Jak dobrać skórzaną kurtkę do sukienki?
data publikacji: 27.01.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Elegancja w ciągu dnia
Na nieformalne okazje w ciągu dnia najlepsze są sukienki wizytowe. Jeśli potrzebne jest do nich jakieś okrycie, wystarczy sięgnąć po żakiet, taki zestaw może jednak wydawać się zbyt sztywny i tu z pomocą przychodzi skórzana kurtka. Jej obecność nadaje stylizacji bardziej swobodnego, a przy tym zadziornego charakteru, co świetnie sprawdza się w godzinach popołudniowych. Jakie fasony będą do siebie pasować? Jeśli chodzi o sukienkę, to warto wybierać kroje dość proste, za to urozmaicone ciekawym materiałem. Dobrze wyglądać będą klasyczne sukienki z delikatnej koronki albo fakturowanej dzianiny, jesienią i zimą odpowiednie będą wełniane sukienki z eleganckim golfem. Kurtka, która najbardziej będzie pasować do takiego stroju, to klasyczna ramoneska albo krótki, skórzany żakiecik.
Ponieważ szykujemy strój dzienny, warto unikać nadmiaru czerni i innych ciemnych kolorów, dlatego gdy kurtka jest czarna, sukienka niech będzie w jakimś jasnym, pastelowym kolorze. Sprawdzi się na przykład błękit, miętowa zieleń, maślana żółć – to kolory, które dobrze komponują się z czernią. Dla wzmocnienia efektu można dobrać do takiej kompozycji buty w kolorze sukienki, ale o kilka tonów mocniejszym, np. kobaltowe szpilki do błękitnej kreacji. Stylowym rozwiązaniem będzie także zamiana eleganckich pantofli na sportowe sneakersy lub tenisówki, oczywiście nie takie zwyczajne, ale w modnym kolorze i ciekawym fasonie, tak by pasowały one do wyjściowej sukienki.
Do sukienki koktajlowej
Sukienki koktajlowe wymagają okrycia, które nie będzie psuło fasonu kreacji, a do tego wpisze się w stylistykę ubioru. Dlatego na wieczorne wyjścia najlepsze są kurtki krótkie, sięgające do talii, bo właśnie w takim modelu figura prezentuje się najkorzystniej, a sukienkę można podziwiać w całej okazałości. Krój kurtki może przypominać klasyczne bolerko, kusy żakiecik albo skróconą ramoneskę. Dobieramy go przede wszystkim pod kątem sylwetki, tak by kurtka nie dodawała kilogramów. Najbardziej uniwersalny fason to krótki żakiet zapinany na jeden guzik – skórzana kurtka o takim kroju pasuje do każdej sylwetki i do każdego rodzaju sukienki. Dla pań o figurze jabłka dobre będą także krótkie kurteczki z prostym zapięciem na zamek, przy czym kurtkę po nałożeniu na sukienkę zostawia się rozpiętą, co pomaga optycznie wysmuklić sylwetkę. Z kolei krótkie kurtki o kroju militarnym bardzo pasują kobietom, które chcą podkreślić szczupłą talię i jednocześnie wysmuklić wizualnie szerokie uda.
Zaletą krótkiej kurtki jest przede wszystkim to, że nie spłaszcza sukienki, lecz podkreśla jej atrakcyjny krój, dlatego to idealne rozwiązanie dla sukienek tulipanowych, z baskinką, bombek, typu empire. Krótką kurtkę można nawet założyć do długiej sukienki wieczorowej – skóra będzie atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej narzutki czy futerka, a stylizacja nabierze większego pazura. Szczególnie efektowne są połączenia krótkich kurteczek skórzanych z sukniami plisowanymi, bo ciężka skóra pięknie podkreśla lekkość sukienki i dodaje jej zmysłowości. Także w przypadku długich, prostych sukni z gładkiego materiału skórzane bolerko spisuje się znakomicie.
Co pasuje do klasycznej sukienki?
Sukienki wyjściowe o kroju tuby lub ołówka można nosić w towarzystwie kurtek dłuższych. Pasować tu będą przede wszystkim popularne ramoneski, ale tak naprawdę każdy dłuższy fason zda egzamin, bo w przypadku prostych sukienek dłuższy krój kurtki ‘nie kłóci się’ z fasonem sukienki. Rodzaj kurtki ma jednak znaczenie dla sylwetki, bo w tych dłuższych modelach można niepotrzebnie poszerzyć sobie biodra. Dłuższa kurtka kończy się zwykle mniej więcej w połowie bioder, a skoro tak, to właśnie ten obwód będzie się wyróżniał w stylizacji. Dla kobiet szczupłych i proporcjonalnie zbudowanych nie jest to żadnym problemem, jeśli jednak mamy do czynienia z figurą gruszki, przez dłuższą kurtkę sylwetka będzie się wydawać jeszcze bardziej przysadzista. Wbrew pozorom więc, kobiety o pełniejszych kształtach powinny raczej unikać kurtek prostych i długich, bo taki model jedynie je obciąży. Gdy jednak sylwetka jest szczupła, a problemem nie jest nadwaga, lecz brak wciętej talii, dłuższa ramoneska jest w stanie to zatuszować.
Przy większych rozmiarach warto zastąpić sportowe fasony klasycznym krojem. Zamiast ramoneski wybierzmy więc kurtkę o kroju żakietowym, dopasowaną do ciała i wciętą w talii, taki skórzany żakiet może nawet być nieco dłuższy, ale nie powinien się kończyć w najszerszym obwodzie bioder, lecz trochę wyżej. Kolor? Można pozostać przy tradycyjnej czerni, gdy jednak nosimy zwykle dość jasne sukienki, przyda się skóra brązowa, szara albo ciemnobeżowa.
Casualowy look
Od kilku sezonów styliści proponują włączanie sukienek wieczorowych do strojów casualowych. Takie kreacje trzeba jednak umiejętnie aranżować, by nadawały się do noszenia w ciągu dnia. Jednym z najczęściej polecanych sposobów jest łączenie eleganckich, delikatnych sukienek właśnie ze skórzanymi kurtkami, a im większy jest między nimi kontrast, tym ciekawszy efekt końcowy. Do ramonesek czy długich, luźnych kurtek marynarkowych bardzo pasują sukienki bieliźniane, z jedwabiu bądź koronki, na cienkich ramiączkach, oraz długie, zwiewne suknie z plisowanym dołem. Z kolei do kurteczek krótkich, kończących się w talii, odpowiednie będą na przykład cienkie sukienki tuby, kreacje typu bodycon, rozkloszowane kreacje koronkowe.
Łącząc wieczorową sukienkę ze skórą nadajemy jej bardziej casualowego looku, co dodatkowo należy jeszcze podkreślić akcesoriami. Jeśli metale, to w nowoczesnych, rockowych formach, np. szerokiego łańcucha na szyi lub złotych okuć na sportowej torebce. Buty na obcasie mogą być, ale niech będzie to fason ekstrawagancki, a nie stricte wieczorowy.
Kolorystycznie można pozostać w jednej tonacji. Do czarnej sukienki dobieramy więc czarną kurtkę, do sukienki beżowej pasować będzie kurtka jasnobrązowa, a do jasnych pasteli odpowiednia będzie kurtka szara. Pasować też będą oczywiście kontrasty, aczkolwiek głównie te, w których jaśniejsza będzie sukienka. Dlaczego właśnie w ten sposób? Jeśli sukienka jest na przykład biała, a kurtka czarna, to sukienka jako pierwsza będzie się rzucać w oczy. Dzięki temu, że jest schowana pod kurtką, wyda się węższa, a wraz z nią optycznie wysmukli się cała sylwetka. W odwrotnym układzie jasna kurtka będzie poszerzać ramiona oraz brzuch – to rozwiązanie sprawdzi się jedynie wtedy, gdy figura jest w typie gruszki.
Gładka czy zdobiona?
Kurtka ze skóry może mieć prosty, klasyczny fason, ale wiele modeli jest dodatkowo zdobionych, na przykład ażurowym wzorem albo metalowymi nitami. Wybór modelu to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań, ale warto wziąć pod uwagę również to, z czym będziemy taką kurtkę nosić. Jeśli sukienki w większości są proste, w jednolitych kolorach, bez ozdobnych aplikacji, dekorowana kurtka z pewnością podkręci stylizację. Do klasyki bardzo pasują kurtki rockowe, motocyklowe, z metalowymi zdobieniami, do gładkich dzianin i delikatnych wzorków można nosić kurtki w perforowane wzory. Gdy jednak to sukienki wyróżniają się fakturowanym materiałem, wielobarwnym deseniem czy ozdobnymi aplikacjami, kurtka powinna być w miarę prosta.
Także gdy chodzi o kolory, trzeba zdecydować, czy żywym odcieniem ma się wyróżniać kurtka, czy sukienka. Jeśli garderoba jest zdominowana przez sukienki w neutralnych odcieniach, warto zainwestować w kurtkę w odcieniu np. jeżynowym albo miodowej żółci, do sukienek kolorowych lepiej nosić skórę czarną, brązową albo szarą.
A może płaszcz?
Jeżeli nie czujemy się komfortowo w krótkiej kurtce, zawsze można ją zamienić na skórzany płaszcz. Idealny będzie fason trenczowy, dzięki któremu sylwetka wydaje się wyższa i smuklejsza, przy czym na większe rozmiary warto wybierać modele jednorzędowe.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.