złudzenie optyczne. Widać jakie kierunki wskazane są dla osoby niskiej, aby optycznie wydłużyć sylwetkę, a jakie dla osoby wysokiej, żeby optycznie ja skrócić. Złudzenie to można wykorzystać przy wyborze wzoru, zastosowaniu rozcięć, dekoltów, wykończeń dołu sukienki itp.

 

 

Inny przykład zobrazuje nam zasadę poszerzania w sukienkach partii biustu lub bioder . Linie promieniście rozłożone na dwóch równoległych liniach działają zniekształcająco, dając złudzenie rozepchnięcia, rozszerzenia linii równoległych. Wszelkie elementy zdobnicze przy dekolcie ułożone w ww sposób, spowodują optyczne powiększenie biustu. Podobnie rzecz ma się z elementami dekoracyjnymi jak np. drapowania, zastosowanymi w sukience na wysokości bioder, co automatycznie spowoduje wrażenie ich poszerzenia.


Na zakończenie ekspresowe zasady dla dwóch skrajnych typów sylwetek:


PANI PUSZYSTA musi zawsze wybierać sukienki z tkanin gładkich i matowych, o nasyconych i ciemnych barwach. Jeśli lubi desenie, to wyłącznie drobne. Szerokie biodra, duży brzuch i wystające pośladki zasłoni sukienką o prostym kroju, z pionowymi cięciami. Odpowiednie będą także sukienki o kroju koszulowym. Długość- zakrywająca kolano. Talii raczej nie podkreślamy. Pasek, w kolorze stroju, nie kontrastowy, luźno zwisający na biodrach .Korzystne są dekolty w kształcie litery V oraz wszelkie długie wisiory, naszyjniki, wiązania, szale. Wszystko co wysmukla!

PANI WYSOKA I SZCZUPŁA powinna raczej wybierać sukienki w kolorach jasnych, mogą być z połyskiem. Jeśli chcemy optycznie skrócić sylwetkę, możemy to zrobić przez zastosowanie kontrastowych połączeń na linii bioder, talii lub pod biustem. Mogą to być sukienki szyte z tkanin skontrastowanych bądź kolorystycznie (np. wspomniana czerń i biel) lub tkanina gładka łączona ze wzorzystą. Efektownie wyglądać będą suknie obcisłe górą, odcinane w pasie, z szerokimi paskami, z rozkloszowanym dołem. Najkorzystniejsza długość – midi. Wskazana także bogata w formie biżuteria i wielkie torby, tzw. „ mocne” akcenty.


Według Karla Lagerfelda, który od 27 lat jest mózgiem domu mody Chanel, „ludzie kupują ubrania, bo chcą się dobrze czuć i ładnie wyglądać, a nie ze względu na jakieś głębokie potrzeby psychologiczne”.


Tak więc bądź piękna, wyjątkowa i niepowtarzalna. Buduj swój styl w oparciu o wiedzę. Podstawa to uwierzyć w siebie, znaleźć drogę do własnego stylu i uświadomić sobie, że ideałów nie ma. Każda z tych pięknych kobiet na wybiegu, pełna jest kompleksów i zahamowań, nieraz większych niż ty i ja. Ty uważasz, że jesteś za gruba, ona nie może patrzeć na swoje kościste kolana. Każda epoka miała swoje kanony piękna, niedoścignione wzory urody. Dzisiaj kanonem jest KOBIETA ZADOWOLONA. Musisz więc zyskać poczucie swobody, które Tobie, kobiecie współczesnej pozwoli uwierzyć, że jesteś piękna i młoda, niezależnie od wieku. Kochasz siebie i swoje wady zamieniasz w zalety. Styl jest pojęciem szerszym od mody. Staraj się więc ubierać tak, by ludzie nie mówili „ona jest modnie ubrana” niech raczej mówią – „ona ma swój styl”. 

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 32355 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
Piękna sukienka, bardzo fajnie się nosi.
2023-12-04
Jestem bardzo zadowolona.Wszystko super.Dziękuję ModBis
pixel