Dekolt w sukience - na co zwracać uwagę?
Dekolt podkoszulkowy
Nie jest to, wbrew pozorom, typ dekoltu zarezerwowany wyłącznie dla bawełnianych bluzeczek. Oznacza po prostu dość duże, okrągłe wycięcie, właśnie takie, jakie spotykane jest w podkoszulkach. Mają go bardzo często sukienki codzienne, ale nie jest też rzadkością przy kreacjach wieczorowych. Pasuje w zasadzie na każdą mniej formalną okazję, jedynie w pracy, gdy obowiązuje nas surowy dress code, może się wydawać nieco za śmiały.
Dekolt podkoszulkowy jest doskonały na letnie sukienki, zarówno te o prostym kroju, jak i z rozkloszowanym, długim dołem. Pomaga kobietom z krótką szyją i bardzo szerokimi ramionami – optycznie zwęża tą część ciała i dodaje lekkości. Jest odpowiedni dla niemal każdej sylwetki, jednakże panie z dużym biustem powinny go unikać, bo w ich przypadku piersi będą już za bardzo wyeksponowane. Kobiety z drobnymi piersiami też muszą uważać, ponieważ głębokie wycięcie pod szyją potrafi jeszcze bardziej spłaszczyć mały biust. Przy dekolcie podkoszulkowym należy wybierać wtedy sukienki w duże wzory, np. kolorowe kwiaty.
Dekolt w szpic
To rodzaj dekoltu na wieczór. Szpic jest bardzo efektownym wykończeniem prostej sukienki, eksponuje piersi i dodatkowo wysmukla sylwetkę dzięki niemal pionowym liniom dekoltu. Szpic pasuje przede wszystkim kobietom z większym biustem. Sukienki wieczorowe z takim dekoltem powinny być uszyte z gładkiego, niezbyt lejącego się materiału. Trzeba przy tym pamiętać, że zbyt głębokie wycięcie może sprawić problemy przy doborze bielizny; posiadaczki większych piersi niezbyt mogą sobie pozwolić na chodzenie bez stanika, jeśli jednak dekolt będzie bardzo głęboki, biustonosz stanie się widoczny, co zepsuje końcowy efekt.
Dekolt w kształcie trójkąta
Trójkątne dekolty również są bardzo popularne i często wieńczą sukienki koktajlowe oraz ubrania do pracy. Wycięcie w kształcie trójkąta może być różnej wielkości. Przy szeroko rozwartym kącie podkreślimy ładny dekolt i ramiona, co jest dobrym rozwiązaniem dla drobniejszych kobiet i nie za dużych piersiach. Z kolei wąski kąt dekoltu spowoduje, że sylwetka optycznie się wydłuży i wyda się szczuplejsza. Dekolt trójkątny nie pasuje przede wszystkim kobietom z długą i chudą szyją, jest za to doskonały dla pań, które mają dość przysadzistą sylwetkę i chciałyby wyglądać smuklej. Przy małym biuście dekolt w trójkąt może być ozdobiony delikatną falbanką.
Dekolt karo
Karo to duże wycięcie w kształcie prostokąta lub kwadratu. Najczęściej zdobi sukienki wizytowe uszyte ze sztywnych tkanin, jest też dobry na zimowe sukienki do pracy, pod które zakładamy golf. Dekolt karo świetnie podkreśla biust, pod warunkiem, że założymy odpowiedni biustonosz – najlepsze będą bardotki oraz push-upy. Dekolt karo warto nosić przy większym biuście i krótszej szyi. Jest to też dekolt odpowiedni dla pucułowatych kobiet, ponieważ geometryczny kształt górnej części sukienki równoważy okrągły kształt twarzy. Karo pasuje kobietom o figurze gruszki, bo lekko poszerza ramiona, dzięki czemu proporcje ciała się wyrównują. Z tych samych powodów nie powinny go nosić kobiety z szerokimi ramionami, bo taka sukienka jedynie ten mankament podkreśli.
Dekolt w łódkę
Łódka to jeden z subtelniejszych dekoltów. Nie odsłania za wiele, ale prezentuje się bardzo kusząco, chętnie więc stosujemy go przy kreacjach wyjściowych. Sukienka z dekoltem w łódkę będzie odpowiednia dla kobiety z drobnym biustem i wąskimi ramionami. Łódka optycznie skraca szyję, więc jeśli ta część ciała wydaje się nam nieproporcjonalnie długa, to idealny dekolt dla nas. Łódka poszerza ramiona, więc przy pełniejszej figurze lepiej zrezygnować z tego dekoltu, chyba że zdecydujemy się na wersję asymetryczną – jedno ramię będzie mocniej odsłonięte. Dekolt w łódkę nie jest korzystny dla kobiet bardzo niskich i z szerokimi ramionami.
Dekolt amerykański
To idealna propozycja na sukienki wyjściowe. Dekolt amerykański jest dekoltem bardzo głębokim, ramiona pozostają nagie, a plecy są odsłonięte aż do linii stanika. Sukienka z takim wycięciem wiązana jest na szyi. To jeden z najbardziej seksownych dekoltów, choć niestety, nie dla wszystkich. Przy takim dekolcie wymagany jest idealny biust, niekoniecznie bardzo duży, ale przede wszystkim kształtny. Niezwykle ważny jest również dobór biustonosza, a nie jest to łatwe, bo klasyczny model się nie sprawdzi ze względu na mocno odsłonięte ramiona. Nosząc sukienkę z dekoltem amerykańskim wyglądamy szczuplej, jednak przy pełniejszej sylwetce lepiej unikać sukienek wzorzystych i ozdobionych licznymi marszczeniami.
Dekolt wysoki
To właściwie oznacza brak tradycyjnie pojmowanego dekoltu. Sukienka posiada tutaj stójkę lub golf. Mimo że cały dekolt jest zasłonięty, sukienka z wysokim dekoltem potrafi być bardzo zdradliwa. To dlatego, że przez nadmiar materiału w okolicy szyi nasze ciało może tracić właściwe proporcje. Golf czy stójka nie są odpowiednie dla kobiet z pokaźnym biustem oraz przy bardzo małych piersiach. Można je jednak stosować przy figurach kwadratowych, bez wyraźnie zaznaczonej talii. Golf nie pasuje kobietom o figurze jabłka oraz paniom z bardzo okrągłą twarzą. Sukienka kończąca się tak wysoko najładniej leży na kobiecie wysokiej i dość szczupłej.
Dekolt asymetryczny
Pasuje w zasadzie do każdej sukienki, bez względu na typ figury czy wielkość biustu. W takim dekolcie pokazujemy przede wszystkim ładne ramiona. Przy dekolcie asymetrycznym ważniejszy jest raczej krój całej sukienki. Jeśli tylko dekolt nie ma regularnej linii, taka sukienka nie narobi nam szkody, ale gdy asymetryczność cechuje także resztę kreacji, wskazana jest rozwaga – przy różnej długości rękawów możemy wyglądać grubo, a asymetryczny dół potrafi optycznie skrócić nogi i pogrubić uda.
Dekolt hiszpański
To dekolt zapożyczony z sukienek tancerek latynoamerykańskich. Ramiona są odsłonięte, a ramiączka sukienki tworzą linię prostą z krawędzią dekoltu. Ten krój jest bardzo romantyczny i zmysłowy, pasuje do sukienek kolorowych, wzorzystych i zwiewnych. Dekolt hiszpański powinny wybierać panie z szerokimi biodrami i wąską talią. Niepolecany kobietom z szerokimi ramionami.
Dekolt bez ramiączek
Gorsetowe wykończenia sukienki spotykamy w sukniach ślubnych oraz kreacjach wieczorowych. Odsłonione ramiona pasują każdemu, choć bez wątpienia taka sukienka najefektowniej prezentuje się przy ładnym dekolcie i zadbanych plecach. Przy gorsetach najczęściej spotyka się dekolt w kształcie serca. Fantastycznie podkreśla on piersi – gdy są duże, pomaga je wyeksponować, natomiast przy małych piersiach łatwo dzięki gorsetowi sprawić wrażenie większej objętości biustu.
Jak powiększyć małe piersi?
Dekolt przy małych piersiach pełni ważną rolę – ma je optycznie powiększyć. Dlatego nie powinno się nosić przy drobnym biuście sukienek z mocno wyciętymi dekoltami. Uwidoczni to tylko niedostatki w tej części ciała i nasza figura będzie przypominać tzw. „deskę”. Dużo korzystniejszy od głębokiego wycięcia będzie dekolt w łódkę. Ukryje przesadną szczupłość sylwetki i doda kobiecości. Warto też przy małym biuście nosić sukienki z dekoltem „wodą” – jest to niezbyt głęboki dekolt wykończony delikatnym marszczeniem. Przy sukience wyjściowej można głębszy dekolt zatuszować wyrazistą biżuterią; wielki wisior albo brosza spinająca górną część sukienki dadzą wrażenie większej objętości w okolicach klatki piersiowej.
Na co dzień do małego biustu idealne będą bluzki oraz sukienki z żabotem lub szerokim wiązaniem pod szyją. Wszelkie drapowania w okolicy biustu oraz duże, wielobarwne wzory optycznie go powiększą. Sukienka kobiety z małym biustem nie może być zbyt „płaska” w górnej części. Im więcej dzieje się przy dekolcie, tym łatwiej ukryć za małe piersi.
Na duży biust
Pokaźne piersi to bez wątpienia spory atut, przy jego eksponowaniu łatwo jednak przesadzić. Bardzo głębokie dekolty mogą być po prostu w złym guście i zamiast wyglądać seksownie przypominamy aktorki filmów dla dorosłych. Z dużego dekoltu nie trzeba oczywiście całkowicie rezygnować, warto go jednak jakoś zrównoważyć, najlepiej stonowanym dołem. Dobre będą suknie z gorsetową górą i rozkloszowanym dołem – biust będzie się rzucał w oczy, ale cała stylizacja pozostanie elegancka. Podkreślenie biustu zapewni też dekolt w głęboki szpic. Przy dużym biuście dobrze jest nosić sukienki na cienkich ramiączkach i zasłaniać ramiona delikatnym, przeźroczystym szalem.
Jeżeli jednak zależy nam na optycznym zmniejszeniu obfitego biustu, to wskazane są sukienki trochę luźniejsze, z dekoltem okrągłym, ale niedużym. Optyczne pomniejszenie piersi zapewnią też dekolty półokrągłe w sukience z szerokimi ramiączkami.
Jaki dekolt do biura?
Sukienki do pracy absolutnie nie mogą być wyzywające. Wygląda to nieprofesjonalnie i odciąga uwagę rozmówcy. Sukienka do biura ma mieć niewielki dekolt, na przykład w stylu koszulowym, czyli nieduże rozcięcie pod szyją zwieńczone kołnierzykiem. Odpowiedni jest też dekolt w małą łezkę, krótki szpic, nieduże trójkątne lub półokrągłe wycięcie. Ciekawym rozwiązaniem są także dekolty podwójne, czyli pod sukienkę z głębokim wycięciem zakładamy bluzkę z golfem lub dopasowaną koszulę albo do wydekoltowanej sukienki ubieramy klasyczny żakiet zapiany w talii na jeden guzik.
Źródło: http://pearismysize.blogspot.com/2014/03/rodzaje-dekoltow-sukienek-jaki-dla-kogo.html
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.