Bordowa sukienka – jak dopasować akcesoria?
data publikacji: 10.10.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Czerń zawsze się sprawdzi
Jeśli nie ma się innego pomysłu na stylizację, czerń jest pewnym, bezpiecznym wyborem. Z czernią bordo nie tworzy aż tak wyrazistego kontrastu jak czerwień, dlatego nie ma większego znaczenia, w jakich proporcjach oba kolory zostaną użyte. Czarne mogą więc być tylko buty albo torebka, ale zimą można do zestawu dołożyć jeszcze czarne rajstopy oraz płaszcz, a sukienka w dalszym ciągu będzie dobrze widoczna.
Ponieważ bordowe sukienki wyjściowe tworzą z czernią dość spokojny, monochromatyczny zestaw, warto sięgnąć po ciekawe fasony, które ożywią strój. Dobrym pomysłem jest chociażby styl rockowy – czarne dodatki wykonane są ze skóry, mają ostrą, wyrazistą formę i metalowe wykończenia, przyda się też kilka ekstrawaganckich akcentów, jak rajstopy kabaretki, kozaki na bardzo wysokich i cienkich szpilkach, duża torba w męskim stylu. Bordo i czerń świetnie wyglądają także w stylistyce retro – dodajemy delikatne pantofelki vintage, torebeczkę z satyny lub aksamitu, biżuterię ze starego srebra, stylowy kapelusz, cienkie pończochy, futrzaną etolę.
W strojach casualowych też warto sięgać po oryginalne dodatki – zamiast zwykłych pantofli można założyć na przykład wysokie, sznurowane botki w typie martensów, klasyczną torebkę na ramię zastępujemy sportowym workiem albo filcową torebką boho, a za okrycie wierzchnie służy modna bomberka, krótka ramoneska wykończona metalowymi suwakami, płaszczyk ze sztucznego futerka, peleryna z ozdobnym kołnierzem.
Bordo z metalikami
Czerń jako dodatek sprawdza się przy każdej okazji, niemniej na wielkie wyjścia przyda się coś bardziej spektakularnego, jak metaliki, najmodniejszy obecnie dodatek do wieczorowych kreacji. Bordowe sukienki koktajlowe pięknie wyglądają zarówno ze złotem, jak i ze srebrem, dlatego kolor metalików należy dobrać pod kątem własnego typu urody – dla zimy i lata najlepsze jest chłodne srebro, wiosnom i jesieniom pasuje złoto.
Jeśli chodzi o fasony metalicznych dodatków, to klasyczne modele jak najbardziej zdadzą egzamin. Do sukienek o dość prostym kroju lepsze będą jednak dodatki nowoczesne, ekstrawaganckie, z mocnym połyskiem albo dodatkowymi zdobieniami, na przykład z cyrkonii lub cekinów, z kolei kreacje minimalistyczne pięknie prezentują się na tle akcesoriów vintage, nieco zmatowiałych, w odcieniu starego złota bądź srebra.
Przy metalicznych akcesoriach najczęściej rezygnuje się z biżuterii, chyba że to bardzo wyjątkowa okazja, jak bal sylwestrowy lub przyjęcie karnawałowe, wtedy można jeszcze dołożyć do stroju połyskujące, metalowe ozdoby – dbamy jednak o to, by wszystkie metaliczne akcesoria miały podobny odcień, prócz tego warto jeszcze dodać do kompletu odrobinę lakierowanej czerni.
Bordowa sukienka plus bordowe akcesoria
Bordowy total look wygląda dobrze wtedy, gdy poszczególne elementy stroju są w dokładnie tym samym odcieniu, wolno jednak łączyć zupełnie różne tkaniny, jak jedwab i zamsz albo skóra i aksamit. Fasony mogą być dowolne, aczkolwiek warto wykorzystać monochromatyczną kompozycję do stworzenia eklektycznego zestawu, w którym rzeczy nowoczesne mieszają się ze stylem sportowym oraz retro.
Całość można podkreślić jednym dodatkiem w innym kolorze. Zawsze pasować będzie czerń, na przykład na torebce, ale nie zaszkodzi sięgnąć po coś mniej oczywistego, jak ciemnoczerwone futerko, błękitny pasek gorsetowy, turkusowy sweterek czy botki z zamszu w lamparcie cętki.
Łącząc bordową sukienkę z czerwonymi akcesoriami trzeba zwrócić uwagę na to, by były to kolory o podobnym poziomie nasycenia, ale dość wyraźnie różniące się między sobą. Generalnie do bordo pasują przede wszystkim czerwienie dość spokojne, jak odcień wiśniowy albo cynobrowy, jaskrawsze czerwienie to dobry dodatek do bordo mocno nasyconego, żywego, a i wtedy jaskrawą czerwień stosuje się jedynie w formie niewielkich akcentów, na przykład jako lakier na paznokciach.
Bordo z brązem
Stonowaną, atrakcyjną stylizację z bordową sukienką stworzyć mogą ładne, brązowe akcesoria. Te dwa kolory bardzo do siebie pasują, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Do bordo dokładamy brąz dość jasny, tak by wyraźnie odcinał się on od koloru sukienki. Trzymamy się fasonów nowoczesnych, o oryginalnej formie, tak by neutralny odcień dodatków nie był wyłącznie tłem, ale efektownie uzupełniał stylizację.
Brąz wolno stosować na dużych powierzchniach, na przykład zakładając do bordowej sukienki brązowy trencz lub brązowe futerko, jeśli jednak łączymy w jednym stroju kilka brązowych dodatków, to muszą się one między sobą różnić – wskazane jest wtedy stosowanie dwóch, trzech różnych odcieni brązu, można też po prostu dodać do stroju brązowe akcesoria w zupełnie innym stylu.
Bordowo-brązowy komplet wolno uzupełnić innym kolorem. Idealnie nadaje się do tego czerń – mamy bordową sukienkę, brązowe buty oraz czarne rajstopy albo bordową sukienkę, czarne pantofle i brązowy żakiet. Czerń dodaje obu tym kolorom wyrazistości, żeby jednak nie przytłoczyła za bardzo całego stroju, stosujemy ją w niewielkich ilościach.
Bordo z granatem
Niezwykle elegancki zestaw stworzy bordowa sukienka z akcesoriami granatowymi. Granat to kolor ciemny, ale znacznie spokojniejszy od czerni, dlatego nie przytłumi bordowej sukienki, nada jej też bardziej casualowego wyglądu. To przydaje się chociażby w stylizacjach do pracy – bordowa sukienka plus czarny żakiet to zestaw, który ma nieco wieczorowy charakter, jeśli jednak wymieni się czarny żakiet na granatowy, stylizacja od razu prezentuje się mniej formalnie i jak najbardziej nadaje się do biura.
Można też to połączenie kolorystyczne wykorzystać w stroju wizytowym, wystarczy zadbać o odpowiednio eleganckie tkaniny – sukienka może być na przykład z połyskującej, bordowej koronki, a granatowe pantofle z lakierowanej skóry o fakturze wężowej. Do bordowej sukienki wizytowej bardzo pasuje także każda biżuteria wykorzystująca ciemnoniebieskie kamienie – mogą one występować zarówno z srebrnej, jak i złotej oprawie.
Ciekawym dodatkiem do bordo i granatu jest biel. To kolor mocno kontrastowy, wyrazisty, który fantastycznie ożywia ciemny strój i nadaje mu bardziej wyrafinowanego wyglądu. Biel dajemy głównie na te partie ciała, które chcemy wyeksponować – przykładowo, jeśli chcemy podkreślić biust i nieco zamaskować szerokie biodra, do bordowej sukienki zakładamy granatowe rajstopy i granatowe pantofle oraz krótki, biały żakiet lub białą, skórzaną ramoneskę.
Biel i zwierzęce wzory
Białe dodatki da się wykorzystać w jeszcze inny sposób. Niezwykle oryginalnie zaprezentuje się bordowa sukienka w otoczeniu bieli i zwierzęcych motywów – mamy na przykład biały płaszczyk oraz szpilki w lamparcie cętki lub białe, zamszowe botki i modny bezrękawnik w paski zebry. Biel i zwierzęce wzory staramy się zawsze wprowadzać na eleganckich tkaninach i nowoczesnych, minimalistycznych fasonach, a jeśli całość wydaje się zbyt ekstrawagancka, wystarczy biel wymienić na odcień nude i od razu stylizacja nabiera trochę łagodniejszego wyglądu.
Innym sposobem jest zastąpienie czystej bieli odcieniem złamanym, jak kość słoniowa, co w połączeniu z matową powierzchnią aksamitu bądź zamszu pomoże stworzyć elegancką, spokojną stylizację ze szczyptą fantazji.
Bordo z mocnymi kolorami
Bordo znacznie lepiej od czerwieni znosi towarzystwo innych mocnych kolorów, jeśli więc zależy nam na prawdziwie ekscentrycznej stylizacji, wystarczy sięgnąć po jakiś energetyczny, rzucający się w oczy kolor. Do bordowej sukienki pasuje na przykład ciemna, musztardowa lub miodowa żółć – stosujemy ją na butach i dokładamy jeszcze delikatną biżuterię z jasnożółtym kamieniem. Bardzo ciekawy efekt da także dodatek pomarańczu – wybieramy akcesoria w odcieniach lekko przydymionych, jak tycjan lub bursztyn.
Warto poeksperymentować z zielenią – do bordowej sukienki pasuje na przykład oliwkowa parka, płaszczyk w odcieniu świerkowym, malachitowa biżuteria.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.