Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2013-10-24

Historia gorsetu

Gorsety noszone są nie tylko do długich spódnic czy w formie sukienek, ale również solo – do krótkich spódniczek, czy nawet jeansów. Minęło wiele lat od kiedy wynaleziono gorset. Obecnie ma on nieco inną konstrukcję niż jego pierwowzór, choć często właśnie dzięki niemu kobiety w różnym wieku starają się kształtować swoją figurę, a przede wszystkim – super szczupłą talię. Kiedy powstał gorset i jak wykorzystywały go kobiety w dawnych czasach?


Czasy prehistoryczne


Współczesne kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że gorset powstał już w zamierzchłych, prehistorycznych czasach. Pierwsze gorsety odkryto na rysunkach w jaskiniach. Wówczas były one najprawdopodobniej szyte ze skór i wiązane. W czasach starożytnych nie używano gorsetu, a hołdowano luźnym strojom uszytym z delikatnych tkanin. Początków popularności gorsetu należy poszukiwać w okolicach XIII wieku, kiedy to wbudowywano gorsety w górną część sukni. Dzięki nim sylwetka damy zaczęła przypominać klepsydrę – szczupła talia była jeszcze mocniej wyeksponowana dzięki wiązaniom. W XIV wieku do gorsetów w sukniach dodano pierwsze fiszbiny. Do XVI wieku trwała popularność gorsetu, aby w XVI wieku zaczął symbolizować stan społeczny kobiety. Na dworze francuskim noszono zabójcze gorsety – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Miały one stylową ramę, a suknie bardziej przypominały damską zbroję, niż wygodną garderobę. Talia szanującej się, pięknej damy musiała być utrzymywana wówczas na poziomie 13 cali, czyli 33 cm w obwodzie. To naprawdę bardzo mało.


W XVIII wieku gorset był podstawowym, najważniejszym elementem kobiecego stroju. Kreacje z bogato zdobionymi gorsetami wyglądały bogato i luksusowo. Nosiły je królowe, księżniczki, szlachetnie urodzone damy i damy dworu.


Współczesne gorsety

 

W XX wieku gorsety stały się przede wszystkim formą damskiej bielizny, aby triumfalnie powrócić na salony, w formie sukien za sprawą Madonny i projektanta Jeana Paula Gaultiera w latach 80-tych ubiegłego stulecia.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 32295 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Sukienka zgodna z opisem, nawet coś więcej. Materiał mega mięciutki, wysokiej jakości. Szybka wysyłka firma godna polecenia
2023-11-30
Sukienka bardzo ładna. Wszystko ok.
pixel