Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest sukienka koktajlowa?

data publikacji: 18.09.2015 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Skąd się wzięły sukienki koktajlowe?

 

Kreacje tego typu są dzisiaj niezwykle popularne, jednak ich historia zaczęła się niespełna wiek temu. Pod koniec lat 40-tych Christian Dior pokazał światu kolekcję sukienek o zupełnie innym kształcie. Propozycje Diora wyróżniały się krótszą długością (do połowy łydek), brakiem rękawów, głębokim dekoltem, cienkimi ramiączkami lub zupełnym ich brakiem. Były to sukienki zupełnie inne od tych, które kobiety nosiły przez ostatnie dekady. Znacznie odważniejsze, ale i bardzo kobiece. Cechą charakterystyczną tych sukienek była ich uniwersalność. W tej samej kreacji kobieta mogła się pojawić zarówno na nieformalnym spotkaniu w ciągu dnia, jak i wieczornym przyjęciu. I za każdym razem wyglądała atrakcyjnie, a jej strój był odpowiedni do sytuacji. Ponieważ kobiety bardzo często zakładały owe kreacje na popołudniowe picie koktajli, kiedy to nie wypadało nosić długich, dekoracyjnych sukien, pojawiło się doskonale dzisiaj znane określenie: sukienki koktajlowe. Od wieczorowych sukni odróżniał je swobodniejszy krój i krótsza długość, jak również większe bogactwo kolorów. Jednocześnie kreacje koktajlowe były znacznie zdobniejsze od zwykłych, codziennych sukienek, dlatego z powodzeniem można je było nosić do teatru, na letnie przyjęcia na dworze, do klubów tanecznych czy na proszoną herbatę.

 

Współczesna rola sukienek koktajlowych

 

Dzisiaj przeznaczenie sukienek koktajlowych jest praktycznie takie samo, jak w momencie debiutu. Nosimy je na wieczorne przyjęcia, do teatru, na kolację w drogiej restauracji, na rodzinne imprezy, popołudniowe nieformalne służbowe spotkania. Strój koktajlowy plasuje się pomiędzy kreacją wieczorową a ubraniem nieformalnym. Na wielkie bale i wytworne przyjęcia jest za skromny, pasuje za to np. na wesela, na Sylwestra, świąteczny obiad bożonarodzeniowy, imprezę urodzinową w restauracji. Z kolei na takie okazje jak rozmowa kwalifikacyjna o pracę, służbowy lunch, zwykłe wyjście na kawę w ciągu dnia czy po prostu jako ubiór do biura sukienka koktajlowa jest zdecydowanie za strojna.

 

Najbardziej typową przedstawicielką sukienek koktajlowych jest klasyczna mała czarna, którą w swojej szafie posiada chyba każda kobieta.

 

Jaki fason?

 

Wiemy już, na jakie okazje pasuje sukienka koktajlowa. Ale jak dokładnie powinna ona wyglądać? Czy każda krótsza, ozdobna kreacja automatycznie zasługuje na to miano?

 

Sukienki koktajlowe na przyjęcia związane z pracą nie muszą przypominać biurowego uniformu, tyle że uszytego z ładniejszego materiału. Kreacja nie może jednak odsłaniać zbyt wiele ciała, być przeźroczysta i w jakikolwiek sposób wyzywająca. Można pozwolić sobie na większy niż zazwyczaj dekolt, ale nie taki, by biust był prawie w całości na wierzchu. Niestosowne są też sukienki krótsze niż do kolan. Kreacja koktajlowa może być długa do kostek, tyle że wtedy nie powinna być uszyta ze zbyt strojnego materiału. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, by wyglądać efektownie i elegancko, ale bez przepychu.

 

Sukienki na wesele albo duże imprezy (np. w okresie karnawału) mogą być bardziej odkryte, z większą ilością ozdób, z mocno błyszczących tkanin, ale wystrzegajmy się przesady. Kreacje koktajlowe mają być ozdobne, ale i w dobrym guście. Kreacja może lekko opinać naszą sylwetkę, jednak bardzo obcisłe sukienki, wyglądające niczym druga skóra, są nie na miejscu.

 

Na przyjęciach koktajlowych z reguły dużo stoimy, więc nie musimy się tak bardzo troszczyć o swobodę stroju, potrzebnej przy tańczeniu. Ale gdy kupujemy sukienkę na wesele lub imprezę taneczną, wskazany jest model zapewniający dużą wygodę podczas ruchu.

 

Szeroki wybór modeli

 

Jeśli chodzi o krój, to mamy dość dużą dowolność. Sukienka może być dopasowana, rozkloszowana, o linii litery A, zupełnie luźna, z gorsetową górą, asymetryczna, w kształcie bombki, w stylu vintage, empirowa, odcinana w talii. Model dobieramy po prostu do własnej sylwetki oraz gustu, pamiętając tylko o zasadach wymienionych powyżej.

 

Falbany i marszczenia są do przyjęcia, jeśli są tylko nie zdominują całej kreacji. Bardziej fantazyjne upięcie materiału, np. wielowarstwową spódnicę tiulową lub drapowanie przy ramiączku, warto zrównoważyć łagodnym kolorem.

 

Fasony sukienek koktajlowych zmieniają się co sezon, więc gdy chcemy być na czasie, kupujmy modele uznawane aktualnie za najmodniejsze. To jednak rozwiązanie dobre dla kobiet, które na przyjęcia chodzą często i wymieniają garderobę prawie co sezon. Gdy sukienkę koktajlową zakładamy góra kilka razy w roku, rozsądniej będzie zainwestować w model klasyczny, który będzie modny bez względu na bieżące trendy. Uniwersalny model możemy nosić przez wiele lat, wymieniając tylko dodatki, co jest znacznie tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Jednak niezależnie od tego, czy kupujemy sukienkę klasyczną czy decydujemy się na ostatni krzyk mody, powinnyśmy zawsze pamiętać o jakości. Tanie sukienki nie prezentują się szczególnie efektownie i szybko pożałujemy swojej oszczędności. Zawsze lepiej jest kupić jedną porządną kreację niż kilka tanich sukienek.

 

Kolory i tkaniny

 

Sukienki koktajlowe są szyte ze szlachetnych materiałów. Nie wypada iść na przyjęcie w sukience dzianinowej czy bawełnianej. Doskonałe na letnie imprezy będą sukienki z szyfonu, siateczki, muślinu, jedwabiu, koronki. Zimą sięgnijmy po cięższe, sztywniejsze materiały jak tafta, satyna, aksamit, welur, skóra, wysokiej jakości wełna. Na tkaninach mogą znajdować się ozdobne aplikacje, byle nie w nadmiernej ilości.

 

Pod względem kolorystyki nie musimy się ograniczać do wąskiej palety barw. Dopuszczalne są w zasadzie niemal wszystkie kolory, choć te najbardziej krzykliwe lepiej zostawić na inne okazje. Najpewniejszy wybór to oczywiście sprawdzona czerń, dozwolona jest także biel, ecru, kość słoniowa, jasny beż – wyjątkiem są wesela, na których należy unikać tego typu kolorystyki. W dobrym guście jest czerwień, odcienie niebieskiego, eleganckie szarości, błękit, stonowana zieleń, pudrowy róż. Odważniejsze kolory, jak kobalt czy fiolet, także nie naruszą dobrego obyczaju, aczkolwiek starajmy się wybierać spokojniejsze, lekko przytłumione odcienie tych barw. Neonowe, jaskrawe żółcie, róże i zielenie zostawmy raczej na karnawałowe szaleństwa.

 

Inaczej niż przy kreacjach stricte wieczorowych, na sukience koktajlowej mogą się pojawić takie wzory jak kwiaty, paski, grochy, krateczka, a nawet abstrakcyjne figury. Dopóki sukienka będzie z eleganckiego materiału, codzienny deseń nie popsuje jej uroczystego charakteru. Jeśli mamy wątpliwości, czy wybrana przez nas wzorzysta sukienka nie jest zbyt zwyczajna, pomyślmy, czy ubrałybyśmy ją np. na zakupy albo do pracy.

 

Z czym nosić sukienki koktajlowe?

 

Sukienki wizytowe muszą mieć odpowiednią oprawę. Cały czas pamiętamy o zasadzie umiaru, zatem gdy nasza sukienka koktajlowa jest z mocno błyszczącej tkaniny, ma wyraziste aplikacje, naszyte cekiny lub mieniące się kryształki, dobieramy do niej raczej minimalistyczną biżuterię i proste buty z gładkiego materiału. Analogicznie, do sukienek prostych, o skromnym kroju, w dyskretnym kolorze, zakładamy duże, efektowne dodatki, np. naszyjnik zakrywający dekolt, długie kolczyki z kolorowych kamyków, błyszczącą szarfę z atłasu.

 

W stylizacjach koktajlowych warto stosować kontrasty. Przykłady? Czarna sukienka z żakietem w kolorze białym, czerwonym lub fioletowym. Beżowa sukienka plus bordowe szpilki. Kreacja złożona z czarnego gorsetu i bladoróżowej spódnicy. Kontrastowy nadruk na szarej tkaninie. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 

Torebki pasujące do sukienek koktajlowych to niewielkie kuferki i kopertówki. Mogą być w innym kolorze niż sukienka i buty. Najładniejsze będą torebki błyszczące, ozdobione cekinami, na drobnym łańcuszku.

 

Na przyjęcia pod gołym niebem do sukienki koktajlowej nosimy płaskie, skórzane baleriny o wizytowym fasonie lub eleganckie sandałki bez obcasów. Szpilki zakładamy na przyjęcia w zamkniętej sali. Obcasy nie mogą być bardzo wysokie. Unikamy nadmiaru ozdób na butach, jednak pantofle nie powinny wyglądać zbyt skromnie.

 

Najważniejsze zasady koktajlowej stylizacji:

 

- Kreacje koktajlowe to sukienki wyjściowe, ale nie wieczorowe. Sukienka ma być elegancka, lecz nie za strojna.

 

- Strój koktajlowy wymaga efektownych dodatków, ale nie w stylu sylwestrowym. Biżuteria ma być widoczna, ale nie krzykliwa, podobnie makijaż.

 

- Kolorystyka sukienek koktajlowych nie kończy się na czerni. Możemy zakładać żywe kolory i jasne pastele, ale kreacja nie może być przesadnie jaskrawa.

 

- Sukienka koktajlowa może podkreślać atuty naszej urody i być seksowna, ale w granicach rozsądku. Fason odważniejszy niż w przypadku biurowych sukienek, ale bez nadmiaru golizny.

 

- Jeśli mamy wątpliwości, czy nie przesadziłyśmy z ozdobami, wybierzmy dla bezpieczeństwa mniej dekoracyjną stylizację. Lepiej wyglądać trochę za skromnie niż przesadzić w drugą stronę.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 38494 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-10
Realizacja zamówienia przebiegła szybko i sprawnie .Polecam tego sprzedawcę.
2024-12-10
Zawsze miło, szybko i profesjonalnie.
pixel