Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2015-02-19

Ciekawostki ze świata mody

Z pozoru prozaiczne informacje sprawiają, że spoglądamy na nasze współczesne stroje z innej zupełnie strony i bogatsi o wiedzę, na nowo odkrywamy ich urok. Jeśli i Wy gustujecie w modowych ciekawostkach, to zapraszamy Was do lektury, z której dowiecie się między innymi kiedy pojawiły się guziki i w jakich okolicznościach do świata mody damskiej weszły spodnie w kant stanowiące dziś sztandarowy element oficjalnego stylu.


Czego nie wiecie o guzikach?


Czy wyobrażacie sobie, że w Waszych sukienkach, spódnicach i spodniach mogłoby zabraknąć guzików? Ich obecność jest dla nas tak bardzo oczywista, że nie zastanawiamy się zupełnie nad tym, że pojawiły się one dopiero w XII wieku. Ale to jeszcze nie wszystko! Początkowo guziki były jedynie drogą ozdobą różnorodnych kreacji, a ich ilość określała status materialny właściciela. Dla przykładu, w 1520 roku, król Francji Franciszek I nakazał udekorować swoją szatę trzynastoma tysiącami guzików tylko po to, aby zrobić pozytywne wrażenie na władcy Anglii, Henryku VIII. A czy wiecie dlaczego męskie ubrania zapinają się z lewej strony na prawą? To oczywiście rozwiązanie wygodniejsze dla zapinającego. W dawnych czasach, kiedy guziki wykonywane były z drogich kamieni, tylko arystokratki mogły sobie na nie pozwolić. Ubierane były jednak przez służące i to właśnie z myślą o ich wygodzie odwrócono kierunek zapinania damskich sukienek, spodni i bluzek.


Spodnie w kant

 

Niemniej zaskakującą ciekawostkę możemy znaleźć w historii spodni w kant. W końcu XIX wieku, w Europie rozpoczęła się produkcja odzieży na wielką skalę. Duża jej część była eksportowana za ocean. Aby zmieścić w kontenerach jak największą ilość sztuk spodni układano je bardzo ciasno, tak, że po przebytej podróży odznaczały się na nich trudne do rozprasowania zagięcia. Miłośnikom mody jednak w niczym to nie przeszkadzało i postanowili włączyć charakterystyczne kanty do grona trendów obecnych do dnia dzisiejszego. 

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 33852 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-02
Super
2024-03-01
Super
pixel