Dojrzała zima – jak dopasować sukienkę do tego typu urody?
data publikacji: 25.11.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Jak wygląda dojrzała zima?
W przypadku zimy najistotniejszy jest nie tyle sam kolor włosów, co jego tony. Wszystkie zimowe typy mają jedną wspólną cechę ? włosy zawsze mają stalowy, srebrzysty połysk. Jeśli włosy są siwe, to już na pierwszy rzut oka kojarzą się ze srebrem i nie ma w nich żadnych słonecznych refleksów. Do tego typu urody zalicza się także głęboka, atramentowa czerń oraz chłodne brązy. Chłodne tony pojawiają się także na skórze. Dojrzałe zimy z reguły są blade, a rysy ich twarzy, mimo wieku, wciąż pozostają wyraziste. Ciemniejsze odcienie karnacji mogą wpadać w beż i oliwkę, ale zawsze są to kolory nacechowane zimnymi nutami. Oczy mogą być niebieskie, zielone, brązowe albo ciemnoszare, ale kolor tęczówek jest zdecydowany i wyraźnie odróżnia się od białka.
Najprostszy test by sprawdzić, czy jest się zimą, to przyłożenie to twarzy kawałka srebrnej i złotej folii. Jeśli w towarzystwie srebra cera rozświetla się i wygląda atrakcyjnie, ewidentnie jest to typ zimowy, natomiast gdy znacznie lepszy efekt daje towarzystwo złota, uroda jest ?ciepła?, a więc jesienna lub wiosenna.
Biel zamiast beżu
Dojrzałe zimy niekorzystnie wyglądają w kolorach rozmytych i spokojnych. Beż, po który chętnie sięgają dojrzałe kobiety, w przypadku zimy rzadko kiedy się sprawdza. Jedynie te chłodne, zdecydowane odcienie są twarzowe, najczęściej jednak zima w beżowym ubraniu wygląda po prostu nijako. Alternatywą dla tego beżu jest biel, i to ta czysta, lodowata, która pięknie podkreśli jasną cerę i włosy. W bieli może być cała sukienka, nawet gdy to długa, wieczorowa kreacja ? taki strój zadziała odmładzająco. Białą kreację można urozmaicić ciekawym materiałem, na przykład wstawkami z koronki.
Biel warto wykorzystywać także jako dodatek do innych kolorów. W przypadku dojrzałej zimy ważne jest to, by blisko twarzy znajdowały się raczej te jaśniejsze kolory, dlatego gdy kreacja jest w odcieniu np. bordo, to wykończenie dekoltu oraz rękawy mogą być dla kontrastu uszyte z efektownej, białej tkaniny. Ten zabieg sprawi, że twarz wyda się bardziej rozświetlona, a do tego sama suknia, przez połączenie dwóch kontrastowych barw, wyda się znacznie ciekawsza.
Dużo srebra
Drugi niezwykle korzystny kolor dla dojrzałej zimy to srebro i stalowe odcienie szarości. Sukienki wieczorowe dla tego typu urody jak najczęściej powinny być szyte z połyskujących, srebrzystych tkanin, bo bez względu na wiek i figurę, dojrzała zima będzie w tych kolorach wyglądać wyjątkowo efektownie. Szczególnie pięknie zaprezentuje się dojrzała zima w długiej sukni ze srebrnego jedwabiu, w kreacji z szarego materiału ozdobionego błyszczącymi, stalowymi cekinami, w srebrzystoszarych koronkach.
W ciągu dnia szarości mogą być matowe, grunt, by zachowały metaliczny odcień. Dojrzałe zimy, jeśli myślą o total looku, powinny skierować swoją uwagę właśnie na ten kolor. Fantastycznie wyglądać będą na przykład sukienki codzienne w odcieniu grafitowym, do tego gołębie pantofle, srebrna torebka i ciemnoszara apaszka. Biżuteria oczywiście też srebrna, ewentualnie platynowa.
Dama w czerni
Zima to tak naprawdę jedyny typ dojrzałej urody, który bez obaw może chodzić w czerni. Kobiety o łagodniejszej urodzie bardzo często w czerni wyglądają jeszcze starzej niż w rzeczywistości, a ich wady cery czy podkrążone oczy są widoczne jak na dłoni. W przypadku dojrzałej zimy jest inaczej. Czerń jak najbardziej pasuje, ale pod pewnymi warunkami. Można mieć na sobie czarną suknię, lecz powinna mieć ona głęboki dekolt, bo zawsze to lepiej, gdy czerń jest mimo wszystko nieco oddalona od twarzy. Jeśli sukienka jest wysoko zabudowana, warto wybrać model, który dekolt ma wykończony delikatnym, lekko prześwitującym materiałem, np. szyfonem, koronką albo tiulem. Jeszcze lepiej, gdy przy dekolcie pojawia się inny kolor, np. biel albo srebro.
Czerń warto nosić na sukienkach wzorzystych, ale powinny to być motywy wyraźne, kontrastowe, np. czerwony kwiat na czarnym tle, średniej wielkości szachownica, abstrakcyjny nadruk w odcieniu neonowej żółci.
Do czarnej sukienki obowiązkowo dodajemy błyszczące ozdoby. Lecz z umiarem. Znacznie lepiej wyglądać będzie jeden ekstrawagancki naszyjnik niż kilka mniejszych ozdób w różnych miejscach, a jeśli chodzi o formę, to zimy powinny nosić ozdoby nowoczesne, o śmiałej linii. Poza srebrem, do czarnych sukienek bardzo pasują także kamienie szlachetne, zwłaszcza szafiry i szmaragdy.
Ciemny niebieski
Zamiast czerni dojrzałe zimy mogą sięgać po granat, ale musi to być granat zdecydowany, głęboki ? idealny jest odcień marynarskich mundurów. Poza granatem dobry dla zimy jest także odcień chabrowy, royal blue, kobalt. Kolory te działają na dojrzałą cerę odświeżająco i odmładzająco, dlatego właśnie warto je nosić wtedy, gdy sukienka ma mniejszy dekolt, stójkę albo jest wykończona golfem. Granat świetnie wygląda chociażby na sukienkach swetrowych, szmizjerkach, kopertówkach, baskinkach, sukienkach kimonowych.
To kolor, który nadaje się na każdą porę roku i na każdą okazję, dobrze jednak, gdy dodaje się do niego trochę jaśniejszych barw. Najlepszym uzupełnieniem jest biel i srebro. Zimy doskonale wyglądają w stylistyce marynarskiej, gdzie podstawą jest kontrastowe połączenie granatu i bieli z dodatkiem czerwieni ? wszystkie te kolory służą dojrzałym zimom. Do tego dyskretna biżuteria ze srebra i mamy atrakcyjną stylizację na popołudniowe wyjścia.
Granatowe sukienki można też zestawić z ciemną zielenią i bordo, ale kolory te nie mogą się ze sobą zlewać. Dobre będą na przykład kreacje z geometrycznym wzorem oraz sukienki z pionowymi wstawkami wyszczuplającymi.
Wszystkie odcienie fioletu
Atrakcyjne sukienki codzienne dla dojrzałej zimy to także te w tonacji fioletu, ale znowu ? liczą się jedynie odcienie mocne, czyste, chłodne. Za najlepsze odcienie dla dojrzałej zimy uchodzą: śliwka, jeżyna, fuksja, morwa. Przydymiona purpura czy pudrowy róż są zbyt spokojne dla tego typu urody, za to świetnie wypadnie sukienka w odcieniu Barbie pink, który dla innych kobiet jest stanowczo zbyt kiczowaty. Fiolet musi być intensywny, wręcz jaskrawy, a jeśli taka stylizacja wydaje się za odważna, wystarczy do sukienki dołożyć srebrne, tonujące dodatki.
Fiolet nadaje się nie tylko na co dzień, ale i na eleganckie garsonki, sukienki na wesele, kreacje wieczorowe. To kolor, który nie potrzebuje wielu dodatków, dlatego akcesoria ogranicza się do minimum: czarne szpilki, srebrne kolczyki, czarna torebka.
Bordo zamiast czerwieni
Choć dojrzała zima wymaga kolorów zdecydowanych, żywa czerwień jest w tym zakresie wyjątkiem. Zamiast klasycznej czerwieni lepiej spisze się bordo i burgund, odcienie ciemne, nasycone, efektownie podkreślające odcień skóry. Z jaśniejszych czerwieni najlepsze są te, które wpadają lekko w róż albo fiolet, jak na przykład odcień wiśniowy. Należy po prostu wybierać te czerwienie, które mają niebieskawe tony, co zresztą można podkreślić dodatkowo niebieskimi akcesoriami ? ciemnoczerwona sukienka pięknie będzie się komponować z granatowym sweterkiem i kobaltowym naszyjnikiem.
Dodatki do bordo to głównie czerń, grafit, srebro, jasny i chłodny róż, wystrzegać trzeba się natomiast złota.
Pastele tylko w ciemnej wersji
Pastelowe sukienki dojrzałym zimom nie służą. Rozmyte jasne kolory nie odmłodzą, dlatego trzeba kupować sukienki ciemniejsze. Dla tego typu urody korzystniejsze są kolory jaskrawe, nie trzeba się więc obawiać bardzo żywych, jasnych barw, byleby nie były to klasyczne neony. Zamiast bladej zieleni wystarczy zdecydować się na szmaragd albo odcień jungle green, błękit zastąpić chabrem, a w miejsce koralu wybrać odcień wiśniowy.
Pastele koniecznie wzmacniamy innym kolorem albo dobieramy dodatki o kilka tonów ciemniejsze, np. buty w świerkowej zieleni do szmaragdowej sukienki. Można też łączyć różne pastele ze sobą ? róż z zielenią, niebieski z żółcią, róż z szarym.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.