Intensywne odcienie niebieskiego – jak je wykorzystać w letnich stylizacjach?
data publikacji: 29.07.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Wizytowo z czernią
Mocne odcienie niebieskiego idealnie pasują na letnie sukienki wizytowe. W sezonie wakacyjnym kobaltowa kreacja może mieć zwiewny, romantyczny krój z falbanami – intensywny odcień przełamuje jej dziewczęcy charakter, a czerń dodatkowo ten elegancki styl podkreśla. Całość powinna jednak prezentować się lekko, dlatego zamiast szpilek lepsze będą wizytowe sandały na szpilkach, a torebka jest mała, z zaokrąglonymi bokami, na metalowym łańcuszku albo cieniutkim paseczku. Koniecznie dodajemy jeszcze srebrną biżuterię by rozjaśnić stylizację, można ten jeden z czarnych dodatków wymienić na połyskujące szarości.
Czerń nie powinna przytłaczać niebieskiego koloru, jeśli więc decydujemy się na komplet złożony na przykład z czarnych spodni i kobaltowej bluzki, to znowu pomocny będzie styl romantyczny – spodnie są szerokie, z lejącej się tkaniny, a top zdobią falbanki, plisowany karczek albo bufiaste rękawy. Zestawy nowoczesne, jak czarna spódnica tuba i pudełkowy, chabrowy top, zawsze uzupełniamy modnymi metalikami, dzięki którym stylizacja wygląda bardziej wakacyjnie.
W przypadku jaśniejszych kolorów, jak cyjan bądź lazur, gładką czerń można wymienić na czarno-białe wzory, zwłaszcza gdy zajmować one będą dużą powierzchnię jak rozkloszowana spódnica maxi, wielka torba na ramię czy długa, szyfonowa narzutka.
Elegancka biel - białe sukienki wyjściowe
Biel pasuje do niebieskich sukienek o nowoczesnym kroju oraz do klasycznych ołówków. Dobrym pomysłem jest biel w wydaniu retro oraz boho, mamy więc na przykład białe espadryle i pleciony, biały koszyczek albo etniczny naszyjnik z białych paciorków i ażurowe czółenka. W strojach wizytowych białe dodatki mogą być nowoczesne, natomiast niebieska sukienka, mimo swojego minimalistycznego kroju, jest zwiewna i trochę luźniejsza, dwuwarstwowa lub z asymetrycznym wykończeniem.
Można też odwrócić proporcje, czyli to sukienka wyjściowa jest biała, a dodatki są w intensywnych odcieniach niebieskiego, nowoczesne, ale z etnicznymi wstawkami, jak klapki wykończone grubą koronką czy sandały z drobnymi kwiatuszkami. Do białych szortów bądź białej spódnicy zakładamy top w jaśniejszym odcieniu niebieskiego, bluzki ciemniejsze łączymy z fasonami z podwyższonym stanem, tak by sylwetka wydawała się smuklejsza.
Ciekawym rozwiązaniem na lato są ubrania w biało-niebieskie wzory. To przede wszystkim białe sukienki boho z ciemnoniebieskim haftem, ale nie tylko – mamy też na przykład białe spodnie z kobaltowymi lampasami, szmizjerki w wąskie, biało-niebieskie paseczki, krótkie bluzki w turkusowo-białe grochy, spódnice w kwiaty, plażowe sukienki w morskie wzorki, białe szorty z geometrycznym, wyszczuplającym nadrukiem.
Z pastelowym błękitem
Monochromatyczna stylizacja będzie mniej nudna, gdy połączymy kolory z tej samej palety, ale jednak wyraźnie różniące się między sobą. Do nasyconych odcieni niebieskiego dodajemy pastelowe błękity oraz spokojny, matowy granat, tworząc w ten sposób ciekawe, blokowe zestawy, jak na przykład kobaltowe rybaczki i błękitny top na ramiączkach spaghetti, jasna, długa spódnica z szeroką falbaną i jaskrawa bluzka koszulowa wiązana w talii na supełek, chabrowe dzwony i pastelowa koszulka na szerokich ramiączkach.
Znowu pomocne będą wzory, przede wszystkim te kwiatowe, z niewielkim dodatkiem bieli i czerni, tak by wzór stał się bardziej wyrazisty. W niebieskie wzory są rozkloszowane sukienki, spódnice boho, cienkie bluzki koszulowe, wakacyjne tuniki, a dodatkiem do nich jest czysta biel, chłodne szarości oraz odrobina czerwieni, na przykład na biżuterii albo wąskim pasku w talii.
Kobalt z błękitem doskonale sprawdza się w stylizacjach biurowych. Wykorzystujemy tutaj głównie fasony klasyczne z dodatkiem czegoś nowoczesnego, jak spódnica ołówkowa i bluzka z dzwonkowymi rękawami czy prosta koszula i spodnie kuloty. Dodatkiem może być czerń oraz srebro, ale gdy zależy nam na stonowanej stylizacji, uzupełnieniem stroju może być jasny, czysty brąz oraz cieliste beże.
Jeszcze ciekawiej będzie, gdy obok bladego błękitu albo zamiast niego pojawi się nasycona, jasna zieleń. Ten kolor również nadaje się do biura i robi dobre wrażenie w strojach wizytowych – zielone mogą być szpilki do kobaltowej sukienki, żakiet, biżuteria, jedwabna bluzka, lakierowana torebka.
Niebieski plus czerwony
Czerwień ożywia kolor niebieski, ale nie wszystkie odcienie do siebie pasują. Jeśli chodzi o te ciemne i intensywne kolory jak kobalt czy chaber, najlepszym dodatkiem jest czerwień klasyczna, żywa i głęboka, natomiast do jaśniejszego niebieskiego pasują czerwienie lekko zgaszone, jak koral, oraz czerwienie ciemne, wpadające w bordo.
W letniej stylizacji wystarczą niewielkie, czerwone akcenty – przykładowo, do turkusowej sukienki maxi zakładamy bordowe klapki, a długą, lazurową tunikę możemy ozdobić naszyjnikiem z ciemnoczerwonymi kamieniami. Koralowe dodatki świetnie łączą się z niebieskimi ubraniami w stylu romantycznym oraz z plażowymi sukienkami, a w casualowych, nowoczesnych zestawach czerwień może być częścią wielobarwnego, intensywnego printu – mamy na przykład rozkloszowaną, chabrową sukienkę oraz espadryle w czerwono-żółto-zielone paseczki przypominające łowicki wzór albo naszyjnik z czerwonych, różowych i żółtych kamyków.
W blokowych zestawach łączących czerwień z niebieskim ubrania powinny być zwiewne i lekko przeźroczyste jak luźna bluzeczka z cienkiej dzianiny i szyfonowa, kopertowa spódnica z wielką falbaną na dole. Dodatki muszą być jasne – białe, beżowe, szare, w odcieniu delikatnego złota.
Energetyczne żółcie i oranże
Intensywne, wakacyjne barwy jak mocna żółć i pomarańcz, tworzą z kolorem niebieskim idealny kontrast. Żółcie i oranże sprawiają, że niebieska stylizacja wygląda bardziej świeżo i wakacyjnie, można też z ich pomocą stworzyć modny, wyszczuplający zestaw. Niebieski jest kolorem wiodącym i pojawia się na spodniach lub spódnicy – wybieramy fasony z wysokim stanem, lekko dopasowane do sylwetki, o takiej długości, by eksponować szczupłe obwody nóg.
Bluzka jest żółta albo pomarańczowa, w bardzo intensywnym odcieniu, mile widziany jest także subtelny, metaliczny połysk lub satynowa powierzchnia. Bluzka musi być krótka, tak by tylko troszkę zakrywać na biodra, dłuższe koszule wiążemy na supełek lub wkładamy do środka. Unikamy rękawów, nawet tych krótkich, natomiast dekolt powinien być głęboko wykrojony.
Cieliste buty podkreślą efekt wyszczuplenia, ale ponieważ żółć i pomarańcz są kolorami jasnymi, które niezbyt mocno odcinają się od skóry, można je zastosować także na dodatkach – wykorzystujemy dokładnie ten sam odcień albo wprowadzamy kontrast, zakładając do żółtej bluzki modne, oranżowe sandały.
Spokojniejszy pomarańcz przyda się w letniej stylizacji do biura – zakładamy na przykład ciemnoniebieską sukienkę ołówkową, pomarańczowe pantofle na niewysokich słupkach i brązowo-pomarańczową, jedwabną apaszkę zawiązaną na szyi. Można też do takiego stroju wprowadzić czystą biel – do białej tuby midi zakładamy chabrową koszulę z jedwabiu oraz pomarańczowe pantofle w stylu retro.
Z dodatkiem różu
Kolejnym kolorem, który ładnie współgra z nasyconym niebieskim, jest róż. Na lato najlepsze są te słodkie, intensywne odcienie jak hot pink, fuksja czy amarant, ale do stroju wizytowego wystarczy róż lodowy albo coś chłodnego i pastelowego, jak róż wenecki. Róż najładniej wygląda w towarzystwie ciemnego niebieskiego, do kolorów takich jak lazur czy turkus pasuje raczej intensywny fiolet, ewentualnie róż neonowy.
Jaskrawy róż, podobnie jak czerwień, mocno koncentruje na sobie uwagę, dlatego wprowadzamy go w niewielkich ilościach, na przykład na szortach, spódniczce mini, sandałkach, małej torebce. Zdecydowanie lepiej wyglądają te stylizacje, w których róż nie zajmuje dużej powierzchni, ale pojawia się na kilku drobiazgach jak kolczyki, okulary przeciwsłoneczne, lamówka torebki i skromne klapki.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.