Jak dobierać biżuterię do letnich stylizacji?
data publikacji: 02.08.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Nie tylko metale
Metalowa biżuteria jest bardzo efektowna, ale w sezonie letnim nie zawsze się sprawdza. Metale szybko się nagrzewają, więc gdy na dworze panują wysokie temperatury, raczej nie będziemy się czuć komfortowo nosząc na szyi ciężki, złoty naszyjnik. Najgorsze są metalowe ozdoby mocno przylegające do ciała, jeśli więc koniecznie chcemy mieć na sobie coś ze złota czy srebra, warto szukać takich akcesoriów, które mają luźniejszą formę, a jeszcze lepiej, gdy nie będą miały bezpośredniego kontaktu ze skórą – dobre będą na przykład lekkie, wiszące kolczyki albo długie wisiory nałożone na bluzkę czy sukienkę.
Z cekinami jest podobny problem, dlatego wybieramy ozdoby z materiałową podkładką – decydując się na przykład na chokera, wybieramy takiego, który nie jest zrobiony z samych metalowych elementów, tylko taki, w którym cekiny są naszyte na aksamitnej opasce.
Znacznie mniej uciążliwa jest biżuteria z materiałów, które nie nagrzewają się pod wpływem słońca. Idealne są więc ozdoby na przykład z drewnianych elementów, plastikowych koralików, sztucznego tworzywa, kamieni, włóczki czy grubej koronki.
Kolorowe kamienie
Bardzo efektowną ozdobą letnich sukienek są wisiorki z kamieniami. Szczególnie atrakcyjne są pojedyncze, wielkie kamienie o nieregularnych kształtach, w ciekawej oprawie albo z misternie wyrzeźbionym wzorkiem na powierzchni kamyka. Warto sięgać po żywe kolory jak turkus czy jaskrawa żółć, a jeśli to sukienka jest w jaskrawym odcieniu, dobrym rozwiązaniem będzie na przykład onyks albo matowy, biały bądź szary kamień.
Wisiory z kamieniami mogą być na metalowym łańcuszku, stylowym rzemyku lub wąskiej aksamitce – metale lepiej wyglądają przy sukienkach nowoczesnych, z kolei skóra i aksamit dobrze komponują się z kreacjami romantycznymi oraz w stylu boho.
Patrzymy także na długość wisiorka. Jest on główną ozdobą dekoltu, dlatego nie powinien kolidować z sukienką. Sukienki codzienne z głębokim wycięciem i na wąskich ramiączkach potrzebują krótkich wisiorków albo takich, które sięgają niemal do pępka. Natomiast gdy sukienka lub bluzka ma skromny dekolt bądź jest wykończona w łódkę, najlepsze są wisiorki kończące się na wysokości biustu.
Z kolorowych kamieni zrobiona może być dekoracyjna kolia. Tego typu ozdoby świetnie nadają się na wieczorne wyjścia, ale i w ciągu dnia pięknie ożywią stylizację. Koralikowe kolie pasują głównie do sukienek o prostym kroju oraz klasycznych, letnich bluzek. Najładniej prezentują się na gładkich ubraniach z wysoko wykończonym dekoltem – materiał stanowi wtedy efektowne tło dla wielobarwnej biżuterii. Warto stosować wyraziste kontrasty, na przykład biała sukienka plus turkusowo-koralowa kolia albo niebieska bluzka i naszyjnik z żółtych i bordowych kamieni.
Delikatne bransoletki
Cienkie bransoletki to idealny dodatek do ubrań jasnych i zwiewnych. Delikatną bransoletkę zakładamy na przykład do romantycznej, białej sukienki mini albo błękitnej tuniki z miękkiej dzianiny, pasować też będzie taki dodatek do cienkich spodni i lekkiej bluzki bez rękawów. Delikatna bransoletka przyda się również wtedy, gdy sukienka jest bardzo wyrazista i nie potrzebuje śmiałych ozdób, które tylko by ją przytłaczały – przykładowo, do wielowarstwowej, asymetrycznej sukienki szyfonowej wystarczy założyć bransoletkę z malutkich perełek, a do nowoczesnej tuniki z odcieniu neonowego oranżu wystarczy prosta, wąziutka bransoletka z matowego srebra lub czarnych koralików.
Cienkie bransoletki można też oczywiście nosić w większej ilości. To opcja, która sprawdza się w stylizacjach boho, zwłaszcza wtedy, gdy ubrania są w neutralnych kolorach i mają skromne zdobienia. Bransoletki mogą się między sobą różnić, dobrze jednak, by miały jakiś wspólny element, na przykład ten sam kształt koralików albo podobny odcień.
Klasyczne koła
Kolczyki w kształcie kół to bardzo uniwersalny model. Będą pasować w zasadzie do każdej letniej stylizacji, można je nosić nawet w stylizacjach biurowych. Latem warto wybierać koła naprawdę duże, a jeśli zdecydujemy się na mniejszy rozmiar, kolczyki powinny być grubsze bądź wykończone jakimś dekoracyjnym detalem, na przykład kontrastową obwódką.
Kolczyki koła dobrze wyglądają w komplecie z letnimi sukienkami maxi, ładnie się komponują z lnianymi kompletami, są doskonałym uzupełnieniem dla eleganckich kreacji. Jeśli letnia stylizacja utrzymana jest w neutralnych kolorach, szukamy kolczyków z mocno błyszczącego złota albo z jaskrawego tworzywa – skromny, casualowy strój świetnie ożywią grubsze koła w stylu lat 80-tych. Do ubrań kolorowych zawsze pasować będzie złoto i srebro, jeśli jednak nie jest to formalny strój, warto pobawić się kolorem – przykładowo, do czerwonej sukienki pasować będą kolczyki białe lub czarne, do sukienki błękitnej można założyć kolczyki żółte lub pomarańczowe, do zieleni dobieramy koła czerwone, a do żółci dokładamy ozdoby w odcieniu fioletu.
Marynarskie akcenty
Proste sukienki wyjściowe będą wyglądać bardziej wakacyjnie, gdy dołoży się do nich biżuterię nawiązującą do marynistyki. Wystarczy taki drobiazg jak naszyjnik z kotwicą, kolczyki w kształcie sterów czy bransoletka z plecionego, biało-granatowego sznurka, by strój nabrał lekkości i oryginalności. Natomiast gdy to ubiór jest w stylu marynarskim, ostrożnie dawkujemy ozdoby w tym samym duchu – przykładowo, do białych spodni i koszulki w bretońskie paski zakładamy kolczyki-kotwice, ale już bransoletka powinna mieć prosty, nowoczesny kształt.
W podobnym klimacie są ozdoby morskie, a więc biżuteria w kształcie muszelek, rozgwiazd i koników morskich. Ozdoby tego typu bardzo pasują do letnich sukienek dzianinowych, sportowych szortów, bawełnianych T-shirtów. Dobrze wyglądają w większych ilościach, ale nie powinny być identyczne.
Totalna ekstrawagancja
Wakacje to doskonała pora na odważne ozdoby. Upały zniechęcają do noszenia większej ilości ozdób, dlatego warto postawić na jeden detal, za to naprawdę efektowny. Mogą to być na przykład wielkie kolczyki w futurystycznym kształcie, naszyjnik z ogromnym, tęczowym kamieniem, pojedynczy, długi kolczyk sięgający aż do ramion czy biżuteria z tworzywa imitująca drogie, królewskie klejnoty. Ekstrawaganckie ozdoby można nosić zarówno z prostymi ubraniami, jak i równie ekscentrycznymi fasonami – w tym drugim przypadku trzeba po prostu zadbać o to, by ubranie i biżuteria mocno ze sobą kontrastowały.
Nie tylko biżuteria zdobi
Gdy upały naprawdę mocno dokuczają, klasyczna biżuteria może tylko przeszkadzać. Rolę ozdób przejmują wtedy bardziej praktyczne dodatki. Jak okulary przeciwsłoneczne, które potrafią ozdobić stylizację nie gorzej niż kolczyki czy naszyjnik. Okulary powinny być duże, atrakcyjnie wykończone, na przykład w stylu retro – modne są między innymi okulary w grubych, białych oprawkach, wielkie ‘muchy’ z kolorowymi szkłami, ekstrawaganckie ‘kocie oczy’. Zawsze stylowo prezentują się okulary pilotki oraz klasyczne, duże, czarne szkła – ten typ okularów warto nosić w komplecie z eleganckimi sukienkami i letnimi garniturami.
Efektownym dodatkiem jest też duży kapelusz z miękkim rondem. Ten ponadczasowy dodatek dodaje elegancji każdej stylizacji – pasuje zarówno do sukienek wizytowych, jak i plażowych maxi czy sportowych sukienek z dzianiny. Najbardziej uniwersalny jest kapelusz beżowy, który można nosić w komplecie z każdym kolorem, przyda się jednak dodatkowa wstążka zdobiąca rondo – dzięki niej kapelusz będzie bardziej ozdobny.
Mamy jeszcze ekstrawaganckie paski. To doskonała alternatywa dla naszyjnika, w dodatku bardzo korzystna dla figury – z pomocą paska da się wyczarować szczuplejszą talię albo optycznie wydłużyć nogi. Oczywiście, jeśli pasek ma być ozdobą stylizacji, musi się jakoś wyróżniać, dlatego rezygnujemy z klasycznych modeli i wybieramy na przykład gorsetowy pasek z wężowej skóry, pasek z metalowych, etnicznych klamerek bądź szeroki, materiałowy pasek przypominający japońskie obi.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.