Barok - idealny styl na zimę
Piękne faktury
W baroku nie ma miejsca na gładkie, jednolite tkaniny. Materiał musi być fakturowany, co najmniej dwukolorowy, a wzory to żadne delikatne motywy, tylko wielkie, kontrastowe desenie. Współczesne barokowe wzornictwo wyraźnie nawiązuje do mody dworskiej sprzed kilku wieków. Barokowy deseń jest często abstrakcyjny, ale sporo w nim odniesień do roślinnych motywów i średniowiecznych herbów, np. królewskich lilii. Wzory są bardzo wyraźne, odcinają się od tła i są tak dekoracyjne, że można dzięki nim całkowicie zrezygnować z biżuterii.
Sukienki wizytowe w barokowym stylu powinny być z aksamitu, weluru lub grubego żakardu. W ogóle żakard to materiał stworzony do barokowych kompozycji, nie tylko tych na wieczór. Żakardowe spódnice damskie świetnie nadają się na codzienne wyjścia – można je połączyć z grubymi swetrami i wysokimi kozakami, pasują nawet do pracy, jeśli tylko materiał nie jest zbyt błyszczący, a wzór pozostaje w jednej, ciemnej tonacji kolorystycznej.
Barokowe, fakturowane tkaniny stosujemy także na pozostałych częściach garderoby – żakietach, płaszczykach, spodniach. Ich największą zaletą jest to, że w połączeniu ze zwykłymi ubraniami nadają się na stylizacje codzienne, ale gdy tylko dodamy do nich inne dekoracyjne dodatki, z powodzeniem możemy wykorzystać barokowe kreacje na wielkie, karnawałowe wyjścia.
Barokowe akcenty
O barokowym stylu zadecydować może także forma ubrania. Gładkie materiały będą się do tej stylistyki nadawać, pod warunkiem, że urozmaici je fantazyjny krój. Do najprostszych zabiegów stylistycznych zalicza się bufki oraz misterne drapowania. Bufki możemy zastosować w bluzkach koszulowych i żakietach, drapowania zdobią oczywiście sukienki wieczorowe, ale i odświętne bluzki. Marszczenia w stylu barokowym nie mogą być zbyt miękkie – tu dominują zdecydowane formy, sztywno upięte falbany, wyraziste kokardy.
Urozmaiceniem stylizacji może być także żabot. Bluzki damskie z żabotem są odpowiednie na każdą porę dnia, ale te na wieczór powinny być wyjątkowo bogato ozdobione, warto też wybrać lekko prześwitujący materiał. Barokowe żaboty są świetnym narzędziem maskującym drobny biust – w takim ubraniu wygląda on znacznie okazalej. Bluzki i sukienki z żabotem należy nosić w połączeniu z butami na wysokim obcasie, by sylwetka nie wydawała się zbyt przytłoczona nadmiarem materiału.
Do barokowej stylistyki pasuje także baskinka. To nowoczesny fason, ale znakomicie oddaje klimat omawianej epoki. Sukienki wyjściowe z baskinką mogą być jednolicie czarne lub z żakardowej tkaniny, w obu przypadkach konieczna jest jeszcze złota biżuteria oraz zdobione buty i torebka.
Dużo złota
Barok to coś dla miłośniczek złota. W barokowej stylizacji absolutnie nie może go zabraknąć, choćby w śladowej ilości. Złoto może być na ubraniu, na butach, na torebce i oczywiście na biżuterii. Nie trzeba się obawiać przesady, w baroku im więcej złota, tym lepiej. Główny nacisk idzie na kolczyki, bo naszyjnik może się za bardzo stapiać z tłem, jakim jest czarno-złota sukienka. Kolczyki powinny być długie, kandelabrowe, trochę w stylu vintage, koniecznie ze złota i z ozdobnymi kamieniami. Jeśli łańcuch, to też gruby, o nietypowym splocie, bransoletki mogą być złote lub czarne, wysadzane kamieniami.
Chłodne typy urody nie prezentują się najlepiej w otoczeniu złota, dlatego w drodze wyjątku można się zdecydować na srebro, rzecz jasna w bogatej formie. Alternatywą dla złota są także ozdoby czarne, dekorowane szlachetnymi kamieniami.
Skóra i futro
Skoro zima, to w naszej stylizacji pewnie pojawi się także skóra oraz futro. Dobra wiadomość jest taka, że oba te materiały nadają się do barokowych stylizacji, mimo że pozornie nie mają żadnego związku z barokiem. Skórzane ubrania, otoczone barokowymi motywami, będą bardzo w duchu epoki. Do skórzanych spodni bądź spódnicy idealny będzie czarny top z barokowym ornamentem, barokowe ozdoby, wzorzysty pasek. Świetnie pasować będzie też żakardowa marynarka, koniecznie stylizowana na okrycia z epoki.
Podobnie futro. Do futrzanego płaszcza można dopasować wielką, wzorzystą chustę w tonacji złota, a zwykłe zapięcia da się wymienić na złote guzy – prosty zabieg, a zimowa stylizacja stanie się niezwykle oryginalna.
Barok wieczorem
Barokowe sukienki wieczorowe to prawdziwa gratka dla kobiet poszukujących unikalnego stylu na karnawałowe zabawy. Mając sukienkę w barokowym stylu naprawdę nie trzeba się wiele wysilać, by wyglądać zjawiskowo, dobór dodatków jest banalnie prosty. Do sukienki zakładamy czarne, matowe rajstopy lub zostawiamy gołe nogi, buty muszą być ozdobne, z barokowym obcasikiem i ściętym noskiem, ewentualnie szpilki, ale tylko takie zdobione koronką, haftowaną aplikacją bądź cekinowymi naszyciami. Biżuterię można ograniczyć do minimum, z tym, że nawet pojedynczy dodatek musi być złoty, ciężki, przykuwający wzrok.
Żakardowe, barokowe motywy będą odpowiednie także wtedy, gdy zamiast sukienki zechcemy ubrać się w garnitur. Zdobione spodnie i długa, fakturowana marynarka są jak najbardziej odpowiednie na wieczór, a do kompletu warto założyć białą bluzkę z żabotem i ozdobne buty.
Nawiązania do epoki
Jak każdy starodawny styl zaadaptowany przez współczesnych projektantów, tak i barok może się zaznaczyć w stylizacji jedynie symbolicznie, w formie dodatków. W przypadku baroku jest to szczególnie łatwe, bo elementów typowych dla epoki nie da się pomylić z żadnym innym okresem. W barokowych bucikach wyróżnia się charakterystyczny obcas, który rozszerza się ku dołowi – takie buty są często wygodniejsze od klasycznych szpilek, co warto wziąć pod uwagę szykując się na karnawałową imprezę. Ponadto, barokowe buty obowiązkowo są z fakturowanego materiału. Najczęściej są to pantofelki wykończone grubą koronką, zdarzają się także haftowane, bogate aplikacje. Mile widziane są również masywne, metalowe klamry i sprzączki. W nowoczesnej odsłonie barokowe buciki często nosi się do koronkowych lub tiulowych skarpetek oraz wzorzystych rajstop.
Torebki w barokowym stylu także są dalekie od skromności. Jeśli torebka jest czarna, musi być pokryta złoconym ornamentem, ewentualnie kolorowym haftem. Przydadzą się też naszywane ozdoby: perełki, koraliki, cekiny. Poza czernią sprawdzi się też każdy inny kolor, choć najlepsze będą oczywiście barwy ciemne, nasycone. To dobry sposób, by przemycić do swojej garderoby odważniejsze kolory – krwistoczerwona torebka ze złotym zapięciem będzie fantastyczną ozdobą każdej, nawet najnudniejszej zimowej stylizacji.
Komu to pasuje?
Styl barokowy pasuje do każdego typu urody, po prostu trzeba dobierać odcienie właściwe dla karnacji i koloru włosów. Chłodne brunetki fantastycznie będą wyglądać w barokowych czerniach i czerwieni, dla blondynek odpowiednie będzie złoto, granaty, bordo.
Barokowy przepych może się wydawać nieodpowiedni dla kobiet o pełniejszej sylwetce, ale tutaj wszystko zależy od doboru ubrań. Duży wzór faktycznie potrafi dodać kilogramów, jednak sukienki koktajlowe mogą być ozdobione tylko pojedynczymi barokowymi motywami, na przykład biegnącymi wzdłuż całej sylwetki. Trzeba też unikać wzorów na newralgicznych częściach ciała – sukienka może mieć gładki dół, ale barokowo zdobiony będzie gorset, by przyciągnąć uwagę do biustu. Można też całkowicie zrezygnować z ozdobnego deseniu na ubraniu, a zamiast tego postawić na bardzo dekoracyjne akcesoria. Czarna, aksamitna sukienka sprawdzi się także na pełniejszej figurze, a przepasanie jej złotym paskiem tylko podkreśli kobiece proporcje. Innym sposobem na barokowy szyk może być założenie wzorzystego bolerka na prostą, czarną sukienkę.
Warto przy okazji zainspirować się barokowymi fryzurami, które dodatkowo wydłużają sylwetkę. W baroku królowały wysokie peruki, dzisiaj wystarczy optycznie się podwyższyć postawionymi do góry włosami, wysoko spiętym końskim ogonem czy kokiem.
http://kobietamag.pl/barokowe-krolestwo-mody/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.