Bordo – kolor idealny na jesień
data publikacji: 30.01.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Bordowe dżinsy
Dżinsy w kolorze czerwonego wina to jeden z najmodniejszych jesiennych fasonów. Są świetną alternatywą dla klasycznych, granatowych dżinsów oraz prostych, czarnych spodni, które noszone bez przerwy mogą się w końcu znudzić. Bordo jest o tyle bezpiecznym wyborem, że nie pogrubia sylwetki, a wprowadza do stroju sporo ożywienia, również wtedy, gdy cała reszta stylizacji jest w czarnym kolorze. Czerń i bordo idealnie się uzupełniają, zwłaszcza gdy do stroju wprowadzi się modną, rockową nutę: do bordowych dżinsów bardzo pasują chociażby skórzane kurtki, motocyklowe botki, szerokie swetry w stylu grunge, modne kapelusze, męskie koszule. Całość można uzupełnić rockową biżuterią.
Bordowe dżinsy można jednak nosić także w innymi kolorami. Bardzo ciekawe są połączenia winnej czerwieni z jasnym beżem i bardzo bladym różem – kolory te są znacznie lepsze od klasycznej bieli, która w zestawie z bordo pasuje w zasadzie tylko chłodnym brunetkom w typie zimy. Łagodniejsze typy urody powinny sięgać właśnie po takie rozmyte beże i róże, dzięki czemu kontrast kolorów jest łagodniejszy, co służy zarówno sylwetce, jak i cerze. Można jednak postawić na kontrasty w tkaninach. Skoro dżinsy, to bluzka niech będzie z lekkiej, zwiewnej tkaniny, jak szyfon albo żorżeta. Jeśli dzianina, to cienka i miękka, jak na przykład elegancki dżersej.
Bordowe dżinsy można wykorzystać nawet w bardziej wizytowym stroju. Do bordowych spodni zakładamy na przykład jedwabną bluzkę w kolorze fioletowym oraz czarne botki na szpilce. Bordo i fiolet to dość trudne połączenie, bo oba kolory są do siebie podobne, dlatego trzeba wybierać odcienie wyraźnie się od siebie różniące, co dodatkowo podkreślamy kontrastowymi tkaninami.
Bordo w pracy
Bordowe sukienki do pracy muszą mieć odcień bardzo spokojny, nieco przydymiony. Inaczej niż w przypadku czerwieni, bordo można nosić do biura w większych ilościach, bo nie jest to kolor tak jaskrawy, niemniej ogromnie ważny jest dobór stonowanych dodatków. Do stroju służbowego najlepsze będą szarości, znacznie spokojniejsze od czerni, która może biurowej sukience nadać zbyt wieczorowego, bardzo formalnego charakteru. Szarości natomiast pięknie uzupełniają odcienie wina i skutecznie je tonują. Odcienie mogą być dowolne, od jasnych, gołębich tonów do ciemnego grafitu, w jednym stroju może się pojawić nawet kilka różnych szarych barw. Przykładowy zestaw może się więc składać z bordowej sukienki, grafitowych rajstop i butów oraz jasnoszarego żakietu.
Bordowe mogą być też spodnie. Do pracy wybierzmy model z szerokimi, zaprasowanymi w kant nogawkami – ten fason świetnie będzie wyglądał w połączeniu z eleganckim, grafitowym kardiganem i srebrnymi, wiązanymi na sznurówki pantoflami.
Bordowa skóra
Kto powiedział, że skórzane ubrania koniecznie muszą być czarne albo brązowe? Te kolory są zdecydowanie najpopularniejsze jeśli chodzi o skórę, ale jesienią warto poszukać czegoś oryginalniejszego. Jak skórzane, bordowe spodnie dzwony. Taki model jest bardzo ekstrawagancki i znakomicie nadaje się do przełamywania jesiennej, modowej monotonii. Co będzie pasować do takich spodni? Między innymi czarne botki na grubej koturnie i kurtka bomberka, oversizowa marynarka w wiśniowym odcieniu i eleganckie botki na szpilce, jedwabną koszulę bordo w białe grochy i czarny, modny płaszczyk. Na pewno nie powinny to być rzeczy bardzo kolorowe, żeby nie odwracać uwagi od ekscentrycznych spodni, ale nie trzeba też wcale ograniczać się do minimalistycznej prostoty.
Skórzana może być też bordowa sukienka. W wersji seksownej sprawdzi się dopasowana do ciała sukienka ołówkowa, którą można połączyć z kusym, czarnym sweterkiem i wysokimi kozakami na obcasie. W wersji bardziej stonowanej sukienka może mieć rozszerzaną spódnicę, np. o kroju trapezowym, co świetnie będzie się łączyć z trzewikami retro i grubym, wełnianym kardiganem.
Bordo z dodatkiem denimu
Bordo to świetny jesienny dodatek do dżinsu pod każdą postacią. Może pojawiać się tylko na niewielkich detalach, jak pasek przy spodniach czy apaszka do sukienki, ale jeszcze ciekawsza będzie stylizacja, gdy bordo wysunie się na plan pierwszy. To może być długi, wzorzysty sweter w odcieniu wina noszony do granatowych rurek, modna, szydełkowa kamizelka narzucona na dżinsową spódnicę, burgundowy żakiet noszony w komplecie z dżinsową ołówkową spódnicą, bordowe skórzane oficerki do dżinsowej tuniki. Co ważne, bordo pasuje i do dżinsu granatowego, i do dżinsu spranego, choć w tym drugim przypadku trzeba uważać, by tak duży kontrast nie dodał nam kilogramów.
Bardzo ciekawe są też połączenia bordowego i niebieskiego dżinsu. To na przykład granatowe klasyczne spodnie i bordowa koszula, bordowe rurki i błękitna tunika, niebieska sukienka i bordowa kurteczka – cokolwiek, byle ciemniejszy kolor był tam, gdzie chcemy optycznie wyszczuplić swoją sylwetkę. Natomiast na dodatki do bordo i dżinsu nadawać się będzie brąz oraz ciemniejsze odcienie beżu.
Do jakich kolorów pasuje bordo?
Czerwień generalnie najefektowniej wygląda w pojedynkę, ale z bordo to trochę inna historia. To odcień stonowany, więc nie przeszkadza mu obecność innych kolorów, a kilka odcieni pasuje do bordo wyjątkowo dobrze. To między innymi błękit, dzięki któremu jesienna stylizacja wyda się trochę jaśniejsza. Błękit i bordo świetnie się sprawdzą w zestawach eleganckich, na szczególne okazje, jak i w stylizacjach casualowych. Sposobów na połączenie obu tych kolorów jest całe mnóstwo, bo może to być na przykład zestawienie błękitnej, wełnianej sukienki z bordowym żakietem, bordowych spodni z błękitnym golfem, bordowej spódnicy z błękitnym sweterkiem. Bardzo stylowo zaprezentuje się także bordowy, wełniany garnitur z jedwabną, błękitną koszulą pod spodem.
Drugi efektowny dodatek kolorystyczny do bordo to ciemna zieleń. Obie te barwy świetnie wyglądają właśnie jesienią, a wspólnie tworzą nad wyraz udaną kompozycję. Przykładem takiej stylizacji może być bordowa sukienka dzianinowa ozdobiona wielkim, zielonym kominem, bordowa spódnica maxi noszona w komplecie z zieloną skórzaną kurtką, zielone spodnie zestawione z bordowym swetrem z łódkowym dekoltem. Bordo i zieleń mogą się także pojawić na jednym wzorze, na przykład na długiej sukience boho.
Jest jeszcze miodowa żółć. To jasny, słoneczny kolor, który często wykorzystuje się do ożywiania jesiennych stylizacji, a do bordo ciemna żółć pasuje wyjątkowo dobrze. Ciekawe jest na przykład połączenie bordowej sukienki i miodowego kardiganu, bordowych spodni i żółtej koszuli, bordowej spódniczki i złocistego bliźniaka. Na kolor dodatków do bordo i żółci warto wybrać biel i czerń, co stworzy razem żywą, ale wciąż jesienną w klimacie stylizację.
Bordo w wydaniu wieczorowym
Bordo nada się również na jesienną imprezę. Sukienki wizytowe w tym kolorze prezentują się bardzo szykownie, szczególnie gdy to fasony klasyczne, o bardzo kobiecej linii. W odcieniu burgunda może być na przykład jedwabna, prosta suknia na jednym ramiączku, ołówkowa kreacja z głębokim dekoltem karo, sukienka tuba z efektownymi falbankami przy ramionach, krótka tunika z cekinowej tkaniny.
W wersji wieczorowej znakomicie spisze się bordowy total look, co oznacza, że pozostałe elementy stylizacji także są w odcieniu bordo. Te dodatki mogą być klasyczne, ale wolno też zaszaleć z fasonami. Zamiast tradycyjnych szpilek warto więc sięgnąć na przykład po seksowne kozaki z bordowego zamszu, do tego założyć długą, prześwitującą narzutkę z bordowego szyfonu, skórzaną kurteczkę w odcieniu wina, lakierowany szeroki pasek.
Jeśli zaś chcemy włączyć jakiś kolor do bordowej stylizacji, świetnie do tego nada się złoto, i to w większych ilościach, czyli nie tylko pod postacią biżuterii, ale również na torebce czy butach. Bardzo stylowo wypadają też połączenia bordowych sukienek wieczorowych z granatowymi, błyszczącymi akcesoriami, jak cekinowe szpilki albo pasek z lakierowanej skóry.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.