Jak dobierać karnawałowe kreacje do typu urody?
Pani wiosna
Wiosny to kobiety o delikatnej urodzie, dość bladej cerze, oczach brązowych, niebieskich lub zielonych, jasnych włosach. Kolory pasujące do wiosny to przede wszystkim ciepłe, łagodne barwy, takie jak beż, łosoś, brzoskwinia. Na karnawałowe imprezy to mało efektowne barwy, ale wiośnie będzie to twarzy także w kreacji złotej – złoto pięknie podkreśli włosy i subtelny odcień cery. Również sukienki wieczorowe barwy kości słoniowej są dla wiosny idealnym rozwiązaniem. Wiośnie pasuje złotawy blask, dlatego przy doborze biżuterii warto sięgać po dodatki z tego właśnie kruszcu. Ciepłem i miękkością należy się kierować również przy tkaninach. Wiośnie pasują sukienki z aksamitu i jedwabiu, o raczej łagodnej linii, nie trzeba jednak unikać bogatych zdobień – u wiosny sprawdzi się i romantyczny minimalizm, i barokowy przepych, zwłaszcza że barok to styl oparty na złocie.
Na szalone imprezy pani wiosna może założyć kreację w odważniejszym kolorze. Przykład? Limonka, pomarańcza, turkus. Do wiosny pasuje też panterka oraz wężowe sukienki w ciepłym odcieniu.
Pani lato
Lato to jasna, chłodna karnacja, jasne oczy, jasne włosy. Uroda delikatna, ale nieco ostrzejsza od wiosny. Do kobiet o tym typie urody bardziej pasują odcienie chłodne i czyste, jak lodowy błękit czy pudrowy róż. Kolory dla lata nie mogą być jednak bardzo wyraziste – lepsze będą odcienie trochę rozmyte lub przybrudzone, tak by nie stanowić zbyt mocnego kontrastu dla urody.
Kobieta lato będzie pięknie wyglądać w kreacji szarej – to niby barwa nijaka i mało uroczysta, ale na blondynce zaprezentuje się bardzo efektownie. Do lata pasuje także burgund, fantastyczny na wielkie wyjścia i w sam raz na karnawałowe szaleństwa. Na imprezę odpowiednie będą także sukienki wyjściowe w odcieniu srebra, o metalicznym połysku. Na bardziej klasyczne kreacje nada się granat, przytłumiona czerń, czekoladowe i kawowe brązy.
Jeśli chodzi o stylistykę, to kobiety lato powinny ubierać się w koronki, satynę, tiulowe spódnice, ciekawą propozycją jest także skóra. Do lata pasują kwiaty, zwłaszcza te duże na czarnym tle. Jako dodatki sprawdzą się pióra, kryształki, futerko.
Pani jesień
Typ jesień wyróżnia się bladą cerą, rudymi lub kasztanowymi włosami, ciemnymi oczami. Do jesieni, podobnie jak do wiosny, pasują wszelkie ciepłe kolory. W tym przypadku mogą być trochę ciemniejsze, akurat takie, jakimi mieni się przyroda o tej porze roku. Na karnawałowy bal jak znalazł będą sukienki koktajlowe w odcieniu głębokiej, zgniłej lub butelkowej zieleni – gwarancja oryginalnej kreacji, bo zieleń nie jest częstym gościem na salonach, choć to kolor wprost wymarzony na wielkie wyjścia. Oprócz zieleni, na karnawałowe kreacje dla jesieni nadadzą się jeszcze ciepłe odcienie czerwieni, np. odcień cegły, czerwień paprykowa lub pomidorowa, barwa maków. Plus kolory wina i koniaku. Kobieta jesień powinna unikać czarnych sukienek, jako że ten kolor zazwyczaj mocno jej szkodzi. Zamiast tego można zrobić wrażenie suknią w kolorze bakłażana, starego złota, złocistej żółci, soczystej pomarańczy.
Jesień może śmiało wybierać sukienki w stylu barokowym, kreacje z żakardu, skóry, aksamitu, tafty. Niezbyt dobrze wygląda na kobiecie jesieni suknia nowoczesna, o ostrej linii, odpadają też chłodne, metaliczne tkaniny.
Pani zima
Kobieta zima ma bardzo jasną cerę, ale ciemne włosy kontrastujące z kolorem skóry, do tego oczy o wyrazistych tęczówkach – zimę często nazywa się „królewną śnieżką”. Właśnie zima najpiękniej wygląda w mocnej, nasyconej czerni, suknie wizytowe mogą też odcień czystej bieli, choć na bal odpowiedniejsze będą raczej połączenia białego z innym wyrazistym kolorem. Co jeszcze? Do zimy pasują wszystkie jaskrawe kolory, koniecznie o jasno zdefiniowanym odcieniu. Na karnawałowe imprezy nada się krwista czerwień, fuksja, szafir, ultramaryna, kobalt, purpura. Jeśli sukienka jest we wzory, to tylko takie kontrastowe, z wyraźnie zaznaczonymi granicami pomiędzy różnymi barwami, czyli np. biało-czarna szachownica. Suknia dla zimy może też być srebrna lub z ostrym, metalicznym połyskiem.
Do zimy pasują sukienki utrzymane w duchu gotyckim i rockowym. Wskazane są odważne ozdoby, jak ćwieki, skórzane wstawki, czarne pióra, cekiny. Nie zaszkodzi też wprowadzić do kreacji przeźroczyste wstawki, np. na plecach. Kobiety zimy powinny sobie raczej odpuścić zwiewne, delikatne sukieneczki, im dużo bardziej pasują kreacje nowoczesne.
Kłopoty z określeniem typu urody
Nierzadko jednak kobiety mają trudności z dopasowaniem się do określonej pory roku, a wtedy można zastosować inny, uproszczony schemat oceny swojej urody.
Blondynki o kremowej cerze, które najczęściej określamy jako typ słowiański, najbardziej są zbliżone do wiosny. Ich imprezowe kolory to barwy słoneczne i ciepłe, np. koralowa czerwień, morska zieleń, granat, ciepły brąz. Słowianki do swoich sukienek powinny nosić biżuterię z korali, bursztynów, świetne będą też ozdoby retro.
Blondynki chłodne, o skandynawskim typie urody, lepiej wyglądają w kolorach jasnych, lecz chłodnych. Dobre będą lodowe błękity, seledynowa zieleń, chłodne szarości, grafit. Do nordyckich blondynek pasują sukienki nowoczesne, z satyny lub szyfonu, biżuteria o perłowym lub metalicznym połysku.
Brunetki o południowym typie urody, z ciemną cerą, ciemnymi włosami i oczami, powinny wybierać kreacje w kolorach ciemnych, żywych i nasyconych. Ognista brunetka pięknie będzie prezentować się w sukni w odcieniu miedzianym, ciemnozłotym, ciemnopomarańczowym, czekoladowym, to także taki typ urody, który znakomicie wygląda w zwierzęcych motywach.
Najczęściej to szatynki mają kłopot z trafnym zakwalifikowaniem się do określonego typu urody według podziału na pory roku. Szatynki z dość jasną cerą i brązowymi oczami powinny postawić na barwy ziemi, które najładniej komponują się z ich urodą. Na wieczór pasować będzie ciemna zieleń, pomidorowa czerwień, odcień malinowy, jasny fiolet, waniliowa żółć. Z bardziej wyrazistych kolorów odpowiedni będzie ciemny niebieski, bordowy, czekoladowy brąz. Bardzo twarzowym kolorem dla szatynki jest także brudny róż oraz barwa rdzawa. Szatynki z ciemnymi oczami powinny w okresie karnawału nosić sukienki nawiązujące do gotyku, sprawdzą się także detale hippisowskie, np. kolczyki etno. Ciemnookiej szatynce pasuje także sukienka nude, koniecznie z ekstrawaganckimi dodatkami.
Natomiast szatynki z niebieskimi oczami powinny unikać kolorów bardzo słonecznych, wieczorem lepiej wypadną w sukniach w odcieniu bordo, fioletu, kobaltu, pudrowego różu. Niebieskooka szatynka może wystąpić na imprezie w sukience stalowej, najlepiej w towarzystwie chłodnych, jasnych dodatków, np. błękitnych szpilek i srebrnego naszyjnika z wielkim, bladoróżowym kamieniem. Jeśli czerń, to tylko ta wpadająca w grafit.
Rudawe i kasztanowe włosy bywają bardzo problematyczne jeśli chodzi o dobór koloru sukienki. Czerwień często kłóci się z odcieniem włosów, dlatego nie może to być odcień krwisty i jaskrawy, a jedynie barwa zbliżona do cegły, pomidora, rdzy. Wieczorem rudzielce najpiękniej wyglądają w kreacjach energetycznych, np. ciemnopomarańczowych, ale sprawdzi się także stalowy niebieski i morska zieleń.
Nie zapomnieć o dodatkach
Kolor sukienki to jedno, dobór dodatków to drugie. Buty i torebka nie muszą być w tym samym odcieniu co suknia, na pewno jednak muszą mieścić się w tej samej palecie barw. Zawsze łączymy ciepłe z ciepłym i zimne z zimnym, dlatego nie można np. zestawiać seledynowej sukienki z malinowymi butami – bardziej pasować będą szpilki błękitne lub stalowoszare. Zasada doboru kolorów stosownie do swojego typu urody odnosi się również do makijażu.
Ponadto, mocne kontrasty kolorystyczne pasują głównie chłodnym brunetkom i chłodnym blondynkom, typy ciepłe, czyli wiosna i jesień, powinny tworzyć kompozycje bardziej stonowane.
Źródło: http://www.polka1.pl/artykuly/jak-dobierac-kolory-do-typu-urody-wybierz-optymalne-kolory-dla-siebie
http://kameralna.com.pl/analiza-kolorystyczna-jakie-kolory-nam-pasuja/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.