Figura typu kielich – jak się ubierać i czego unikać?
Czym wyróżnia się sylwetka typu kielich?
Kobiety kielichy często bywają szczupłe, jednak ich figura odbierana jest jako dość masywna, a to za sprawą muskularnych pleców i szerokich ramion. Nierzadko pojawia się także problem pod postacią oponki na brzuchu, ale nawet gdy nie ma nadwagi, u kobiety o tym typie figury talia w ogóle nie jest widoczna. Natomiast dolna część ciała jest znacznie szczuplejsza: biodra są wąskie, niemal chłopięce, nogi szczupłe.
Właśnie nogi są ogromnym atutem kobiet kielichów i to one powinny być akcentowane jak najczęściej. Warto też zwracać uwagę na talię, bo dzięki temu uda się zachować równowagę pomiędzy ciężką górą i szczuplejszym dołem. Większy biust może zachęcać do odważnego eksponowania tego atutu, niemniej trzeba tu bardzo uważać, by zarazem jeszcze bardziej nie poszerzyć ramion oraz brzucha.
Najważniejsze reguły, które zawsze powinno się mieć na uwadze, to:
- noszenie dużych dekoltów, najlepiej takich, które układają się w szpic,
- unikanie golfów oraz dekoltów w łódkę,
- tworzenie iluzji wciętej talii,
- rezygnacja z bluzek, swetrów, marynarek i kurtek oversize,
- sięganie po spódnice i sukienki z mocno rozkloszowanym dołem,
- podkreślanie nóg efektownym krojem spódnic i spodni,
- stosowanie idealnie dobranej bielizny.
Idealny strój casualowy
Codzienna stylizacja ze spodniami główny nacisk powinna położyć na wyeksponowanie zgrabnych nóg. To zadanie spełnią dopasowane do ciała dżinsy z lekko obniżonym stanem, podkreślające smukłe uda i wąskie biodra. Do takich spodni zakładamy prosty, dopasowany do sylwetki top albo bluzeczkę z długimi rękawami. Dekolt ma być mocno wycięty, można sobie pozwolić nawet na bardzo głęboki serek, dobre będą także topy w kopertowym fasonie, z wiązaniem pod biustem albo bluzki etno z odcięciem empire. Top nie może być zanadto luźny, bo to spowoduje, ze piersi zleją się z brzuchem, co podkreśli masywność górnej części sylwetki. Bluzka nie może też mieć żadnych fantazyjnych wykończeń przy ramionach, odpadają więc bufiaste rękawki, marszczenia, militarna, ostra linia ramion czy asymetryczne dekolty na jednym ramiączku.
Top powinien być ciemniejszy od spodni, ale nie trzeba całkowicie rezygnować z wzorzystych tkanin. Bluzeczka może być pokryta ładnym deseniem, jeśli tylko będzie on średniej wielkości i rozłożony bardzo regularnie, tak by nie powstawały na tkaninie żadne gładkie plamy przyciągające wzrok.
W chłodniejsze dni do takiej stylizacji zakładamy dłuższe wdzianka o łagodnej linii. Dla kielichów najlepsze są klasyczne płaszczyki i długie, taliowane kurtki, dzięki którym sylwetka optycznie się wysmukla. Krótkie bomberki, ramoneski albo marynarki o kwadratowym kroju nie pasują do tego typu sylwetki, ponieważ jeszcze bardziej poszerzają ramiona i plecy. To samo swetry – powinny być długie, przynajmniej do połowy bioder, koniecznie z wiązaniem w talii. Płaszcze nie mogą mieć asymetrycznego zapięcia ani dwóch rzędów guzików – efekt wyszczuplenia brzucha i ramion zapewnia klasyczne, proste zapięcie jednorzędowe.
Strój do biura
Jeśli chodzi o sukienki do pracy, to dla kielichów najlepsze są fasony A, trapezy, sukienki kopertowe z rozkloszowanym dołem, natomiast złym wyborem będą sukienki proste, o fasonie tuby, ołówki z dekoltem w łódkę, shift dress. Talia powinna być bardzo wyraźnie zaznaczona, albo wiązaniem sukienki, albo paskiem. Jeśli na brzuchu pojawiły się fałdki tłuszczu, warto sięgnąć po model empire, z odcięciem pod biustem, a nie na wysokości talii. Dekolt – koniecznie serek. Żakiet do sukienki ma mieć prosty, dopasowany do sylwetki krój, bez żadnych poduszek w ramionach, nie powinien też być w innym kolorze niż sukienka, a już na pewno nie może być jaśniejszy.
Spódnice? Rozkloszowane są najlepsze, ale zamiast plisek czy szerokich zakładek trzeba szukać spódnic szytych z klinów. Fason ołówkowy jest dopuszczalny, lecz wyłącznie z idealnie dobraną górą – koszula ma być perfekcyjnie dopasowana do ciała, z kołnierzykiem w szpic, żakiet powinien być krótki, mocno taliowany, z dyskretnym jednorzędowym zapięciem i szerokim dekoltem. Ważne jest też, by między spódnicą a bluzką była wyraźnie zaznaczona granica. Bluzkę można nosić na wierzchu jeśli spódnica ma wysoką talię, ale musi być ona taliowana lub odcięta pod biustem, a nie luźno puszczona na brzuch. Dobrym rozwiązaniem są tu dla kielichów szerokie paski gorsetowe, które chowają nadmiar tłuszczyku na brzuchu i ładnie modelują talię.
Spodnie do pracy mają być proste, dopasowane na biodrach i udach, dolna część nogawek może być lekko rozszerzona. Nie należy jednak wybierać spodni z wysokim stanem, a raczej takie zbliżone bardziej do biodrówek, z gładko wykończonym karczkiem. Do spodni świetnie nadawać się będzie elegancki bliźniak, z dopasowanym, prostym topem i kardiganem kończącym się na wysokości bioder. Jeśli żakiet, to tak samo jak w przypadku spódnicy – zalecane są kroje dopasowane do sylwetki, wcięte w pasie, z niedużymi, ukośnymi klapami, bez poduszek. Absolutnie należy zrezygnować z szerokich marynarek o męskim kroju, kwadratowych bolerek czy żakietów z dwurzędowym zapięciem.
Zróżnicowanie materiałów
Spore znaczenie dla udanej stylizacji ma rozważny dobór tkanin. Sukienki codzienne oraz te na większe wyjścia powinny być szyte z materiałów dość delikatnych, lejących się, tak by nie obciążać dodatkowo sylwetki. W przypadku łączenia bluzek ze spodniami i spódnicami warto trzymać się zasady, że lżejsze tkaniny dajemy na górę, a te cięższe na dół. Bluzki i topy powinny być szyte z miękkich, delikatnych materiałów, z gładką powierzchnią albo w cienkie, pionowe prążki, do nich zaś pasują na przykład spodnie z grubej wełny, spódniczki z tweedu, dżinsy, sztruks, mięsiste dzianiny.
Wzorki bardziej się sprawdzają w dolnej części stylizacji, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, co to jest za deseń. Rozmazane, pionowe paseczki, wydłużone motywy abstrakcyjne czy inne regularnie rozrzucone wzorki mogą się pojawić także na bluzeczce, ale dla bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z deseni bardzo wyrazistych i jaskrawych, bo one zazwyczaj dodają objętości.
Jak wybrać sukienkę?
Sukienki wizytowe dla kobiety o sylwetce kielicha pod żadnym pozorem nie mogą mieć fasonu oversize. Do tej figury nie pasują ani luźne tuniki, ani zbluzowane miniówki, ani sukienki na jednym ramiączku czy kreacje z asymetrycznym dekoltem. Góra sukni ma być możliwie najprostsza, choć warto przyciągać wzrok do imponującego dekoltu. Najlepszy dla kielicha jest dekolt w szpic, zwłaszcza ten ostry i głęboki, ładnie podkreślający biust. Pasować będzie także szeroki dekolt karo, tyle że z nieco zaokrąglonymi krawędziami zamiast z wycięciem w kwadrat. Gorset – tak, ale ten w serduszko, na szerszych, prostych ramiączkach. Zupełnie nie pasuje za to dekolt typu carmen, dekolt woda, szeroka łódka, stójka, golf czy ukośne wiązanie na karku. I ostrożnie z odsłanianiem pleców, bo szerokie wycięcie z tyłu może sprawić, że figura wyda się nieproporcjonalnie szeroka w stosunku do reszty ciała; najlepsze są więc kreacje zasłaniające plecy, a uwagę należy koncentrować na dekolcie z przodu.
Sukienka musi mieć taki krój, który podkreśli talię. Idealne są fasony empire, w których biust jest wyraźnie oddzielony od reszty tułowia, co pomaga zrównoważyć proporcje i skupić się na atutach sylwetki. Fantastycznie na kielichach wyglądają także kreacje kopertowe, z efektownym wiązaniem i delikatnym marszczeniem ukrywającym wystający brzuch. Bardzo efektownie prezentują się sukienki wieczorowe gładko opinające brzuch, z fantazyjnie rozkloszowanym dołem lub wydłużonymi draperiami na spódnicy, jak również krótkie sukienki w stylu syreny, dopasowane na biodrach i kunsztownie pofalowane na nogach.
Biżuteria do sukienki musi mieć kształt wydłużony, świetne będą więc długie wisiory, naszyjniki typu Y, delikatne łańcuszki z geometryczną zawieszką, do tego podłużne kolczyki i szerokie bransolety.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.