Historia baskinki
Mylne jest uznawanie baskinki za samodzielną sukienkę czy bluzkę. W rzeczywistości jest to tylko pewien akcent dla sukienki, tuniki, spódnicy lub bluzki. Baskinka jest różnej szerokości falbaną umiejscowioną w obrębie talii. Wyszczupla ona sylwetkę kobiety, nadając jej odpowiednie proporcje. Nawet te kobiety, które nie posiadają wcięcia w talii, zakładając sukienkę z baskinką podkreślą ją i sprawią, że przewężenie w tym obszarze kobiecej figury samo zostanie utworzone. Baskinka nie jest wymysłem współczesnych projektantów. Była ona znana już w czasach Basków, od których w rzeczywistości wzięła ona swoją nazwę.
Początki baskinki
Tradycyjny strój Basków korzystał z baskinki i była to rozkloszowana lub rozcinana dolna część bluzki bądź żakiety, doszyta na wysokości talii. Baskinka w tamtych czasach sięgała od pasa aż do bioder. Modelowała kształt sylwetki dlatego też była tak bardzo lubiana przez panie z wyższych sfer.
Baskinka znana jest już od XVI wieku, kiedy to była ona charakterystyczną cechą ubioru hiszpańskiego, angielskiego i francuskiego. Baskinka łączona była w tamtym czasie ze sztywnymi stanikami, które utrzymywały biust w odpowiednim miejscu, ale nie były zbyt wygodne dla pań.
Bardzo często baskinka była bogato haftowana lub zdobiona w inny sposób. Baskiny były wykonywane ze szlachetnych materiałów, a Maria Stuart miała suknie z baskinką wykonaną ze złotego płótna.
Baskinka współcześnie
Dziś sukienki z baskinką niewiele przypominają te, które noszone były przez damy w XVI wieku. Są smukłe, obcisłe i eksponują walory kobiecej sylwetki. Baskinka jest elementem ozdobnym, przełamaniem pewnej utartej, uniwersalnej koncepcji, która mocno się już nam opatrzyła. Baskinka podkreśla i wyszczupla kobiecą talię, jednocześnie będąc bardzo kobiecym elementem stroju.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.