Jak atrakcyjnie wyglądać w jesiennych kolorach?
data publikacji: 08.10.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Wyraziste szarości
Szary to bardzo uniwersalny kolor, odpowiedni na każdą porę roku. Jesienne szarości są ciemne, ale wcale nie muszą być ponure, wystarczy połączyć je z innymi, bardziej intensywnymi kolorami. W dodatku są to w większości kolory neutralne, po prostu mocno nasycone, jak czysta, lodowa biel oraz atramentowy granat, do tego dochodzi jeszcze efektowny, niezbyt ciemny fiolet, jak odcień ametystowy albo jaskrawa lawenda.
Kolory te można łączyć blokowo – mamy na przykład grafitowe spodnie, białą koszulę, granatowy długi płaszcz i modne, fioletowe botki na wysokich obcasach. W wizytowej stylizacji sukienka wyjściowa jest szara, do niej zakładamy ekstrawagancki, biały pasek podkreślający talię, fioletowe szpilki z metalicznym połyskiem i granatową torebkę vintage z wytłaczanej skóry.
Szary jest w tej palecie najspokojniejszym kolorem, dlatego staramy się, by to właśnie szarości były na pierwszym planie, natomiast pozostałe odcienie stosujemy w mniej więcej takich samych proporcjach. Są to kolory chłodne, ale w większości naturalne, więc taka stylizacja będzie twarzowa również dla kobiet o ciepłej cerze.
Jasne, chłodne czerwienie
W jesiennej palecie ważne miejsce zajmuje bordo oraz odcienie do niego zbliżone, ale równie atrakcyjne są też te jaśniejsze czerwienie, zgaszone, jak koral albo odcień arbuzowy. Są to bardzo twarzowe kolory dla blondynek oraz brunetek o łagodnej urodzie, ale nosić je może każda kobieta, zwłaszcza w komplecie z innymi jesiennymi odcieniami.
Do takich jasnych czerwieni pasuje ciemny, mocno nasycony brąz w chłodnej tonacji. Jesienną paletę uzupełnia grynszpanowy niebieski z lekką domieszką zieleni. To idealny zestaw kolorów do stylizacji biurowej – mamy na przykład brązowe spodnie, koralowy bliźniak z kaszmiru oraz niebieskie, zamszowe pantofle albo brązową sukienkę ołówkową, koralowy żakiet z matowej tkaniny, jasnoczerwone pantofle oraz biżuterię z wielkimi, niebieskimi kamieniami.
Jest to także zestaw, który da się wykorzystać w wizytowej stylizacji. Jasna, chłodna czerwień to kolor wiodący, który pojawia się na zwiewnej sukience midi z szyfonu albo jedwabiu. Buty są brązowe, z wężowej, błyszczącej skóry, ciemny niebieski pojawia się na biżuterii oraz torebce.
Ciemny burgund
Burgund to kolor bardzo stylowy, ciemny, ale nie przytłaczający. Bardzo poleca się ten odcień dojrzałym kobietom, którym czerń już tak nie służy – burgundowa sukienka wizytowa jest tak samo szykowna jak mała czarna, optycznie wyszczupla i bez problemu można ją łączyć z czarnymi akcesoriami.
Odcień burgunda warto podkreślić oryginalną tkaniną – sukienka może być z zamszu, sztruksu, aksamitu, satyny haftowanego jedwabiu. Fason jest nowoczesny, o linii A, z szerokim paskiem w talii i trójkątnym dekoltem, na wieczorne wyjście idealna jest kreacja w romantycznym stylu, rozkloszowana, z efektownymi bufkami, wykończona szeroką falbaną.
Burgund dobrze łączy się z czernią, ale bardziej jesiennie wygląda zestaw z granatem i jasnym, intensywnym brązem. Granat nie przytłumia burgunda, dlatego może się pojawić na dużych powierzchniach jak płaszcz lub wełniany kardigan, jasny brąz to przede wszystkim modne dodatki, jak botki w stylu jeździeckim, torebka listonoszka czy pleciony pasek ze złotą klamrą.
Oczywiście nie tylko sukienka może być burgundowa – kolor ten pasuje także na spodnie i nowoczesne spódnice, i tu również przyda się ładna tkanina. Do burgundowych spodni można założyć romantyczną, granatową bluzkę z szyfonu oraz brązowe pantofle retro, z kolei burgundowa spódnica świetnie się prezentuje w komplecie z obcisłym, granatowym golfem i wysokimi kozakami na szpilkach.
Leśna zieleń
Ciemna, głęboka zieleń to kolejny kolor z jesiennej palety, którym można zastąpić czerń. Odpowiedni zwłaszcza dla kobiet mających chłodny typ urody, ale przy ciepłym odcieniu cery wystarczy dodać do stylizacji rozjaśniającą biżuterię albo apaszkę, na przykład w odcieniu brzoskwiniowym.
Leśna zieleń pięknie wygląda na sukienkach o klasycznym kroju, jak ołówek, tuba z baskinką czy gorsetowa kreacja z tulipanowymi zakładkami. Nadaje się na sukienki codzienne z grubej dzianiny, wieczorowe kreacje z lejących się tkanin, efektownie udrapowane, z dekoltem typu woda, spodnie kuloty albo palazzo, rozkloszowane spódnice midi i skórzane tuby. To także kolor, dzięki któremu proste, sportowe fasony zupełnie zmienią swój charakter.
Głęboki odcień zieleni nadaje się na elegancki total look – do kompletu dodajemy jeszcze tylko jakiś brązowy albo czarny drobiazg, ewentualnie metalową biżuterię z kamieniami, jeśli to stylizacja na wieczorne wyjście. Inna opcja to połączenie ciemnej zieleni z jesienną żółcią i zgaszonym pomarańczem – kolory te są tylko akcentami, pojawiają się na przykład na zamszowych butach, małej torebce, rękawiczkach, jesiennym kapeluszu z filcu.
Dla kobiet w typie lata i zimy idealna będzie stylizacja, w której obok leśnej zieleni pojawia się ciemny niebieski, kasztanowy brąz, kremowa biel oraz piaskowy beż, można też jasne, neutralne odcienie zastąpić pastelową zielenią – zakładamy na przykład wełnianą spódnicę w kolorze świerkowym, jasnozielony golf, beżowe kozaki, długi, brązowy płaszcz oraz naszyjnik z dużym, niebieskim kamieniem w srebrnej oprawie.
Mocna czerwień i brudna oliwka
Oliwkowa zieleń w jesiennym wydaniu jest lekko przybrudzona i przypomina rozmyte szarości, dlatego ważny jest fason ubrania w takim odcieniu – mogą to być modne, przecierane dżinsy z zielonymi szwami, spódnica retro z grubego sztruksu, sportowa sukienka z kapturem, kopertowa spódnica z wąskimi, skórzanymi lamówkami, melanżowa sukienka z ozdobnym marszczeniem wyszczuplającym talię.
Do jesiennej oliwki idealnie pasuje mocna czerwień wpadająca w pomarańcz. To kolor, który nie wymaga wymyślnych fasonów – czerwona może być zwykła, bawełniana bluzka, casualowy sweter z dekoltem w serek, klasyczny bezrękawnik, luźna tunika z dzwonkowymi rękawami. Zestawiamy oba te kolory tak, by podkreślić proporcje sylwetki, a jeśli lepiej wyglądamy w tych chłodnych odcieniach, oliwkowa zieleń pojawia się blisko twarzy, czerwień ląduje na spodniach albo spódnicy.
Oba kolory spina jesienna żółć albo chłodny błękit. W eleganckim stroju można wykorzystać czerń, koniecznie na eleganckich, lakierowanych dodatkach, nie zaszkodzi też rozjaśnić całości białymi akcentami. Zamiast żółci sprawdzi się także błyszczące złoto, zarówno na biżuterii, jak i dodatkach typu pasek czy metaliczne botki.
Z dodatkiem zwierzęcych wzorów
Wiele zwierzęcych printów jest w kolorach jesieni, by wspomnieć tylko klasyczne, lamparcie cętki. Dzięki zwierzęcym wzorom prosta stylizacja w ciemnych kolorach wyda się znacznie ciekawsza i bardziej drapieżna, i można ten efekt osiągnąć także za sprawą
samych skromnych, klasycznych fasonów – zakładamy na przykład brązowe spodnie w kant, ciemnozielony sweter, płaszcz w odcieniu śliwkowego fioletu i do tego zamszowe botki w panterkę.
Jesienna paleta kolorów i zwierzęce wzory pasują też do stylizacji romantycznej, przełamując dziewczęcy krój – szyfonowa, zwiewna sukienka z falbankami jest brązowa, za stylowe okrycie wierzchnie służy bordowe, sztuczne futerko, a eleganckie kozaki ozdobione są beżowo-miodowymi cętkami.
Różne odcienie brązu
Brązowy total look to bardzo jesienny zestaw, który wcale nie musi być nudny. Wykorzystujemy po prostu różne odcienie brązu oraz kolory takie jak miedź, ciemny burgund, kasztan, odcień brunatny czy brudny fiolet – wolno łączyć ciepłe odcienie z zimnymi, byle tylko te korzystne kolory znalazły się blisko twarzy.
Oryginalne odcienie podkreślamy ciekawymi fakturami – sukienka jest z melanżowej wełny, płaszcz ma ukośne prążki, apaszka jest satynowa, buty są zamszowe z lakierowanymi wstawkami, rajstopy mają wytłaczany, koronkowy wzór. Przyda się jeszcze kontrastowy akcent, na przykład duża torba w odcieniu metalicznego błękitu, czapka z żółtej wełny czy różowe, skórzane rękawiczki.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.