Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2014-02-04

Jak czyścić garsonkę?

Porządna garsonka powinna się znaleźć w szafie każdej kobiety – jest to strój idealnie nadający się na wiele okazji.


Aby garsonka służyła przez długi czas, trzeba o nią dbać w odpowiedni sposób, co wiąże się m. in. z jej praniem. Garsonki szyje się z rozmaitych materiałów, w zależności od tego na jaką porę roku i okoliczność są one przeznaczone. Mogą być to zatem takie tkaniny jak np. wełna, satyna, jersey, bawełna, jedwab, dzianina czy sztruks. Spotykane są także modele szyte ze sztucznych materiałów – np. z poliestru, ale ich zakup jest odradzany z uwagi na to, że nie zapewniają one komfortu noszenia na wysokim poziomie. W każdym bądź razie każda z wymienionych powyżej tkanin wymaga właściwego traktowania – inaczej pierze się bawełnę, inaczej jedwab itd.


Metoda prania jest zatem uzależniona od materiału, z którego garsonka została wykonana. Przede wszystkim zatem należy się zapoznać z informacjami na metkach. Jeżeli nie jest tam wyraźnie zaznaczone, że garsonkę można prać ręcznie, oznacza to tylko jedno – należy ją oddać do pralni. Tradycyjne pranie może jej bowiem zaszkodzić i zniszczyć strukturę materiału. Potrzebne jest wówczas czyszczenie chemiczne określane często mianem prania na sucho. Pomaga ono rozprawić się z brudem, z którym woda nie jest w stanie sobie poradzić. Skuteczność czyszczenia chemicznego jest zdeterminowana wieloma czynnikami, m. in. wstępną obróbką odzieży.

 

Niektóre plamy na garsonkach można spróbować wywabić domowym sposobem, aczkolwiek pojawia się przy tej sposobności pewna uwaga. Nigdy nie powinno się tego robić, jeżeli w rachubę wchodzą materiały wymagające tylko i wyłącznie prania na sucho. W przypadku poważnych zabrudzeń nie ma co podejmować się prania we własnym zakresie – garsonkę najlepiej oddać w ręce fachowców. Trzeba tak postąpić także wtedy, gdy jest uszyta z delikatnej tkaniny bądź kiedy na metce brak informacji o sposobie czyszczenia.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 32285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-29
Zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko, bez żadnych problemów.
2023-11-29
Bardzo ładne sukienki.Szybko i sprawnie.
pixel