Historia mini
Krótkie sukienki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich kobiet. Niektórym paniom po prostu nie wypada zakładać sukienek miniówek. Kto wymyślił miniówki i jaka długość jest uznawana już za „mini”?
Mini czyli co?
Sukienki i spódnice mini to długości powyżej kolan. Najkrótsze miniówki ledwo zakrywają pupę kobiety. Najczęściej jednak sukienki miniówki sięgają do połowy uda. Takie spódnice i sukienki noszą zarówno młode, jak i dojrzałe kobiety. Warunkiem jest tutaj to, aby wybierały się one na nieoficjalną imprezę, a nie na przykład do pracy w urzędzie oraz aby miały zgrabne nogi. Grube uda i masywne łydki w sukienkach mini nie będą się prezentowały dobrze. Kobieta może w takich sukienkach wyglądać bardzo zmysłowo i seksownie. Trzeba mieć jednak wiele odwagi i pewności siebie, aby nosić sukienki mini na co dzień.
Kto to wymyślił?
Przyjmuje się, że sukienki mini zostały wymyślone dopiero w latach 60-tych ubiegłego stulecia, choć niektórzy znawcy mody przypominają, że już w starożytności waleczne panie chodziły w krótkich spódniczkach. Niewątpliwie jednak w okresie powojennym na całym świecie stopniowo następowało rozluźnienie obyczajów. Długie suknie i spódnice były zastępowane coraz krótszymi, aż w końcu, w latach 60-tych XX wieku pojawiły się krótkie miniówki. Panował wówczas kult młodości i chętnie panie prezentowały swoje ciała. Młodzież odrzucała dawne zasady moralności i konwenanse w stylu ubierania się, przez co sukienki miniówki miały szansę na przebicie się.
Za prekursorkę sukienek i spódniczek miniówek uważa się projektantkę, Angielkę Mary Quant, która wylansowała model sukienki mini w 1965 roku. Pomysłodawcą noszenia mini był zaś Francuz - André Courreges. Wyzwolone, piękne kobiety, prowadzące aktywne życie szybko upodobały sobie spódniczki i sukienki miniówki, w których linia talii była obniżona. Początkowo takie sukienki były potępiane i określane jako nieprzyzwoite, ale ich entuzjaści spowodowali, że miniówki są modne po dziś dzień.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.