Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać makijaż do koloru sukienki?

data publikacji: 01.02.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Makijaż uniwersalny

 

Sukienki codzienne nie wymagają mocnej oprawy oczu i wyrazistych pomadek. W tym przypadku lepiej się sprawdzi tak zwany makijaż nude, czyli make-up nadający twarzy bardzo naturalny wygląd – na powiekach i ustach praktycznie nie widać kolorów. Pomadki na co dzień nie powinny być bardzo jaskrawe, chyba że cała stylizacja utrzymana jest w awangardowym duchu. Najlepsze będą błyszczyki w odcieniach różu lub czerwieni, w zależności co bardziej pasuje do naszego typu urody. Cienie w makijażu nude opierają się na beżach i bardzo jasnych brązach – chodzi o to, by jak najmniej odróżnić powieki od naturalnego kolorytu skóry. Dla efektowniejszego podkreślenia oka stosuje się ciemny tusz. W codziennym makijażu do sukienki stosujemy także róż na policzkach, a kości policzkowe podkreślamy odrobiną opalizującego pudru. Jeśli zaś chodzi o paznokcie, to panuje pełna dowolność. Lakier może być w tym samym kolorze co sukienka lub w totalnie kontrastowym odcieniu. Dobrze jednak, gdy obie te barwy utrzymane są w jednej tonacji – ciepłej lub zimnej.

 

W przypadku makijażu służbowego skupiamy się przede wszystkim na oczach. Sukienki do pracy są najczęściej ciemne, więc zawsze odpowiedni będzie makijaż neutralny. Decydując się na wyraźniejsze zaznaczenie kolorów unikamy barw jaskrawych, nie przenosimy też na powieki kolorów występujących na sukience – lepszy będzie łagodny kontrast, np. oliwkowa zieleń do fioletu. Do ciemnej sukienki służbowej można pomalować paznokcie na czarno lub szaro, ale lakier musi być matowy.

 

Utrzymanie tonacji

 

Kolory na powiekach muszą współgrać z odcieniem sukienki. Jeśli ubranie jest w tonacji ciepłej, takie same odcienie muszą obowiązywać w przypadku kosmetyków. Do sukienki w bardzo intensywnym odcieniu dobieramy kolory delikatniejsze, przede wszystkim brązy, beże i złoto. Zdecydowane kolory cieni stosujemy wtedy, gdy sukienki wizytowe są w spokojnych barwach, np. ciepłym odcieniu szarości. W ciepłym makijażu wykorzystuje się orzechowy lub ceglany róż na policzki, ale należy go dawkować ostrożnie, by twarz nie wyglądała jak po intensywnym solarium. Pomadki i szminki muszą być w ciepłych czerwieniach, różach albo pomarańczach.

 

Natomiast sukienki wyjściowe w odcieniach chłodnych potrzebują równie chłodnego makijażu. Na oczach sprawdzą się wtedy metaliczne i szare cienie, można też zastosować brokat. Do chłodnego makijażu stosuje się także zielenie, fiolety i błękity, przy czym ciemniejszy kolor nakładamy tylko przy zewnętrznym kąciku oka, resztę powieki powinien pokrywać cień w jaśniejszym odcieniu.

 

Jeśli chodzi o paznokcie, to jest tu znacznie większa dowolność, ale też powinno się unikać łączenia kolorów zimnych z ciepłymi. Obecnie trend jest taki, że kolor paznokci powinien kontrastować z kolorem sukienki i nawet w ciągu dnia używa się lakierów czarnych, fioletowych czy bordowych. Bez względu na kolor sukienki, zawsze odpowiednie będą lakiery neutralne oraz french manicure. I inaczej niż przy cieniach na powieki, lakier na paznokciach może mieć równie nasycony odcień jak barwa kreacji.

 

Kontrast najlepszy

 

Udany makijaż to taki, który nie zlewa się z kolorem sukienki. Identyczne barwy na sukience i powiekach to gwarancja nudnej i kiczowatej stylizacji. Make-up powinien zawsze bazować na kontrastach, ale trzeba pamiętać, że im żywsza barwa kreacji, tym bardziej stonowana powinna być tonacja makijażu.

 

Czarne sukienki koktajlowe są tu wyjątkiem, bo mimo ciemnego koloru kreacji, nie trzeba się ograniczać do naturalnego makijażu. Do czarnej sukienki pasuje praktycznie każdy kolor cieni, ważniejsze będzie raczej dopasowanie makijażu do własnej urody. Przy czarnej kreacji można sobie pozwolić na krwistoczerwone usta, jak i odważne smoky eyes, ale dobry efekt zapewnią też subtelne, pastelowe błyszczyki i ledwo widoczne, beżowe cienie. Zawsze jednak warto mocno wytuszować rzęsy i podkreślić oczy czarną kreską. Paznokcie – czarne, białe, czerwone, niebieskie, żółte.

 

Do białej sukienki także pasuje makijaż nude, ale wieczorem może się on wydawać zbyt mdły. Lepsze będą cienie kolorowe, zdecydowane, jednak bardzo jaskrawe odcienie, jak żółć czy pomarańcz, zostawiamy na wielkie wyjścia. Można też sięgnąć po cienie pastelowe, najlepiej w kolorze pasującym do tęczówki oka. Dobrze wyglądać będą też cienie ciemnobrązowe. Na policzkach powinny się pojawić kolory ciepłe, np. odcień brzoskwiniowy albo jasny róż. Paznokcie można pomalować na dowolny jaskrawy kolor, chyba że biel sukienki nie jest czysta, a w złamanym odcieniu, np. ecru, wtedy odpowiedniejsze będą lakiery pastelowe lub french manicure.

 

Przy sukience różowej stosujemy cienie niebieskie lub fioletowe, koniecznie bardzo ciemne, np. śliwkowe, plus czarny eye-liner, pomadki mogą być bordowe, czerwone lub beżowe. Z kolei do sukienki ciemnofioletowej pasować będą cienie błękitne, zielone, szare lub beżowe, pomadki powinny być w odcieniach beżu, subtelnej, jasnej czerwieni, delikatnego różu. Sukienki wieczorowe barwy zielonej ładnie prezentują się przy makijażu w odcieniach brązu, subtelnego pomarańczu lub bieli, dobrze sprawdzą się też powieki w tonacji waniliowej, który pięknie rozświetla oczy, natomiast pomadka może być koralowa, czerwona, bordowa. Do sukienki chabrowej lub kobaltowej dobieramy cienie białe, srebrne, czarne, popielate, pomadka może być koralowa, bladoróżowa, fioletowa. Sukienka w odcieniu żółci lub pomarańczy nie potrzebuje wyrazistego makijażu i zamiast kolorowych cieni na powiekach wystarczy zastosować grubą kreskę, rezygnujemy też ze szminki na rzecz neutralnego błyszczyka. Pomadka powinna być w bardzo delikatnym kolorze – najlepszy będzie neutralny lub bladoróżowy błyszczyk.

 

Sukienki w odcieniach beżu łączymy z cieniami ciepłymi, głównie brązem i złotem. Można sobie w tym przypadku pozwolić na grubą, czarną kreskę na powiece, dopuszczalne są też wyraziste kolory pomadek.

 

Generalnie im skromniejszy i bardziej neutralny kolor sukienki, tym bardziej ekstrawagancki może być wieczorny makijaż.

 

Które kolory najlepsze?

 

Pani wiosna powinna stosować makijaż wyrazisty, ale wolny od kontrastów i ciemnych kolorów, które będą przytłumiać delikatną urodę. Podkład musi być ciepły, w odcieniu beżu, beż żadnych domieszek różu. Na policzki pasuje róż morelowy albo złotawy. Pomadka – beżowa, brązowa, łososiowa, koralowa, złocista. Tusz nie powinien być w kolorze czerni, wskazane są ciemne brązy lub inne kolory, np. oberżynowy. Polecane kolory na powieki to przede wszystkim cała ciepła paleta beży, cienie niebieskie, oliwkowe, jasnofioletowe, granatowe, orzechowe, czekoladowe, wieczorem można również sięgnąć po turkus, ale w pastelowym, spokojnym wydaniu.

 

Pani lato w swoim makijażu powinna największy nacisk kłaść na oczy. Idealne będą wszelkie pastelowe, przydymione i nieoczywiste kolory. Przy tym typie urody warto sięgać po szarości, gołębi błękit, brudny róż, malinową czerwień, odcień stalowy, miętowy, fiołkowy, lawendowy, pistacjowy. Sprawdzą się też beże, ale tylko chłodne odcienie. Tusz do powiek powinien mieć odcień grafitowy, nigdy brązowy. Róż na policzki – odcień łososiowy lub chłodny róż. Pomadka powinna być różowa albo czerwona.

 

Pani jesień powinna swoim makijażem rozświetlać cerę, dlatego najlepsze w jej przypadku są wszystkie kolory ziemi. Jako róż sprawdzi się odcień łososiowo-morelowy, na powiekach ładniej wyglądać będą odcienie rude, złociste, musztardowe, oliwkowe, khaki, brązowe, czekoladowe, pomarańczowe. Tusz nie może mocno kontrastować z oprawą oka, dlatego wskazane są ciemne brązy zamiast czerni. Pomadki muszą być nieco rozmyte, bez wyraźnego zaznaczania konturu ust, a kolorystycznie najlepszy efekt zapewni odcień wina, cegły, purpury oraz miedzi.

 

Pani zima powinna unikać delikatnego makijażu, w jej przypadku wskazany jest make-up zdecydowany, chłodny i wykorzystujący kontrasty. Warto zawsze mocno podkreślać usta, najlepiej fioletem, intensywnym różem, burgundem, czerwienią. Tusz do rzęs musi być czarny, a idealna paleta cieni to chłodny róż, fiolet, czysta biel, chłodne szarości o stalowym połysku, zimna zieleń, niebieski, granat, czerń. Podkład powinien mieć chłodny odcień różu, beżu lub brązu.

 

Źródło: http://makeupart017.blogspot.com/2013/01/jak-dobrac-makijaz-do-koloru-sukienki.html

http://www.groszki.pl/groszki/1,111695,17195529,Jak_dobrac_makijaz_do_sukienki.html

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 38882 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-10
Zamówienie zrelizowane bardzo szybko, bardzo ładnie zapakowane. Bardzo dobry kontakt ze sklepem. Polecam.
2025-01-09
Super
pixel