Jak dobierać dodatki do jednolitych, neutralnych sukienek?
Krótka, swetrowa sukienka
Swetrowe sukienki codzienne najlepiej wypadają w komplecie z wysokimi kozakami. Warto sięgnąć po dopasowane kozaki za kolano, w których nogi wyglądają na tyle atrakcyjnie, że nawet kontrast czerni z bielą czy jasnym beżem nie popsuje tego efektu. Przy kozakach nieco krótszych kontrasty są łagodniejsze, jak beż z antracytem. Strój ożywiamy za to skórzanymi legginsami lub zakładamy rajstopy z dekoracyjnym wzorkiem.Ciekawie wyglądają także połączenia neutralnych sukienek mini z dżinsami. Do swetrowej oversize można założyć spodnie z nogawkami boot-cut, co optycznie wyszczupli nogi, inny pomysł to dżinsy skinny i kozaki muszkieterki w takim odcieniu jak fiolet albo zgniła zieleń – chodzi o to, by wysokie kozaki nie odcinały się zbyt mocno od niebieskiego denimu.W zimowych stylizacjach można też połączyć swetrową mini z długą spódnicą ołówkową lub zwiewną kreacją boho. Sukienki mają podobne kolory, ale tylko ten fason swetrowy jest gładki, podczas gdy długa spódnica ma delikatny wzorek lub jest uszyta z ozdobnie fakturowanej tkaniny. Płaskie buty uzupełniają monochromatyczny blok, ale przy wysokich obcasach mile widziane są kontrasty – przykładowo, bo beżu, brązu i kremowej bieli dodajemy jaskrawe, żółte złoto lub koralową czerwień.
Neutralna sukienka bez rękawów
Trapezowa sukienka wyjściowa w jednolitym, neutralnym kolorze świetnie łączy się z wzorzystymi, eleganckimi dodatkami. Sukienka nie ma rękawów, dlatego pod spód zakładamy zwiewną koszulę w kwiatki lub groszki. Wzór nie jest pstrokaty, to na przykład błękitne różyczki na granatowym tle, musi on jednak dość wyraźnie odcinać się od neutralnego odcienia trapezowej sukienki.Rajstopy oraz pantofle warto dobierać pod kolor sukienki, co pomoże optycznie wysmuklić dolne partie ciała. W kontrastowych stylizacjach wykorzystujemy odcienie, jakie pojawiają się na wzorzystej koszuli, przy czym reszta dodatków jest gładka i w nowoczesnych fasonach.
Jednolite kolory i zwierzęce dodatki
Gładką, neutralną sukienkę bardzo łatwo ożywić drapieżnymi, zwierzęcymi printami. W jednej stylizacji może ich być nawet więcej niż jeden, bo właśnie ten jednolity, spokojny odcień kreacji tonuje odważne dodatki i utrzymuje elegancki charakter całego stroju. Do czerni, bieli i wyrazistych, mocno nasyconych brązów pasują przede wszystkim printy zdominowane przez te kolory, jak panterka czy paski zebry.Sukienkę w spokojniejszych odcieniach warto otoczyć wyrazistszymi printami, które oprócz tych neutralnych kolorów mają jeszcze jaskrawe akcenty, ale uważamy na to, by stylizacja nie zrobiła się przesadnie pstrokata – przykładowo, do beżowej sukienki zakładamy wężowe, szaro-zielone botki oraz torebkę w czarno-niebieskie cętki. Wzorzyste dodatki muszą być eleganckie, z dobrej jakości materiałów, wtedy krzykliwe printy nie będą się wydawać kiczowate.Zwierzęcy wzór zajmuje większą powierzchnię? Tutaj trzymamy się już jednego printu, choć może on występować w nieco odmiennych wersjach – płaszcz jest w klasyczną panterkę, a na wizytowych czółenkach bądź torebce cętki są mocno powiększone.
Jaskrawe akcenty
Sukienki jednolite, w neutralnych odcieniach, to dobra okazja na wykorzystanie ekstrawaganckich kolorów. W dodatku takie kolory mogą iść w parze z ekstrawaganckim fasonem, czego przykładem będą chociażby modne, różowe gumiaki, krwistoczerwona torebka w kształcie owocu czy żółta czapka z wielkim, futrzanym pomponem.Jaskrawe dodatki ładnie współgrają zwłaszcza z tymi delikatniejszymi odcieniami, jak beż czy jasne szarości. Do czerni i bieli dokładamy neonowe kolory na minimalistycznych fasonach, a jeśli odważnych barw ma być więcej, muszą być one ograniczone do mniejszych akcentów. Niektóre takie dodatki mogą nawet pomóc wymodelować szczuplejszą figurę – zakładamy na przykład długą, prostą sukienkę z beżowej dzianiny i na to dajemy sięgający talii turkusowy bezrękawnik albo przewiązujemy pod biustem luźną, szarą tunikę zielonym paskiem z lakierowanej skóry.
Dużo skóry
W przypadku neutralnych kolorów dużą różnicę robią tkaniny. Sukienka wizytowa jest w odcieniu ecru, ale zamiast gładkiej dzianiny mamy modną ekoskórę i już tylko dzięki temu kreacja prezentuje się całkiem inaczej. Stylizację można uzupełnić skórzanym, eleganckim żakietem albo wysokimi kozakami z wężowej skóry – w takim zestawie sprawdzą się zarówno monochromatyczne połączenia, jak i ostre kontrasty.Kolejnym skórzanym akcentem jest designerska torebka, ale już reszta stroju to całkiem inne tkaniny, jak satynowa apaszka pod szyją, welurowe pantofle, płaszcz z miękkiej, matowej wełny. W stylizacji wizytowej skórę warto przełamać zwiewnym szyfonem i błyszczącą satyną, a kolory neutralne mieszamy z eleganckimi odcieniami zieleni i czerwieni.
Kilka klasycznych printów
Wzory takie jak kratka gingham, pepitka, groszki czy paseczki bretońskie to klasyka. Traktowane są one często na równi z neutralnymi kolorami, więc bez problemu do jednolitej sukienki można dołożyć nawet kilka takich printów. Dobrze taki zestaw wygląda, gdy printy spina jeden wspólny odcień, aczkolwiek w przypadku sukienki białej lub czarnej pasować będzie większa różnorodność, jak szaro-granatowa pepitka i czerwono-białe groszki.W wyszczuplających stylizacjach wzory dobieramy monochromatycznie, czyli kiedy sukienka jest szara, mamy szary żakiet w czarne groszki, pantofle w szaro-białe paseczki oraz ekstrawagancką torebkę w powiększoną, szaro-niebieską pepitkę. Wielowarstwowe stylizacje mają to samo tło, ale nadruk już nieco inny – jest biała sukienka, biała koszula w błękitne prążki i białe spodnie w drobne, czerwone groszki.
W stylu glamour
Kolejnym ekstrawaganckim pomysłem jest stylizacja glamour. Dodatki w tym stylu mają efektowną, rzucającą się w oczy formę, dlatego źle wykorzystane będą wyglądać kiczowato, ale neutralna sukienka minimalizuje podobne ryzyko. Najlepiej, gdy jednolita sukienka jest w klasycznym, wizytowym fasonie, z dobrej jakości tkaniny. Dodatki glamour to na przykład lakierowane, barokowe pantofle, torba z grubej plecionki, noszona na złotym łańcuchu, winylowy płaszcz w fasonie trencza, gorsetowy pasek.Kolory dodatków glamour to głównie biel, czerń oraz złoto. Obok nich pojawiają się jeszcze klasyczne akcenty, jak gładkie, cieliste rajstopy, eleganckie kolczyki z perłami, szyfonowy szaliczek. Styl glamour można też ograniczyć do jednego dodatku, a reszta jest utrzymana w duchu klasycznej elegancji – ekstrawaganckie botki łączymy ze skórzanym, tradycyjnym kuferkiem i wełnianym szalikiem w klasyczną kratę.
Neutralna sukienka w stylizacji boho
Dodatki boho pasują do każdego neutralnego fasonu, również gdy sukienka jest koronkowa, z aksamitu albo błyszczącego żakardu. Neutralny, jednolity odcień sprawia, że łatwo zmienić wieczorowy fason w strój bardziej casualowy, a dodatki boho są przy tym korzystne dla figury.Zimą do neutralnej sukienki zakładamy futrzaną kamizelkę. Kozaki są wysokie, z zamszu, wykończone haftem albo frędzlami, torebka dla kontrastu może mieć nowoczesną formę. Kolory nie są jednakowe, ale trzymamy się w większości neutralnej palety, dodając na przykład do beżu oliwkową zieleń, błękit, brąz i wzór w czarno-białe kwiatki.
Na sportowo
Do neutralnych sukienek pasuje sportowa elegancja, czyli dodatki są casualowe, ale strój zachowuje wizytowy charakter. Idealna w roli głównego dodatku będzie biel, jeśli jednak to sukienka jest w takim kolorze, dokładamy do niej przede wszystkim melanżowe szarości oraz modny, pudrowy róż.W sportowej stylizacji pojawia się kilka designerskich drobiazgów, jak kuferek z gadziej skóry, satynowa apaszka, naszyjnik ze szlachetnego metalu – te eleganckie wstawki są w trochę ciemniejszych kolorach, na przykład bordowe, ale wciąż powinny z resztą stroju tworzyć harmonijną całość.
Źródło: https://wonder-wardrobe.com/blog/neutral-colors-capsule-wardrobe
https://www.cottonable.com/fashion/what-color-shirt-goes-with-olive-green-pants/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.