Jak dbać o lniane ubrania?
Naturalny i przewiewny jest niezastąpionym materiałem zarówno na casualowe sukienki, jak również spodnie, szorty i bluzki, które towarzyszą nam podczas codziennej aktywności. Styliści podkreślają, że len, kojarzony dotychczas z bielą i barwami oscylującymi w tonacjach beżu, dziś zaskakuje nas wyrazistymi, soczystymi kolorami, doskonale komponującymi się z wiosenną i letnią aurą. W bardziej oficjalnych okolicznościach możemy natomiast wybrać len z niewielką domieszką syntetyku, który z jednej strony nie zniweluje niesionej przez niego wygody, a z drugiej – zapobiegnie gnieceniu się ubrań.
Delikatne pranie
Wybierając lniane sukienki, spódnice czy spodnie należy pamiętać o tym, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Naturalnym włóknom nie będą sprzyjać więc ostre proszki i bardzo wysoka temperatura prania. Specjaliści rekomendują, aby kreacje wykonane z lnu starać się prać ręcznie, dodając do wody płyny, które dodatkowo zmiękczą materiał i ułatwią prasowanie. Dozwolone jest także pranie w pralce, ale na delikatnych programach, które nie będą niszczyć tkaniny i powodować trwałych zagnieceń. Na szczególną uwagę zasługuje również proces suszenia. Lniane stroje suszymy w pozycji poziomej, rozłożone na ręczniku lub w pozycji pionowej, wiszące na wieszakach.
Prasowanie – para i wysoka temperatura receptą na sukces
Na koniec podpowiemy, jak ułatwić prasowanie sukienek czy spodni uszytych z lnu. Ze względu na to, że mamy do czynienia z naturalnym materiałem, bardzo łatwo ulega on zagnieceniom. Z pomocą przyjdzie nam żelazko z parą nastawione na maksymalną temperaturę, o ile nie ma przeciwwskazań w zaleceniach producenta. Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli w składzie naszej sukienki obok lnu pojawia się także syntetyk. Dobrym pomysłem jest także prasowanie niedoschniętych lnianych ubrań.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.