Eleganckie przyjęcie w ogrodzie – jak przygotować stylizację?
data publikacji: 26.10.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Dzienny strój wizytowy
Przyjęcia w ogrodzie zazwyczaj organizowane są w ciągu dnia, a to oznacza, że kreacja nie powinna być bardzo ciemna – preferowane są kolory pastelowe oraz jasne, energetyczne barwy w rodzaju trawiastej zieleni bądź słonecznej żółci. Neutralne kolory oraz barwy ziemi oczywiście będą pasować, ale mogą się wydawać nieco nudne na przyjęciu w ogrodzie, dlatego beże czy jasne brązy zawsze warto ożywić czymś jaskrawym.
Niezbyt dobrym wyborem są wzory zwierzęce, za to kwiaty, abstrakcyjne desenie oraz wzory geometryczne sprawdzą się idealnie. Unikamy także ciężkich, typowo wieczorowych tkanin jak aksamit lub tafta, a cekiny i brokat pasują jedynie wtedy, gdy ogrodowe przyjęcie odbywa się późnym wieczorem.
Choć letnia pora i szczególne otoczenie zachęcają do noszenia nieco śmielszych fasonów, to jednak na eleganckie przyjęcie w ogrodzie nie wypada przyjść w krótkiej, mocno wydekoltowanej sukience czy kusych szortach – strój wizytowy powinien być skromny, dlatego nie należy przesadzać z odsłanianiem ciała. W dobrym tonie będą za to stylowe dodatki jak koronkowe rękawiczki, słomkowy kapelusz czy parasolka przeciwsłoneczna.
Jak wybrać buty?
Wybór odpowiednich butów na przyjęcie w ogrodzie to spory kłopot. Teoretycznie do stroju wizytowego najlepsze są wysokie obcasy, jednak w warunkach plenerowych to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Szpilki warto zakładać wtedy, gdy przyjęcie odbywa się przede wszystkim na tarasie albo w specjalnie przygotowanym namiocie z podestem, natomiast gdy na przyjęciu będzie się dużo chodziło po trawie, zdecydowanie lepsze będą buty płaskie, na przykład wizytowe baleriny, pantofle na koturnach lub dość szerokich, kwadratowych obcasach.
Na ogrodowe przyjęcie pasują także sandały, choć nie powinny to być fasony typowo plażowe czy sportowe, ale model elegancki, ze skóry bądź zamszu – szczególnie atrakcyjnie prezentują się fasony nawiązujące do mody boho oraz paskowane sandały z metalicznym połyskiem. Tenisówki czy sneakersy są odpowiednie jedynie na nieformalną imprezę, na eleganckim przyjęciu będą raczej źle wyglądały.
Efektowna sukienka w kwiaty
Sukienki wizytowe z motywem kwiatowym to jeden z najczęściej polecanych fasonów na przyjęcie w ogrodzie. Co jednak ważne, wzór sukienki nie powinien się za bardzo zlewać z kwiatami znajdującymi się w ogrodzie, dlatego najlepsze są motywy abstrakcyjne albo w nietypowych kolorach.
Bardzo modne są kwiatowe desenie nawiązujące do mody lat 60-tych, graficzne, o bardzo wyrazistych kształtach, oraz dwukolorowe, kontrastowe printy w nowoczesnym stylu. Wzory klasyczne oraz retro najlepiej prezentują się wtedy, gdy są w mniej oczywistych odcieniach – przykładowo, zamiast czerwonych róż na żółto-zielonym tle wybieramy róże czarno-białe.
Jeśli chodzi o krój, to dużą popularnością cieszą się sukienki romantyczne, z ozdobnymi, bufiastymi rękawami, wiktoriańskim kołnierzykiem i skromną falbaną na udach. Romantyczny, dziewczęcy fason przełamują zdecydowane kolory, na przykład print w odcieniach bieli, kobaltu i limonkowej zieleni. Z kolei sukienki inspirowane modą retro to przede wszystkim delikatne, czarne wzory na białym lub pastelowym tle, podkreślone czarnymi zdobieniami, na przykład tasiemką przy dekolcie albo niewielkimi guziczkami na karczku.
Do sukienki w kwiaty pasują wygodne sandały na koturnach albo pantofle peep toe. Mogą być cieliste, wtedy optycznie wyszczuplą nogi, natomiast gdy kwiatowy wzór jest dość prosty i w neutralnych kolorach, warto dodać buty w jakimś energetycznym kolorze.
Elegancki groszki
Zamiast kwiatów można postawić na groszki, drugi ponadczasowy wzór, który właśnie na przyjęciach organizowanych w ciągu dnia prezentuje się najlepiej. Groszki klasyczne, czyli w odcieniach czerni, bieli, granatu lub czerwieni łączymy z nowoczesnym krojem – sukienka ma na przykład krój trapezowej princeski, szmizjerki, prostego ołówka z asymetryczną baskinką. Fasony retro ożywiamy wzorem mniej typowym, na przykład groszkami szaro-pomarańczowymi.
Na sukienkach wybór się nie kończy. Wzór ten zdobić może także spódnice, a najbardziej nadaje się do tego modna, plisowana midi. Do takiej spódnicy zakładamy minimalistyczny top na szerokich ramiączkach lub cienką bluzkę koszulową – kolor może być ten sam co na wzorze, ale gdy stosujemy klasyczny deseń, to ciekawie wypadnie połączenie neutralnych barw z odcieniem jaskrawym, na przykład granatowo-białe groszki plus oranż.
Podobnie postępujemy w przypadku bluzki – jeśli są to groszki tradycyjne, dodajemy spódnicę albo spodnie w żywym odcieniu. Gdy kolory są wyraziste, wolno nowoczesne fasony zamienić na styl romantyczny, na przykład rozkloszowaną spódnicę z falbaną. Akcesoria mogą być czarne lub cieliste i warto sięgać po nieco ekstrawaganckie fasony, na przykład czółenka na geometrycznych obcasach.
Modna sukienka kimonowa
Kimonowe sukienki koktajlowe to hit sezonu. Idealnie wpisują się w klimat eleganckiego garden party, pasują kobiecie w każdym wieku i są niezwykle komfortowe podczas upalnej pogody ze względu na swój nieco luźniejszy krój. Kopertowa zakładka sprawia, że sukienka kimonowa ładnie wysmukla sylwetkę, a efekt ten podkreśla szpiczasty, dość głęboki dekolt. Rękawy są szerokie, ale niezbyt długie – optymalny jest model ¾.
Kimonowa sukienka może mieć długość midi lub mini, ale w tym drugim przypadku dekolt powinien być wyraźnie skromniejszy. Kimonowe kreacje najefektowniej prezentują się w wersji wzorzystej – mogą to być duże, kontrastowe kwiaty, orientalne ornamenty roślinne, proste motywy geometryczne.
Kimonowe sukienki bardzo ładnie wyglądają w towarzystwie klasycznych, eleganckich dodatków, jednak warto zadbać o to, by nie były one w mdłych kolorach – przykładowo, do sukienki beżowo-błękitnej można założyć lakierowane, czarne szpilki albo wizytowe sandały w odcieniu fuksji.
Pastelowa koronka
Koronka to stały element mody wizytowej. Na przyjęcie w ogrodzie również się nadaje, ale tym razem zamiast czerni lub ciemnego fioletu lepsze będą nasycone pastele, na przykład lodowy błękit, róż wenecki, siarkowa żółć albo pistacjowa zieleń.
Krój sukienki jest nowoczesny, z prostym gorsetem i lekko rozkloszowanym dołem. Modny fason podkreślamy wąskim paseczkiem w talii – jego kolor powinien być kilka tonów ciemniejszy od sukienki, sprawdzą się też paski metaliczne.
Dodatki dobieramy tak, by stylizacja zachowała monochromatyczny charakter, a więc gdy sukienka jest na przykład lawendowa, buty są ciemnofioletowe, torebka w odcieniu fuksji, pasek purpurowy. Do monochromatycznych stylizacji wizytowych warto włączyć efektowne akcesoria metaliczne, dzięki czemu stylizacja wyda się bardziej nowoczesna – po metaliki powinny zawsze sięgać kobiety dojrzałe, bo właśnie dzięki takim dodatkom pastelowa koronka nie będzie na nich wyglądać zbyt dziecinnie.
Długie, szerokie spodnie
Spodnie z wysokim stanem i szerokimi nogawkami, w stylu palazzo, są obecnie jednym z najpopularniejszych fasonów. Jak najbardziej pasują na przyjęcia w ogrodzie, zwłaszcza gdy wybierzemy model z tkaniny dość cienkiej i zwiewnej, ale nieprześwitującej. Raczej unikamy spodni bardzo ciemnych, najlepsze będą takie odcienie jak złamana biel, beż, jasny brąz, szarości, oliwkowa zieleń, błękit.
Do szerokich spodni zakładamy krótką bluzkę o kopertowym kroju, wiązaną w talii, na szerokich ramiączkach lub z ozdobnymi rękawami ½. Bluzka powinna być w żywszym, kontrastowym kolorze – świetnie sprawdzą się takie odcienie jak żółć, róż, pomarańcz, czerwień, nasycony fiolet. Tak mocny kolor będzie dobrze harmonizował z jasnymi, neutralnymi spodniami, dzięki czemu sylwetka wyda się optycznie zgrabniejsza.
Do szerokich, długich spodni można założyć buty na płaskich obcasach, koniecznie w tym samym kolorze, ale gdy chcemy wysmuklić nogi to najlepsze będą koturny albo szpilki. Całość warto uzupełnić nowoczesną biżuterią z metalu.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.