Czar koronki
Wykonane przez nią, a także przez jej córkę Annę Jagiellonkę koronki, można po dziś dzień podziwiać na Wawelu. Później, w sztuce koronkarskiej nastąpiło załamanie, spowodowane głównie powstaniem wielkich manufaktur, które na masową skalę produkowały pasmanterię, w tym, maszynowo robione koronki. Dopiero osiemnasty wiek przyniósł ożywienie w tej sztuce rękodzielniczej. Wiele regionów Polski zaczęło wykształcać własny sposób wykonywania koronek. Powstały wówczas koronki szydełkowe, klockowe, igłowe czy siatkowe. Dzisiaj za zagłębie koronek traktuje się Koniakowo, Wach i gminę Bobowa. Ponad to sprowadza się je oczywiście z Francji i Włoch.
Moda a koronki
Dawniej częściej wykorzystywano koronki wytwarzane ręcznie, dzisiaj ręczne koronki zdobią kreację wielkich projektantów, a także doskonale sprawdzają się w modzie ślubnej. Długi i pracochłonny proces wykonywania ręcznych koronek podnosi oczywiście ceny kreacji nimi zdobionych. Dlatego też, większość rzeczy zdobionych koronkami, pochodzi dzisiaj również z maszynowo wykonywanych ozdób. Z drugiej strony, dzięki takiemu rozwiązaniu, każda modna kobieta, jest w stanie dzisiaj sobie na nie pozwolić.
Jak nosić koronki?
Zdecydowanie najlepiej koronki sprawdzają się na wieczorowych i koktajlowych sukienkach. Mogą występować samodzielnie i przez swoje prześwity odsłaniać kobiece ciało, lub też mogą być użyte jako aplikacja na materiał sukienki. Pamiętajmy, aby prześwity koronki nie pokazywały za wiele, lepiej w wypadku kiedy koronka zdobi choćby nasz dekolt, postawić na koronkę dość gęsto tkaną. Jak nosić koronkowe kreację możemy podpatrzyć u aktorki Kate Rozz, która w stu procentach potrafi wykorzystać ich kobiecy urok i ulotny czar koronek. Koronki dzisiaj zdobić mogą również codzienną garderobę, to jest bluzki, sweterki i żakiety.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.