Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobierać długość rękawów w sukience?

Długi czy krótki?

 
Zasady eleganckiego ubioru jasno precyzują typy sukienek, jakie wypada nosić w zależności od okazji. Najwięcej uwagi poświęca się długości spódnicy, kwestia rękawów jest tu mniej istotna. Generalnie jest jednak tak, że im późniejsza pora i im bardziej uroczysta okazja, tym dłuższa powinna być sukienka i tym większy ma być dekolt. Dlatego klasyczne sukienki wieczorowe i balowe są długie do ziemi i mają gorsetowe wykończenie w górnej części ciała, a więc są całkowicie pozbawione rękawów. Ale nie jest to regułą. O ile bowiem na duże wieczorne przyjęcie nie wypada przyjść w mini, tak założenie sukienki z rękawami nie jest jakimś poważnym naruszeniem modowej etykiety.
 
Suknia wieczorowa jak najbardziej może mieć długi rękaw. Nierzadko jest on przeźroczysty, np. z koronki lub szyfonu, ale zdarzają się także rękawy z tej samej tkaniny co reszta kreacji. To pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej eleganckie, ale tak naprawdę bardziej liczy się to, czy sukienka sama w sobie jest wystarczająco wystawna, by nadawać się na taką okazję i długość rękawa niespecjalnie ma coś do rzeczy. Znacznie ważniejsze jest, by suknia była do ziemi niż to, by miała gorset albo cienkie ramiączka. Zaleca się jednak, by w sukniach wieczorowych stosować zasadę skrajnych długości – w sukni jest albo długi rękaw albo nie ma go wcale. Rękawki krótkie lub takie trzy czwarte są trochę za zwyczajne, by zdobiły balową kreację, dlatego stosuje się całkowicie gołe ramiona lub pełne rękawy zakrywające nadgarstki.
 

Służbowo

 
Większy wybór mamy w przypadku sukienek wizytowych. Ponieważ nosimy je często przed godziną 20-tą, wskazany jest większy umiar niż w przypadku kreacji wieczorowych. Sukienki wizytowe na przykład na firmowe przyjęcia albo kolacje biznesowe nie powinny być za bardzo wyzywające, dlatego unika się przesadnego odsłaniania ciała. Chodzi jednak głównie o długość spódnicy oraz głębokość dekoltu, natomiast rękawy mogą mieć praktycznie dowolną długość. Jeśli spotkanie odbywa się wieczorem i ma nieco swobodniejszy charakter, można sobie pozwolić na sukienkę bez rękawów, ale z niezbyt dużym dekoltem. Bezpieczniejszy jednak będzie krótki rękawek lub długość tuż za łokieć, wygodna i stylowa. Pasować będzie również pełna długość rękawa. Co ważne, do sukienek bez rękawów warto nosić żakiet lub bolerko, dzięki czemu strój prezentuje się bardziej profesjonalnie – gdy zacznie się nieformalna część spotkania, okrycie wierzchnie można po prostu zdjąć i pozostać w sukience.
 
W biurze jest podobnie. Latem panie mogą sobie pozwolić na sukienki bez rękawów, na szerokich ramiączkach, ale gdy kobieta spotyka się z klientami lub pracuje np. na stanowisku recepcjonistki, lepszym wyborem będzie ubranie z rękawem trzy czwarte lub chociaż z krótkim rękawkiem. Tam, gdzie obowiązuje surowszy dress code, do sukienki bez rękawów nosimy zawsze żakiet albo marynarkę, by ręce pozostawały osłonięte. Na miejscu będą też sukienki z długim rękawem, aczkolwiek w formalnym stroju biznesowym kobieta powinna mieć na sobie żakiet, więc długość rękawów sukienki w zasadzie nie ma większego znaczenia, jeśli musi to być pełny uniform służbowy.
 

Przyjęcia w ciągu dnia

 
Sukienki wyjściowe, które nosimy przed 20-tą, zazwyczaj mają długość do kolan, a do takiej spódnicy bardzo pasują rękawy trzy czwarte – dodają sukience elegancji, a przy tym nie przytłaczają ubioru. Oczywiście, wyjściowe sukienki mogą też być pozbawione rękawów, dobrze jednak, jeśli ramiona będą zasłonięte, dlatego idealny będzie króciutki rękawek. Długość trzy czwarte, jako ta najbardziej optymalna, świetnie nadaje się na uroczystości rodzinne, służbowe wyjścia, obiady w drogich restauracjach, świąteczne przyjęcia.
 
Istotna jest też pora roku. Zimą wskazane są rękawy długie, nie licząc imprez organizowanych późną porą, latem można sobie pozwolić na sukienki bez rękawów. I ponownie, jeśli przycięcie w ciągu dnia ma bardzo formalny charakter, do sukienki warto założyć żakiet lub wybrać kreację z pełnym, długim rękawem. Z kolei na przyjęcia organizowane w ogrodzie zakłada się najczęściej sukienki bez rękawów i z rozkloszowaną spódnicą (fason w stylu lat 50-tych), na wierzch dobiera się bolerko z krótkim rękawkiem lub klasyczny żakiet.
 

Długi rękaw, czyli jaki?

 
Długi rękaw bardzo łatwo może popsuć wygląd sukienki. Najbardziej naturalna długość to taka, przy której rękaw zasłania cały nadgarstek, ale dłoń zakrywa minimalnie. Jeśli spod rękawa będzie widać nadgarstek, ubranie wyda się za małe, a ręce optycznie staną się nieproporcjonalnie długie w stosunku do ciała. Zatem gdy nie lubimy rękawów zachodzących lekko na dłoń lub taka długość nam przeszkadza, sięgamy po długość trzy czwarte.
 
Natomiast rękaw, który mocno zakrywa dłoń daje wrażenie, że ubranie jest za obszerne, ręce wydają się za krótkie i cała sylwetka jawi się jako masywniejsza. Tylko w niektórych fasonach, gdzie rękawy są specjalnie wydłużone, by dodać stylizacji nieco nonszalancji, taka długość się sprawdza, w tradycyjnych fasonach stosuje się długość tuż za nadgarstek. Celowo za długie rękawy świetnie sprawdzają się na przykład w dzianinowych i swetrowych sukienkach codziennych oraz w długich, powłóczystych sukienkach à la hippie. Ale do sukienek o klasycznym kroju, dopasowanych do ciała, zbyt długie rękawy zwyczajnie nie pasują, bo deformują ubranie.
 

Długość rękawa modeluje sylwetkę

 
To, jakie rękawy ma sukienka, wpływa na końcowy odbiór kreacji. Dlatego rękaw, podobnie jak długość spódnicy czy głębokość dekoltu, zawsze należy dobrać do typu swojej sylwetki. Najbardziej uniwersalny, a przy tym najbardziej korzystny dla kobiecej figury jest wspomniany rękawek trzy czwarte, czyli długość tuż za łokieć. Taki rękaw wyszczupla optycznie ręce, dłonie i nadgarstki wyglądają bardzo smukło, a to przekłada się na lepszy wygląd całego ciała. Rękaw typu trzy czwarte polecany jest przede wszystkim kobietom niskim oraz tym w większych rozmiarach, uważać jednak powinny na niego panie bardzo wysokie, szczupłe i z długimi rękami.
 
Pełen rękaw za nadgarstek powinien iść w parze z dłuższą spódnicą by nie zaburzać proporcji ciała. Najlepiej długi rękaw wygląda w sukienkach maksi, przy krótkich spódniczkach może za to sprawić, że ręce wydadzą się nienaturalnie długie. Pełnych rękawów unikać powinny przede wszystkim kobiety niskiego wzrostu, bo im generalnie pasują kreacje z dość skąpej ilości materiału, by nie przytłaczać sylwetki. Jeśli jednak niska kobieta zdecyduje się na długi rękaw, to absolutnie nie może on być bardzo luźny, sztywny i zachodzący mocno na dłoń – w tym przypadku lepszy będzie rękaw pokazujący choć częściowo nadgarstek.
 
Ryzykowne bywają też sukienki koktajlowe z rękawami do łokcia. To podobna sytuacja jak w przypadku kolan – sukienka korzystniej wygląda, gdy ta część ciała pozostaje zasłonięta. Sukienki tuż za kolano pomagają wysmuklić nogi i tak samo rękawy zasłaniające łokieć wyszczuplają optycznie ręce. Długości do łokcia powinny unikać kobiety, których ręce nie są w najlepszej kondycji, co widać bardzo mocno właśnie na łokciu. Również przy grubych rękach nie należy pokazywać łokcia, bo cała górna część ciała wydaje się masywniejsza.
 
Do grubych rąk nie pasują także półrękawki. Bardzo poszerzają ramiona i podkreślają bicepsy, dlatego to fason dla kobiet o szczupłych i ładnie wyrzeźbionych rękach. W starszym wieku górna część ręki szybko traci jędrność, dlatego sukienki powinny mieć dłuższe rękawki by to ukryć. Krótkie rękawki nie powinny być za luźne, wskazany jest raczej krój dopasowany do ciała, chyba że mamy niewielki biust i szczupłe ramiona, wtedy rękawek typu T-shirt pomoże optycznie powiększyć piersi.
 
Sukienki bezrękawniki są oczywiście doskonałym wyborem dla kobiet o zgrabnych rękach, przy większej tuszy wydają się kiepskim pomysłem, bo nie tylko pokazują grube ręce, ale też poszerzają optycznie całą klatkę piersiową. Przy większych rozmiarach należy więc wybierać bezrękawniki z głębokim, szpiczastym dekoltem, koliste wycięcia pod szyją pasują tylko wtedy, gdy górna część ciała jest szczupła.


Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.
 

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 35004 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
obsluga OK
2024-04-19
Obsługa bardzo profesjonalna, informacje komunikaty dotyczące zamówienia wyczerpujące. Polecam
pixel