Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2013-07-22

Czym jest Prêt-à-porter?

Dla zwykłego obywatela czy klienta sklepów ubraniami niewiele mówi określenie Prêt-à-porter. Co ono oznacza i w jakim kontekście powinno być wykorzystywane?


Gotowe do noszenia


Sam zwrot Prêt-à-porter rzecz jasna został zaczerpnięty z języka francuskiego i oznacza dosłownie „gotowe do noszenia”. Ubrania Prêt-à-porter są kolekcjami projektantów i sklepów sieciowych, które można kupić w formie detalicznej. Bardzo często określenie Prêt-à-porter mylone jest z pojęciem haute couture, choć są to dwa przeciwstawne terminy. O ile Prêt-à-porter są ubraniami dla każdego, o tyle haute couture oznacza artystyczne krawiectwo, projektowanie ekskluzywne. Są to więc ubrania szyte na zamówienie, często po jednym egzemplarzu, bardzo oryginalne i zwykle niepraktyczne. Na ubrania haute couture stać nielicznych, w przeciwieństwie do ubrań zaliczanych do Prêt-à-porter. Ubrania tego typu są produkowane w ilościach hurtowych, w pełnym przedziale rozmiarów. Nie oznacza to jednak, że Prêt-à-porter nie może być projektowane przez światowe domy mody cieszące się wielką sławą. Ceny ubrań Prêt-à-porter są przystępne dla przeciętnych klientów.


Stylowe ubrania

 

Prêt-à-porter nie muszą być ubraniami szarymi, nijakimi, przeznaczonymi dla mas. Mogą to być stroje ekstrawaganckie i luksusowe, podobnie jak haute coulture, jednak różni je względem siebie typ produkcji. Szyte są one dla różnych odbiorców, w dużych fabrykach, a nie są kreowane i szyte ręcznie przez wielkich projektantów mody. Stylem projektowania ubrania Prêt-à-porter nie różnią się od ubrań haute coulture. Prêt-à-porter może mieć każdy, kto dysponuje odpowiednią kwotą pieniędzy, zaś ubrania szyte na zamówienie są już z górnej półki cenowej, przeznaczonej dla znanych, pięknych i bogatych tego świata. 

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu. 

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 32350 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
Sukienka bardzo ładna, kontakt telefoniczny rewelacyjny. Polecam!
2023-12-04
Od dawna jestem klientką. Bardzo ładny towar porządnie uszyty. Szybka dostawa. niestety tym razem rozmiaru nie dobrałam i musiałam zwrócić.
pixel