Dobieramy sukienkę do typu urody
Typ wiosna
Panie wiosny wyróżniają się delikatnymi rysami twarzy. Mają raczej bladą cerę o odcieniu bursztynowym, często są piegowate i mają zarumienione policzki. Wiosna może mieć oczy niebieskie, jasnozielone albo jasnobrązowe. Włosy są w rudawej tonacji, od słonecznego blond po ciepłe odcienie brązu. Usta w odcieniach brzoskwini lub moreli. Nawet jeśli wiosna ma ciemniejsze włosy i oczy, to w jej rysach nie odnajdziemy ostrości typowej dla klasycznych brunetek.
Wiosna kojarzy się ze słoneczną pogodą, feerią wesołych kolorów i jasnym niebem. I taka też jest idealna kolorystyka dla tego typu urody. Sukienki dla wiosny powinny być w wesołych, raczej ciepłych odcieniach. Doskonałe będą kreacje w tonacji czerwieni, ale rozjaśnionej żółcią, czyli na przykład kolor łososiowy lub koralowy. Sprawdzi się też żywy turkus. Wiośnie jak mało komu pasują zielenie, zwłaszcza te bardzo soczyste odcienie, przypominające kolor majowej łąki. Wiosna może też nosić sukienki codzienne w spokojnych odcieniach żółci oraz mieszanki brązów z beżami. Sukienki do pracy mogą być musztardowe, jasnobrązowe, miodowe, jasnoszare. Wiośnie pasuje też biel, ale raczej ta mleczna, przypominająca kość słoniową.
Typ lato
Kobiety o tym typie urody są podobne do wiosen, ale wyróżnia je swoisty „chłód”. Kobieta lato ma jasną, niemal alabastrową cerę, a jeśli jej twarz pokrywają piegi, to są one trochę ciemniejsze i bardziej kontrastowe niż o wiosny. Oczy u lata są w zimnych odcieniach niebieskiego lub zielonego, oprawa oczu jest chłodna, szara albo grafitowa. Włosy to platynowy blond albo ciemny brąz (z wiekiem „letnim” blondynkom bardzo często ciemnieją włosy). Charakterystyczny dla lata jest tzw. mysi kolor włosów, czyli blond w odcieniu popielatym. Usta są jasnoróżowe.
Lato jest chłodnym typem urody i najkorzystniej wygląda w kolorach pastelowych. Unikać powinno ubrań kontrastowych i mocnych odcieni. Dla lata idealne będą rozmyte odcienie ciemnych barw, np. przydymiony granat, blady fiolet, pudrowy róż. Do lata pasują też zielenie zmieszane z szarościami, przygaszone czerwienie, chłodne szarości, siny odcień bieli, bardzo jasna żółć. Najpiękniejsze sukienki wizytowe dla kobiety-lato to kreacje ze srebrnych, połyskliwych tkanin.
Typ jesień
Jesień to najczęściej kobiety o rudych włosach i zielonych oczach. Ich skóra jest jasna i piegowata. U jesieni włosy mają bardzo intensywny kolor, np. marchewkowy, podobnie oczy, które są w odcieniu zdecydowanej zieleni, bursztynu albo niebieskiego. Usta jesieni są zazwyczaj w odcieniu pomarańczy. Oczy, usta i włosy mocno kontrastują z bladą twarzą.
Jesień to typ urody, któremu do twarzy jest w kolorach ciepłych, nasyconych i bardzo intensywnych. Odpowiednia paleta barw to ta kojarząca się z wczesną jesienią, a więc dużo żółci, odcieni złota, rdzawej czerwieni, żółtawych brązów, beży. Kobieta jesień doskonale wygląda w czerwieni, ale tej z niewielką domieszką żółci. Jesień niezbyt dobrze prezentuje się w niebieskim, chyba że sięgnie po odcienie mieniące się czerwienią lub fioletem. Również zielone sukienki powinny być w ciepłej tonacji, np. ciemnooliwkowe. Biel – tylko w odcieniu kremowym.
Typ zima
Typ zima nazywany jest często „królewną Śnieżką”. Ne bez powodu – u kobiety zimy cera jest blada i chłodna, zaś włosy bardzo ciemne, od mocnego brązu po kurczą czerń. Oczy zimy są chłodne, intensywnie błękitne lub zielone. Usta o różowym odcieniu wyraźnie odcinają się od twarzy. Zdarzają się kobiety zimy o ciemnej karnacji, ale odcień ich cery jest zawsze chłodny.
Zima to typ urody, który najlepiej czuje się w kolorach mocnych, rzucających się w oczy. Właśnie zimom najbardziej pasują kontrastowe, biało-czarne sukienki wieczorowe oraz soczysta, żywa czerwień. Zimy mogą nosić sukienki w jaskrawym różu, lodowych błękitach, żywych zieleniach. Generalnie pasują jej prawie wszystkie kolory, pod warunkiem, że będą utrzymane w chłodnej tonacji. Najgorszym wyborem są pastele.
Jak znaleźć odcień dla siebie?
Z podziałem typów urody na cztery pory roku jest ten problem, że nie zawsze mamy tak jednoznacznie określone cechy, jak wskazuje to powyższa klasyfikacja. Gdy zatem trudno jest nam określić z całą pewnością, jaki typ urody prezentujemy, możemy poszukać koloru dla siebie metodą prób i błędów.
Jeśli sukienka pasuje do naszej urody, to po jej założeniu twarz wygląda świeżo, jest ekspresyjna, atrakcyjna i na pierwszy plan wybijają się jej atuty, np. piękne oczy. Natomiast gdy kolor sukienki jest źle dobrany, twarz automatycznie wydaje się bardzo zmęczona, oczy tracą naturalny blask, cera nabiera sinawego odcieniu. Jako pierwsze zauważamy wszelkie niedoskonałości: podkrążone oczy, problemy skórne, rozszerzone naczynka. Mówiąc krótko – kiedy kolor sukienki nie współgra z typem urody, wyglądamy w takim ubraniu po prostu źle, nawet jeśli sama kreacja jest bardzo efektowna. Dlatego właśnie nie należy lekceważyć doboru kolorystyki.
Ciepło, zimno
Przy problemach z dopasowaniem się do konkretnej pory roku możemy zastosować prostszy podział, na typy „ciepłe” oraz „zimne”. Do grupy „ciepłych” zaliczają się kobiety wiosny i jesienie, z kolei „zimne” są lata oraz zimy. Swoją przynależność łatwo można sprawdzić dzięki próbie złota i srebra. Potrzebne nam będą dwie próbki w kolorze złotym i srebrnym, np. folie po czekoladzie. Wystarczy oba kawałki przyłożyć do twarzy i ocenić, przy którym kolorze twarz wygląda ładniej i bardziej świetliście. W otoczeniu złota korzystniej wypadają typy ciepłe, natomiast typy chłodne zyskują na atrakcyjności w otoczeniu srebra.
Po tym rozpoznaniu wystarczy poszukać sukienki we właściwym odcieniu. Właśnie o odcień tu chodzi, a nie o sam kolor. Zarówno typom „ciepłym”, jak i „zimnym” pasuje np. czerwony, tyle że w wersji „chłodnej” odpowiedniejsza będzie czerwień zabarwiona niebieskim, podczas gdy opcja „ciepła” to czerwień zmieszana z odrobiną żółci (np. odcień pomidorowy). Dokładnie tak samo postępujemy przy innych kolorach – pani wiosna i jesień musi skupiać się na tonacji z domieszką żółtego, pani lato i zima powinna wybierać palety z domieszką niebieskiego. Różnice te są subtelne, ale widoczne – niebieski dodaje kreacji chłodu i jest bardziej klarowny, żółć sprawia, że kolor jest delikatniejszy i cieplejszy.
Jasne czy ciemne?
Pastelowe sukienki pasują przede wszystkim kobietom o jasnych włosach i takiejż cerze. Najkrócej można opisać to tak: jeśli oczy i włosy w ogóle nie kontrastują z odcieniem cery, wtedy jasna, stonowana paleta barw jest dla nas odpowiednia.
Mocniejsze kolory, ale bez bardzo ciemnych i jaskrawych odcieni, pasują kobietom o dość jasnej cerze i niezbyt ciemnych włosach, jednak z widocznym kontrastem pomiędzy odcieniem skóry a barwą włosów czy tęczówek. Typ tej urody to coś pomiędzy wiosną a latem. Polecane są w tym przypadku sukienki kolorowe, ale w ciepłych barwach, np. indygo, karmel, purpura, szmaragdowa zieleń. Najlepiej, gdy sukienka jest w zdecydowanym kolorze, a dobrane do niej dodatki kontrastowe, ale bez wielkich rozbieżności. Może to więc być zestawienie np. czerwieni z błękitem, różu z pomarańczem albo fioletu z czernią.
Brunetki o ciemniejszej, oliwkowej cerze nie mają tak wyrazistych rysów jak klasyczna zima, dlatego w ich ubiorze wskazane są spokojniejsze zestawienia. Jeśli sukienka jest w mocnym kolorze, np. krwistoczerwona, to dodatki do niej muszą być stonowane, np. beżowe lub jasnozłote. Można mieszać dwa ciemne kolory, ale nie powinny to być barwy przeciwstawne, tylko raczej zbliżone do siebie, np. kobalt plus czerń.
Kobiety o eterycznej, chłodnej urodzie mogą zakładać jasne sukienki, ale nie tak bardzo rozmyte jak w przypadku klasycznego lata. Warto wybierać chłodne pastele, unikać należy za to sukienek czarnych i neonowych. Ciekawym zestawieniem będzie np. pistacjowa sukienka ze srebrnymi dodatkami albo połączenie jasnego błękitu z czystą bielą.
Jasne, żywe kolory, jak cytrynowa żółć, limonka czy turkus, pasują głównie kobietom w typie ciepłej wiosny – włosy rude lub ciemnoblond, lekko opalona cera, zielone albo orzechowe oczy. Ciepłe wiosny są wyraziste, ale nie mocno kontrastowe. Dlatego pasują im kolory nasycone, jednak nie powinno się ich łączyć na zasadzie przeciwieństw. Kolorowe sukienki najlepiej połączyć z butami i torebkami w odcieniach złota, miodu, ciepłego brązu, ewentualnie czerni.
Jeżeli trudno nam ocenić, czy w naszej urodzie przeważają tony ciepłe, czy zimne, najprawdopodobniej mamy do czynienia z tzw. zgaszonym latem. Takie kobiety mają ciemne włosy i oczy, ale bez głębi typowej dla zimy czy lata. Dlatego powinny sięgać po barwy zgaszone, nieco rozmyte, stonowane, z wyraźną domieszką szarości. Doskonałym wyborem będą sukienki w odcieniu gołębiego błękitu, pudrowego różu, arbuzowej czerwieni, groszkowe. Dodatki do sukienki nie powinny być bardzo ciemne.
Klasyka plus dodatki
W kreacji ważny jest nie tylko kolor samej sukienki, ale i reszta kreacji. Bez względu na to, jaki jest typ naszej urody, bazą ubioru może być sukienka w neutralnym kolorze: szara, beżowa, jasnobrązowa, czarna lub biała. Ubiór stosowny do typu urody tworzymy wtedy dzięki dodatkom. Apaszki, kolczyki, buty i torebki dobieramy w takich kolorach, jakie najbardziej pasują do naszych włosów i cery. To także najprostszy sposób na sprawdzenie, w jakich barwach jest nam autentycznie do twarzy – jeśli jakiś dodatek psuje końcowy efekt, wystarczy wymienić go na inny, bardziej odpowiedni.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.