Dodatki glamour – jak dopasować je do sukienki?
data publikacji: 03.07.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Błyszcząca kurtka bomberka
Bomberka to jeden z największych hitów mody miejskiej w ostatnich sezonach. Proste, zapinane na suwak kurteczki pojawiają się zresztą nie tylko w stylizacjach casualowych, ale również w zestawach z eleganckimi ubraniami. Bomberki są dostępne w bardzo różnych wersjach, a jedną z nich jest glamour. Takie kurteczki wyróżniają się efektownym połyskiem, barokowym nadrukiem albo ozdobnymi aplikacjami z kolorowych, lśniących cekinów. Właśnie ten połysk sprawia, że stylizacja z bomberką nabiera zupełnie innego wyrazu. Jest bardziej widowiskowa i nadaje się nawet na wieczorne wyjścia, zwłaszcza gdy strój uzupełni się odważną, złotą biżuterią.
Błyszczące bomberki świetnie ożywiają proste, czarne sukienki wizytowe. Najlepszym fasonem jest klasyczny ołówek albo tuba, w wersji nieformalnej do bomberki założyć można także bardzo seksowną, obcisłą sukienkę typu bodycon. Z fasonów maxi, do bomberki pasują kreacje dość wąskie, asymetryczne, na przykład z kopertową zakładką na udzie.
Kolorystycznie sukienka nie powinna zbyt mocno kontrastować z błyszczącą kurteczką. Zdecydowanie najlepsze są w takim układzie sukienki czarne, matowe albo z delikatnym, jedwabnym połyskiem, ale gdy kurtka wykorzystuje bardzo kolorowy wzór, wystarczy wybrać z niego najspokojniejszy, neutralny odcień i pod tym kątem dopasować sukienkę. Przykładowo, gdy na bomberce znajdują się barokowe ornamenty w odcieniu niebieskiego, złotego oraz czerwonego, idealnie będzie się ona komponować z kreacją granatową albo błękitną.
Żakardowy żakiet
Błyszczące, żakardowe tkaniny z wytłaczanym wzorem również doskonale wpisują się w stylistykę glamour. Są przy tym bardziej szykowne od casualowych bomberek, dlatego będą się nadawać również do stroju wizytowego. Najbardziej eleganckie są żakiety czarne, ozdobione złotym lub srebrnym wzorem. Pięknie uzupełniają one klasyczne sukienki wieczorowe w odcieniu czerni albo szarości, pasują także do kreacji białych, beżowych i w odcieniu nude.
Przy neutralnych kolorach można pozwolić sobie na trochę wymyślniejszy fason, ale bez dużych ekstrawagancji. Sukienka może na przykład mieć asymetrycznie wykończony dół, pojedynczą ozdobną falbanę, niewielką draperię przy dekolcie, stylowe marszczenia na brzuchu, nie zaszkodzi też niewielka, cekinowa aplikacja, byle tylko współgrała ona kolorystycznie z żakardowym wzorem na żakiecie.
Choć żakardowa marynarka najlepiej wygląda na sukienkach w neutralnych kolorach, to warto poeksperymentować z odważnymi kontrastami. Warunek jest jeden – sukienka musi mieć minimalistyczny krój. Jeśli zaś chodzi o kolor, to szukamy odcieni idealnie uzupełniających wzór żakietu. Przykładowo, do motywu czarno-srebrnego pasować będzie jaskrawa żółć, fuksja, kobalt, do czerni i złota można założyć kreację w odcieniu błękitu, ciepłej czerwieni, spokojnego fioletu.
Ozdobny choker
Choker to bardzo modny typ naszyjnika. Zawsze dodaje pieprzyka prostej stylizacji i pasuje do większości strojów. Te najbardziej uniwersalne chokery są czarne, z niewielkimi, metalowymi wykończeniami. Mogą mieć formę szerokiej taśmy albo kilku wąskich rzemyków oplatających szyję, a jeśli choker ma być naprawdę glamour, przyda się oryginalne, ażurowe zdobienie lub efektowne aplikacje z cekinów, nitów, metalicznej nitki.
Sukienki wyjściowe, do których chcemy dopasować choker, muszą mieć dość mocno wykrojony dekolt, na przykład głęboki serek albo carmen. Fason nie ma większego znaczenia, bo chokery pasują zarówno do minimalistycznych kreacji, jak i sukienek romantycznych, ozdobionych falbanami, plisami bądź zakładkami. Na pewno jednak do sukienek bardzo prostych lepsze będą chokery bogato zdobione, wykańczane złotem lub srebrem, z kolei kreacje zwiewne ładniej wyglądają z naszyjnikami o delikatniejszej formie, ale też z bardzo wyraźnym połyskiem.
Dużo złota
Czy jest coś bardziej glamour od złota? Obecność tego metalu to gwarancja bardziej wyrafinowanego wyglądu, choć oczywiście trzeba zwracać uwagę na to, z czym i jak chcemy swoje złoto połączyć. Na pewno na takim dodatku zyska koktajlowa mała czarna – dzięki złotym akcesoriom prosta sukienka wygląda bardziej wieczorowo, a czerń przestaje być postarzająca. Odważne, złote ozdoby warto nosić także z sukienką białą, zwłaszcza gdy to kreacja szykowana na wieczór – biel jest kolorem pasującym raczej na dzień, w wydaniu wieczorowym potrzebuje stylowych akcesoriów, jak właśnie złota biżuteria.
Inny kolor sukienki? Złoto dobrze współgra z niebieskim, zielonym, czerwonym, fioletowym, brązowym. Ważniejszą kwestią jest fason – masywne, glamourowe ozdoby najładniej wyglądają w komplecie z romantycznymi, zwiewnymi sukienkami oraz z fasonami minimalistycznymi. Złote ozdoby nie mogą przytłaczać sukienki, a tak się dzieje, gdy kreacja ma skomplikowany krój – do strojów bardzo wymyślnych zakładamy biżuterię o zdecydowanie prostszej formie.
Okazałe łańcuchy i złote bransoletki pasują nawet do fasonów sportowych. Taką biżuterię wolno założyć do sukienki dresowej, pod warunkiem, że jest ona w spokojnym, neutralnym kolorze. Najlepiej sprawdza się tu kolor szary, który stanowi idealne tło dla błyszczącego złota – reszta dodatków takiej stylizacji powinna być jasna, w odcieniach beżu, szarości oraz bieli.
Designerska torebka
Torebki glamour są niewielkie, ale zawsze przykuwają wzrok i definiują styl kreacji. To na przykład pikowane torebki w stylu Chanel, misternie haftowane portmonetki, kopertówki wysadzane ozdobnymi kamieniami, małe torebeczki obszyte złotą nicią albo wykończone brokatem, cekinowe puzderka – torebka glamour ma być po prostu bardzo ozdobna i błyszcząca.
W tradycyjnej wersji ozdobną torebeczkę nosi się razem z sukienką wieczorową. Jak dopasować oba te elementy stroju? Torebka najczęściej jest w tym samym kolorze co kreacja, a więc złota kopertówka do złotej sukienki, ozdobiona kamieniami czarna portmonetka do sukienki czarnej, etc. Można też zdecydować się na odważniejsze, kontrastowe połączenia, na przykład złoto do czerwieni, srebro do granatu, fioletowe cekiny do błękitu, miodowo-złoty haft do delikatnego różu. W stroju wieczorowym glamour nie musi się ograniczać tylko do torebki, może charakteryzować także sukienkę, trzeba jednak tak połączyć obie te rzeczy, by tworzyły zgraną całość zamiast konkurować ze sobą o uwagę. Jeśli mamy problem z łączeniem kolorów, wystarczy trzymać się klasyki – złote i srebrne torebki zawsze pasują do czerni, czerwieni i bieli.
Bardziej nietypowym rozwiązaniem jest torebka glamour w stylizacji casualowej. Tutaj jeszcze bardziej trzeba uważać z fasonem sukienki – ozdobna torebeczka dobrze wygląda w zestawie z prostą, nowoczesną sukienką dzianinową, najlepiej w kolorze białym, szarym, czarnym albo granatowym.
Pikantna czerwień
Czerwony akcent to chyba najprostszy sposób na wprowadzenie do swojego stroju akcentu glamour. Oczywiście, musi to być czerwień w swojej najżywszej formie, na przykład czerwień strażacka albo kolor karmazynowy. Czerwony może być dowolny dodatek, od połyskującego żakietu po wielki, ozdobny pierścionek. Prostą stylizację podkręci nawet tak prosty zabieg jak pomalowanie ust na klasyczny, czerwony kolor.
Kiedy warto sięgać po czerwień glamour? Na pewno jest to świetny dodatek do małej czarnej, do eleganckiej, białej sukienki wizytowej czy klasycznej kreacji w odcieniu złota lub srebra. Prócz tego, czerwony akcent bardzo pomaga klasycznym sukienkom w spokojnych kolorach. Czerwone szpilki świetnie uzupełnią na przykład granatową sukienkę kopertową – wystarczy dodać jeszcze złotą biżuterię i mamy efektowny strój na wieczorne wyjście. Czerwone szpilki to także doskonały dodatek do beżowej lub oliwkowej szmizjerki – za sprawą atrakcyjnych butów casualowa sukienka zmienia się w bardzo elegancką kreację. Natomiast do rozkloszowanej sukienki w stylu lat 50-tych albo prostej, dżinsowej sukienki casualowej można dopasować lakierowany, czerwony pasek albo ekstrawagancką, czerwoną torebkę.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.