Elegancko, ale z fantazją – przegląd najciekawszych sukienek do biura
data publikacji: 23.07.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Sukienka o żakietowym kroju
Sukienki do pracy powinny być tak eleganckie jak biurowe garnitury. A gdyby tak połączyć oba te fasony? Zyskujemy w ten sposób bardzo atrakcyjną sukienkę przypominającą długą, dopasowaną do sylwetki marynarkę. Jest to fason nadający się na pracy, a przy tym niezwykle oryginalny. Co więcej, krój żakietowy pasuje prawie każdej kobiecie – wykrojony w szpic dekolt działa wyszczuplająco, podobnie jak proste, przednie zapięcie, dodatkowo jeszcze dodaje się w talii pasek podkreślający proporcje ciała.
Sukienka żakietowa powinna być uszyta z dość sztywnej tkaniny, za to jej powierzchnia może być delikatnie fakturowana – nadawać się będzie na przykład żakard, tweed, gabardyna. Można też wybrać model z gładkiej tkaniny, wykończony ozdobnymi, wzorzystymi wstawkami przy mankietach i klapach kołnierza.
Jeśli chodzi o kolor, to bardzo ładnie zaprezentuje się granat, grafit, butelkowa zieleń, zgaszony fiolet, ciemny brąz. Do żakietowej sukienki pasują akcesoria klasyczne, wyrafinowane, jak na przykład torebka z wężowej skóry i wąski, złoty pasek z nowoczesną klamrą.
Wełniana sukienka z ozdobnymi rękawami
Sukienki z wełny to klasyka biurowej mody. Są bardzo eleganckie i gwarantują profesjonalny wygląd, tyle tylko, że większość fasonów to tradycyjna klasyka, więc biurowy ubiór wprawdzie wygląda poprawnie, ale zarazem też nudno. Jest na to rada – trzeba szukać modeli, które wyróżniają się detalami, nie tracąc przy tym swojego eleganckiego charakteru. Takim modelem są sukienki wizytowe z ozdobnymi rękawami – sukienka ma prosty krój i jest wykonana z gładkiej, wełnianej dzianiny, ale jej rękawy wykończone zostały efektownym splotem warkoczowym.
Biurowy styl podkreśla stonowany kolor – wybieramy ładne odcienie brązu, ciemne beże, nasycone szarości. W tym kolorze dobieramy także elegancką kamizelkę – zastępuje ona biurowy żakiet, a ponieważ jest bez rękawów, stylowe zdobienia sukienki są doskonale widoczne. Kropką nad ‘i’ całej stylizacji są nowoczesne, proste pantofle w mocniejszym kolorze, na przykład chabrowe albo miedziane.
Sukienka z koszulowym dekoltem
Sukienki z odcinanym karczkiem to idealne rozwiązanie dla kobiet o pełniejszej sylwetce – taki krój optycznie wysmukla figurę i jest atrakcyjną alternatywą dla klasycznych tub. Najciekawsze są fasony, w których doszyty karczek nie jest gładki, lecz wyróżnia się fantazyjnym wykończeniem. W przypadku sukienek biurowych takim ozdobnikiem może być koszulowy kołnierzyk z zapięciem na guziczki.
Sukienka na biodrach i brzuchu jest więc gładka, ale na biuście pojawia się ozdobne rozcięcie, a zamiast zwykłego dekoltu mamy kołnierz. Oryginalny krój warto podkreślić wzorzystą tkaniną, na przykład w wąskie paseczki, groszki, kratkę vichy, pepitkę albo motyw Paisley. Stosujemy kontrasty, ale w obrębie klasycznych kolorów – jeśli dół jest czarny, karczek zdobi motyw szaro-biały, do granatu można dodać wzorek biało-szary, a do brązu idealnie pasuje biel z czerwienią.
Sukienka z koszulowym dekoltem może być lekko rozkloszowana, dzięki czemu biodra wydadzą się optycznie szczuplejsze. Do takiej kreacji pasuje każdy fason żakietu, dbamy więc tylko o to, by kolorystycznie marynarka współgrała z gładkim dołem sukienki. Buty powinny być na niewysokich słupkach i może się na nich pojawić wzorek podobny do tego na karczku – jeśli sukienka ma wstawkę w granatowo-białe paseczki, buty też są w paski, ale na przykład brązowo-białe.
Atrakcyjny fason kopertowy
Sukienki kopertowe to jeden z najpopularniejszych biurowych fasonów. Nic dziwnego, bo każda figura wygląda w nim korzystnie, ale i w tym przypadku przyda się kilka modyfikacji, by klasyczny krój wyglądał na jeszcze atrakcyjniejszy.
Pierwsza rzecz to materiał. Jeśli wełna, to nie taka gładka, ale fakturowana albo o powierzchni wyglądającej jak zamsz bądź aksamit. Po drugie – ładny kolor. Nie trzeba rezygnować z brązów czy szarości, ale warto sięgnąć po odcień idealnie dopasowany do swojej urody, nasycony i podkreślony metalowymi wstawkami. Przykładowo, jeśli do twarzy jest nam w brązach, można sięgnąć po piękny odcień herbaciany albo ugier, a zamiast zwykłych szarości wybieramy kolor marengo albo gołębi błękit. Skromny, neutralny kolor ożywią metalowe ozdoby, na przykład prosta, srebrna klamra na kopertowym wiązaniu albo złota broszka przy ramieniu.
Kopertowy fason ożywić mogą także inne nietypowe rozwiązania, jak na przykład plisowane wykończenie spódnicy, poduszki na ramionach à la lata 80-te, asymetryczne marszczenia przy dekolcie, ozdobny węzełek w okolicach talii.
Z kopertową sukienką biurową tworzymy atrakcyjny, monochromatyczny zestaw. Zakładamy botki lub pantofle w dokładnie tym samym kolorze oraz żakiet w klasyczny wzór wykorzystujący kolor sukienki – przykładowo, jeśli sukienka i buty są granatowe, marynarka może być w granatowo-szarą pepitkę. Mocniejszym akcentem może być płaszcz – skoro sukienka jest szara, pasować będzie do niej czerwony trencz, z kolei do sukienki brązowej można dopasować modne ponczo z zielonej wełny.
Ołówkowa sukienka retro
Sukienki ołówkowe są zawsze w modzie. Pasują również do biura, musi to być jednak fason midi, zakrywający kolana, z niezbyt głębokim dekoltem V i prostymi rękawami. Tu również przyda się oryginalna tkanina ożywiająca klasyczny krój – bardzo modny jest obecnie lekki tweed oraz prążkowana wełna, dzięki którym biurowa kreacja wygląda bardziej retro. Prócz tego ołówkową sukienkę zdobią niewielkie, stylowe wstawki, jak drobna falbanka przy dolnej krawędzi, pozłacane lamówki na rękawach, jedwabne wykończenie dekoltu.
Sukienkę retro uzupełnia modny żakiecik stylizowany na lata 50-te, krótki, podkreślający talię, z jednorzędowym zapięciem i ozdobnymi klapami. Żakiet jest z tej samej tkaniny co sukienka, lecz różni się trochę kolorami – przykładowo, jeśli sukienka jest szara, żakiet może być w odcieniu pudrowego różu lub ciemnego beżu. Zakładamy jeszcze lekkie, skórzane czółenka z czarnymi lamówkami, jedwabną apaszkę z klasycznym wzorkiem i mamy niezwykle elegancką stylizację, która mimo licznych nawiązań do klasyki prezentuje się bardzo nowocześnie.
Dzianinowa sukienka z golfem
To kolejna ciekawa alternatywa dla klasycznej tuby. Sukienka jest z eleganckiej, mechatej wełny o klasycznym splocie, a choć ma prosty fason, wyróżnia się z tłumu dzięki detalom, jak dzwonowate rękawy w stylu lat 70-tych, ozdobne, wąskie ściągacze przy krawędziach i szeroki, stylowy golf wykańczający dekolt. Kolor też przykuwa wzrok – to na przykład spokojny burgund, świerkowa zieleń, oberżynowy fiolet, atramentowy granat, cynamonowy brąz.
Do takiej sukienki dobieramy elegancki żakiet o nieco luźniejszym, nowoczesnym kroju, a jeśli strój nie musi być bardzo formalny, pasować będzie także gustowny kardigan, koniecznie w kontrastowym kolorze, tak by odróżniać się od sukienki. Jeśli zaś chodzi o buty, to najlepszy będzie fason retro, na kwadratowych obcasach, z ciekawym, ażurowym wykończeniem lub wzorzystą wstawką.
Geometryczna sukienka midi
Midi to w tym sezonie najmodniejsza długość sukienek wizytowych. Idealnie pasuje do biura, a jeśli zamiast klasyki wolimy bardziej nowoczesne rozwiązania, wystarczy połączyć klasyczny krój z atrakcyjnym, geometrycznym wzorem.
Sukienka do biura może mieć wyrazisty, geometryczny nadruk, byle tylko wykorzystywał on neutralne kolory – bardzo ładny jest na przykład motyw w odcieniach grafitu i jasnego szarego, podkreślony minimalną ilością czerwieni albo wzór granatowo-beżowy z dodatkiem brudnego pomarańczu.
Dodatki do geometrycznej midi też powinny być nowoczesne – doskonale sprawdzą się fasony minimalistyczne, o surowej, prostej formie, wykończone metalowymi detalami. Nieco łagodności wprowadzi do stylizacji jedwabna apaszka, która jest w tych samych kolorach co sukienka, ale zamiast graficznego nadruku ma wzór roślinny.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.