French chic – idealny styl na wiosnę
data publikacji: 05.07.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Klasyka zawsze na czasie
W stylu francuskim najlepsze jest to, że do stworzenia atrakcyjnej stylizacji wcale nie potrzebujemy najnowszych modowych hitów. French chic opiera się przede wszystkim na klasyce i prostych, sprawdzonych fasonach, a sekret udanej stylizacji to po prostu idealne dopasowanie kroju do własnej sylwetki. Innymi słowy, zakładamy te rzeczy, które najbardziej nam pasują i w których naprawdę dobrze się czujemy, dbając przy okazji, by były to ubrania dobrej jakości. We francuskim stylu liczą się nie tyle drogie marki, ile staranne wykonanie oraz dbałość o swoje rzeczy – ubrania nie mogą być powyciągane, niewyprasowane czy z poprutymi szwami.
Cechą charakterystyczną francuskiej klasyki jest inwestycja w ponadczasowe fasony, które można nosić z powodzeniem przez wiele sezonów. To na przykład elegancki, wiosenny trencz, skórzana torebka w kształcie kuferka, czarne baleriny, klasyczne szpilki, dobrej jakości granatowe dżinsy, bluzka koszulowa, wełniany bliźniak – wszystkie te rzeczy można wykorzystywać w różnych stylizacjach, a dzięki ubraniom z wyższej półki cały strój nabierze wyrafinowania.
Klasyka we francuskim wydaniu często oznacza łączenie formalnych fasonów ze sportowym luzem – to na przykład eleganckie sukienki koktajlowe noszone w komplecie z tenisówkami albo wieczorowe, lakierowane szpilki zakładane do dżinsów. W stylizacjach tego typu warto ograniczać się do neutralnych, spokojnych kolorów, dzięki którym strój w dalszym ciągu zachowa swój elegancki charakter, a całość dodatkowo ozdabia się szlachetną biżuterią, na przykład złotą bransoletką albo kolczykami z pereł.
Szczypta nonszalancji
Stylowe Francuzki zawsze wyglądają tak, jak gdyby zupełnie nie dbały o to, co mają na sobie, i właśnie ta nonszalancja jest jednym z firmowych znaków francuskiego stylu. Stylizacje pozbawione są formalnej sztywności, nawet gdy to ubiór do pracy czy oficjalne spotkanie służbowe, nie ma w nich jednak żadnej niedbałości. Typowym przykładem takiej nonszalancji jest połączenie luźnej koszuli z wąskimi spodniami – bluzka jest efektownie zbluzowana i częściowo wpuszczona w spodnie, nierzadko ma podwinięte mankiety bądź też podwija się nogawki prostych spodni. W takich połączeniach można się trzymać jednego koloru, na przykład czerni, ale równie atrakcyjne są kontrastowe zestawienia różnych neutralnych barw, na przykład granat plus biel, czerń plus beż, błękit plus brąz. Stylizacja nie wygląda niedbale, bo zawsze dodajemy do takiego zestawu eleganckie dodatki: buty na szpilce, skórzaną torebkę, dobrej jakości pasek, złotą biżuterię. Dobrym pomysłem będzie także niewielka dawka ekstrawagancji, na przykład skarpetki w czerwono-białe paski.
Nonszalancji dodać może także luźna marynarka z podwiniętymi mankietami. Na topie są fasony męskie i sportowe, zakładane do prostych sukienek wizytowych, seksownych dżinsów, skórzanych spodni i bawełnianych koszulek – tu również stylizację uzupełniamy eleganckimi, kobiecymi dodatkami, które będą przełamywać sportowy look. Nonszalancja idzie w parze z minimalizmem – szeroka koszula plus proste spodnie czy luźny, pomarszczony top plus ołówkowa spódnica.
Dyskretne podkreślanie sylwetki
French chic jest bardzo kobiecym stylem, choć brakuje w nim obcisłych, mocno eksponujących wdzięki fasonów. Cała sztuka tego stylu polega na dyskretnym akcentowaniu swoich walorów, dlatego nawet sportowe stylizacje nie tracą swojego kobiecego ducha. Ważne jest chociażby podkreślanie talii – ubrania mogą być luźne, ale wtedy zawsze pojawia się pasek, dzięki któremu sylwetka wygląda proporcjonalnie i szczupło.
Jeśli chodzi o dekolt, to najczęściej pojawia się kształt V. Co jednak charakterystyczne – gdy dekolt jest głęboki, bluzka czy sukienka nie są obcisłe, lecz mają luźniejszy fason, tak by nie opinać mocno biustu.
Bardzo seksowne fasony pojawiają się pojedynczo i zawsze w otoczeniu stonowanych dodatków. Przykładowo, zakładając krótkie szorty eksponujące nogi dokładamy do zestawu sportową marynarkę, a przeźroczysty, koronkowy top łączymy z klasycznym garniturem.
Inwestycja w dodatki
Francuski styl da się wypracować głównie dzięki stylowym dodatkom. To one sprawiają, że klasyczne ubrania wyglądają modnie, a stylizacja, choć na pierwszy rzut oka bardzo prosta, mimo wszystko wyróżnia się z tłumu swoją unikalnością. W stylu francuskim szczególnie ważne są apaszki oraz buty. Zawsze mile widziane są szpilki, jeśli jednak nie czujemy się zbyt dobrze na wysokich obcasach, bez problemu można sięgnąć po ładne baleriny albo czółenka na delikatnym słupku bądź kaczuszce.
Gdy ubrania to proste, eleganckie fasony, warto dodać do nich buty w rockowym stylu, na przykład skórzane botki bez palców albo sandały z metalowymi klamerkami. Ciekawą opcją są płaskie pantofle, na przykład mokasyny ze srebrną klamrą albo czarne lakierki na grubszej podeszwie. Jeśli buty sportowe, to koniecznie klasyczne fasony w stonowanych kolorach, najlepiej białe albo czarne. Na większe szaleństwo kolorystyczne można sobie pozwolić w przypadku apaszek. Nie mogą być one bardzo jaskrawe, ale powinny się odróżniać od reszty stroju, dlatego najlepiej sprawdzają się takie kolory jak czerwień, miodowa żółć, fiolet, turkus, zieleń, pudrowy róż. Wzorki? Też pasują, byle nie były bardzo pstrokate. Liczy się również sposób ich wiązania – dobrym pomysłem są wszelkie niekonwencjonalne rozwiązania.
W przypadku torebek bardzo ważna jest jakość, dlatego stawia się głównie na klasyczne fasony, które pasują do różnych strojów. Torby są albo bardzo duże, albo małe, na przykład w stylu pikowanych torebeczek Chanel na metalowym łańcuszku. Kolorystyka torebek jest dość spokojna, aczkolwiek warto postawić na odcień odróżniający się od ubrań – przykładowo, jeśli nosimy głównie czernie i granaty, torebka może być jasnobrązowa, z kolei do rzeczy szarych i beżowych świetnie pasować będzie głęboka czerń. Z mocniejszych kolorów najlepsza jest czerwień, która świetnie komponuje się z całą paletą neutralnych barw. Dobra jakość dotyczy też paska. We francuskim stylu nie ma miejsca na jaskrawe paski z taniego tworzywa, zamiast nich zakładamy klasyczny model z lakierowanej skóry albo szerszy pasek z metalowymi ozdobami.
Modny wzorek
Prostotę stroju zawsze da się przełamać ciekawym wzorem. W stylu francuskim deseń pojawia się zazwyczaj tylko na jednej rzeczy, reszta ubrań i dodatków pozostaje gładka. Strzałem w dziesiątkę są popularne paski bretońskie – bluzki w marynarskim stylu idealnie komponują się z dżinsami, ciemnymi cygaretkami, klasycznymi, rozkloszowanymi spódnicami czy ołówkowymi midi.
Są też groszki w klasycznych kolorach, na przykład biało-granatowe. Mogą one zdobić sukienki wizytowe oraz bluzki koszulowe, a większy, bardziej wyrazisty wzór w kropki bardzo ładnie wyglądać będzie na apaszce. Wolno też wprowadzić w niewielkich ilościach lamparcie cętki – apaszka z tym motywem świetnie pasować będzie do czarnej sukienki, a panterkowe szpilki można założyć do czarnych dżinsów i czarnej koszuli.
Stylowa otoczka
French chic to nie tylko ubrania. To także dbałość o siebie – makijaż i fryzura to tak samo ważne elementy francuskiej stylizacji, co ubrania czy buty. French chic oznacza więc idealną fryzurę, przy czym wskazane są raczej proste uczesania, jak koński ogon, niż wymyślne upięcia włosów z dużą ilością lakieru – fryzura musi wyglądać bardzo naturalnie. Tak samo makijaż. Francuski styl to przede wszystkim łagodne kolory perfekcyjnie dopasowane do karnacji i rysów twarzy. Również wieczorem unika się mocnych cieni na powiekach, wystarczy dobrze wytuszować rzęsy i pomalować usta szminką w żywszym kolorze, na przykład klasycznej czerwieni. Mocniejszym akcentem mogą być paznokcie – pasować będą lakiery w odcieniu czerni, burgunda, granatu, mocnego fioletu, w ciągu dnia polecany jest jednak delikatny manicure w pastelowych kolorach.
http://www.elle.com/fashion/personal-style/tips/g27203/how-french-women-define-french-style/?slide=2
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.