Biznesowy look, czyli jak połączyć modę z profesjonalizmem
Kolorowe towarzystwo dla czerni
Kobiety biznesu najchętniej ubierają się na czarno. To kolor kojarzący się z pełnym profesjonalizmem, wysokim stanowiskiem i mocną pozycją osoby, która go nosi. Czarne kostiumy i garsonki damskie to nieśmiertelna klasyka, dobrze jednak jest łączyć je z innymi barwami, by całość prezentowała się jeszcze bardziej interesująco. Kobiety mają w tym względzie łatwiej, bo zawsze mogą dobrać do swojej kreacji kolorowe dodatki. Czerwony, pomarańczowy, żółty, fioletowy, zielony – to intensywne barwy, które potrafią zdziałać cuda w biznesowej stylizacji. Oczywiście, kolorowe dodatki mają być tylko akcentem, bo w zbyt dużej ilości mocne barwy po prostu drażnią, a to raczej nie działa na naszą korzyść. Odważne kolory starajmy się odciągnąć od twarzy – zamiast czerwonej apaszki załóżmy czerwone buty lub torebkę, fiolet lepiej sprawdzi się na sukience niż na marynarce, żółtą bluzkę zakrywamy wysoko zapinanym żakietem.
Ale przy doborze bazowych kolorów warto pozostać konserwatywnym. Największe zaufanie i szacunek budzą kostiumy w odcieniach czarnego, szarego, beżowego i granatowego, dlatego właśnie te kolory powinny być dominujące. Pastele pasują przede wszystkim na topy, bluzki, koszule i apaszki, garsonki w takich jasnych kolorach odbierają nieco powagi, zresztą blade kolory podkreślają zmęczenie, co nie przysłuży się nam podczas długich i stresujących rozmów biznesowych. Jeśli mimo wszystko nie uśmiecha się nam spędzenie kolejnego dnia w szarej garsonce, wybierzmy coś w odcieniu nasyconego burgunda, militarnej zieleni, przytłumionego fioletu. Biznesowe sukienki do pracy mogą być kolorowe, ale wtedy dla równowagi porzućmy wyraziste akcesoria.
Klasyka w trochę innym wydaniu
Żakiety, spódnice damskie, bluzki do biura powinny współgrać z powagą miejsca pracy. Kobieta na wyższym stanowisku nie może sobie pozwolić na wszystkie modne nowinki, ale może się tą modą inspirować. To, że obowiązkowo do biura trzeba nosić kostium, jeszcze nie znaczy, że wszystkie tego typu ubrania będą wyglądać jednakowo. Spódnica może być na przykład lekko rozszerzana, w stylu retro, albo o linii przypominającej ołówkowe spódnice z wysokim stanem noszone kilka dekad temu. Odpowiednia będzie też spódnica z żakietem w stylizacji na lata 40-te i 50-te. Oryginalny krój nawiązujący do dawnej elegancji na pewno doda szyku naszej kreacji i będzie znakomicie prezentować się na służbowych spotkaniach.
Nie trzeba też bać się nowoczesnych form. Skoro w tym sezonie modne są wąskie nogawki, poszukajmy spodni o zbliżonym fasonie, np. granatowych cygaretek. Jeśli projektanci proponują powrót do psychodelii z epoki dzieci-kwiatów, załóżmy do klasycznej garsonki apaszkę w fantazyjne esy floresy albo bluzkę w charakterystyczny dla tej mody wzór. Można też pozwolić sobie na bardzo męską linię garnituru, z typowo męskimi dodatkami – ciężkim zegarkiem, prostą koszulą albo muszką zamiast broszki.
Nawet klasyczna czerń może całkowicie zmienić swoje oblicze, jeśli wybierzemy trochę inne niż dotychczas rozwiązania. Zamiast klasycznych, czarnych szpilek można założyć lakierowane czółenka, czarna torebka niech ma fakturę skóry węża, a krawędzie czarnej marynarki wykończmy czarną aksamitką. Nawet jeden taki detal sprawia, że surowa czerń wygląda znacznie atrakcyjniej.
Ekstrawaganckie detale
Ubrania gładkie i w neutralnych kolorach to propozycja całkowicie bezpieczna, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Ale zarazem jest to stylizacja mało porywająca, można więc spróbować jakoś swój strój ożywić. Na przykład ubraniem we wzory. Do szarej lub czarnej spódnicy pasować będą bluzki damskie w kolorowy deseń, do gładkich spodni można dobrać marynarkę w kratę, do jednokolorowego żakietu pasować będzie spódnica w pepitkę lub podłużne paski. Co ważne, wzór na biznesowym ubraniu nie powinien być przesadnie krzykliwy. Dopuszczalne są więc na przykład geometryczne figury lub abstrakcyjne kształty, ale już zwierzęce motywy niekoniecznie – panterka czy zebra kojarzy się bardziej z całonocną imprezą niż z poważną pracą w biurze. Ekstrawaganckie ubrania zawsze tonujemy klasycznymi dodatkami, dzięki czemu oryginalny wzór jest ciekawym uzupełnieniem stylizacji, ale całość nie jest wyzywająca.
Jesienią i zimą doskonałym wzorem przełamującym monotonię biznesowego uniformu jest krata. Może to być tradycyjna, szkocka kratka albo klasyczna szachownica, ważne tylko, by krata była w „poważnych” kolorach, odpadają zatem cukierkowe róże, słodkie błękity czy pastelowa zieleń. Najefektowniej zaprezentuje się krata w odcieniach ciemnej czerwieni, butelkowej zieleni, szarego, czarnego, granatowego. Kraciaste ubrania do biura powinny mieć prostą, wręcz surową formę.
Nutka nonszalancji
Biznesowe stylizacje mają to do siebie, że dążą do absolutnej perfekcji. Ubranie musi się idealnie układać na ciele, długość spódnic musi odpowiadać biurowej etykiecie i generalnie najbardziej pożądanym stylem jest minimalizm. Ale drobne odstępstwa od tych surowych reguł nie powinny popsuć profesjonalnego wizerunku.
Prosta, biała koszula będzie wyglądać znacznie bardziej interesująco, jeśli ozdobią ją np. czarne guziki albo sztywno postawiony do góry kołnierzyk. Szara sukienka nie musi przypominać ołówkowej tuby, ale może mieć spódnicę o tulipanowym kroju. Do granatowej garsonki warto założyć cienki, lakierowany żółty pasek. Tradycyjny beżowy żakiet wyda się ciekawszy, jeśli ozdobi go baskinka.
Jeszcze łatwiej da się uatrakcyjnić biurowy uniform biżuterią i akcesoriami. Jeśli lubimy jaskrawe kolory, to właśnie w takim odcieniu może być broszka w klapie marynarki, paski do spodni, torebka czy szpilki. Do biurowego stroju można też założyć długi naszyjnik z wielkich koralików, wkręcane kolczyki z kolorowych kamieni, kontrastowe bransoletki – ważne jednak, by biżuterię dobierać oszczędnie, czyli albo kolczyki, albo wisiorek, ponadto biżuteria nie może być bardzo błyszcząca i bardzo krzykliwa.
Szczegóły przesądzają o wszystkim
Każda biznesowa stylizacja musi być dopracowana w najmniejszym szczególe. Właśnie ta dbałość o detale podkreśla nasz zawodowy profesjonalizm, nie można więc tego zaniedbywać, nawet jeśli owe detale wydają się mało istotne. O czym nie można absolutnie zapomnieć?
Naczelną zasadą jest brak epatowania kobiecością. Nie trzeba chować się pod męskimi garniturami, niemniej jednak seksowne sukienki, mini-spódniczki albo bardzo obcisłe bluzki są wykluczone. Sukienka z żakietem ma być przede wszystkim elegancka i nie może rozpraszać głębokim dekoltem czy odsłoniętymi nogami. Przesadne podkreślanie atutów swojej figury nie jest mile widziane i na pewno nie pomaga w budowaniu wizerunku profesjonalistki.
Stój biznesowy nie może też zawierać żadnych przeźroczystych elementów. Bluzka, spod której prześwituje biustonosz, nie nadaje się do biura, nawet jeśli schowamy ją pod marynarką. Jeśli spódnica jest z dość cienkiego materiału i nie do końca zasłania ciało, warto mieć na sobie maskującą halkę. Na biznesowe spotkania nie powinno zakładać się bluzek czy sukienek bez rękawów i ta zasada obowiązuje również latem. Dużym nietaktem jest także noszenie gołych nóg oraz butów z odkrytymi palcami lub piętami – jeżeli nie wyobrażamy sobie wyjścia w upalny dzień w rajstopach, po prostu załóżmy spodnie.
W profesjonalnym stroju biznesowym główną rolę odgrywa wysoka jakość. Wszystkie elementy garderoby muszą być z dobrych gatunkowo materiałów, odpadają także tandetne dodatki: jeśli chcemy założyć zegarek, to nie może to być plastikowy gadżet za kilkanaście złotych, torebka i pasek muszą być ze skóry, biżuteria tylko z materiałów szlachetnych. Całość uzupełnia perfekcyjny makijaż oraz fryzura – włosy mają być upięte lub krótko obcięte, na paznokciach i powiekach unikamy krzykliwych odcieni, usta nie powinny być pomalowane na zbyt wyzywający kolor.
Źródło: http://blog.wzorcownia-online.pl/moda-biznesowa-wcale-nie-taka-nudna/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.