Efektowna sukienka z żakardu – jak dobrze w niej wyglądać?
data publikacji: 13.11.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Cienki czy gruby?
Żakard to szczególny rodzaj tkaniny. Wyróżnia się pięknym wzorem, który jest efektem nie nadruku, lecz specjalnego splotu nici – dzięki temu żakardowy motyw przypomina wzory trójwymiarowe. Taki proces tworzenia wzoru jest bardzo skomplikowany, a więc i drogi, dlatego żakard uchodzi za tkaninę luksusową i najczęściej wykorzystuje się go do szycia eleganckich żakietów, wieczorowych spódnic czy właśnie sukienek.
Oryginalny żakard produkowany jest z jedwabiu, wełny lub bawełny, w ostatnich latach dużą popularność zdobyły żakardy z domieszką nowoczesnych włókien, dzięki którym tkanina staje się bardziej elastyczna i łatwiejsza w układaniu. Od rodzaju włókien zależy także grubość żakardu i jest to jedna z najważniejszych cech, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze kreacji dla siebie.
Gruby żakard pasuje przede wszystkim na sukienki zimowe, o dość prostym kroju, natomiast kreacje na sezon wiosenno-letni ładniej się prezentują, gdy uszyte są z żakardu delikatniejszego, przypominającego bardziej jedwab niż ciężką, dekoracyjną tkaninę. Po cieńszy żakard warto też sięgać wtedy, gdy interesuje nas sukienka nieco dłuższa, o wymyślniejszej formie, na przykład z draperią przy dekolcie albo ozdobnym upięciem materiału na biodrze. Dla odmiany, kreacje krótkie i minimalistyczne mogą być z żakardu grubszego i sztywniejszego, dzięki czemu sukienka zachowa swoją nowoczesną, geometryczną formę.
Kiedy pasuje połysk?
Żakard często jest połyskujący, co nie zawsze służy naszej figurze. Mocny połysk, zwłaszcza idący w parze z jasnym kolorem sukienki, zadziała pogrubiająco, dlatego kobiety plus size powinny stawiać albo na efektowny odcień, albo na błysk tkaniny – przykładowo, jeśli interesuje nas jasny błękit, to bezpieczniejszą opcją będzie żakard matowy, a jeśli chcemy mieć sukienkę połyskującą, może mieć ona odcień granatowy.
Błyszczące są głównie sukienki wieczorowe, natomiast kreacje do pracy czy skromnego stroju wizytowego powinny być matowe, ewentualnie z bardzo delikatnym, metalicznym połyskiem, dodatkowo warto ten połysk przełamać stonowanym, neutralnym kolorem jak brąz, szarości, granat, beż.
Jaki wzór jest najlepszy?
Żakardowe sukienki zawsze są wzorzyste, do wyboru mamy jednak całe mnóstwo przeróżnych motywów. Kreacje jednobarwne, z lekko wytłaczanym, matowym wzorem nadają się do biura oraz do prostych, casualowych stylizacji. Sukienki dwukolorowe, wykorzystujące przede wszystkim kolory neutralne, świetnie sprawdzą się na przyjęciach w ciągu dnia.
Sukienki wizytowe mogą mieć wzór kolorowy, ale niezbyt pstrokaty – bardzo stylowo prezentują się na przykład bordowe i ciemnozielone kwiaty na czarnym tle albo delikatne, złote bądź srebrne motywy orientalne przy dekolcie i dolnej krawędzi kreacji.
Na wieczór pasują kreacje zdobione złotymi lub srebrnymi nićmi, na przykład w stylu barokowym – wzór powinien być kontrastowy, dlatego metaliczne motywy najładniej prezentują się na czerni, głębokiej zieleni, bordo, fiolecie, granacie. Odpowiednie są też żakardy jednokolorowe, ale z wyrazistym, wytłaczanym wzorem podkreślonym mocnym połyskiem – przyda się też soczysty, twarzowy kolor, jak kobalt, szmaragdowa zieleń, szkarłat, purpura, atramentowy granat.
Które wzory wyszczuplają?
W przypadku żakardu duże znaczenie ma i to, jak wybrany wzór jest ułożony na sukience. Klasyczny żakard wyróżnia się prostą, regularną formą, dzięki czemu na sukience nie tworzą się puste plamy, które mogłyby przyciągać wzrok do najgrubszych partii ciała. Wystrzegać się należy jednak wzorów bardzo dużych i świecących, które nawet mimo swojej uporządkowanej formy zwykle wydają się pogrubiające.
Wzory o skomplikowanej formie, jeśli nie są mocno kontrastowe i bardzo kolorowe, można nosić również przy nadwadze – wystarczy, że wymyślny deseń nie ma pustych plam ani nie układa się poziomo, przecinając sylwetkę w jej najszerszych miejscach.
Generalnie najskuteczniej sylwetkę wysmuklają wzory wydłużone, symetryczne, średniej wielkości. W razie wątpliwości zawsze lepiej wybrać żakard matowy, w mało kontrastowych kolorach, na przykład beżowo-złoty, a nie czarno-złoty. Dużo lepiej jest także, gdy to wzór jest jaśniejszy i bardziej błyszczący od tła, ponieważ wtedy figura wydaje się troszkę węższa.
Krój dopasowany do sylwetki
Żakard niespecjalnie nadaje się na sukienki o fantazyjnym kroju, dlatego większość fasonów to klasyczna prostota albo nowoczesny minimalizm. Takie fasony pasują większości kobiet, dlatego całkiem łatwo znaleźć krój dla siebie, wystarczy zwrócić uwagę na to, by kreacja sięgała do kolan i miała szerokie ramiączka zwieńczone szpiczastym dekoltem. Przy szerokich biodrach wskazana jest linia A.
Każdej kobiecie pasuje także sukienka rozkloszowana, z odcięciem kilka centymetrów pod linią biustu – talię zaznacza szeroka, gładka listwa, spódnica jest lekko marszczona, ułożona w modną bombkę albo wykończona wyszczuplającą kontrafałdą. Z cieńszego żakardu szyte są sukienki kopertowe oraz kreacje kimonowe, bardzo dobre do tuszowania zbyt pełnych bioder czy wystającego brzucha. Dla kobiet szczupłych, z długimi nogami, idealne są krótkie sukienki trapezowe.
Żakard nie wymaga wielu ozdobnych detali, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by prosty krój jakoś unowocześnić – przykładowo, ołówkowa sukienka może mieć długie, ozdobnie pomarszczone przy ramionach rękawy oraz dekolt wykrojony w głęboki szpic, sukienkę trapezową zdobić mogą dzwonkowe rękawy, a zamiast zwykłego, łódkowego dekoltu pojawia się asymetryczny kołnierz spięty nowoczesną, metalową broszką.
Pełna elegancja
Jak stylizować żakardowe sukienki? Klasyczne dodatki pasują zawsze, dzięki nim stworzymy elegancką, gustowną stylizację dla kobiety w każdym wieku, niemniej przyda się też dla kontrastu coś ekstrawaganckiego, jak wiszące kolczyki w stylu futurystycznym lub czarne szpilki ozdobione rockowymi nitami.
W eleganckim stroju codziennym do żakardowej sukienki założyć można prosty sweterek z mechatej wełny i zamszowe pantofle – całość utrzymujemy w podobnej tonacji, ale jednak z niewielkimi kontrastami, czyli sukienka jest na przykład czarno-szara, pantofle cieliste, a sweterek jasnobrązowy.
Do matowego żakardu dołożyć można nieco połysku na innych materiałach – mamy na przykład lakierowane szpilki, brokatowy żakiet, torbę ozdobioną cekinami. Połysk dodatków nie powinien odciągać uwagi od sukienki, dlatego gdy kreacja jest na przykład fioletowa, błyszczące akcesoria są czarne.
Nowoczesna ekstrawagancja
Klasyczne sukienki koktajlowe warto ożywić dodatkami w zupełnie innym stylu. Zwłaszcza kobiety dojrzałe powinny unikać nadmiaru tradycyjnych fasonów, zatem gdy żakardowa sukienka jest na przykład ołówkowa, wymieniamy proste szpilki na nowoczesne botki bez palców, a złotą biżuterię na naszyjnik z metalu i skóry.
Do żakardowych kreacji świetnie pasują męskie dodatki jak luźna marynarka, zegarek na bransolecie, pantofle oksfordki, jak również skórzane, rockowe akcesoria w elegantszej formie, na przykład krótkie kowbojki z ostrymi noskami, gruby łańcuch ze srebra, torebka z metalowymi ozdobami.
Prawdziwy przepych
Żakardowe kreacje doskonale odnajdują się w stylistyce barokowej i glamour, choć oczywiście dodatki należy dopasować tak, by całość nie wyglądała zbyt kiczowato. W przypadku biżuterii liczy się jakość a nie ilość, dlatego zamiast kilku łańcuszków zakładamy jedną, mocno rozbudowaną kolię wysadzaną cyrkoniami, wąskie bransoletki zastępujemy jedną, bardzo szeroką i misternie zdobioną bransoletą, szpilki nie są w całości błyszczące, tylko mają geometryczne, brokatowe wstawki.
Stylizację glamour tonujemy mniejszą liczbą kolorów – gdy sukienka jest czarno-fioletowa, reszta akcesoriów wykorzystuje właśnie te kolory z dodatkiem złota bądź srebra, do żakardu neutralnego można dołożyć jeszcze jeden jaskrawy odcień.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.